אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. פרקליטות מחוז המרכז נ' ריחני ואח'

מ.י. פרקליטות מחוז המרכז נ' ריחני ואח'

תאריך פרסום : 15/09/2011 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום כפר סבא
2436-09
11/09/2011
בפני השופט:
דנה מרשק מרום

- נגד -
התובע:
מ.י. פרקליטות מחוז המרכז
הנתבע:
1. שמואל ריחני – קבוע ליום 23.11.11
2. חן מזרחי – נוכח

גזר-דין

גזר דין (נאשם 2)

1.בתיק העיקרי, הנאשם הורשע על יסוד הודאתו בביצוע עבירה של מכירה, השכרה או הפצת עותקים מפרים של יצירה בהיקף מסחרי לפי סעיף 10(ג) לפקודת זכויות יוצרים, ביחד עם צו זכויות יוצרים, (הסכם טריפס), תש"ס-2000 [להלן: "פקודת זכויות יוצרים"] וכן מכירה, השכרה או הפצת טובין הנושא סימן מסחר רשום ללא היתר כדין לפי סעיף 60(א)(3) לפקודת סימני מסחר [נוסח חדש], תשל"ב-1972 [להלן: "פקודת סימני מסחר"].

על-פי העובדות, ביום 16.2.09 החזיק הנאשם ביחד עם אחר בבניין מגורים בהוד השרון, תוך שהם עוברים מדלת לדלת, מציגים ומוכרים בין הבתים 162 תקליטורי סוני פלי סטיישן, וכן 198 סרטים צרובים המכילים יצירות שהזכויות בהן שייכות לשלוש חברות שונות. היצירות הועתקו לתקליטורים ללא הסכמתם וללא ידיעתם של בעלי זכות היוצרים, ובנוסף, היו עטופות בעטיפות שנשאו עליהן סימני מסחר של בעלי זכויות היוצרים.

2.הנאשם צירף תיק נוסף - ת.פ. 38450-05-11 של בית-משפט השלום בראשון לציון - בו הורשע על יסוד הודאתו בביצוע עבירות של מכירה, השכרה או הפצת עותקים מפרים של יצירה בהיקף מסחרי לפי סעיף 62(ב)(2) לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח – 2007 [להלן: "חוק זכויות יוצרים"], וכן מכירה, השכרה או הפצת טובין הנושא סימן מסחר רשום ללא היתר כדין לפי סעיף 60(א)(3) לפקודת סימני מסחר.

כתב האישום שצורף מתאר אירוע דומה, שהתרחש ביום 22.1.10 בראשון לציון, בו החזיק הנאשם בדוכן 3685 תקליטורי סרטים צרובים שהזכויות בהם שייכים לשלוש חברות שונות, אשר הועתקו לתקליטורים ללא הסכמתם וללא ידיעתם של בעלי זכות היוצרים, ובנוסף, חלק מהסרטים היו עטופים בעטיפות שנשאו עליהן סימני מסחר של בעלי זכויות היוצרים.

3.בטרם הטיעונים לעונש, נשלח הנאשם לקבלת תסקיר בעניינו וייאמר כבר, כי בתסקיר מיום 25.5.11 הומלץ על הטלת של"צ בהיקף 180 שעות, לצד צו מבחן למשך שנה. כמו-כן, נשלח הנאשם לממונה על עבודות השירות ונמצא כי הינו כשיר לרצות את עונשו בדרך זו.

4.        ב"כ המאשימה טענה, כי המדובר בנאשם רצידיביסט, אשר לחובתו הרשעה קודמת מבית משפט לנוער בעבירות דומות (ת/1). הוסיפה כי למרות קיומו של מאסר על תנאי בן שלושה חודשים, הנאשם לא נרתע מלשוב ולבצע את אותן העבירות בהזדמנויות נוספות, כפי שעולה משני כתבי האישום בעניינו. הדגישה, כי מדובר בעבירות חמורות, שהאינטרס הציבורי מחייב ענישה ממשית, לאור העובדה שהעבריינות בתחום קניין רוחני הגיעה למימדים רחבי היקף ולפגיעה בסחר הבינלאומי והמקומי כשהפגיעה היא גם ביוצרים עצמם. עוד טענה, כי אין הלימה בין המלצת שירות המבחן לבין נסיבותיו של הנאשם ושל העבירות עצמן, שהרי מדובר בנאשם שלא ירא את החוק ושמגיל צעיר (17) חוזר ומבצע אותו סוג של עבירות. על כן, עותרת היא להפעלת המאסר על תנאי, וכן, להשית על הנאשם מאסר בפועל שירוצה בדרך של עבודות שירות, מאסר על תנאי וקנס.

 5.        הסנגורית לא המעיטה מחומרת העבירות, אך הדגישה שמדובר בנאשם צעיר, אשר התדרדר בנערותו ועתה התעשת, כשאת העבירות ביצע כשהיה בן 19 שנה. הפנתה לתסקיר שירות המבחן ממנו עולה נסיבותיו האישיות והמשפחתיות המורכבות של הנאשם. טענה כי, על רקע נסיבות אלו התחבר לחברת שוליים, ביצע את העבירה הראשונה, ובהמשך, חובות כספיים הביאו אותו לביצוע העבירות כבגיר. עוד עולה מהתסקיר, כי הנאשם הגיע להסדר פיצוי בגין הנזק שנגרם. הוסיפה, כי כיום עבר שינוי בחייו, חידש את הקשר עם משפחתו ועובד בעבודה מסודרת. על כן, היא מבקשת להתחשב בנסיבותיו של הנאשם, ולשקול הארכת המאסר על תנאי לצד אימוץ המלצת שירות המבחן ולהסתפק בהשתת קנס נמוך.

6.בדברו לבית המשפט ביקש הנאשם להתחשב בנסיבותיו האישיות. הסביר את מעשיו על רקע תמימותו, אותה ניצלו אחרים עבורם "עבד". ציין כי הגיע להסדר תשלום בו הוא משלם על הנזק שנגרם. הוסיף, כי כיום עבר שינוי וחידש את הקשר עם משפחתו העומדת לצידו והפך לאדם נורמטיבי ומתפקד.

7.         מתסקיר שירות המבחן שהוגש בעניינו של הנאשם עולה, כי המדובר בנאשם צעיר בן 22, שסיים 11 שנות לימוד, אשר לא גויס לצבא על רקע אי התאמה ועם סיום לימודיו עבד בעבודות מזדמנות. כיום עובד כמדריך כושר מזה שנה וכברמן. כמו-כן, התסקיר מפרט את הרקע לביצוע העבירות בתיק הנוער, כאשר באותה תקופה, חבר לגורמים שליליים אשר תמכו בו כלכלית, בתמורה לכך שמכר סרטים מזויפים. את העבירות נשוא כתבי האישום הנוכחיים ביצע על רקע חוב כספי, אותו פרע על-ידי מכירת הסרטים המזויפים, תוך הפעלת שיקול דעת מוטעה. קצינת המבחן ציינה כי הנאשם מביע חרטה, לוקח אחריות על מעשיו, וכי מיום 10.9.10 משלם פיצויים בשווי של 15,000 ₪ ל"אליס" אגודה להגנת יצירות סינמטוגרפיות (הציג אישור). הוסיפה, כי כיום מצוי בקשר תקין עם משפחתו, שתומכת ועומדת לצידו. לכן, ממליצה היא על הטלת של"צ בהיקף של 180 שעות, לצד צו מבחן למשך שנה.

8.         עתירת ב"כ המאשימה להסתפק במאסר שירוצה בדרך של עבודות שירות וקנס, מאוזנת וראויה. זאת, נוכח מדיניות הענישה המתחייבת בעבירות הפרת זכויות יוצרים לצד נסיבותיו של הנאשם הספציפי שבפניי.           

9.        אופיין של העבירות לצד הנתונים המעלים כי המדובר בנאשם רצדיביסט, אינם מאפשרים ענישה פחותה מזו המבוקשת על-ידי המאשימה, ללא פגיעה באינטרס הציבורי.

בית-המשפט העליון התייחס לחומרה ולנפיצות תופעת הזיופים והפגיעה בזכויות יוצרים ובקניין רוחני וכן למדיניות הענישה הראויה:

"העבירות כנגד הקניין הרוחני הגיעו לממדים רחבי היקף, המביאים לפגיעה חמורה בסחר המקומי, כמו גם בסחר הבינלאומי, והמחייבים את רשויות אכיפת החוק, כמו גם את מערכת בתי-המשפט, להקפיד כי תהיה הרתעה יעילה כנגד עבירות אלה" (דברי כב' השופטת דורנר ברע"פ 1519/03, סויסה נגד מדינת ישראל, לא פורסם, פדאור 179 (3) 03 (2003)).

           ועוד:

"אכן, מימדיה של תופעת הזיופים בישראל אינם מאפשרים עוד להתייחס אליה כאל תופעה חדשה ושולית, או להמעיט בחומרתה. תופעה הזיופים היא תופעה הפוגעת בצורה קשה ביותר באמנות היצירה המקורית...משהחמיר המחוקק את העונשים הקבועים בחוק, חשוב כי גם בתי-המשפט יתאימו את העונשים המוטלים לרף החדש שנקבע ולחומרתן של העבירות" (דברי כב' השופטת נאור ברע"פ 1091/05, עיסאווי נגד מדינת ישראל, לא פורסם, מיום 6.2.2005).

10.        הדברים נכונים ביתר שאת לגבי הנאשם שבפניי, אשר נדון לראשונה כנער לענישה מותנית אשר לא הרתיעה אותו מלחזור ולבצע עבירות דומות, בערים ובנסיבות שונות, כשהוא עובר בין בתים ומוכר תקליטורים ואף מחזיק כמות לא מבוטלת של תקליטורים בדוכן לממכר דיסקים מזוייפים. לאור ריבוי העבירות ועיתוי ביצוען, אין מקום לשקול הארכת התנאי, כפי שביקשה הסניגורית.

11.        עם זאת, כל השיקולים לקולא הכוללים: לקיחת אחריות מלאה והודאה מיידית בבית-המשפט, גילו של הנאשם וההערכה כי ערך שינוי בחייו וכיום מנהל אורח חיים יציב בתמיכת משפחתו - לא נעלמו מעיני המאשימה ונשקלו על-ידה, כפי שהדבר בא לידי ביטוי בעתירתה המתונה, אותה ראוי לאמץ. כמו-כן, שיקולים אלו לצד האמור בתסקיר שירות המבחן מביאים אותי להקל עם הנאשם גם באשר למשך תקופת ריצוי עבודות השירות.

12.        לאור האמור לעיל, אני גוזרת על הנאשם את העונשים הבאים:

מפעילה את התנאי בן ה – 3 חודשים שהוטל על הנאשם בת.פ. 195/07 (בית המשפט לנוער ראשל"צ) מיום 18.9.2007.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ