אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> נדחה ערעור בנק הפועלים על החלטת בימ"ש קמא, שלא להכריז עליו כבעל נכס מקרקעין

נדחה ערעור בנק הפועלים על החלטת בימ"ש קמא, שלא להכריז עליו כבעל נכס מקרקעין

תאריך פרסום : 19/12/2007 | גרסת הדפסה
ע"א
בית המשפט העליון
10908-05
19/12/2007
בפני השופט:
1. כבוד המשנה לנשיאה א' ריבלין
2. ע' ארבל
3. ד' חשין


- נגד -
התובע:
בנק הפועלים בע"מ
עו"ד י' מיכאל בויאר
הנתבע:
1. הסתדרות העובדים הכללית החדשה בא"י
2. עיריית חיפה
3. חברת העובדים השיתופיות בכללית א"י בע"מ

עו"ד ק' אבידן
עו"ד י' דלל
פסק-דין

המשנה לנשיאה א' ריבלין:

1.        זהו ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בחיפה (כבוד השופטת ש' וסרקרוג), אשר קבע כי המשיבה 1 - ולא המערער (להלן: בנק הפועלים או הבנק) - היא הבעלים של נכס המקרקעין נשוא המחלוקת.

העובדות

2.        המחלוקת בין הצדדים נסבה על השאלה למי שייכת זכות הבעלות בנכס מקרקעין, המצוי בשטח שטרם עבר הסדר, ברחוב הפועל בחיפה (חלקה 638 בגוש שומה 10809) (להלן: הנכס). שניים טוענים לבעלות בנכס - בנק הפועלים מזה, והמשיבה 1 (יחד עם המשיבה 3) מזה. המשיבה 1 היא גלגולה הנוכחי של מועצת פועלי חיפה. למשיבה 2 (להלן: עיריית חיפה) זכויות חוזיות בנכס, אשר בגינן נרשמה הערת אזהרה בשנת 1989. אין מחלוקת בין המשיבות לבין עצמן באשר לזכויותיהן בנכס. על הנכס קיימים כיום שני מבנים ובהם בריכת שחייה, אולם ספורט, חדרים לאימונים ולחוגים, משרדים ושטחים נלווים נוספים.

           הבעלות בנכס רשומה על שם חברת קופת מלוה וחסכון של העובדים בע"מ בפרוק (להלן: קופת המלווה). קופת המלווה רכשה בשנת 1935 שלוש חלקות (379, 380 ו-381) בגוש 10809. בשנת 1959 בוצעה תוכנית איחוד וחלוקה בחלקות אלו. במסגרת התוכנית נרשמה על שם קופת המלווה הבעלות בנכס נשוא המחלוקת - שמקורו מאיחוד ופיצול שתיים מהחלקות שנרכשו על ידי קופת המלווה בשנת 1935. אין מחלוקת באשר ליתר החלקות, אשר נרשמו על שם בעלים אחרים.

3.        פסק דינו של בית המשפט קמא מפרט את הרקע ההיסטורי לפעילותה של קופת המלווה. קופת המלווה נוסדה על ידי בנק הפועלים בשנת 1925. באותה תקופה הבנק נתן שירותים בנקאיים למפעלים עסקיים ולא ליחידים. קופות המלווה הוקמו בעיקר על מנת לתת שירותים בנקאיים ליחידים, והבנק שימש בעבורן בנק מרכזי, שבו הן היו מפקידות את הכספים שנצברו בהן. בתאריך 31.12.57 נחתם בין הבנק לבין קופת המלווה חוזה מיזוג, לפיו קופת המלווה, שהיתה מאוגדת עד אז כאגודה שיתופית, תתאגד כחברה ותקבל החלטה מיוחדת על ביצוע פירוק מרצון, אשר במסגרתו יועברו כל נכסיה והתחייבויותיה לבנק. התמורה שנתן הבנק במסגרת המיזוג היא נטילת התחייבויותיה של קופת המלווה, נשיאה בהוצאות הפירוק וכן הקצאה של מניות הבנק לבעלי הזכויות בקופת המלווה. בתאריך 15.12.65 נמסר הדו"ח הסופי של מפרקי קופת המלווה ובו פירוט הרכוש של הקופה, לרבות נכסי המקרקעין שבבעלותה. הנכס נשוא המחלוקת אינו מפורט בדו"ח המפרקים והבעלות בו לא הועברה לבנק. כאמור, מעת רכישתו של הנכס ועד היום, רשום הנכס (בגלגולו לפני ואחרי תוכנית האיחוד והפיצול בשנת 1959) על שם קופת המלווה.

4.        מכאן ניגש לפירוט החוזים וההתקשרויות אשר נעשו בנכס בשנים שחלפו מאז רכישתו, כפי שעולה מחומר הראיות ומהקביעות העובדתיות של בית המשפט קמא. בשנת 1945, חתמה האגודה לתרבות גופנית "הפועל" בחיפה על חוזה לפיו היא תחכיר לתקופה של 20 שנה את הקומות העליונות של בית "הפועל" ליעקב ואוסקר אקרט. המבנה המוחכר נבנה על חלקות 379, 380 ו-381. קופת המלווה אינה צד לחוזה זה, שבו נאמר כי המחכיר הוא בעל הבניין. ממכתב מיום 6.7.45, ששיגר הועד הפועל של ההסתדרות הכללית למועצת פועלי חיפה (כיום, כאמור, המשיבה 1), עולה כי האגודה לתרבות גופנית "הפועל" פעלה מטעם מועצת פועלי חיפה בביצוע התקשרות חוזית זו. במכתב זה נאמר, בין היתר, כי: "מתוך המשא והמתן שנהלנו עם הנהלת קופת מלוה בחיפה בדבר החוב המגיע להם בקשר עם המגרש האמור, הוסכם על סכום הרבה יותר קטן מן הסכום ששולם לכם ע"י האחים אקרט" - סכום העומד על 3,000 לא"י. המשיבות עדכנו כי הסכם זה לא יצא אל הפועל.

5.        בשנת 1950 התקיים דיון בלשכת חברת העובדים (המשיבה 3) ובהשתתפות מועצת פועלים חיפה אשר עסק במגרש "הפועל" בחיפה. ההחלטה שנתקבלה בדיון היא:

א. את הקרקע יש לרשום ע"ש חברת העובדים, אולם עד שההעברה תוצא אל הפועל רשאית קופת-מלוה לחתום על חוזה חכירה עם קבוצת האנשים שהתקשרה עם מ.פ. חיפה.

ב. מ.פ. חיפה מתבקשת לפנות להבא לחה"ע בדבר קבלת אישור מוקדם ביחס לכל פעולה הקשורה עם נכסי דלא ניידי.

           באותה שנה, נחתם חוזה בין קופת המלווה לחברת "גלי הדר" בע"מ, לפיו תחכיר הראשונה לאחרונה את בריכת השחייה ובית הקפה אשר היו עתידים להיבנות על החלקות האמורות. תקופת החכירה היתה 49 שנים, החל במאי 1950. בחוזה צוין כי קופת המלווה היא בעלת החלקות. מועצת פועלי חיפה לא היתה צד לחוזה.

6.        בשנת 1953 נחתם חוזה נוסף עם "גלי הדר" בע"מ ביחס לזכויות בחלקות. הפעם, החוזה היה בין "גלי הדר" (החוכרת) לבין מועצת פועלי חיפה (המחכירה). קופת המלווה לא היתה צד לחוזה. במסגרת החוזה, הוסכם על העברת שטח שעליו ייבנה בניין קולנוע לגלי הדר בע"מ בתמורה להשלמת בניית מכלול "בנין הפועל" - הכל על החלקות האמורות. בחוזה נכתב, בין היתר, כי:

הואיל והמועצה הנה המחזיקה בפועל של שלוש חלקות אדמה הנושאות מספרים 379, 380 ו-381... בשם קופת המלווה וחסכון שתופית של העובדים בחיפה בע"מ, להלן - "הבעל הרשום",

והואיל והמועצה מצהירה שאין לבעל הרשום כל זכויות בחלקים הנ"ל וכי קבל בשלמות את סכומי הכסף אשר בזמנו השקיע ברכישת החלקות הנ"ל עבור המועצה, והיא לבד רשאית ומוסמכת לעשות בהן כרצונה...       

7.        בשנת 1957 הוסכם בין עיריית חיפה לבין "גלי הדר" בע"מ כי עיריית חיפה תרכוש את זכויות החכירה של "גלי הדר" בע"מ בבריכה. הסכם זה בוצע באישור מועצת פועלי חיפה, אשר הלוותה לעירייה חלק מהסכום שהועבר כתמורה לחברת "גלי הדר" בע"מ. במכתב מאותה שנה של סגן ראש עיריית חיפה לממונה על המחוז בבקשה לאישור הסכם החכירה, נכתב כי:

כל שלושת החלקות שיכות למועצת פועלי חיפה, אולם רשומות ע"ש "קופת המלווה וחסכון של העובדים בחיפה" בע"מ...

           באותה שנה, העבירה מועצת פועלי חיפה לוועד הפועל של ההסתדרות רשימה ובה פירוט של נכסי המועצה. בין יתר הנכסים, צוין גם:

גוש 10809 חלקות 379, 381 המגרש בבית "הפועל"

המגרשים נרכשו בשנת 1939 תמורת 3,000 לירות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ