אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ"ת 16479-02-15 מדינת ישראל נ' הירש

מ"ת 16479-02-15 מדינת ישראל נ' הירש

תאריך פרסום : 16/09/2015 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי
16479-02-15
09/09/2015
בפני השופטת:
דנה מרשק מרום

- נגד -
מבקש:
אלכס הירש
עו"ד סולומון וטובים
משיבה:
מדינת ישראל
עו"ד ששון וקינג
החלטה
 

 

1.כנגד המבקש, נאשם נוסף (להלן: חמידאן) ושתי חברות שהיו בבעלותם - גולד פאר דלקים בע"מ (להלן: נאשמת 3) וח.א. דיזל האומן (2009 בע"מ) (להלן: נאשמת 4), הוגש כתב-אישום רחב היקף המייחס לו ביצוע עבירות של קשירת קשר לעשות פשע, לפי סעיף 499 לחוק העונשין; רישום או גרימה לרישום כוזב במסמכי תאגיד בכוונה לרמות לפי סעיף 423 לחוק העונשין; קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות,לפי סעיף 415 סיפא לחוק העונשין; הוצאת חשבונית מס או מסמך הנחזה כחשבונית מס מבלי שעשה עסקה שלגביה הוציא את החשבונית, במטרה להתחמק מתשלום מס, בנסיבות מחמירות לפי סעיף 117 (ב) (3) יחד עם סעיף 117 (ב2) (3) לחוק מע"מ; ניכוי מס תשומות ללא מסמך במטרה להתחמק מתשלום מס בנסיבות מחמירות לפי סעיף 117 (ב) (5) יחד עם סעיף 117 (ב2) (3) לחוק מע"מ; הכנה או ניהול של פנקסי חשבונות כוזבים או רשומות אחרות כוזבות במטרה להתחמק מתשלום מס לפי סעיף 117 (ב) (6) יחד עם סעיף 117 (ב2) (3) לחוק מע"מ; שימוש במרמה ותחבולה במטרה להתחמק מתשלום מס, בנסיבות מחמירות לפי סעיף 117 (ב) (8) יחד עם סעיף 117 (ב2) (3) לחוק מע"מ; הכנה או קיום של פנקסי חשבונות כוזבים או רשומות אחרות כוזבות, או זיוף פנקסי חשבונות או רשומות, במזיד, בכוונה להתחמק ממס, או כדי לעזור לאחר להתחמק ממס לפי סעיף 220 (4) לפקודת מס הכנסה; שימוש במרמה במזיד בכוונה להתחמק ממס או לעזור לאחר להתחמק ממס לפי סעיף 220 (5) לפקודת מס הכנסה; עשיית פעולה ברכוש אסור במטרה להסתיר או להסוות את מקורו לפי סעיף 3 (א) לחוק איסור הלבנת הון; עשיית פעולה ברכוש בידיעה שהוא רכוש אסור לפי סעיף 4 לחוק איסור הלבנת הון.

 

2.כתב האישום עניינו בעבירות רבות שבוצעו במסגרת קשר שקשר המבקש עם אחר, הוא מיכאל ענתבי, לביצוע של תוכנית עבריינית רחבת היקף, שמטרתה להונות את שלטונות המס ואת הציבור, תוך הפרה חמורה של שורת חיקוקים, לרבות חוקי המס וחוק איסור הלבנת הון.

 

3.על-פי כתב האישום, בתקופה שבין 2012 ועד ינואר 2015 עסק המבקש במסחר דלקים ובשיווקם, ביחד ובאמצעות נאשמת 3, בה היה בעל מניות ביחד עם אחר בשם נידאל אלג'רושי וכן ניהל אותה יחד עם אותו נידאל ואדם נוסף בשם רפאל סיטבון. במסגרת הקשר ביצע המבקש ביחד עם ובאמצעות נאשמת 3 שורת עבירות על חוק מע"מ, פקודת מס הכנסה, חוק העונשין וחוק איסור הלבנת הון, ובאופן זה התחמקו שלא כדין מתשלום מע"מ ומס הכנסה בסכומי עתק, והלבינו הון בסך כולל של לא פחות מ- 213,335,176 ₪. מטרת הקשר בין המבקש לבין ענתבי היתה לביצוע רישום כוזב במסמכי תאגיד ולהוצאת חשבוניות מס פיקטיביות במאות מיליוני שקלים למבקש ולנאשמת 3 ע"ש מספר חברות (מ.ט.ר מסחר קמעונאי ומתן שירותים בע"מ, גלנדאואר אנרגיה תשנ"ט בע"מ). הכל – במטרה להתחמק מתשלום מס בנסיבות מחמירות. יצוין כבר, כי ענתבי הוא עבריין נמלט.

 

למען קידום הקשר ועל מנת ליצור מראית עין של התנהלות עסקית לגיטימית בין החברות מטר וגלנדאואר לנאשמת 3, עשה המבקש שימוש במנגנון מתוחכם במסגרתו בוצעו פעולות רבות על ידו באופן ישיר ועל ידי מספר רב של מעורבים, אותם הנחה והפעיל לבד וביחד עם ענתבי, על בסיס יומיומי ומתמיד, כפי שפורט בכתב האישום. במסגרת הקשר הוצאו חשבוניות פיקטיביות ע"ש מטר וגלנדאואר, והמבקש דאג שבהתאם יוצאו קבלות פיקטיביות וייעשה רישום של תעודות משלוח כוזבות על מנת לשוות לחשבוניות כסות לגיטימית וחוקית. המסמכים הכוזבים נמסרו למבקש ועל בסיסם בוצע רישום כוזב, הן בספרי הנאשמת 3, הן בספרי החברות מטר וגלנדאואר, על-מנת שתהיה התאמה ביניהם.

 

כפי שצוין, כחלק מהקשר עמד המבקש בקשר עם מעורבים רבים שפעלו מטעמו ומטעם ענתבי, וביניהם אברהם נחליאלי, דינו אברהם, גיא מלול, אורלי מוכבר וצדוק אליאב, שלכל אחד מהם היה תפקיד שונה בשרשרת הפצת החשבוניות הפיקטיביות. ענתבי יצא מהארץ בינואר 2014, אך הפעילות העבריינית במסגרת הקשר נמשכה גם לאחר מכן, כשהוא שהה בחו"ל, ועד לפתיחה בחקירה גלויה בפרשה זו.

בהמשך לכל הפעילות מול המעורבים הללו, ערך המבקש רישומים כוזבים בספרים של הנאשמת 3 ודאג לנכות את החשבוניות הפיקטיביות על שם מטר וגלנדאואר שקיבל במסגרת הקשר בדיווחיה של הנאשמת 3 למע"מ, על מנת לאפשר לעצמו ולנאשמת 3 להתחמק מתשלום מס בנסיבות מחמירות. כתוצאה מכך, רשמו המבקש ונאשמת 3 בספרי הנהלת החשבונות של החברה חשבוניות פיקטיביות ע"ש מטר וגלנדאואר בסך של 205,723,729 ₪, כאשר סכום המע"מ הנובע מהן הוא 30,930,090 ₪. עפ"י כתב האישום, התחמקו המשיב ונאשמת 3 מתשלום מע"מ בסך של 30,141,030 ₪ בנסיבות מחמירות.

 

בכתב האישום מתוארת פעילות נוספת של הוצאת חשבוניות פיקטיביות על-שם מטר לגורם שלישי, - מ.א. למסחר - שלא היה חלק מהקשר, בין אפריל 2013 ליוני 2013. המבקש דאג שחברה זו, אשר קיבלה את החשבוניות הפיקטיביות של מטר, תוציא מיד לאחר מכן חשבוניות פיקטיביות על שמה לנאשמת 3, על מנת שיוכל לקזזן בספרי הנהלת החשבונות של החברה. זאת, חרף העובדה שלא בוצעה עסקה בפועל באף אחד מהשלבים הרלבנטיים לשלב זה של הפרשה. סכום החשבוניות ע"ש מ.א. למסחר שנוכו על ידי נאשמת 3 באופן המתואר עומד על סך 2,694,119 ₪ וסכום המע"מ ממנו התחמקו המבקש והנאשמת 3 מלשלם הוא 393,662 ₪.

 

4.העבירות שצוינו לעיל, במסגרת קשירת הקשר לפי סעיף 499 לחוק העונשין, להוצאת חשבוניות פיקטיביות בנסיבות מחמירות ולרישום כוזב במסמכי תאגיד, הן עבירות מקור כהגדרתן בחוק איסור הלבנת הון. לפיכך, במסגרת הקשר שתואר עד כה ביצעו המבקש ונאשמת 3 יחד עם אחרים, פעולות ברכוש אסור בסך כולל של לא פחות מ- 213,335,176 ₪, המהוות עבירות של הלבנת הון לפי חוק איסור הלבנת הון.

 

5.כתב-האישום מתאר פעולות נוספות שביצע המבקש לקבלת חשבוניות פיקטיביות ע"ש חברות נוספות ולרישום חשבוניות פיקטיביות על שמן של אותם חברות בספרי הנאשמת 3, ולניכויים בדיווחים למע"מ, בסכום של כ- 58,494,850 ₪, במטרה להתחמק מתשלום המע"מ הנובע מהן בסך 8,922,944 ₪ בנסיבות מחמירות.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ