אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. פרקליטות מחוז הצפון-פלילי נ' פראירה

מ.י. פרקליטות מחוז הצפון-פלילי נ' פראירה

תאריך פרסום : 22/06/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי נצרת
205-09
17/06/2010
בפני השופט:
בנימין ארבל

- נגד -
התובע:
מ.י. פרקליטות מחוז הצפון-פלילי
הנתבע:
אמיר פראירה
גזר-דין

גזר דין

הנאשם הודה במסגרת הסדר טיעון בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום המתוקן, שהינם מעשה פזיזות ורשלנות, עבירה לפי סעיף 338(א)(1) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן:"החוק"), הפרעה לשוטר במילוי תפקידו- עבירה לפי סעיף 275 לחוק, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות- עבירה לפי סעיף 274 (1) ו-(3) לחוק ופציעה –עבירה לפי סעיף 334 לחוק. בהחלטתי מיום 25/02/2010 הרשעתי את הנאשם בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום המתוקן.

על פי עובדות כתב האישום המתוקן מיום 25/02/2010, בהן הודה הנאשם, ביום 12/12/2009 בשעה 02:50, סמוך לצומת קיבוץ דגניה או בסמוך לכך, הורתה נידת משטרה לרכב מסוג סובארו מספר רישוי 6952109 (להלן:"הרכב") בו נהג הנאשם, לעצור לבדיקה. הנאשם אשר נהג ברכב התעלם מהוראת השוטרים ונמלט מהמקום במהירות מופרזת, אשר היה בה לסכן נוסעים אחרים בכביש. השוטרים דווחו בקשר על הרכב הנמלט.

השוטר סילבן סנה (להלן:"השוטר") אשר הוצב בצומת צמח הבחין ברכב הנמלט מגיע לכיוונו וסימן לו לעצור. במקום לעצור הגביר הנאשם את מהירות הנסיעה ברכב ונמלט במהירות אשר היה בה לסכן חיי אדם.

הקצין משה רוקח (להלן:"הקצין") אשר אף הוא הוצב באזור צמח, הבחין בנאשם הנמלט עם הרכב ועל כן הציב את הניידת שלו בכביש תוך שהוא מורה לנאשם לעצור. מאחר והנאשם התעלם מהוראות הקצין והמשיך בנסיעתו הפרועה לכיוון קיבוץ מעגן, נאלץ הקצין להזיז את ניידת המשטרה מהכביש והחל בנסיעה אחרי הנאשם תוך שהוא מהבהב באורות הניידת ומורה לו לעצור. הנאשם המשיך בנסיעה פנה לחניון מיטב, סמוך לבית גבריאל ונעצר. אז פנה הקצין אל הרכב בו היה הנאשם עם שלושה אחרים (להלן:"האחרים"), ביקש לבדוק את רשיון הנהיגה של הנאשם והודיעו כי עליו לעבור בדיקת ינשוף. משפנתה השוטרת עינב סוויסה (להלן:"השוטרת") אל הנאשם כדי לבצע את בדיקת הינשוף, סירב הנאשם לשתף פעולה וצעק לעברה. בעקבות כך הודיע הקצין לנאשם כי הוא מעוכב. לאחר מכן החל הנאשם להתפרע ולתקוף שוטרים. הנאשם דחף את הקצין באמצעות ידיו בעוד האחרים מנסים למלטו מידי הקצין.

הנאשם אשר המשיך להתפרע ולהפריע לשוטרים, אף ניסה להימלט לאחר שהשוטר הודיעו כי הוא עצור וניסה לאוזקו באזיקים. הנאשם תקף את הקצין וגרם לו לשפשוף בשורש כף היד ולשריטות. לאחר שהוזהר ועל מנת למנוע ממנו להימלט, התיזה עינב גז פלפל לעבר הנאשם. בעקבות כך חדל הנאשם מלתקוף שוטרים נאזק בידיו ונלקח למשטרת טבריה.

העובדות דלעיל, הן העובדות, אשר הוסכמו במסגרת הסדר הטיעון, ועל פיהן ניתן גזר דיני זה.

תסקיר המבחן:

על פי תסקיר שירות המבחן, הנאשם רווק בן 24, בן למשפחה ממוצא בדואי תושבת כפר שיבלי –אום אלג'נם. הנאשם מנהל את מסעדת "סטקית העמק" במתחם צמח, שהינה בבעלות אביו ומתגורר באתר הקרוואנים בקיבוץ מעגן באזור כפר הנופש מעגן. אביו של הנאשם בעל חברת כח אדם ובעל המסעדה הנ"ל אמו של הנאשם עקרת בית. הנאשם מתאר את הוריו כדמויות חיוביות להזדהות ומקור חיקוי עבורו. ניכר כי הנאשם גדל במשפחה בעלת מערכת ערכים נורמטיבית.

בהתייחסותו לעבירה נטל הנאשם אחריות על מעשיו ברמה הפורמאלית. שירות המבחן התרשם כי הוא מודע לחומרת העבירות המיוחסות לו, אך במקביל חש קורבן סביב נסיבות מעורבותו.

הערכת שירות המבחן היא כי מעורבותו של הנאשם בעבירות מעידה על בעייתיות מסוימת אצלו בתקשורת עם האחר, ביכולת לווסת דחפים ולכן יוכל להיתרם מהשתתפות בקבוצה טיפולית, השמה דגש על מיומנויות בניהול יחסים עם האחר.

קצין המבחן התרשם, כי קיימים אצל הנאשם חלקים אישיותיים מתפקדים, היכולים לעזור לו לנהל אורח חיים יציב ומאוזן. במישור התעסוקתי מגלה הסתגלות ויציבות במסגרות העבודה. קצין המבחן התרשם כי אין קווים אלימים ו/או עבריינים בתפקודו, כאשר הסבירות להישנות ביצוע עבירות דומות במצבו הינה נמוכה.

המלצת שירות המבחן הינה העמדת הנאשם בצו מבחן למשך 18 חודשים וכן הטלת עונש כפי שהוסכם בן הצדדים במסגרת הסדר טיעון, מאסר שירוצה בדרך של עבודות שירות. מאסר על תנאי וקנס.

הסדר טיעון וטענות הצדדים

לאחר תחילתו של הליך ההוכחות, השכילו הצדדים להגיע להסדר טיעון. הסדר זה הביא לתיקונו של כתב האישום ולהסכמה כי על הנאשם יושתו העונשים הבאים:

עונש מאסר למשך 6 חודשים אשר ירוצה בעבודות שירות, קנס כספי, צו מבחן לשנה במסגרתו יופעל פיקוח שירות המבחן תוך השתלבות בקבוצה לטיפול בבעיות שתייה, עונש מאסר מותנה ומרתיע ממושך לפי שיקול דעת בית המשפט ושלילת רישיון כאשר התביעה תעתור לתקופה המקסימאלית הניתנת על פי חוק, בעוד הסנגור יבקש יטען כי שלילת הרישיון תהא לתקופה קצרה.

באת כוח המאשימה סבורה כי הסדר הטיעון סביר וכי יש לאמצו. יחד עם זאת, בטיעונים לעונש, ציינה את החומרה הטמונה במעשיו של הנאשם, ואת העובדה כי במקרים אחרים הייתה עותרת להשתת עונש מאסר ממושך על נאשם כזה, ברם מפאת גילו הצעיר של הנאשם אשר זו לו הסתבכותו הראשונה עם החוק, לא עשתה כן. לשיטתה, יש לשלול את רישיונו של הנאשם למשך כ-3 שנים.

מנגד, ציין בא כוחו של הנאשם את העובדה, כי באשר לבעיית שתית האלכוהול, מאז שחרורו לחלופת מעצר, היה נתון הנאשם במעקב של שירות המבחן והשתתף בקבוצה טיפולית, כאשר אף לאחר שבית המשפט ביטל את תנאי השחרור שהושתו על הנאשם בחר הנאשם להמשיך להתייצב בפני שירות המבחן ולהשתתף בקבוצה טיפולית. הנאשם אף מסכים לפיקוח של שנה וחצי. בא כוח הנאשם ציין בפני בית המשפט כי רישיונו של הנאשם פסול עד תום ההליכים וכי קימות במקרה דנן נסיבות מיוחדות לקולא, שכן לנאשם- המנהל מסעדה - בעת ניידות, המקשה עליו להגיע לעבודה. עוד הוא טוען כי במקביל מתנהל בבית המשפט השלום תיק באשר לסירובו של הנאשם לבדיקת אלכוהול, כאשר אף שם הוא צפוי לקבל עונש.

דיון

נוכח האמור בתסקיר המבחן, אשר פורט בהרחבה לעיל, סבורני, כי הסדר הטיעון אליו הגיעו בעלי הדין, הינו שקול ומאוזן. על כן, בדעתי לאמצו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ