אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ"ת 49812-05-16 מדינת ישראל נ' ש.ח.מ.

מ"ת 49812-05-16 מדינת ישראל נ' ש.ח.מ.

תאריך פרסום : 27/06/2016 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי ירושלים
49812-05-16
20/06/2016
בפני השופט:
אריה רומנוב

- נגד -
מבקשת:
מדינת ישראל
עו"ד דואק
עו"ד בן גל
משיב:
ש.ח.מ.
עו"ד שנקולבסקי
החלטה
 

 

1.לפניי בקשה להורות על מעצר המשיב עד לתום ההליכים המשפטיים המתנהלים נגדו.

 

2.נגד המשיב הוגש כתב אישום בו הוא מואשם בעבירה של חבלה בכוונה מחמירה לפי סעיף 329(א)(1) לחוק העונשין, תשל"ז-1977. בכתב האישום נטען, כי המתלוננת הרתה למבקש ובמועד הרלוונטי לענייננו הייתה בשבוע השישי להריונה. המשיב לא היה מעוניין בכך שהמתלוננת תמשיך את ההיריון והוא ביקש ממנה לבצע הפלה. לאחר שהמתלוננת אמרה למשיב כי אין בכוונתה לבצע הפלה, ביקש המשיב להיפגש עמה. ביום 10.5.16 השניים נפגשו בסמוך לביתו של המשיב, "ובשלב כלשהו החל הנאשם להכות את המתלוננת מכות אגרוף בבטנה. תוך כדי מעשיו אמר הנאשם למתלוננת כי הוא מעדיף לשבת בכלא ולא להוליד את הילד. הנאשם המשיך והכה את המתלוננת במשך כ-10 דקות עד שעברו במקום אנשים, אז עזב הנאשם את המתלוננת וברח מהמקום... כתוצאה ממעשיו של המשיב נגרמו למתלוננת סימנים אדומים בבטן המרכזית והמתלוננת דיממה מאיבר מינה".

 

3.המשיב כופר במעשים המיוחסים לו. לדבריו, המתלוננת הינה אדם שאין לסמוך על דבריו ולחובתה מספר הרשעות קודמות. השניים הכירו במקום בו כל אחד מהם ריצה בנפרד עונש מאסר בעבודות שירות. המשיב הינו כבן 19 והמתלוננת כבת 28, ולטענת המשיב המתלוננת פיתתה אותו לקיים עמה יחסי מין. לטענת המשיב, במהלך הפגישה שהתקיימה בין השניים המתלוננת הציבה בפניו שתי אפשרויות: האחת, שהיא תשמור על ההיריון ותלד את הילד ובמקרה כזה היא תדרוש כי המשיב ישלם מזונות עד הגיע הילד לגיל 18. והשנייה, שהמתלוננת תפסיק את ההריון כנגד פיצוי בסך 30,000 ₪ שהמשיב ישלם לה. לטענת המשיב, במהלך הפגישה המתלוננת הציגה לפניו תעודה רפואית בה צוין גיל העובר. המשיב חישב ומצא כי לנוכח המועד בו השניים קיימו יחסי מין, לא יתכן כי הוא אבי העובר. המשיב הגיע למסקנה כי המתלוננת הרתה לאדם אחר, "וכל מה שהיא מנסה לעשות עכשיו זה להוציא ממני כסף בדרך של מרמה, אחרי שטענתי בפניה שעליתי על המזימה שלה ושזה עבירה פלילית ושהיא עושה ושבכוונתי ללכת לתחנת המשטרה ולהתלונן עליה על הונאה ועל סחיטה באיומים התחילה ... להכנס לאמוק ולצרוח ולהשתולל ולהכותי תוך שהיא מאיימת שהיא תהרוס לי את החיים ושאני לא מכיר אותה ולא כדאי לי להתעסק איתה בהגיעם של אנשים לקרבת האוטו עקב צעקותיה של ... קלטה... שאנשים מתקרבים והתחילה לצעוק 'הוא מרביץ לי הוא מרביץ לי הוא רוצה לרצוח אותי תזמינו מהר משטרה' ברגע שהבנתי את התרגיל שהיא מנסה לעשות תפסתי את הרגליים ועזבתי את המקום..." (הודעת המשיב מיום 16.5.16).

 

4.נחה דעתי שיש בידי המבקש ראיות לכאורה בעוצמה כזו המאפשרת להורות על מעצרו של המשיב. משיחת טלפון שהתקיימה בין המשיב לבין המתלוננת ואשר הוקלטה על ידי המתלוננת, במהלכה ביקש המשיב להיפגש עם המתלוננת, ניתן להתרשם מהמצוקה בה היה המשיב שרוי לנוכח הודעת המתלוננת כי היא הרה ממנו. בין היתר אמר: "... אני עומד להשתגע, אני רוצה להתאבד, אני רוצה לשים לעצמי כדור בראש, את לא מבינה מה עובר לי...". על מצבה הנפשי של המתלוננת בעקבות האירוע נושא כתב האישום ניתן ללמוד הן משיחת הטלפון בה התקשרה אל המשטרה ונשמע בה כי בכתה, והן מעדויות שתי חברותיה אליהן התקשרה. בנוסף, קיימת תעודה רפואית מ"טרם" המתעדת "סימנים אדומים/כחולים בבטן המרכזית". אחת השוטרות שבדקה את תחתוניה של המתלוננת ראתה טיפות דם. לכך יש להוסיף, כי בשיחת טלפון שהתקיימה בין המתלוננת לבין ידידתו של המשיב שבה המתלוננת וטענה כי המשיב היכה אותה. בין היתר אמר: "הוא יישא בתוצאות הוא יישא באחריות, הוא ילמד שפעם הבא לא מרימים ידיים על בחורה..."

 

5.כאמור, המשיב מכחיש את המיוחס לו וטוען כי מדובר בעלילה ובסחיטה. אלא שהטענות תצטרכנה להתברר בשלב המשפט עצמו.

 

6.המשיב הינו, כאמור, אדם כבן 19. לחובתו שתי הרשעות קודמות בעבירות אלימות. כאמור, האירוע נושא כתב האישום התרחש בעת שביצע עונש מאסר בעבודות שירות שהוטל עליו. מתסקיר שירות המבחן עולה, כי בילדותו גילה המשיב בעיות משמעת על רקע התנהגות חברתית בעייתית והשפעה שלילית. בשל התנהגות אלימה ותוקפנית, שחלקה הופנה גם כלפי בני משפחתו, היה המשיב מעורב בפלילים ובגין מעורבותו קיבל פטור משירות צבאי. ממידע שהתקבל אצל שירות המבחן עולה, כי שנות התבגרותו המוקדמות התאפיינו בהתנהגות בעייתית ואלימה. בשנת 2012 הופנה בצו בית המשפט למעון נעול, אולם ברח ממנו כעבור מספר ימים ושולב בחזרה בתיכון מקצועי. בהמשך גילה קשיי משמעת והתנהגות בבית הספר. המשיב הופנה לראשונה לשירות המבחן לנוער בהיותו כבן 12. בעבר הוא התקשה לשתף פעולה עם שירות המבחן ולקחת אחריות על התנהגותו.

 

7.שירות המבחן ציין בתסקירו, כי הזמין את המתלוננת פעמיים לצורך הכנת התסקיר, ואולם המתלוננת לא הופיעה לפגישות. לבסוף, שירות המבחן שוחח עם המתלוננת בטלפון. בשיחה מסרה, בין היתר, כי אלימות ותוקפנות לא אפיינו את התנהגותו של המשיב כלפיה לפני האירוע. בנוסף מסרה, כי בחרה להפסיק את ההיריון מתוך שיקולים אישיים והיעדר תמיכה, וכי היא אינה חוששת מפניו של המשיב. יצוין, כי לנוכח דברים אלה, ובעקבות הערות בית המשפט, יצרה המבקשת קשר עם המתלוננת. בהודעה שמסרה הפרקליטות בעקבות השיחה שקיימה עם המתלוננת נאמר, כי היא עברה להתגורר ב****** וכי הפסיקה את ההריון. "עוד מסרה המתלוננת כי היא מבקשת לשים את האירוע מאחוריה ואין לה עניין בנעשה עם המשיב לכאן או לכאן".

 

8.במסגרת התסקיר שהגיש, העריך שירות המבחן כי קיימת רמת סיכון גבוהה להישנות עבירות בתחום האלימות. בצד זאת, שירות המבחן התרשם משאיפותיו של המשיב לנהל אורח חיים נורמטיבי, והוא נתן משקל לעובדה כי האישום המיוחס לו מופנה כלפי מתלוננת יחידה בהקשר של קשר זוגי. לנוכח כל האמור, ומאחר והמתלוננת התרחקה מאזור מגוריו של המשיב והפסיקה את ההיריון, ומאחר והמתלוננת לא ביטאה חשש או מצוקה מפני המשיב, הדבר מפחית את עוצמת הסכנה. בסיכומו של דבר, שירות המבחן ממליץ לאמץ את החלופה המוצעת על ידי המשיב ולפיה ישהה בבית אמו, בפיקוח הוריו ואחיו.

9.מעשיו הלכאוריים של המשיב ודמותו כפי שמשתקפת מתסקיר שירות המבחן מצביעים על הסכנה הנשקפת מפניו לא רק כלפי המתלוננת, אלא כלפי הציבור בכללו. המשיב הינו אדם צעיר, ואולם הוא מוכר לרשויות כבר מגיל צעיר ביותר, והוא הספיק לצבור לחובתו שתי הרשעות קודמות. הרושם המתקבל הוא, שהמשיב מתקשה לקבל מרות וסמכות.

 

10.עם זאת, כפי שצוין, המתלוננת הודיעה כי הפסיקה את ההיריון, דבר אשר מקהה במידת מה את הסכנה הנשקפת מפני המשיב כלפיה, שכן עם הפסקת ההיריון העילה לתקיפת המתלוננת אינה קיימת עוד. מטעם זה, ובהתחשב במכלול נסיבות העניין, הייתי מוכן לשקול את שחרורו של המשיב ממעצר ממש למעצר בפיקוח אלקטרוני, ובלבד שמקום המעצר בפיקוח יהיה מרוחק ממקום מגורי המתלוננת ומהמקום בו היא מנהלת את חייה. במהלך הדיון שהתקיים לפניי הציע המשיב כי ישהה בביתו ב***** או במושב ******. בתום הדיון נתתי למשיב הזדמנות לבדוק ולהודיע אם יש באפשרותו להציע מקום מרוחק מאלה שהוצעו על ידו, ואולם לא התקבלה מהמשיב כל הודעה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ