אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. תביעות ת"א שלוחת איילון נ' סחגוע ואח'

מ.י. תביעות ת"א שלוחת איילון נ' סחגוע ואח'

תאריך פרסום : 13/04/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ראשון לציון
2525-07
12/04/2010
בפני השופט:
איטה נחמן

- נגד -
התובע:
מ.י. תביעות ת"א שלוחת איילון
הנתבע:
1. יורי סחגוע
2. סמיון לוייב

גזר-דין

גזר דין

1.הנאשמים הורשעו על פי הודאתם בכתב אישום מתוקן בעבירות של תקיפה בנסיבות מחמירות, עבירה על סעיף 380 בחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: "החוק") וניסיון גניבה בניגוד לסעיף 384 יחד עם סעיף 25 בחוק הנ"ל, בכך שבתאריך 29/12/06 תקפו הנאשמים בצוותא חדא את רחל וקנין עמר (להלן: "המתלוננת") בכך שגררו אותה על הרצפה והחלו להכותה בחוזקה בכל חלקי גופה וכאשר חברתה הגיעה לעזור לה תקפו גם אותה הנאשמים בכך שהפילו אותה על הרצפה, משכו בשערותיה, גררו ובעטו בכל חלקי גופה. בהמשך, ניסו הנאשמים לגנוב את כספי האתנן שמסרו למתלוננת בכך שערכו חיפוש על גופה, אך לא מצאו דבר.

בנוסף, הורשע נאשם 2 על פי הודאתו בת.פ. 2283/06 בעבירה של פירוק חלקים מרכב, עבירה על סעיף 413ד'(ב) בחוק.

2.ב"כ הצדדים הגיעו להסדר טיעון במסגרתו נשלחו הנאשמים לקבלת תסקיר שירות מבחן. הוסכם כי במידה והנאשמים יטלו אחריות למעשיהם, ישתפו פעולה עם שירות המבחן ויעלה העדר צפי למסוכנות עתידית, תעתור המאשימה בהסכמה לעונש של 6 חודשי מאסר בפועל שתיבחן האפשרות לרצותם בעבודות שירות, מאסר על תנאי וקנס בסך 1,000 ₪ וכן פיצוי למתלוננת, עת/5 בסך של 1,000 ₪ כל אחד.

3.בעניינו של נאשם 1 התקבל תסקיר מאת שירות המבחן ממנו עולה כי הנאשם בן 23, רווק, עלה ארצה מגרוזיה בשנת 1994, מתגורר בבית הוריו ועובד כטכנאי קופות ממוחשבות. באשר לעבירה נשוא כתב האישום טען הנאשם בפני שירות המבחן כי התנהלותו שונה מכפי שצוין בכתב האישום. להתרשמות שירות המבחן הנאשם מתקשה לקחת אחריות על ביצוע העבירות המיוחסות לו ומשליך אותן על כך שצרך אלכוהול טרם האירוע, כשלדבריו אינו מורגל בשתיית אלכוהול. כמו גם השליך אחריות על המתלוננת, כשלטענתו, החלה לצעוק לגדף ולאיים עם סכין ללא כל סיבה, ולכן הדף אותה אל עבר הקיר. עוד התרשם שירות המבחן כי הנאשם מתקשה להכיר בפגיעה שלו ושל חברו לכתב האישום במתלוננת, אך הביע צער על התנהלותו באותו ערב וטען כי מדובר בהתנהגות חריגה מצידו. שלל נזקקות טיפולית סביב צריכת אלכוהול שטען כי אינו נוהג לצרוך אלכוהול במיוחד לאחר האירוע. כמו כן, העלה הנאשם מקרים נוספים של התפרצויות כעס בתקופת ביה"ס וכיום מול הוריו ומעסיקיו. כאשר הועלתה בפניו אפשרות השתלבותו בטיפול בשירותם בעניין התמודדות וניהול כעסים, הביע הסכמה עקרונית אך טען כי אינו סבור שנזקק לעזרה מאחר והוא מתנהל באורח נורמטיבי. לסיכום, מאחר והנאשם התקשה לקחת אחריות על חלקו בביצוע העבירות באופן מלא, לא בא שירות המבחן בהמלצה בעניינו.

4.בעניינו של הנאשם 2 התקבלו מספר תסקירים, הן בתיק העיקרי והן בתיק שצורף. מהתסקיר בת.פ. 2283/06 עולה כי הנאשם כבן 21, יליד גרוזיה אשר עלה לארץ בהיותו בן 12 ועובד בהפעלת תכנת מחשב לתעשיה. עוד עולה כי הנאשם הגיע לפגישה אחת בשירות המבחן ולאחריה ניתק קשר. בהתייחסו לעבירה, תיאר הנאשם התחברות לחברה שולית, הביע הבנה לכך שבביצוע העבירה הכשיל עצמו, אך יחד עם זאת תיאר כי הלך מחשבתו והתנהגותו שונים והוא מגלה אחריות גבוהה יותר בתפקודו התעסוקתי. עוד מסר כי אינו פנוי להתערבות טיפולית ברמה הטכנית בשל העדר זמן לכך ומאחר ולתפיסתו הוא מצוי כיום בהליך של שינוי. לסיכום, התרשם שירות המבחן כי מדובר בנאשם שנושא בנטל המשפחה ונדרש לתפקוד גבוה יותר מכפי יכולותיו. באשר לביצוע העבירה, סבר שירות המבחן כי בבסיס העבירות היה לנאשם צורך להשתייך חברתית בשל קושי כלכלי ורגשי לעמוד בעול האחריות למשפחתו. לאור האמור, נוכח העובדה כי הנאשם ניתק קשר עמם, לא באו בהמלצה טיפולית בעניינו, כמו גם לעניין הרשעתו בדין.

מהתסקיר שהתקבל בתיק הנוכחי, הפנה שירות המבחן לעובדה כי הנאשם הופנה לשירותם כבר בשנת 2007 בגין התיק אותו צירף לתיק זה. לגבי תיק זה, עולה מהתסקיר כי כיום הנאשם עובד כשומר לילה בבניין מגורים, הקשר עם אביו שנשאר בגרוזיה רופף, האם סובלת ממחלה קשה בעטיה אינו יכולה לעבוד ולכן הינו המפרנס העיקרי. עוד עולה מהתסקיר כי מאז שהגיע הנאשם לראשונה בשנת 2007 לשירות המבחן ועד הפנייתו בתיק זה אליהם, לא עמד בקשר עמם, התקשה לקחת אחריות על ניתוק הקשר עמם ותלה את האחריות לכך בעבודתו והעדר גמישות מצד שירותם. באשר לעבירות, התקשה הנאשם לקחת אחריות לביצועה, לתוקפנותו ולפגיעה במתלוננת ותיאר את האירוע כמקרי כאשר תלה את התנהגותו כהיגררות אחר חברו. לאור האמור, התרשם שירות המבחן כי עמדתו המשליכה אחריות אינה מאפשרת בדיקת בחירותיו ודרך התנהלותו כאשר הוא אינו מבטא מוטיבציה להשתלב בקשר טיפולי ולכן אין בידם לבוא בהמלצה טיפולית בעניינו.

לדיון בתאריך 30/11/09 התקבל תסקיר משלים, לפיו במשך תקופת הדחייה התקשה הנאשם לעמוד בקשר רצוף עם שירות המבחן לאור פטירת אביו בגרוזיה ונסיעתו של הנאשם להסדרת קבורתו של האב למשך כחודש. עוד עולה כי בפגישות שב הנאשם והציג עמדה קורבנית מול אירועי חייו בשל העדר דמויות הוריות מכוונות וביטא נכונות מילולית להשתלב בתהליך טיפולי. להתרשמות שירות המבחן הנאשם ממשיך להתקשות בלקיחת אחריות על בחירותיו ודרך תפקודו כאשר הוא תופס עצמו כקורבן ולכן הצהרתו בדבר נכונות להשתלב בטיפול נובעת מחששו לתוצאות ההליך. לאור האמור, העריך שירות המבחן כי בעיתוי הנוכחי הנאשם לא יוכל להפיק תועלת מהתערבות שירותם. לפיכך, נמנע, שוב, שירות המבחן לבוא בהמלצה בעניינו.

5.ב"כ המאשימה בטיעוניו לעונש עתר להשית על הנאשמים מאסר בפועל, מאסר על תנאי, קנס ופיצוי למתלוננת. הפנה להסדר טיעון אשר הוצג בפני בית המשפט לפיו באם התסקירים בעניינם של הנאשמים יהיו חיוביים תסכים המאשימה שהמאסר בן 6 החודשים ירוצה בעבודות שירות. עוד הפנה לתסקירים שהתקבלו בעניינם של הנאשמים וטען כי אינם חיובים בשל העובדה כי הנאשמים התקשו לקחת אחריות על ביצוע העבירות ולכן נמנע שירות המבחן לבוא בהמלצה טיפולית בעניינם.

לעניין האירוע עצמו, טען ב"כ המאשימה כי מדובר בתקיפה של יצאנית, על רקע העובדה כי לא נענתה למלוא דרישותיהם במישור המיני וכאשר חברתה באה לעזרתה היכו אף אותה. כמו כן, טען כי בסופו של האירוע ניסו הנאשמים לגנוב את האתנן של היצאנית. לסיכום, טען כי הגם שמדובר באירוע שהתרחש לפני כשלוש שנים עדיין על בית המשפט לראות אירוע זה בחומרה הראויה.

לעניין עברם של הנאשמים, טען כי לנאשם 1 אין עבר פלילי ולנאשם 2 הרשעה מאוחרת.

6.ב"כ הנאשמים בטיעוניה לעונש הפנתה לכך שנאשם 1 הינו בחור צעיר ללא עבר פלילי, זוהי לו הסתבכותו היחידה והחריגה בחייו, שכן, מדובר באיש עבודה אשר מעסיקיו הביעו ומביעים שביעות רצון מעבודתו, שירת בצה"ל ועושה מילואים, לכן עתרה להשית על הנאשם מאסר שירוצה בעבודות שירות, מאסר על תנאי, קנס ופיצוי למתלוננת וכן פיקוח של שירות המבחן.

לגבי נאשם 2 טענה כי מדובר בבחור צעיר שעלה לארץ לקבל טיפולים במחלת הסרטן, סועד את אמו החולה במחלה קשה. עוד טענה כי מאז לא הסתבך הנאשם בעבירות נוספות, עובד בשתי עבודות על מנת לפרנס את משפחתו, שכן, המדובר במשפחה קשת יום. עוד הפנתה לכך שאביו של הנאשם נפטר לא מכבר בגרוזיה, לשם נסע הנאשם בשארית כספו על מנת לדאוג לקבורתו. לעניין חוסר יכולתו של הנאשם לרתום עצמו להליך טיפולי בשירות המבחן, טענה כי אי יכולת זו נובעת מהעובדה כי הנאשם עובד בשתי עבודות על מנת לשאת בתשלום התרופות של אמו החולה וכן לשאת בתשלום שכר הדירה בה הוא ומשפחתו מתגוררים. עתרה להשית על הנאשם מאסר שירוצה בעבודות שירות, מאסר על תנאי, קנס ופיצוי למתלוננת.

לסיכום, טענה כי הנאשמים מתחרטים על מעשיהם ויש לראות בהודאתם בבית המשפט משום לקיחת אחריות.

7.לאחר ששקלתי את כל השיקולים הצריכים לעניין, מחד – הודאתם של הנאשמים והבעת החרטה, העובדה שלנאשם 1 אין עבר פלילי ולנאשם 2 הרשעה מאוחרת. כמו כן, את נסיבות חייו הקשות של נאשם 2, ומאידך – את חומרת העבירות, את התיק אותו צירף הנאשם 2, את התסקירים השליליים בעניינם של הנאשמים ואת ההלכה הקובעת כי יש להחמיר עם העוברים עבירות אלימות, גוזרת על הנאשמים את העונשים הבאים:

נאשם 1:

א.מאסר בפועל למשך 5 חודשים.

לאחר שנתקבלה חוות דעתו של הממונה על עבודות שירות, לפיה, הנאשם יכול לעבוד בכל עבודת שירות, ללא מגבלה וניתנת המלצה על ידי הממונה להציב הנדון בעבודת שרות ציבורית, במקום העבודה מרכז יום לקשיש השלושה, בימים א – ה, בין השעות 07:30 – 15:00 והנאשם הביע את הסכמתו למקום העבודה הנ"ל להמרת המאסר בפועל בעבודות שירות, הריני קובעת, שהנאשם ישא את עונש המאסר שהוטל עליו בתיק זה ולמשך תקופה של 5 חודשים בעבודות שירות.

תחילת ריצוי עבודות השירות ביום 29.4.10.

הובהר לנאשם כי עליו לעדכן את משרד הממונה בכל שינוי אם יחול בכתובת מגוריו, כי עליו לעמוד בתנאי הפיקוח וביקורות הפתע וכי כל הפרה בעבודות השירות תביא להפסקה מינהלית ולריצוי העונש במאסר ממש.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ