אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> נדחה ערר לשחרורו ממעצר של מואשם בשוד וקשירת קשר לביצוע פשע

נדחה ערר לשחרורו ממעצר של מואשם בשוד וקשירת קשר לביצוע פשע

תאריך פרסום : 18/12/2007 | גרסת הדפסה
בש"פ
בית המשפט העליון
10504-07
18/12/2007
בפני השופט:
א' רובינשטיין

- נגד -
התובע:
רפי דזאנאשוילי
עו"ד חיים אברג'ל
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד מיטל בוכמן-שינדל
החלטה

א.        ערר על החלטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע (סגנית הנשיא אבידע) מיום 6.12.07 בב"ש 22171/07 (בתיק עיקרי פ' 8313/07) לפיה ייעצר העורר עד תום ההליכים.

ב.        העורר מואשם בשוד ובקשירת קשר לפשע. על פי הנטען בכתב האישום, קשרו העורר ואחרים, שזהותם אינה ידועה, לבצע שוד. נטען, כי ביום 28.10.07 בשעה 12:45 אחד מן השותפים, העורר או אחר, התקרב במהירות אל הגברת המתלוננת, שהלכה אל הבנק ותיקה בידה, משך בחזקה את התיק בהפילו אותה ארצה, ונמלט מן המקום בריצה לרכב שהמתין לו מבעוד מועד. כתוצאה מן המעשים נפצעה המתלוננת בידיה וברגליה, ונשדדה ממנה תכולת התיק, שכללה 16,150 ש"ח, 1,600 דולרים, כרטיסי אשראי, מכשיר טלפון נייד שהיה שייך לבנה ועוד.

ג.        המדינה עתרה למעצרו של העורר עד תום ההליכים, כאמור, לנוכח מסוכנותו - הגוברת, לטענתה, בהתחשב בהרשעה קודמת בגין עבירת אלימות מחודש יולי השנה. המשיב טען, כי חל כרסום בעוצמת הראיות הקושרות אותו לעבירות המיוחסות, שהן נסיבתיות כולן, ואינן מובילות למסקנה אחת ויחידה.

ד.        בית המשפט המחוזי דן בטענות הצדדים, עיין בחומר הראיות, וקבע, כי קיימות ראיות לכאורה להוכחת המיוחס לעורר. בין היתר, בהחלטה מתואר, כי בשעה 13:30 (כשלושת רבעי השעה לאחר ביצוע השוד הנטען) אותרו העורר ומכוניתו, לאחר שזמן קצר לפני אירוע השוד הבחין שוטר במכונית העורר מול חנות להמרת מטבע שבה ביקרה המתלוננת. במהלך חיפוש ברכב נמצא מתחת למושב טלפון נייד, שזוהה יום למחרת בודאות על ידי המשיבה ועל ידי בנה כשייך לבן. בית המשפט קבע עוד, כי משיש בידי המבקשת ראיות לכאורה להוכחת המיוחס לעורר קמה עילה למעצרו. בהחלטה נאמר, כי הוצעה חלופת מעצר בבית הוריו של העורר באשדוד תחת פיקוחם, וכי שירות המבחן המליץ לאמץ הצעה זו. עם זאת נקבע, כי נוכח חומרת העבירות המיוחסות לעורר, המצביעות על מסוכנותו, והעובדה שביצע את העבירות בעודו ממתין לקבלת גזר דין בתיק אחר, והעדר הערכת מסוכנות בתסקיר המעצר שהוגש - ראוי שתוצע חלופה למעצר טובה יותר מזו שהוצעה. על כן הורה בית המשפט על מעצר העורר עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

ה.        (1) עיקר הודעת הערר מכוון כלפי הקביעה בדבר קיומן של ראיות לכאורה. בין היתר, נטען כנגד קיומה של החזקה התכופה בנושא תפיסת הטלפון הנייד במכוניתו של העורר. נטען, כי בדו"ח הפעולה שנכתב לאחר החיפוש ברכב על-ידי המתנדב רפי ביטון נאמר, כי "לא נמצא דבר מה חשוד", ואילו הדו"ח שבו נכתב, כי נמצא הטלפון הנייד השייך לכאורה לבן המתלוננת, הוא מאוחר יותר בכשעתיים-שלוש, ולאחר שהעורר נלקח לתחנה והוחזר למקום בו חנתה מכוניתו. מכך ביקש בא כוח העורר ללמוד, כי נערכו שני חיפושים, והטלפון החשוד כגנוב נמצא רק בחיפוש המאוחר, באופן המצריך הסבר. עוד נטען בהקשר זה, כי עניין חסרונו של הטלפון הנייד עלה לראשונה בגירסתה השלישית של המתלוננת, שניתנה יום לאחר אירוע השוד. נטען גם, לגבי איכוני הטלפון הנייד של העורר - אותם הגישה המדינה להוכחת הימצאותו באיזור האירוע בזמן השוד - כי אין הראיות עומדות בתנאיה של הגשת רשימה מוסדית.

           (2) טענה נוספת בפי העורר היא, כי הופלה לרעה לעומת חשוד נוסף, יעקב ביינסין, שנעצר ושוחרר - ולא הוגש כתב אישום כנגדו. נטען, כי הראיות הנסיבתיות לכאורה כנגד אותו ביינסין חזקות הרבה יותר מאשר אלה שכנגד העורר. כן נטען, כי אין ראיות לכאורה להוכחת עבירת הקשר המיוחסת לעורר. לסיכום נטען, כי אין בחומר כמעט אף ראיה ישירה אחת, וכי הראיות הנסיבתיות אינן מובילות למסקנה לכאורית יחידה לגבי העורר.

           (3) נוסף על כך נטען, כי שגה בית המשפט המחוזי כשהורה על מעצר עד תום ההליכים חרף החלופה הראויה שהוצעה, גם על ידי שירות המבחן - מעצר בית מלא בפיקוח צמוד של הוריו, אשר נחקרו על ידי בית המשפט.

           (4) בדיון הוסיף בא כוחו של העורר וטען כי בין השאר, ישנו פער זמנים של שעתיים בין החיפוש הראשון ברכב לבין זה שבו נמצא מכשיר הטלפון הנייד. עוד נטען באשר לאיכוני הטלפון הנייד, כי טענת האליבי חלה על איזור קרוב, ועל כן אין להסיק מן האיכון לחובת העורר. אשר לחלופה - הורי העורר נכונים להפקדה ולערבות צד ג', ואין בידו להציע מפקחים אחרים, אך נכון הוא לאיזוק אלקטרוני.

           (5) באת כוח המדינה ציינה, כי לשיטתה אין המדובר בשני חיפושים שונים. המתלוננת היתה נסערת ולא זכרה כל שהיה לה בתיקה ועל כן לא ייפלא כי שבה פעמים אחדות לעדכן את תלונתה. אשר לביינסין, אין די ראיות נגדו חרף החשד הכבד. באשר לעורר נכונה המדינה לשקול חלופה מתאימה, אך יש להתחשב בכך שהעורר הורשע בתקיפה ותיקו קבוע לטיעונים לעונש; לעבירותיו יצא מבית הוריו, ועל כן אין חלופה זו מתאימה.  

ו.        (1) עיינתי בחומר הראיות, ובאשר לטענה המרכזית - העדר חזקה תכופה באשר לטלפון הנייד שנמצא ברכבו של העורר - אין בידי להלמה. זכרון הדברים של איש המשטרה רן שמיר נכתב ביום האירוע 28.10.07 בשעה 16:10 ותיאר אירועים שהתרחשו מסביבות 12:30 ואילך, בהם היה יחדיו עם המתנדב רפי ביטון. הוא תיאר כי "במהלך החיפוש ברכב נתפס ע"י הבלש אביעד לוי טלפון סלולרי שרפי לא ידע להסביר למי שייך". אמנם המתנדב ביטון שכתב זכרון דברים הנושא שעה 12:54 (אך נראה על פי תוכנו שאולי נכתב במקצת מאוחר יותר, ונדרש לאירועים מ-12:54 ואילך) ציין, כי לא נמצא דבר מה חשוד ברכבו של העורר. ואולם, איש המשטרה אביעד לוי כתב גם הוא זכרון דברים בשעה 15:30 ותיעד אירועים משעה 15:00, ובהם חיפוש מתחת לכיסא ברכב ומציאת פלאפון שאותו הראה לעורר ושאל למי הוא שייך, והעורר אמר שאינו יודע. נדמה שיש אי דיוקים בציון השעות - בפרט בהתחשב בכך שבדו"ח של מר שמיר מתוארת שרשרת אירועים, החל מתיאור השוד, עבור לעיכובו של העורר, לפרק החקירה בתחנה ולעריכת חיפוש בדירתו של ביינסין וכלה בחיפוש שנעשה ברכב, לאחר החזרתו מן התחנה; בדומה לכך גם הדו"ח של מר ביטון, בעוד שהדו"ח של מר לוי מתחיל משעת הבאת העורר מן התחנה למקום חניית הרכב לצורך חיפוש. על כן נראה, כי המדובר - כטענת המדינה -  בחיפוש אחד ולא בשניים, כלומר, לא חיפוש אחד בסמוך לאחר אירוע החטיפה וחיפוש נוסף כעבור שעתיים; ואם אכן כך, אין מתעוררת שאלה מהותית. אך אף לשיטת הסניגור המלומד, ולהפרש של שעתיים, גם אם לא הוקפד די הצורך בחיפוש הראשון והטלפון הנייד נמצא רק בחיפוש השני, אין בפי העורר כל הסבר שהוא למציאתו ברכבו (ראו הודעותיו מן הימים 28.10.07, 30.10.07 ו- 31.10.07). ברי איפוא כי המדובר בראיה בעלת משקל ניכר; קשה להלום כי הטלפון השייך לבן המתלוננת מצא דרכו לרכב העורר משמי מרום.  בכל מאמציו של הסניגור, איני רואה איפוא מקום להתערבות בהכרעתה של סגנית הנשיא באשר לראיות לכאורה. גם לא ראיתי מקום להלום את הטענה בנוגע לאיכון. אשר לטענת ההפליה אל מול ביינסין, החשד המרחף מעל ביינסין כבד, אך לא הוצעה סיבה לחשוד כי הפרקליטות העדיפה אותו באופן לא ראוי ומשיקול זר כלשהו; כנטען לא נמצאו לגביו ראיות מספיקות, ושמא עוד יימצאו.

           (2) אשר לחלופה, אף כאן איני רואה כל פגם בהחלטתו של בית המשפט המחוזי - שלא להיענות לחלופה שהוצעה מזה, ולא לנעול את הדלת בפני הצעות חלופה אחרות מזה. חוששני כי העורר אינו ראוי לאמון רב, כיון שהפרשה הנוכחית אירעה בעודו ממתין לגזר דין בהליך אחר. הפיקוח בביתו לא צלח, בלא לפגוע בנורמטיביות של הוריו, אותה ציין בית המשפט קמא. נחוצה חלופה אפקטיבית יותר, ומשתוצע - תידון בבית המשפט המחוזי.

           (3) נוכח האמור, אין בידי להיעתר לערר.

           ניתנה היום, ט' בטבת תשס"ח (18.12.07).

ש ו פ ט


העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.    יר + מפ

מרכז מידע, טל' 02-6593666 ; אתר אינטרנט,  www.court.gov.il

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ