אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פרקליטות מחוז חיפה - פלילי נ' ב'(עציר)

פרקליטות מחוז חיפה - פלילי נ' ב'(עציר)

תאריך פרסום : 10/07/2018 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית משפט השלום חיפה
28991-05-15
15/11/2015
בפני סגנית הנשיא:
אילת דגן

- נגד -
מבקש:
פלוני (עציר)
משיבה:
פרקליטות מחוז חיפה - פלילי
החלטה

 

1.המבקש, עצור עד תום ההליכים לאחר שהוגש נגדו כתב אישום שעניינו סחר בסמים ונהיגה בפסילה, עותר לאפשר לו יציאה לחופשה לצורך השתתפות בטקס ברית מילה שיערך לבנו מחר, 16/11/15.

2.אציין כי לא מונחת בפניי בקשה פורמלית מסודרת לאשר חופשה זו, אלא שהדברים התגלגלו באופן שיום לפני הלידה של בת הזוג, בשעות הצהריים, הוגשה בקשה לאשר חופשה לצורך השתתפות ונוכחות בניתוח קיסרי של בת הזוג, ולאחר שהבקשה באופן שהוגשה נדחתה, הוגש ערר לבית המשפט המחוזי, או אז והואיל והלידה כבר התקיימה, ביקש המבקש לאפשר לו לצאת לברית המילה שאמורה להתקיים ביום 16/11/15.

בית המשפט המחוזי הפנה את המבקש לשטוח את בקשתו לפני בית המשפט קמא, ואף שלח העתק פרוטוקול כדי שבית המשפט יעשה מאמץ לקבוע דיון למחרת. משקיבלתי את הפרוטוקול ובלי להמתין להגשת בקשה מסודרת על ידי המבקש, קבעתי ליום 12/11/15 (יום חמישי), לדיון בבקשה ליציאה לברית המילה, שמועדה כאמור 16/11/15. הסנגור הגיש בקשה לדחיית המועד שנקבע, מחמת תיקים אחרים בהם צריך להופיע ועל כן לא נותרה ברירה אלא לקבוע את הדיון להיום (יום ראשון, 15/11/15), יום לפני האירוע.

מסכת אירועים זו פורטה לעיל, שכן יש בה חשיבות ללמד על אופן התנהלות המבקש, השיהוי שהוא נוקט, המידע העובדתי הלא מדויק שמסר לבית המשפט וחוסר האחריות במחדליו אותו מנסה לגלגל על המשיבה או אפילו במשתמע על בית המשפט ובמה דברים אמורים;

 

 

3.ביום 08/11/15 בשעות הצהריים, הגיש ב"כ המבקש בקשה דחופה ובהולה לאשר למבקש יציאה ללידה של בת זוגו, לידה שתתבצע בניתוח קיסרי ביום 09/11/15. בהחלטתי שניתנה באופן מידי באותו היום כתבתי כי אני מניחה שמועד הניתוח לא נקבע היום כך שלא ברור מדוע הוגשה הבקשה רק היום בצהריים. עוד הוריתי כי המשיבה תגיש תגובתה עד למחרת בשעה 10:00. המשיבה הגיבה למחרת, כי אכן לא ברור מדוע המבקש חיכה עם בקשתו שעה שידע בעוד מועד, על מועד הניתוח המתוכנן, וכן טענה כי ראוי היה להפנות את הבקשה לשב''ס על מנת שייבחן את הבקשה לאור מכלול הנתונים שבפניו. עם קבלת התגובה, ולאור העובדה כי לא הונחו בפניי נתונים, הוריתי כי המבקש יפנה בבקשה מתאימה לשב''ס.

4.המבקש הגיש ערר על החלטה זו שניתנה בפתקית, ברם, הערר נשמע רק ביום 11/11/15, שעה שהלידה התרחשה כבר ביום 09/11/15 ובאופן שלמעשה הערר התייתר, אך המבקש ביקש כי יותר לו לצאת לחופשה לצורך ברית המילה. בית המשפט המחוזי בהחלטתו מיום 11/11/15 הבהיר כי לאור העובדה שהתקיימה כבר הלידה, הרי שמה שנותר לדון זה שאלת היציאה לחופשה לברית אלא שזו בקשה אחרת ממה שהוגשה בבית משפט השלום ועל כן יש להשיב את התיק לבית המשפט כדי לקיים דיון בבקשה החדשה ליציאה לברית.

עוד יצוין, כי בפני בית המשפט המחוזי עמד מסמך של השב''ס עם תגובתו, מסמך שלא עמד בזמנים הרלוונטיים ובעת מתן ההחלטות בפניי.

מיד עם קבלת הפרוטוקול וההחלטה, קבעתי דיון למחרת. אך כאמור הסנגור הודיע שלא יוכל להתייצב, והואיל והיה מדובר ביום חמישי שהוא יום הדיונים האחרון בשבוע, נאלצתי, לבקשתו לדחות את הדיון ולקבוע אותו להיום, שוב לרגע האחרון.

5.הסנגור טען בפתח הדיון כי הופתע מהחלטת בית המשפט לפיה לא ברור לבית המשפט מדוע מוגשת הבקשה רק בצהריי 08/11/15, שעה שככל הנראה הניתוח נקבע כבר לפני כן, וטען באופן עובדתי כי הגיש את הבקשה ביום 08/11/15 הואיל ורק באותו יום עלה הצורך בקיום ניתוח קיסרי והניתוח נקבע למחרת, ועל כן אי אפשר היה להגיש את הבקשה לפני כן. הוא אף הרחיב והסביר שהניתוח נקבע מהיום להיום בעקבות סכנה בריאותית של היולדת שגרמה לרופאים לקבל החלטה לקיים ניתוח קיסרי למחרת (עמ' 18 לפרוטוקול שורות 15-18).

יש להצטער על דברים לא מדויקים אלה שמסר הסנגור, שכן טענתו העובדתית לפיה עלה צורך דחוף ביום 08/11/15, אינה עולה בקנה אחד עם הבקשה שהוא עצמו הגיש ותמך במסמך הזמנה לניתוח קיסרי מתוכנן. על פי מסמך זה, שהוצא ביום 05/11/15 נקבע באופן מתוכנן ניתוח קיסרי ליום 09/11/15. נמצא אפוא כי לא מדובר בסכנה בריאותית והחלטה דחופה לבצע ניתוח שעלתה לראשונה ביום 08/11/15 אלא שהדבר היה ידוע מראש. וחבל שהסנגור נכשל בעניין זה, רק כדי להצדיק את השיהוי ואת ניסיונו להעמיד את בית המשפט והצד השני בפני עובדה באופן שלא מאפשר שיקול הלוקח בחשבון את עמדת השב''ס ומכלול הנתונים.

אציין בהקשר זה גם את הצהרתה של ב"כ המשיבה בעניין עובדתי זה בפרוטוקול לפיה כבר בדיון בתיק העיקרי ביום 26/10/15, פנה אליה הסנגור ושאל מה תהיה העמדה ביחס לחופשה לצורך הלידה. והיא השיבה לו שבמקרה זה ראוי לפנות לשב''ס על מנת לקבל עמדתם שכן לפרקליטות אין עמדה בעניין זה. עוד הוסיפה, כי כבר ביום 05/11/15, קיבלה הודעה מהסנגור (כנראה אותו מסמך שהוא שלח לבית המשפט) ביחס למועד הניתוח שנקבע ליום 09/11/15. עמ' 19 שורה 27 עד עמ' 20 שורה 2. ללמדך שהוסבר הסנגור מבעוד מועד כי דרך המלך היא פניה לשב''ס על מנת לקבל עמדה ולהיערך בהתאם. הסנגור מטעמיו, לא מצא לפעול בדרך זו.

אותו סד הזמנים הקצר שכפה המבקש בעניין הלידה, ושאין לו להלין אלא על עצמו בשיהוי שגרם בסופו של יום לחוסר יכולת לדון ברצינות בבקשה, נכפה גם בעניין הבקשה ליציאה לברית המילה. למעשה, רק בדיון היום נחשפתי לטענות באופן שיש לקבל החלטה עוד היום מפני שברית המילה תיערך מחר ומבלי שעומדת בפניי עמדה שבחנה את מכלול הנתונים ביחס למבקש מבחינת היערכות השב''ס כמו גם מסוכנות המבקש, כמו גם שיקולי שוויון ביחס לעצורים אחרים.

6.המבקש מלין על עמדת הפרקליטות לפיה יש לקבל את תגובה מסודרת של השב''ס והוא אף הלין על כך שזו הייתה דרישת בית המשפט בבקשה ליציאה ללידת בנו.

כדי להעמיד דברים על דיוקם, אבהיר את המצב המשפטי והעובדתי.

החלטתי לפיה יש לפנות לשב''ס לא כווּנה לומר שאין לבית משפט זה סמכות לדון בבקשה, אלא שדרך המלך, על מנת שבית המשפט יוכל ליתן החלטה מאוזנת, היא לפנות תחילה לשב''ס כדי לקבל את עמדתו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ