אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. תביעות ת"א שלוחת איילון נ' בן יוסף

מ.י. תביעות ת"א שלוחת איילון נ' בן יוסף

תאריך פרסום : 07/04/2012 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ראשון לציון
2962-09
03/04/2012
בפני השופט:
ארז יקואל

- נגד -
התובע:
מ.י. תביעות ת"א שלוחת איילון על ידי ב"כ עו"ד שטרן
הנתבע:
מייק בן יוסף
הכרעת-דין

בפני

כב' השופט ארז יקואל

הכרעת דין

1.האם ניתן לשלול סבירות לקיום אפשרות חלופית לזו המפלילה את הנאשם כמי שדקר את המתלונן במותנו. זו השאלה הניצבת במוקד הדיון נשוא הכרעת דין זו.

2.לאחר שהתרשמתי מטענות הצדדים, מראיותיהם, מאותות האמת שנתגלו במהלך הדיון וממכלול נסיבות העניין, שוכנעתי כי לא ניתן לשלול את האפשרות לפיה החתך במותנו של המתלונן נגרם שלא בידי הנאשם וזיכיתיו מחמת הספק מעבירה של פציעה בנסיבות מחמירות לפי סעיפים 334 ו- 335 (א) (1) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 – כפי שיוחסה לו בכתב האישום.

3.מעובדות כתב האישום עולה כי ביום 6.6.09, בסמוך לשעה 02:00, ברחוב בעיר חולון, פצע הנאשם את המתלונן מר אליהו סוליימנוב (להלן: "המתלונן"), בכך שדקרו במותנו באמצעות חפץ חד וגרם לו לפצע בדמות חתך דקירה.

4.בעתירתה להרשיע את הנאשם בעבירה שיוחסה לו, ביקשה המאשימה להסתמך על עדותו של המתלונן. על אף שנשמעו עדויות נוספות מאת שני שוטרים באשר לחקירת המתלונן ותחושותיו לאחר העימות שנערך בינו לבין הנאשם, נותרת ההתייחסות המתבקשת אל עדותו של המתלונן כאל עדות יחידה במשפט פלילי. לאורה של זו, שומה על בית המשפט להידרש לאזהרה עצמית כדי בחינת העדות היחידה "בשבע עיניים" ולשקול אם ניתן נכחה לקבוע ממצאים לחובת הנאשם במידת הוודאות הנדרשת במשפט פלילי.

5.ביכרתי להימנע ממתן משקל ראייתי מתבקש לגרסתו המפלילה של המתלונן את הנאשם. המתלונן מסר גרסאות שונות, כשההתייחסות הנדרשת אליהן כפרט וכמכלול, מגלה כי הן נעדרות אחיזה מבוססת בנתוני העניין ובראייה אובייקטיבית של נסיבות ההתרחשות.

6.המתלונן העלה ספק מובנה במיוחס לנאשם בעצם האפשרויות העובדתיות השונות שהעמיד לדיון ונמצא כי ספק זה באשר להתנהלותו הפלילית של הנאשם כלפיו הינו סביר, ממשי ורציונאלי.

7.הנאשם כפר במיוחס לו וטען כי אכן היה במקום ובזמן המתוארים בכתב האישום, אך הוא זה שהותקף על ידי המתלונן שפצעו בראשו.

הנאשם הצליח להצביע על השערות מהימנות ומבוססות בדבר חפותו והתרשמתי כי לנוכח ראיות התביעה וההגנה נמצא די כדי לעורר ספק סביר במסקנה המרשיעה.

8.בחינת מכלול גרסאות המתלונן, הן באמרות החוץ שמסר והן בדבריו לפרוטוקול הדיון, מעלה העדר רצף עובדתי ולוגי. המאשימה עתרה לייחס משקל מכריע לשברי הודעות המתלונן המפלילים את הנאשם. דחיתי מבוקשה זה של המאשימה משאין מלפניי ולו גרסה אחת רציפה ומהימנה מאת המתלונן על מנת שניתן יהיה לייחס לה את המשקל הראייתי המתבקש לאמיתות תוכנה.

9.המתלונן מסר גרסאות סותרות כבר באמרות החוץ מטעמו הן באשר לגורם לפציעתו והן באשר למסד שהיווה את השינויים בגרסתו. בהמשך, העמיד המתלונן גרסאות חלופיות "לבחירת" בית המשפט.

10.לא נסתרה האפשרות כי פציעת המתלונן נגרמה מגדר עליה קפץ בעת מנוסתו מהמשטרה בעת הרלוונטית. רכיב זה בגרסאות המתלונן הינו היחיד שנותר בעינו על פני ציר הזמן. לא נסתרה האפשרות לקיומו של קושי למתלונן הקשור ביכולתו למסור פרטי פרטים באשר לקורותיו. בין אם קושי זה קשור בזיכרונו החסר או שמא בחששו להיחשב "מלשן", או שמא בפחדיו מהנאשם – כגרסאותיו המשתנות, לא ניתן לשלול כי אחת מגרסאותיו המפלילה את הנאשם קשורה במניעים אחרים לבד מהאמת.

לא הוכח די מדוע יש להעדיף חלק אחד של הודעות המתלונן על פני החלק האחר ולאור שחלק זה אינו מתיישב עם מכלול הראיות, לא נמצאה באמרות החוץ של המתלונן העוצמה הראייתית המצדיקה את הרשעת הנאשם.

11.התרשמתי כי המתלונן לא נמנע ממסירת גרסה מפלילה במהלך הדיון משום פחדיו מהנאשם. איפכא מסתברא, לאחר ששוכנעתי כי דווקא בליבו של הנאשם קינן חשש מהמתלונן. המתלונן והנאשם העידו ארוכות מעל דוכן העדים והתרשמתי מאישיות הנאשם, מעברו הנקי ומעדנה שאינה זרה להתנהלותו הכוללת. כמו כן, התרשמתי כי המתלונן אינו ניתן להפחדה בנקל וכי כהודייתו שלו, אלימות תדירה לא הייתה זרה להתנהלותו ולמצער באותה עת.

12.לא ניתן לשלול כי המתלונן הציג גרסה מפלילה כלפי הנאשם מפני חששו שלו מהרשעה בעבירת תקיפתו את הנאשם באמצעות הכאתו בראשו, שגרמה לנאשם לפציעה והצריכה תפירת הפצע בבית החולים. על אף חלוף הזמן וגמר דינו באישום שהוגש כנגדו לאחר שפצע את הנאשם (ר' ת/16), המתלונן לא נרתע מלצמצם קשירתו הישירה לאלימות שהפגין כלפי הנאשם (ר' פרו' עמ' 15 שו' 16-18; עמ' 17 שו' 20-25; נ/3).

13.בחקירתו הנגדית הפנה המתלונן לשינוי שערך בחייו, מכוחו נובע חוסר הנעימות אותו הוא חש בעת מסירת גרסתו לפרוטוקול הדיון. המתלונן הבהיר כי הדברים שמסר בתחנת המשטרה אינם שקריים (ר' פרו' עמ' 19 שו' 31). אכן, התנהלות המתלונן לפרוטוקול הדיון וחקירת גובה הודעותיו סוללת את הדרך לבחינת העדפת קבלת חלק מאמרות החוץ שמסר כראייה לאמיתות תכנן מכח סעיף 10 א' לפקודת הראיות (נוסח חדש) התשל"א-1971 וכעתירת המאשימה. יוצא כי אין בכך צורך של ממש, נוכח האמירות שאוזכרו ברע"פ 564/06 - מימון נ' מ"י (לא פורסם), ניתן ביום 5/2/06, לפיהן:

"כאשר הגיעה המתלוננת לבית המשפט רצתה בכל ליבה לחזור בה מתלונתה במשטרה, ונתנה לכך ביטוי לכל אורך עדותה... חרף גישתה זו אישרה המתלוננת בדיעבד כי הדברים שאמרה בהודעתה במשטרה, דברי אמת הם, וחזרה על עיקרי הדברים גם בבית המשפט. משכך, אמרתה איננה מהווה אמירה שהתקבלה מכח סעיף 10 א' ואינם טעונים חיזוק".

לפיכך, יש לבחון אם די בכוחן הראייתי של הגרסאות המפלילות שמסר המתלונן בחלק מהודעותיו, כדי לקבע את אשם הנאשם במידת הוודאות הנדרשת. זאת תוך השוואתן להתכנות אחרת אפשרית לפציעת המתלונן כפי שהעלה גם בהודעותיו וגם לפרוטוקול הדיון.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ