אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. תביעות ת"א שלוחת איילון נ' דהן

מ.י. תביעות ת"א שלוחת איילון נ' דהן

תאריך פרסום : 21/02/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ראשון לציון
2349-09
15/02/2010
בפני השופט:
אברהם הימן

- נגד -
התובע:
מ.י. תביעות ת"א שלוחת איילון
הנתבע:
שרלי דהן
גזר-דין

נוכחים:

ב"כ המאשימה עו"ד מרקי אפריאט

הנאשם הובא על ידי השב"ס

ב"כ הנאשם עו"ד טלי גרידיש

גזר דין

נגד הנאשם הוגש כתב אישום, אשר במקורו, בטרם תוקן, כפי שיפורט להלן, כלל שלושה אישומים. בכל אחד מהאישומים יוחסה לנאשם עבירה של סחר בסמים. עוד יצויין כי כתב אישום זה הוא תולדה של הפעלת סוכן משטרתי שפעל בקרב סוחרי סמים כמו גם בקרב מעורבים בסחר בסמים, באיזור העיר חולון.

בדיון שהתקיים לפני ביום 17.11.09 הודיעו הצדדים כי הגיעו לכדי הסדר טיעון. על פי ההסדר, כתב האישום יתוקן באופן שהאישום השני, מבין שלושת האישומים ימחק, הנאשם יודה ויורשע בעובדות שבשני כתבי האישום הנותרים, התביעה תגביל עצמה לעונש של מאסר בפעול לתקופה של 18 חודשים, ההגנה תהיה רשאית לטעון כפי רצונה וטעמיה. הצדדים הסכימו לדחות הדיון לטיעונים לעונש.

בדיון הנדחה ביקשה באת כוח הנאשם לדחות הדיון פעם נוספת, ואכן, כך היה. סופו של דבר הטיעונים לעונש נשמעו ביום 9.2.10 דהיינו כשלושה חודשים לאחר הצגת הסדר הטיעון ובעת הנאשם נתון במעצר במשך כשבעה חודשים.

על פי המפורט בכתב האישום הודה הנאשם כי בשתי הזדמנויות שונות, שבשני האישומים, סחר בסמים עת מכר לסוכן המשטרתי: בפעם הראשונה בתאריך 22.12.08 8 טבליות של הסם M.D.M.A המכונה אקסטזי, תמורת מכנסי ג'ינס ובפעם השניה, על פי האישום השני (הוא האישום השלישי בכתב האישום המקורי בטרם תוקן) מכר הנאשם ביום 13.1.09 לסוכן סם מסוג חשיש במשקל 50.17 גר' תמורת מחיר של 700 ש''ח.

בדיון שהתקיים ביום 9.2.10 הורשע הנאשם על פי הודייתו בעבירות נוספות שבכתב אישום אחר שהוגש נגדו בבית משפט זה. העבירות הנוספות שבהן הורשע הנאשם הן: גניבה מרכב, פריצה לרכב בכוונה לגנוב וחבלה במזיד לרכב. העבירות הללו בוצעו על ידי הנאשם ביום 29.6.07.

כמו כן, בקש הנאשם שבמסגרת גזר הדין אדון בבקשת שירות המבחן להפקיע צו מבחן שהוטל עליו בהליך אחר: תיק פלילי 3373/07 של בית משפט זה, לאחר שהנאשם הפר צו מבחן משלא ביצע שירות לתועלת הציבור שחויב בו על פי גזר הדין בתיק זה. יצויין כי בתיק זה נדון הנאשם בין היתר למאסר מותנה. העבירות שבגינן נדון, כאמור הן של התפרצות וגניבה מרכב במועד סמוך לעבירות הנוספות שבביצוען הודה הנאשם כאמור לעיל (מיום 29.6.07).

כמו כן, בדיון שהתקיים לפני ביום 9.2.10 הודיעו הצדדים כי לנוכח העובדה שנאשם הודה בעבירות נוספות על אלה שהודה בהם עת הוצהר על הסדר הטיעון הרי שהתביעה תגביל עצמה למאסר של 22 חודשים במקום 18 חודשים, כאמור לעיל.

התביעה עתרה להחמיר עם הנאשם משום חומרת העבירות של סחר בסמים, ביחד עם העבירות החמורות האחרות בהן הודה ובשים לב שהנאשם סחר בסמים עת התקיימו ההליכים בבית המשפט שם לא הוחמר עמו הדין.

באת כוח הנאשם עתרה להקל עם הנאשם, לפי שהסוכן שהופעל, שהפעלתו הביאה להרשעת הנאשם, היה למעשה חברו של הנאשם, איש אמונו, שכל שעשה הנאשם היה לסייע לחבר. לדבריה מדובר באדם שהחליט לשנות מאורח חייו ולשקם עצמו, ובעת שעבר העבירות נשוא המשפט שלפני, היה בעצומו של תהליך שיקום. לפיכך בקשה להקל עם הנאשם.

ראשית לכל, אציין כי הטענות בדבר היות הנאשם משוקם שעבר תהליך שיקום עצמי, הן טענות בעלמא ללא גיבוי וחיזוק מגורם אובייקטיבי כלשהוא, כגון תסקיר משירות המבחן. הצדדים לרבות ובמיוחד הנאשם, לא פנו לעבר מסלול זה, עובדה תמוהה לכשעצמה.

לדברי הנאשם תהליך השיקום החל בשנת 2007. אם אכן, כך הם פני הדברים עולה התהייה והשאלה, כיצד זה בחלוף שנתיים מעת שהיה משוקם, לדבריו, נמצא שהוא עדיין מצוי בתוך עולם הסמים, לפי שידע למכור לסוכן סם אקטזי כמו גם חשיש במחיר של 700 ש''ח. עובדות אלה אינן עולות בקנה אחד עם טענת השיקום. גם אם רצה הנאשם כדבריו לסייע לחבר המבקש לקנות סמים, עדיין אני שואל כיצד זה, לא אמר לסוכן כי הוא משקם עצמו וכי בהיותו כזה, אין לו קשר לסמים וכל רצונו להתרחק מעולם הסמים?

יתירה מזו, בעת שהתנהלו ההליכים בתיק פלילי 3373/07 לפני כב' השופטת בן שלמה, בעבירות חמורות של פריצה לרכב וגניבה ממנו, כאשר לדבריו בתקופה זו שיקם עצמו, באותה עת ממש שעמד לדין והיה צפוי לעונש בגין עבירות חמורות אלה, מבצע הנאשם עבירה של סחר בסם. הציניות שבהתנהלות זו זועקת. נסיבות אלה, אינן מצביעות על אדם משוקם המתרחק מעולם הסמים. בעניין זה מצאתי להוסיף להתנהגות הצינית של הנאשם כי כב' השופטת בן שלמה שקלה לקבל הסדר הטיעון בין הצדדים ולהשית על הנאשם עונש מאסר שירוצה בעבודות שירות. אלא שלאחר שהתברר כי הנאשם מנוע מלרצות המאסר בעבודות שירות, הקלה בעונשו באופן שבמקום אשר לגזור על הנאשם מאסר בגין העבירות החמורות שביצע, גזרה עליו מאסר מותנה ושירות לתועלת הציבור. למרות ההקלה בדין ובמקום אשר להוקיר החסד שנעשה עמו, מצא לו הנאשם למכור סמים. למותר לציין כי נוסף לעבירות שביצע במכירת הסמים, הפר הנאשם צו המבחן שניתן לו, ולפיכך למעשה יש לגזור דינו בגין העבירות החמורות בגינן נדון לפני כב' השופטת בן שלמה. וחובה לציין כי כב' השופטת בן שלמה הזהירה הנאשם בכתבה בגזר הדין כדלקמן:

"הובהר לנאשם כי במידה ולא ימלא אחר הוראה מהוראות צו המבחן או צו השל''צ ביהמ''ש רשאי להפקיעם או לבטלם ולהשית עונש נוסף בהתחשב בעונש שהוטל."

גזר דין זה, בא לאחר הפקעת צו המבחן כאמור, ובשים לב, בין היתר בחומרת העבירות שבגינן נדון לפני כב' השופטת בן שלמה.

בעת הטיעונים לעונש, הגיש התובע מתוך חומר החקירה מסמכים המכונים "פראפרזות". מסמכים אלה הם למעשה חלק מידיעות מודיעיניות. שאלה היא אם ניתן לעשות בחומר זה שאינו קביל לפי שהוא מכלי שני ולפיכך במהותו הוא עדות על פי השמועה, שימוש לצורך הטיעונים לעונש? אני סבור שניתן לעשות בחומר זה שימוש מוגבל. לפיכך, האמור בפראפרזות אלה הוא נדבך אחד ולא עיקרי בשיקולי הענישה. מכל מקום יש באמור בחומר זה, לפיו הנאשם סחר בסמים ביחד עם מעסיקו, בעליה של החנות בה עבד הנאשם, מתוך החנות כחלק ממכירת מוצרים אחרים בחנות, כדי לסתור טענת הנאשם, שלא נמצא לה חיזוק בראיות, שהנאשם שיקם עצמו. יש בחומר זה כדי לחזק הטענה שהנאשם טוען טענת השיקום מן השפה אל החוץ, וכי יש ממש בטענות התביעה שבמכרו לסוכן המשטרתי סמים, כפי שהורשע בכך, לא היה מצוי בתהליך שיקומי כטענת הנאשם, תהליך שהחל בו לדבריו שנתיים לפני כן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ