אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> נדחה ערעורם של מורשעים בקשירת קשר להבריח מכולות סיגריות

נדחה ערעורם של מורשעים בקשירת קשר להבריח מכולות סיגריות

תאריך פרסום : 14/09/2006 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט העליון
8585-05,9172-05,9290-05
13/09/2006
בפני השופט:
1. א' א' לוי
2. א' רובינשטיין
3. ס' ג'ובראן


- נגד -
התובע:
1. שבתאי שאלון
2. יעקב מנע
3. פנחס טל

עו"ד אברהם לנדשטיין
עו"ד אביגדור פלדמן
עו"ד חיים משגב
עו"ד אמיר ציון
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד תמר פרוש
פסק-דין

השופט א' א' לוי:

1.        המערערים - פנחס טל (להלן: טל), שבתאי שאלון המכונה "שוטה" (להלן: שוטה) ויעקב מנע (להלן: מנע), הם שלושה מתוך 10 נאשמים נגדם הוגש כתב אישום משותף לבית-המשפט המחוזי בתל-אביב, ובו נטען כי הם קשרו קשר להבריח לישראל מכולות של סיגריות במסווה של יבוא רהיטים. סיגריות הנן טובין עתירי מיסוי, ושיעור המס המוטל עליהן גבוה לאין ערוך מהמס המוטל על יבוא רהיטים.

           חלק מן המעורבים בפרשה עבדו באגף המכס והמע"מ. מנע שימש כמבקר חשבונות בכיר בבית המכס ביפו, ומתוקף תפקידו היתה לו גישה למידע בכל הנוגע לפעולות אגף המודיעין במכס; שבי קטשווילי (להלן: שבי) עבד בבית המכס ביפו כממונה פרויקטים באגף המודיעין של המכס; ואילו אליהו אנידג'ר (להלן: אנידג'ר) שימש כמעריך בבית המכס באשדוד. כן יש לציין כי טל ושבי הם בני דודים, בעוד ששוטה הוא אחיו של פנחס שאלון, ושניהם בני דודים של שבי. נאשם נוסף בפרשה זו הוא אברהם שמיר (להלן: שמיר), שהוגדר בכתב האישום כחבר ילדות של טל.

           להבנת הפרשה בה עוסק ערעור זה אוסיף, כי על פי נוהל שחרור טובין מיובאים מהמכס, הונהגו ארבעה מסלולי שחרור המדורגים ברמות בדיקה שבין א' ל-ד', כאשר הבדיקה הקפדנית ביותר הנה ברמה א', בעוד שטובין המיובאים על ידי יבואנים מוכרים ובעלי אמינות גבוהה משולבים בהליך ד', שבו הטובין לא נבדקים כלל.

           על פי הנטען, פעלו המעורבים בפרשיות השונות כדי לאתר, בעזרת אנידג'ר, חברות המייבאות רהיטים מתוך ידיעה כי הטובין שייובאו על שמן ינותבו למסלול ד'. בהמשך, נרכשו בחו"ל סיגריות מזויפות אשר אוחסנו במכולות, ששטרי המטען שלהן זויפו ונחזו כנושאים חתימה של מורשה מטעם החברה שעל שמה בוצע היבוא.

           נתון נוסף לו נודעת חשיבות מכרעת, הוא שבפעילות הפלילית המתוארת על ידי המשיבה בכתב האישום, נטל חלק אדם נוסף, יצחק סדן (להלן: סדן), אשר קיבל מעמד של עד מדינה והעיד מטעם התביעה במשפטם של המערערים וחבריהם.

2.        להלן תמציתם של האישומים בהם עוסק כתב האישום:

           א)  אישום ראשון ("פלורידה 1") - נטען, כי תחילתו של הקשר הפלילי היה בהצעתו של שבי (שכאמור, היה עובד מכס), לסדן לסייע לו להבריח מכולות. בהמשך הצטרפו אחרים לקשר זה, עד שבחודש ספטמבר 1998 סוכם במפגש בו נטלו חלק טל, סדן ושמיר, לייבא סיגריות מזויפות בשמה של חברה הפועלת בתחום יבוא הרהיטים. שמיר נטל על עצמו את התפקיד לפנות לאנידג'ר, כדי שזה יבצע בדיקה במחשבי המכס במטרה לוודא כי המכולה המיובאת אינה אמורה להיבדק. נקבע, כי טל, שמיר ואנידג'ר יתוגמלו עבור פעולותיהם ביבוא המכולה.

           הראשונה במכולות יובאה בשמה של חברת "פלורידה", והכילה 820 קרטונים של סיגריות מזויפות שיוצרו בסין. עבור המכולה נופק רשימון ובו פרטים כוזבים, וכן הוצגו מסמכים בהם זויפה חתימתו של מורשה מטעם חברת "פלורידה". המכולה שהגיעה לארץ בחודש דצמבר 1998, ושוחררה ביום 2.1.99, הובלה למקום אחסון, ובהמשך מכרו הקושרים את הסחורה. נטען, כי בדרך זו השתמטו המעורבים בייבוא מתשלום מס קניה ומע"מ בסכום של כ- 3.5 מיליון ש"ח. ועוד נטען, כי סדן שילם לטל, שבי שמיר ואנידג'ר, סכום כולל של 80 אלף דולר.

           ב)  אישום שני ("פלורידה 2") - הפעם מדובר ביבוא מכולה שהתבצע בחודש מרץ 1999, וגם הפעם בשמה של אותה חברה. בדרך זו יובאו לישראל 850 קרטונים של סיגריות מסוג "מרלבורו" שזויפו בסין. בפרשה זו היו מעורבים טל, סדן, ושלושה מהנאשמים: שבי שמיר ואנידג'ר. המס ממנו השתמטו הקושרים בפרשה זו עמד על סכום של כ- 3.6 מיליון ש"ח.

           ג) אישום שלישי ("אברהם כהן") - בתחילת שנת 1999 נפגשו סדן, שוטה ושבי וסיכמו ביניהם להבריח שתי מכולות בשמו של יבואן הרהיטים אברהם כהן. בין שוטה לסדן סוכם שהראשון יממן 70% מעלות היבוא, ואילו סדן יממן 30%. כן נטען, כי הפעם הוכנס לסוד הקשר גם מנע, וזאת במטרה "להבטיח קיומה של חוליה נוספת במכס אשר מתפקידה לאפשר את היבוא ולמנוע כל תקלה אפשרית בהשלמת ביצוע הקשר" (בלשון המקור). בחודש ינואר 1999 נסעו שבי ושוטה לסין ורכשו 1777 קרטונים של סיגריות מזויפות. כאשר הגיעו המכולות לישראל, מסר סדן את פרטיהן לטל אשר העבירם לשמיר, ולבסוף הם נמסרו לאנידג'ר שבדק במחשבי המכס ומצא כי המכולות אינן אמורות להיבדק. בתאריך 17.3.1999 שוחררו שתי המכולות מהמכס, ובהמשך נמכרה תכולתן. נטען, כי בדרך זו השתמטו המעורבים בפרשה מתשלום מס קניה ומע"מ בסכום כולל של כ-7.62 מיליון ש"ח. סדן שילם לטל 160 אלף דולר עבור חלקם של טל, שבי, מנע, שמיר ואנידג'ר בקשר.

           ד)  אישום רביעי ("וייסמן 1") - שוטה נמנה על אלה שיזמו את יבואה של מכולה נוספת בחודש מאי 1999. גם הפעם נרכשו הסיגריות על ידי שבי ושוטה בסין, והמכולה יובאה באמצעות מסמכים מזויפים של חברת "וייסמן - פינות אוכל בע"מ". בייבוא זה השתמטו הקושרים מתשלום מס קניה בסכום של כ- 3.65 מיליון ש"ח. גם הפעם שילם סדן לטל סכום של 80 אלף דולר עבור חלקם של טל עצמו, שבי, שמיר ואנידג'ר בייבוא המכולה. ביחס למנע נטען, כי הוא ידע על ההברחה אולם נמנע מלהביא מידע זה לידיעת הממונים עליו, ובכך סייע להברחה ועשה מעשה של הפרת אמונים הפוגע בציבור.

           ה)  אישום חמישי ("פרוגרס 1") - מכולה זו הובאה לישראל בחודש יולי 1999, בשמה של חברת "פרוגרס, יבוא ושיווק רהיטים בע"מ ", והכילה 1000 קרטונים של סיגריות מזויפות. גם הפעם חזר התהליך על עצמו, כשטל מסר לשמיר את מספר הרשימון, וזה העבירו לאנידג'ר כדי לוודא שהמכולה תעבור במסלול ד' ולא תיבדק. במעשים אלה השתמטו הקושרים מתשלום סכום של כ- 4 מיליון ש"ח.

           ו)  אישום ששי ("פרוגרס 2") - זו מכולה נוספת שיובאה לישראל בחודש אוגוסט 1999, והכילה 850 קרטונים של סיגריות מזויפות. הפעם השתמטו המעורבים מתשלום מס בסכום של כ- 3.5 מיליון ש"ח. טל היה מעורב גם באישום זה, ועל פי הנטען הוא מסר לשבי כספים כדי לתגמל אותו ואת מנע.

           ז)  אישום שביעי ("וייסמן 2") - מכולה זו שיובאה בחודש ספטמבר 1999 על ידי סדן, טל ושבי, הכילה 1000 קרטונים של סיגריות מזויפות. כתוצאה מיבוא זה השתמטו הקושרים מתשלום מס בסכום של כ- 4.3 מיליון ש"ח. סדן שילם לטל סכום של 40 אלף דולר, שנועד לחלוקה בינו, שבי, שמיר ואנידג'ר. ביחס למנע נטען, כי הוא ידע על הברחת הטובין אולם העלים מידע זה מהממונים עליו, ובכך סייע להברחה.

           ח)  אישום שמיני ("הדסית") - השניים שהובילו הברחה זו היו טל ושבי, כשלסדן הם ייעדו את התפקיד להביא לשחרור המכולה בהגיעה ארצה. גם הפעם נעזרו הקושרים במנע ואנידג'ר כדי לוודא שהמכולה תעבור במסלול ד'. הפעם הגיע סכום המס שלא שולם לכדי 3.2 מיליון ש"ח.

           ט)  אישום תשיעי ("טטריס") - בקשר לייבא מכולה זו היו שותפים, בין היתר, טל, שבי ומנע. נטען, כי מנע בדק במחשב המכס אם קיים מידע מודיעיני בקשר לחברת טטריס בע"מ, ובהמשך עשה זאת גם אנידג'ר, ונמצא כי המכולה עתידה לעבור במסלול ד'. בהמשך, רכשו המעורבים בחו"ל 421 קרטונים של סיגריות מזויפות, אולם, בסופו של יום לא שוחררה מכולה זו על ידי המכס לאחר שהתעורר חשד בדבר הברחה.

           י)  אישום עשירי ("זגה") - מכולה זו, בה היו מאוחסנים 405 קרטונים של סיגריות מזויפות, הגיעה לישראל בסוף חודש ספטמבר 1999, ושוחררה, אך לבסוף נתפסה בידי עובדי המכס לאחר שעלה חשד בדבר הברחה. הפעם השתמטו הקושרים (טל, שבי, פנחס שלאון, מנע ואנידג'ר) מתשלום מס בסכום של 1.74 מיליון ש"ח.

           י"א)  אישום אחד עשר ("א.ר.ן. לרון") - הפעם מדובר בקשר שקשרו טל, שבי, סדן, שמיר ואנידג'ר להבריח שתי מכולות עם סיגריות בשמה של חברת "א.ר.ן.לרון יבוא רהיטים בע"מ ". אנידג'ר ואחריו שבי בדקו במחשבי המכס אם ייבוא זה יהיה כרוך בקשיים, ובהמשך חזרו בהם הקושרים מלבצע את זממם מחשש שפעולתם תיכשל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ