אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ניזרי נ' פריבאי ואח'

ניזרי נ' פריבאי ואח'

תאריך פרסום : 24/08/2010 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום חיפה
13362-07,14802-07
24/08/2010
בפני השופט:
יואב פרידמן

- נגד -
התובע:
שרה ניזרי
הנתבע:
1. יעקב פריבאי
2. דוד חי קדוש
3. ניזרי מכלוף

החלטה

בקשה לעיכוב ביצוע פסק הדין שחייב המבקשת בתשלום סכום כספי ובפינוי דירת מגורים.

שני הפרמטרים הנצרכים לבחינה הנם סיכויי הערעור ומאזן הנוחות.

1. ביחס לסיכויי הערעור: איני נוהג להתייחס בהרחבה יתירה לסיכויי ערעור על פס"ד שנתתי. אסתפק אפוא בהתייחסות קצרה המזכירה כי עסקינן בקביעות עובדתיות, וכי נדחתה גרסת המבקשת לפיה דובר בקנוניה שבין רוכש הדירה לבין בא כוחה שלה, שלא העביר לידיה חלקה בדמי המכר שהופקדו בידו על פי מנגנון ההסכם. נדחו גם טענות עובדתיות עליהן משתיתה המבקשת את בקשתה זו כמו למשל טענת ההתראה שנתנו המוכרים כביכול לרוכש על אי העברת הכספים לידי המוכרים , בטרם ביצוע התשלום השלישי.

יש גם ממש בטענה של המשיב בתגובתו לפיה מסתמכת המבקשת על ע"א 6426/98 קייקוב נ' טל פ"ד נו(3) 790 : אלא ששם הוטל הסיכון על הקונה, לפי שנקבע שהקונה באמצעות בא כוחו, העביר התשלום השלישי לידי ב"כ המוכר במקום למוכר עצמו, בניגוד למנגנון שנקבע בהסכם, ואילו ב"כ המוכר לא היה יכול בנסיבות אלה להיחשב שלוחו של המוכר לצורך העברת תשלום זה לידיו. בהעברת התשלום לידי ב"כ המוכר במקום לידי המוכר חטא אפוא הקונה באותו מקרה בהפרת ההסכם. לא כך בענייננו בו קבע ההסכם שכל התשלומים ישתלמו לידי ב"כ המוכר, וכך אף נקבע עובדתית, כאשר לענין מעמדו של עו"ד קדוש נמצא שהוא שלוחם של המוכרים לענין העברת הכספים, מה שלא קוים על ידו. ראוי לציין גם שההסכם בענייננו, בשונה מן ההסכם באותו מקרה שנדון בעניין קייקוב לא קבע שסכום כלשהו יועבר לחשבון נאמנות ע"י המוכר, ואף לכך התייחסתי בפסה"ד (ראה למשל סע' 17.5 לפסה"ד).

המקרה בענייננו מתאים יותר בנסיבותיו העובדתיות למקרה שנדון בע"א 237/83 מילר נ' רורליך פ"ד מ(2) 468 בו הוטל הסיכון על המוכר, כפי שנזכר בסע' 23 לפסק דיני.

עוד יצוין כי כנחזה מן הבקשה טוענת המבקשת כעת טענה לסיכול: אלא שהגנת הסיכול לא הועלתה על ידה (חרף זאת, נדונה ההגנה והמסקנה היתה שאין לה תחולה).

2. ביחס לפרמטר של מאזן הנוחות: משעה שעסקינן בפסק דין המחייב בסילוק יד מבית מגורים, נוטה לרוב הכף לכיוון של הותרת המצב בעינו עד להחלטת ערכאת הערעור. אלא שכאן יש שיקולים המחלישים שיקול אחרון זה, ומחזקים השיקול שיש ליתן לזוכה בפסה"ד להנות מפירות זכייתו אף מבחינת יכולתו לתפוס חזקה בדירה ברכש: הן המבקשת – המוכרת והן הרוכש המשיב הנם אנשים פרטיים, תמי לב, שנקלעו למצב קשה עקב שליחת יד של ב"כ המוכרים בכספי המכר. ככל שיש מקום להתחשב במצב הסוציאלי והבריאותי (והרי לא שיקולים מעין אלה הם שאמורים להכריע הכף, אלא לכל היותר לשמש כשיקול נוסף, בבחינת השיקול של נזק לא הפיך עד להחלטה בערעור) הרי כנגד המצב הלא קל שמפרטת המבקשת, ביחס לדירת מגורים יחידה ומצב כלכלי קשה (המצב הבריאותי המפורט אינו מגלה מצב חריג או קיצוני) מעלה המשיב שיקולים דומים: למעלה משלוש שנים לא זכה להיכנס לדירה אותה רכש במיטב כספו, ואת רכישתה מימן בהלוואה מובטחת במשכנתא. הוא נושא בהחזרי ההלוואה כאשר דירתו הקודמת שועבדה לבנק ונמכרה כדי לשאת בהחזרי ההלוואה, ונאלץ לגור בשכירות עם אשתו. האחרונה אף נמצאת בהריון מתקדם . כמו כן תוכניתו היתה לשכן בקומה התחתונה שבדירת המריבה את אמו הקשישה שכבר מתקשה בטיפוס במדרגות אל דירתה שלה. אכן כפי שהמשיב יכול לגור בשכירות עד להחלטה בערעור, וכפי שהוא מציין בתגובתו, דמה של המבקשת אינו סמוק יותר בענין זה. פסק הדין ניתן, והקונה שזכה רשאי לממש את פירות זכייתו אף לענין קבלת חזקה בבית המגורים שרכש. לכאורה אין המבקשת ממחישה מצב לא הפיך כאן, מבחינה זו שהמשיב ובני ביתו יחובו בפינוי במידה ולא יעוכב הביצוע ויתקבל ערעורה.

3. נראה אפוא כי יש לאזן בין השיקולים הנוגדים במקרה זה, בדמות מתן עיכוב הביצוע המבוקש ביחס לסילוק היד, אך התנייתו בחיובה של המבקשת לשאת מכאן ואילך בשכ"ד של הקונה. אני קובע אפוא שחיובה של המבקשת לסלק ידה מדירת המריבה יעוכב עד למתן החלטה בערעור בתנאי שהמבקשת תשלם למשיב החל מן החודש הבא ומדי 30 לכל חודש, את הסך של 2500 ₪, כשהוא מוצמד למדד המחירים לצרכן החל מהיום. נקבע כאן סכום סביר באומדנא שדי בו כדי לספק בשלב זה שיקולי מאזן הנוחות (למעלה מן הצורך יצוין כי על פי הדף מחוזה השכירות שצורף, הסכום מקורב לדמי השכירות בהם נושא מר פריבאי). את ארבעת החודשים הבאים, היינו החל מספטמבר 2010 ועד דמצבר 2010 (כולל) "יספק" במלואו הערבון שהפקידה המבקשת בזמנו בסך 10,000 ₪ (ערבון אשר בינתיים היווה מושא לבקשה של המשיב לחלטו על חשבון החיוב הכספי , לנוכח החיוב הכספי שהושת בפסה"ד, וכחלק מחיוב זה. המבקשת התנגדה לחילוט הפקדון כעולה מתגובה שהוגשה על ידי בא כוחה הקודם. השיקולים התומכים בהותרת הפיקדון על כנו בטלים בששים ביחס לשיקולי מאזן הנוחות ועיכוב הביצוע לבקשת המבקשת עצמה). אני מורה לגזברות להעביר אותו פקדון כספי שהפקידה הגב' שרה נזרי בסך 10,000 ₪ לידי המשיב, מר יעקב פריבאי, על פירותיו. יצוין כי במידה ולא תשתנה התוצאה בערעור, הפיקדון יקטין החיוב הכספי שהושת על המבקשת ביחס למר פריבאי.

4. ביחס לעיכוב החיוב הכספי שנפסק נוקטת ההלכה מבחן מחמיר בהרבה. כאן חל לרוב ללא שיור השיקול שיש לאפשר לזוכה להנות מפירות זכייתו, ועל המבקש לעכב חיוב כספי להמחיש כי לא יוכל להשיב המצב לקדמותו ולזכות בהשבת מה ששולם, אם יתקבל ערעורו. ועצם הגשת ערעור או רצון לערער אינה עילה לעיכוב ביצוע, כאשר עיכוב חיוב כספי פסוק שהושת הנו נדיר. ראה למשל: ע"א 8937/09 ארקדי גאידמאק נ' בלראם - החלטה מיום 16.11.09 (מאגר נבו); ע"א 10223/04 אוחנה חברה לאחזקות נ' בנק דיסקונט (מאגר נבו – החלטה מיום 24.1.05).

לא נעלם ממני כי החיוב הכספי שהושת על המבקשת שלוב בקביעה מיהו שהפר את החוזה. אלא שעיכוב הביצוע המותנה שניתן בהחלטה זו ביחס לסילוק היד, ניתן כאמור מטעמי מאזן הנוחות ומטעמם בלבד. עם זאת, בשים לב ששני הצדדים הנם אנשים פרטיים, אני מורה על עיכוב מחצית החיוב הכספי ל שהושת על המבקשת כלפי מר פריבאי, ומאפשר לה לשלם המחצית השניה, בתוך 30 יום , בהפקדה לקופת בית המשפט עד להחלטה בערעור, ככל שיוגש.

המזכירות תשלח לצדדים.

ניתנה היום, י"ד אלול תש"ע, 24 אוגוסט 2010, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ