אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> נגר רפאל נ' חברת סר"ן תעשיות ואקום בע"מ ואח'

נגר רפאל נ' חברת סר"ן תעשיות ואקום בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 23/03/2010 | גרסת הדפסה
ה"פ
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
1016-05
22/03/2010
בפני השופט:
רות רונן

- נגד -
התובע:
נגר רפאל
הנתבע:
1. חברת סר"ן תעשיות ואקום בע"מ
2. אהוד שביל
3. אקרילית חברה לשיווק בע"מ
4. יוסף ויצמן
5. רשם חברות ושותופיות

החלטה

עניינה של התובענה בהחלטה של האסיפה הכללית במשיבה 1 (להלן: "החברה") מיום 20.1.05, בה הוחלט על מכירת מניות המבקש למשיבים 2-4. המכירה התבצעה על פי מנגנון שנקבע בתקנון החברה, לפיו רשאים רוב בעלי המניות בחברה, לרכוש את מניותיו של בעל מניות אחר אף ללא הסכמתו. המחיר עבור המניות, הוא מחיר המשקף את השקעותיו של אותו בעל מניות שטרם הוחזרו, בצירוף חלקו היחסי של אותו בעל מניות ברווח השנתי הממוצע של החברה בשלוש השנים שקדמו לרכישה, מוכפל בחמש.

למבקש לא שולמה כל תמורה בגין המכירה הכפויה של מניותיו. החברה טענה כי הרווח הממוצע שלה בשנים 2002-2004 היה שלילי, וכי בכרטיסו האישי של המבקש נותר יתרת חובה. לכן המבקש לא היה זכאי לתמורה כלשהי בגין מניותיו שנמכרו.

המבקש הגיש את התובענה הנוכחית, ועתר בה כי בית המשפט יבטל את החלטת אסיפת בעלי המניות מיום 20.1.05, וכן כי בית המשפט יורה על ביטול העברת המניות של המבקש מכוחה. כן עתר המבקש כי בית המשפט יקבע כי הוא זכאי להשתתף באסיפות בעלי מניות. הוא אף בקש לקבל לעיונו מסמכים אודות פעילות החברה והחברות הבנות שלה.

המבקש הגיש במסגרת התובענה גם בקשה לצו מניעה זמני. הבקשה נדחתה מכוח החלטה של כב' סגה"נ השופט זפט, תוך שנקבע בהחלטה כי הוצאות הבקשה בסך 70,000 ₪ יהיו לפי התוצאות של ההליך.

אף שהמבקש עתר כאמור למספר סעדים במסגרת התובענה, הרי הדיונים שהתקיימו בתובענה עסקו רובם ככולם בהליך של גילוי מסמכים מהמשיבים למבקש, הליך שמטרתו היתה לאפשר למבקש לבחון את השאלה האם אכן, כגישת המשיבים, הוא אינו זכאי לתמורה כלשהי בגין המניות.

בסופו של דבר, לאחר הליך גילוי מסמכים ארוך, עתר המבקש ביום 16.2.10 כי בית המשפט יתיר לו להפסיק את התובענה, וכן הוא עתר כי בית המשפט יפסוק הוצאות לזכותו.

לטענת המבקש, המשיבים התחמקו למלגלות לו את המסמכים שהוא בקש לעיין בהם, ואילצו אותו להגיש את התובענה. הוא טיען כי הסעד העיקרי שהוא עתר לו במסגרת התובענה היה גילוי המסמכים, וכי במסגרת התובענה הועברו לו מסמכים חלקיים, לא כמקשה אחת, ותוך שהוא נאלץ לשוב ולפנות לבית המשפט בבקשות נוספות, כדי לקבל לרשותו את כל המסמכים שהוא היה זכאי לקבלם.

המבקש הוסיף וטען, כי המשיבים העבירו לו מסמכים בצורה בלתי מסודרת, ואף לא אפשרו לו להוציא את המסמכים על מנת שיוכל לבצע סינון והעתקה שלהם. חלק מהמסכים שהוא צילם עוכבו אצל המשיבים, והמבקש נאלץ להגיש בקשה גם ביחס לכך.

לאחר שהוגשה חוות דעת מומחה מטעם המבקש, הוגשה חוות דעת מומחה מטעם המשיבים בתגובה לה, ובחוות הדעת זאת נזכרו מסמכים רבים שלא הועברו למבקש קודם לכן, מסמכים שהמשיבים אף הצהירו כי הם אינם קיימים.

המבקש הוסיף וטען כי מחוות הדעת של המומחה מטעם בית המשפט עולה, כי המסמכים שהיו בידיו של המבקש בעת הגשת התובענה, ובעת הגשת חוות הדעת של המומחה מטעמו, העלו כי לתובענה יש בסיס סביר. רק המסמכים שהוגשו למומחה מטעם בית המשפט לאחר הגשת חוות הדעת מטעם הצדדים, הביאו לסתירת העובדות שהיו ידועות למבקש עד לאותו מועד. לכן, עתר המבקש כי בית המשפט יורה למשיבים לשפות אותו בגין כל הוצאותיו, ובגין שכר הטרחה שהוא נשא בו.

המשיבים התנגדו לבקשה. הם עתרו כי בית המשפט יורה על דחיית התובענה, וכן הם טענו כי הם אלה שראוי לפסוק לזכותם הוצאות.

המשיבים טענו כי הם העבירו את כל המסמכים שהם נדרשו להעביר. הם אף טענו, כי הוצע למבקש לנסוע לטורקיה כדי לבדוק שם את המסמכים המצויים שם, והוא סירב. עוד נטען כי מחוות הדעת של המומחה מטעם בית המשפט עולה, כי המבקש לא הוכיח כי הדוחות אינם משקפים את התוצאות העסקיות של חברת אקטיב אקריל, וכי הממצאים החריגים הבודדים שנמצאו, אין בהם כדי ליצור עדות חותכת מהימנה וחד משמעית כי אכן הדוחות מציגים מצג שווא מכוון ומגמתי. לכן, עולה לטענת המשיבים כי טענות המבקש היו טענות סרק, כפי שהמשיבים טענו מלכתחילה. המשיבים טענו כי להם נגרמו הוצאות רבות במהלך ניהול התובענה, והם מבקשים כי בית המשפט יחייב את המבקש לשאת בהן.

המבקש השיב לתגובת המשיבים. הוא טען כי נדרשו הליכי ביניים רבים במהלך ניהול התובענה, שכולם עסקו בגילוי המסמכים, וכולם נפסקו לזכות המבקש. עוד נטען, כי במקום לשתף פעולה בתום לב, ולגלות מסמכים בצורה עניינית ויעילה, המשיבים פעלו כל הדרך כדי לסרבל את ההליך ולהאריכו. את המידע הם גילו טיפין טיפין, ורק בשלב בדיקת המומחה מטעם בית המשפט התקבלו ככל הנראה המסמכים והנתונים הדרושים לבדיקת החומר החשבונאי והדוחות הכספיים של החברה וחברות הבנות שלה, באופן המאפשר את חישוב סכום התמורה המגיעה למבקש בגין רכישת מניותיו בכפייה. המבקש כפר בטענת המשיבים לפיה הוצע לו לבדוק את המסמכים בטורקיה, וכי הוא סירב לכך.

המבקש טען כי הוצאות המשיבים כמו אלה של המבקש היו נחסכות לו היו המשיבים משתפים פעולה עם המבקש מלכתחילה, ומוסרים לו את כל המידע שהוא בקש לקבלו.

הפסקת התובענה

שני עניינים טעונים הכרעה – שאלת הפסקת התובענה, ושאלת ההוצאות.

באשר להפסקת התובענה, הרי על פי ההלכה הפסוקה, רשאי בית המשפט להתנות את הפסקת התובענה בתנאים. בבואו לשקול את התנאים, על בית המשפט לסרב להתיר הפסקת תובענה רק כדי להגישה מחדש תוך שלילת יתרון מהנתבע, וכן על בית המשפט להביא בחשבון כי הפסקת הליכים אינה צריכה לשמש פתח לשימוש לרעה בהליכי בית המשפט (ר' ע"א 746/88 בוזגלו ואח' נ. אוחנה ואח' פ"ד מ"ה(3) 690, 694-695).

בתשובתו לתגובת המשיבים, התחייב המבקש שלא לחדש את ההליכים כנגד המשיבים בנוגע לכול הסעדים שהתבקשו בתובענה או בנוגע לכול הקשור לרכישת מניותיו בכפייה. לכן, אני נעתרת לבקשה להפסקת התובענה, בכפוף לכך שהמבקש לא יהיה רשאי לחדש את ההליכים נגד המשיבים בכול ענין הנוגע לרכישת מניותיו בכפייה, ובכול הנוגע לכול אחד מהסעדים שהוא עתר להם במסגרת התובענה הנוכחית.

הוצאות ושכר טרחה

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ