אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> נאשם בעבירת קשירת קשר לסיוע לאויב במלחמה ייעצר עד תום ההליכים

נאשם בעבירת קשירת קשר לסיוע לאויב במלחמה ייעצר עד תום ההליכים

תאריך פרסום : 22/10/2008 | גרסת הדפסה
ב"ש, פ"ח
בית המשפט המחוזי חיפה
3518-08,5039-08
02/10/2008
בפני השופט:
ר. שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. אניס ספורי ת"ז 200764850
2. חוסאם חליל ת"ז 302922794

החלטה

בענין משיב 2 בלבד

בפני מונחת בקשה למעצרו של המשיב 2 יחד עם המשיב 1 עד לתום ההליכים נגדם לאחר שהוגש נגדם כתב אישום המייחס להם עבירות ביטחון חמורות. 

המשיב 2 מואשם בעבירת קשירת קשר לסיוע לאויב במלחמה ע"פ סע' 92 + 99 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: " חוק העונשין"). ואילו למשיב 1 (בשלושה אישומים) מיוחסות עבירות של קשירת קשר לסיוע לאויב במלחמה ע"פ סע' 92 + 99 (מספר עבירות); סיוע לאויב במלחמה ע"פ סע' 99 (מספר עבירות); מגע עם סוכן חוץ (מספר עבירות) ע"פ סע' 114(א); קשירת קשר לרצח ע"פ סע' 499 + 300 (מספר עבירות); עבירות בנשק ע"פ 144(א) + 144(ב) + 144(ב2), הכול לפי חוק העונשין; וכן חברות בהתאחדות בלתי מותרת ע"פ סע' 85(1)(א) לתקנות ההגנה (שעת חירום), 1945.

ביום 10.9.08, בית משפט זה הורה על מעצרו של המשיב 1 בהסכמתו עד לתום ההליכים נגדו בתיק פח 5039/08, עם שמירת זכותו לפנות בכל עת וללא צורך בהצבעה על נסיבות חדשות בבקשה לעיון חוזר ולהעלות במסגרת הדיון שיקבע כל טענה, כפי שימצא לנכון.

החלטה זו הינה בעניינו של המשיב 2 בלבד.

עובדות כתב האישום (ככל שהן נוגעות לנאשם 2) :

בכתב האישום שלושה אישומים. האישום הראשון והשלישי מתייחסים רק לנאשם 1, ואילו האישום השני הוא לגבי שני הנאשמים.

נטען בכתב האישום (חלק כללי) כי הנאשם 2 הינו בן דודתו של הנאשם 1, ובזמנים הרלוונטיים לכתב האישום התגורר בירדן ולמד בה. לגבי הנאשם 1, נטען הוא אזרח ישראלי ותושב שפרעם אשר בזמנים הרלוונטיים לכתב האישום התגורר בראמללה שבשטחי הרשות הפלסטינאית לצורך לימודיו באוניברסיטת "ביר זית" (להלן: " האוניברסיטה"). ועוד נטען, כי מחמד צאלח בדר (להלן: " מחמד") הינו תושב בית לקיא שבשטחי הרשות הפלסטינאית ואשר השתייך בזמני הרלוונטיים לכתב האישום לתנועת "אלג'מאעה אלאסלאמיה" (להלן: " התנועה"), השייכת לארגון הג'יהאד האיסלאמי (להלן: " הארגון") ופועלת באוניברסיטה. במהלך לימודיו באוניברסיטה הכיר הנאשם 1 את מחמד והיה עימו בקשר.      

באישום השני נטען כי במהלך חודש מאי 2008 קשר הנאשם 1 קשר עם מחמד להקים חוליה צבאית אשר תסייע לארגון ואשר מטרתה ביצוע פעילות טרור ופגיעה בביטחון המדינה ותושביה כנקמה על פעילות ישראל בשטחי הרשות הפלסטינאית (להלן: " החוליה"). עוד נטען כי הנאשם 1 יחד עם מחמד החליטו שהחוליה תפעל במסגרת הזרוע הצבאית של ארגון הטרור "סראיה אלקודס", ומטעמו, ותקרא "חולית השהיד עמאד מורניה", על שמו של מי ששימש טרם מותו כקצין המבצעים של ארגון החזבאללה. כן סוכם כי פעילות החוליה תהיה סודית.

בהמשך לקשירת הקשר ולהגשמת מטרת החוליה, סיכמו הנאשם 1 ומחמד כי יצרו קשר עם ראש הארגון בסוריה במטרה לקבל כסף (להלן: " הכספים") אשר ישמש את החוליה בפעילותה כנגד מדינת ישראל, באמצעותו ירכשו כלי נשק מסוגים שונים אשר ישמשו לפעילות החוליה, וכן יתמכו במשפחות אסירים והרוגים של הארגון. בהתאם לכך, ניסה מחמד ליצור קשר עם ראש הארגון כאמור.

בהמשך לאמור לעיל, הציע הנאשם 1 למחמד להסתייע בנאשם 2 על מנת להעביר את הכספים מירדן לידי החוליה. ובמהלך אמצע חודש יוני 2008, בעת שהיה הנאשם 2 בחופשה מלימודיו, ביקר ברמאללה, שם פגש את הנאשם 1, ויחד הנאשמים קשרו קשר לסייע לאויב במלחמתו בכוונה לסייעו בכך. במהלך אותו מפגש הציע הנאשם 1 לנאשם 2 להצטרף לחוליה אשר אליה השתייך הנאשם 1 ולסייע לה בהעברת כספים של הארגון ולטובת הארגון מירדן לידי החוליה בראמללה, לצורך פעילותה הצבאית. הנאשם 1 הבהיר כי הכסף שיועבר לפעילות החוליה ישמש, בין היתר, לרכישת אמצעי לחימה. הנאשם 2 הסכים. בנוסף נטען כי הנאשם 1 אמר לנאשם 2 כי בעתיד הוא יבקש את סיועו בדברים נוספים, והבהיר לנאשם 2 כי אל לו לשוחח על הנושא עם איש.

בהמשך לנטען לעיל, הפגיש הנאשם 1 את הנאשם 2 עם מחמד, ובמהלך המפגש ציין מחמד בפני הנאשם 2 כי הוא פועל בחוליה יחד עם הנאשם 1, ושאל אותו אם יהיה מוכן לפעול עימם בחוליה. הנאשם 2 חזר בפני האחר על הסכמתו להצטרף לחוליה כסייען בהעברת כספים כאמור לעיל.  

לאור כל האמור לעיל, ייחסה המבקשת למשיב את סעיפי האישום שברישא החלטתי זו.

טענות הצדדים:

המבקשת טוענת כי בידה ראיות לכאורה להוכחת אשמתו של המשיב 2 במיוחס לו בכתב האישום. עיקרן של הראיות הלכאוריות הוא בהודאתו של המשיב 2 בחקירתו במשטרה ובשב"כ במיוחס לו בכתב האישום; גרסתו של המשיב 1 אשר מאשרת את גרסת המשיב 2 לגבי הסכמתו לסייע לארגון; הודעותיו של מחמד אשר נפגש עם המשיב 2, המחזקות את הודאות המשיבים.

טוענת המבקשת כי המשיב 2 ידע באופן ישיר וברור על תכנון החוליה, קבלת הכספים והמטרה שלשמה ישמשו, ועדיין הסכים לסייע לחוליה, לקבלת הכספים ולמטרה לשמה ישמשו; וכן ידע כי יוכל לסייע בפועל בשל היותו סטודנט הלומד בירדן, והסכים להצעה שהינה הצעה ממשית ולא תיאורטית מנותקת מהמציאות.   

עוד טוענת המבקשת לגבי המשיב 2 כי המדובר בעבירת ביטחון קלאסית, ברורה וספציפית, כאשר יועד למשיב 2 תפקיד ספציפי בסיוע של העברת הכספים. בעבירת קשירת קשר אין צורך במעשים, ולא חייבים להסכים לשום דבר, אלא מספיק שנמצאים במגע עם סוכני חוץ  כדי שתימצא כמי שעובר עבירת ביטחון.

באשר לטענת פטור עקב חרטה, נטען כי המשיב 2 אינו עומד בתנאי החוק משהשלים את ביצוע העבירה שיוחסה לו והיה שותף לה, ולא פעל על מנת למנוע את עשייתה או את השלמתה ועשה למטרה זו כמיטב יכולתו. העובדה שהמשיב 2 לא ניסה להעביר בפועל כספים נעוצה בכך שטרם מעצרו של מחמד, לא הצליח מחמד ליצור קשר עם הארגון בסוריה. עובדה זו אין בה כדי להצביע על חרטה או חוסר רצינות בהסכמה. ועוד נטען שהחרטה כביכול הגיעה בשלב סיום החקירה ולא לפני כן. מכל מקום טוענת המבקשת כי אין מקומה של טענה זו בשלב זה ודינה להתברר בהליך העיקרי. 

בנוגע לבקשת המשיב לעריכת תסקיר, נטען כי לא מקובל בעבירות מסוג זה לשלוח לתסקיר.   

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ