אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. תביעות ראשל"צ נ' רביבו

מ.י. תביעות ראשל"צ נ' רביבו

תאריך פרסום : 06/07/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ראשון לציון
3048-08
06/07/2010
בפני השופט:
איטה נחמן

- נגד -
התובע:
מ.י. תביעות ראשל"צ
הנתבע:
אשר רביבו
גזר-דין

גזר דין

1. הנאשם הורשע ע"פ הודאתו בעובדות כתב אישום מתוקן בשני אישומים: איומים, עבירה על סעיף 192 בחוק העונשין, התשל"ז- 1977 (להלן: "החוק") ותקיפה, עבירה על סעיף 379 בחוק.

2. ע"פ עובדות כתב האישום בתאריך 26.06.08, בשעה 12:46 או בסמוך לכך, ברח' ביאליק 9 בראשל"צ, תקף הנאשם את לירן פריאן (להלן: "לירן"), שלא כדין וללא הסכמתו, בכך שסטר לו בפניו. באותן נסיבות, איים הנאשם על לירן בהתנהגות שלא כדין בפגיעה בגופו, בכך שהחזיק בידו סכין וזאת בכוונה להפחידו או להקניטו.

3. הצדדים הגיעו להסדר טיעון לפיו הנאשם הודה, הורשע ונשלח לקבלת תסקיר שירות מבחן. שירות המבחן התבקש להתייחס, בין היתר, לאפשרות הארכת המאסרים על תנאי התלויים ועומדים כנגד הנאשם, האחד, מת"פ 5637/06 (שלום ראשל"צ) בן חמישה חודשים, והשני מת"פ 1871/07 (שלום ת"א) בן חמישה חודשים.

4. לדיון שהתקיים בתאריך 20.04.09 התקבל תסקיר שירות המבחן ממנו עולה כי הנאשם בן 27, נשוי מזה כ- 5 שנים, אב לשני בנים ועובד בשתי עבודות. שירות המבחן העריך כי הנאשם לוקח אחריות על התנהגותו, מביע צער וחרטה בגין מעשיו, כמו גם מודעות לאסור שבהם ולפגיעה במתלונן. שירות המבחן העריך כי לתנאי גדילתו הקשים של הנאשם והחסכים הרגשיים המשמעותיים שחווה, השפעה מכרעת על מעורבותו בפלילים מגיל צעיר על קשייו ברכישה ובהפנמה של נורמות התנהגות מקובלות, כמו גם במתן אמון בגורמי הטיפול והממסד. כמו כן, בשירות המבחן הבינו כי התנהגותו האלימה נשוא הדיון מקורה בהיעדר כלים מתאימים להתמודדות. לאור מורכבות קשייו ובעיותיו של הנאשם הפנה שירות המבחן את הנאשם לקבלת סיוע וטיפול במסגרת בריאות הנפש. אולם, הנאשם הביע אמביוולנטיות ביחס לצורך במעורבות טיפולית בעניינו, באופן כללי. לאור העובדה כי בעיתוי הנוכחי הנאשם ממוקד בתנאי הקיום היומיומיים שלו ושל משפחתו ויחד עם חוסר האמון המשמעותי שחש כלפי גורמי הממסד והטיפול, סבר שירות המבחן כי הנאשם אינו פנוי ואינו בשל להתגייס לתהליך טיפולי מחייב. לפיכך, ועל אף התרשמותה מקיומה של נזקקות, אין בידי שירות המבחן לבוא בהמלצה טיפולית כלשהי בעניינו.

5. לדיון שהתקיים בתאריך 13.07.09 התקבל תסקיר משלים אודות הנאשם ממנו עולה כי הנאשם הציג בפני שירות המבחן תפקוד תקין ותיאר מאמציו להימנע ממעורבות נוספת בפלילים. שירות המבחן התרשם מהתייחסות קוהרנטית וקורבנית למצבו ומהיעדר יכולת להתבוננות פנימית ובדיקה של הגורמים להתנהגותו. הנאשם אמנם מכיר באסור שבהתנהגותו נשוא הדיון, אולם חסם את ניסיונות שירות המבחן לבדיקת קשר בין מעורבותו החוזרת בפלילים לאורך השנים ולצורך בשינוי דפוסי התנהגותו. כמו כן, אף נכונותו המילולית הראשונית של הנאשם להצעת שירות המבחן להשתתף בקבוצה טיפולית במסגרת שירותם, לאחר שלא התקבל לטיפול במסגרת בריאות הנפש, לא יצאה לפועל, על רקע קשיי נגישות מצידו. לאור עמדותיו של הנאשם והתייחסותו למצב המתואר, קשייו לגלות מודעות ולו ראשונית לבעייתיות שבהתנהגותו ונטייתו להטיל את האחריות למצבו ולקשייו על גורמים חיצוניים, לא נוצר בסיס להתערבות טיפולית כלשהי בעניינו. היות ושירות המבחן התרשם ממאמציו של הנאשם לתפקוד תקין בהתאם ליכולותיו, הבא לידי ביטוי בעיקר בהתמודדותו כראש משפחה עם מצבה הכלכלי הקשה של משפחתו, הערכת שירות המבחן היא כי שליחתו למאסר בפועל בעיתוי הנוכחי עשויה לחזק את דפוסי התמודדותו הקורבניים והבעייתיים ולכן, המליץ שירות המבחן לשקול בחיוב שלא להפעיל את עונשי המאסר על תנאי.

6. לדיון שהתקיים בתאריך 06.07.10 התקבל תסקיר משלים נוסף אודות הנאשם ממנו עולה כי ניכרים מאמציו של הנאשם לתפקוד תקין ולהימנעות ממעורבות שולית נוספת, בעיקר על רקע הבנתו את השלכות מעורבות שכזו על משפחתו. בשל מאפייני אישיותו כמתואר בתסקירים הקודמים, שב שירות המבחן על הערכתו כי הנאשם נעדר יכולת להתבוננות פנימית הנדרשת בתהליך טיפולי ולפיכך, שרות המבחן אינו בא בהמלצה להתערבות טיפולית במקרה זה. יחד עם זאת, שירות המבחן התרשם כי כיום הנאשם לוקח אחריות על מצבו ועל כן, יש לחזק את מאמציו לתפקוד תקין. לפיכך, המליץ שירות המבחן לשקול בחיוב המרת עבודות השירות בענישה קונקרטית וחינוכית של צו של"צ, בהיקף נרחב של 300 שעות.

7. בדיון שהתקיים בתאריך 14.06.10 העידה גב' שרית רביבו, אשת הנאשם, במסגרת הראיות לעונש, כי היא והנאשם הסתבכו בחובות ולכן הנאשם נאלץ לעבוד בשלוש עבודות שונות על מנת לפרנס אותה ואת ילדיהם. לפיכך, שליחתו של הנאשם לעבודות שרות משך חצי שנה תביא לפגיעה במצבם הכלכלי ובשל כך הם עלולים למצוא עצמם מחוסרי קורת גג.

8. ב"כ המאשימה בטיעוניה לעונש הפנתה לעברו הפלילי של הנאשם ולעובדה כי תלויים ועומדים כנגדו שני מאסרים על תנאי בני חמישה חודשים. באשר לעולה מן התסקירים שהוגשו בעניינו של הנאשם, סבורה ב"כ המאשימה כי למרות שהנאשם לקח אחריות על מעשיו והודה במיוחס לו, מדובר במי שלא מסוגל להתבוננות פנימית הנדרשת לצורך הליך טיפולי ולכן, שרות המבחן לא בא בהמלצה טיפולית לגביו. לפיכך, לדבריה, הרי שללא טיפול כלשהו הסיכון להישנות העבירה גבוה ובמיוחד כשמדובר בנאשם השב על אותן עבירות בגינן נשפט בעבר וחרף העובדה כי ביהמ"ש בא לקראתו, לא הפנים את האסור במעשיו. לאור האמור לעיל, עתרה ב"כ המאשימה להפעלת המאסרים על תנאי במצטבר לעונש מאסר בפועל, ענישה צופה פני עתיד, קנס ופיצוי.

9.ב"כ הנאשם בטיעוניה לעונש עתרה לאמץ את המלצת שרות המבחן, תוך שהיא מפנה לעולה מן התסקיר מיום 16.04.09 המתאר את נסיבות חייו הקשות של הנאשם אשר הובילו אותו להסתבכות בפלילים. עוד הוסיפה כי מתסקירי שרות המבחן לא עולה מסוכנות מצידו של הנאשם או חשש להישנות עבירה, אלא כי שרות המבחן בא בהמלצה לחיזוק מאמציו של הנאשם לתפקוד תקין ולהטלת צו של"צ. לטעמה, המדובר בנאשם אשר הביע חרטה, לוקח אחריות על מצבו, וכל שהוא מבקש זה להמשיך בדרך בה החל, לקדם את משפחתו ולדאוג לצרכיהם. לפיכך, לדבריה, הפעלת שני המאסרים על תנאי בחופף והטלת עבודות שירות יוציאו את הנאשם ממעגל העבודה ובשל כך תיפגע קשות פרנסת המשפחה.

10.לאחר ששקלתי את כל השיקולים הצריכים לעניין, מחד- עברו הפלילי של הנאשם, העבירות החמורות בהן הורשע, המאסרים על תנאי התלויים ועומדים כנגדו, האמור בתסקירי שרות המבחן ובפסיקה שהובאה לעיוני, ומאידך- נסיבות חייו, הודאתו של הנאשם וחיסכון בזמן שיפוטי יקר, האמור בתסקיר שרותי הרווחה, גוזרת עליו את העונשים הבאים:

א)מאסר בפועל למשך 4 חודשים.

ב)מורה על הפעלת מאסר על תנאי בן 5 חודשים שנגזר על הנאשם ביום 10.7.07, בת.פ 5637/06 (שלום ראשל"צ).

ג)מורה על הפעלת מאסר על תנאי בן 5 חודשים שנגזר על הנאשם ביום 31.5.07, בת.פ 1871/07 (שלום תל אביב).

המאסרים על תנאי יופעלו בחופף זה לזה ובחופף למאסר שנגזר, כך שירצה 5 חודשי מאסר.

לאחר שנתקבלה חוות דעתו של הממונה על עבודות שירות, לפיה, הנאשם יכול לעבוד בכל עבודת שירות, ללא מגבלה וניתנת המלצה על ידי הממונה להציב הנדון בעבודת שרות ציבורית, במקום העבודה "מכללת אברוצקי" בימים א- ה בין השעות 07:00 – 14:00 והנאשם הביע את הסכמתו למקום העבודה הנ"ל להמרת המאסר בפועל בעבודות שירות, הריני קובע, שהנאשם ישא את עונש המאסר שהוטל עליו בתיק זה ולמשך תקופה של 5 חודשים בעבודות שירות.

תחילת ריצוי עבודות השירות ביום 7.7.10.

הובהר לנאשם כי עליו לעדכן את משרד הממונה בכל שינוי אם יחול בכתובת מגוריו, כי עליו לעמוד בתנאי הפיקוח וביקורות הפתע וכי כל הפרה בעבודות השירות תביא להפסקה מינהלית ולריצוי העונש במאסר ממש.

הערבויות מב"ש 8701/08 ישמשו להבטחת ההתייצבות למאסר.

בנוסף, הנני מורה על עיכוב יציאה מן הארץ, ובאם הנאשם מחזיק בדרכון עליו להפקידו

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ