אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. פרקליטות מחוז דרום-פלילי נ' מינסה

מ.י. פרקליטות מחוז דרום-פלילי נ' מינסה

תאריך פרסום : 08/05/2011 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8291-08
22/07/2010
בפני השופט:
יעל רז-לוי

- נגד -
התובע:
מ.י. פרקליטות מחוז דרום-פלילי
הנתבע:
פים מינסה
גזר-דין,החלטה

גזר דין

פתח דבר וטענות הצדדים

הנאשם הורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון בכתב האישום המתוקן בעבירות של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, עבירה לפי סעיף 333 בנסיבות 335(א)(1) לחוק העונשין התשל"ז – 1977 (להלן: "החוק").

בהתאם לכתב האישום המתוקן, הנאשם ופרמונט טהונגוואנג (להלן: "המתלונן") הינם ילידי תאילנד, המועסקים במשק השייך למשפחת חלץ במושב נתיב העשרה, והגרים במבנה הסמוך למשפחת חלץ.

ביום 4.12.08 סמוך לשעה 19:30, הנאשם והמתלונן שתו שתייה חריפה בביתם. הנאשם קרא למתלונן לבוא לאכול, ואז התפרץ ויכוח בין השניים, שבמהלכו המתלונן דיבר לנאשם "לא יפה", כינה אותו בכינויים, הצביע על פניו ועשה עווית בפניו, כאקט של איום כלפי הנאשם. הנאשם סבר כי המתלונן רוצה לריב איתו.

הנאשם נטל בקבוק וודקה והטיחו בחוזקה על ראשו של המתלונן. המתלונן הובהל לבית חולים ברזילי, ומשהתדרדר מצבו הובהל לבית חולים סורוקה, שם בוצע למתלונן C.T.. המתלונן נותח והחתכים בקרקפת נסגרו בסיכות. הנאשם במעשיו כאמור, חבל במתלונן חבלה חמורה שלא כדין, כשהוא נושא נשק קר – בקבוק זכוכית.

במסגרת הסדר הטיעון הוסכם כי הנאשם יודה, יורשע וישלח לשירות המבחן לצורך הגשת תסקיר כאשר לא היה הסדר בין הצדדים לעונש. כיום התקבל בפני בית המשפט תסקיר אשר המליץ על השתת עונש של מאסר מותנה.

ב"כ המאשימה בטיעוניה לעונש ביקש להשית על הנאשם מאסר בפעול ארוך ומרתיע, מאסר מותנה וקנס. היא ציינה כי נסיבות המקרה הינן חמורות כאשר הנאשם לאחר ויכוח עם המתלונן נטל בקבוק והטיחו בראשו בחוזקה בראשו של המתלונן אשר הובהל לבית חולים, מצבו הדרדר והוא אובחן כסובל משבר בגולגולת והמטומות ומכאן נזקק לניתוח לשם ניקוז ההמטומה ולאחר מכן שהה טיפול נמרץ כשהוא מורדם ומונשם ושוחרר לאחר 10 ימים מבית החולים.

עוד הפנתה לתמונות ביחס להקיף החבלות והחתכים מן הניתוח שנאלץ לעבור ומכל האמור ביקש ללמוד על עוצמת החבטה כאשר ציינה כי נראה שבנס ניצלו חיי המתלונן. מכאן כי גם אם המתלונן רצה לריב עם הנאשם הרי אין בכך כדי לפטור הנאשם מאחריות למעשיו החמורים, כאשר המתלונן לא היה אלים כלפיו.

באשר להמלצת שירות המבחן ציינה כי הינה מקלה באופן לא פרופורציונאלי. ביחס לעובדה כי מדובר באזרח תאילנדי ציינה כי אין בעובדה זו כדי לפטור אותו מאחריות על ידי גירושו מן הארץ ומכאן עתרה להשתת מאסר ארוך ומשמעותי.

בא כוח הנאשם בטיעוניו מנגד ציין כי לטעמו יש מקום להשית על הנאשם מאסר שיחפוף את ימי מעצרו וכן מאסר מותנה כיון שמדובר במקרה יוצא דופן וחריג, כאשר מדובר באדם נורמטיבי אשר מעד באופן חד פעמי. בטיעוניו הדגיש כי הענישה לא יכולה להתבסס רק על החבלה שאין ספק שהייתה לא קלה במקרה הזה אך יש לשקול גם שיקולי שיקום.

באשר לנסיבות המקרה ציין כי המתלונן היה שיכור בזמן האירוע והנאשם היה אף הוא מעט שיכור וכי הויכוח החל בשל כך המתלונן חשב בטעות שהנאשם פנה למעביד לגביו ופגע באינטרסים שלו. מכאן המתלונן היה עצבני, הוא שדיבר לא יפה לנאשם וקילל אותו, היינו שהוא יזם את האירוע, כאשר הנאשם פחד מן המתלונן כי הוא חשב שהוא הולך להיות מותקף. בעניין זה ציין ב"כ הנאשם כי נכון שזה לא עומד בתנאי הגנה עצמית אך עדיין יש לכך משקל. כמו כן בסופו של יום לא נגרם למתלונן נזק קבוע וכי ההחמרה במצבו הייתה בין היתר בשל שיהוי במתן הטיפול הרפואי.

עוד הטעים ב"כ הנאשם המלומד כי יש ליתן משקל לדברי המעביד מהם עולה כי מדובר באדם מיוחד שתרם רבות לחברה ואף לא הפר את תנאי מעצר הבית הישובי. באשר לתסקיר הרי ממנו ומדברי המעביד עולה כי המעצר הינו טראומה עבורו ועל כן עתר להימנע מהשתת מאסר בפועל, וביקש לכל היותר לבחון אפשרות ריצוי עבודות שירות, כאשר ציין כי הנאשם יגורש בתום ההליך ואף זה שיקול. כמן כן הגיש פסיקה לתמיכת טענותיו.

במסגרת הראיות לעונש העיד מעבידו של הנאשם מר יובל פלץ אשר סיפר כי הנאשם עובד אצלו במשך 7 שנים והוא עובד מעולה המשמש דוגמא לכל האחרים, כאשר בכל תקופת המלחמה כאשר נפלו קסאמים ופצצות מרגמה הנאשם נשאר במושב והחזיק את כל העובדים. עוד הדגיש כי פעם אחת היה עם הנאשם ועם ילדיו במושב ולפתע היה צבע אדום והנאשם לקח אחד מילדיו, ונשכב עליו להגן עליו ומרחק 100 מטר משם נפלה פצצת מרגמה. הוא ציין כי הוא שילם עשרות אלפי שקלים על אשפוז המתלונן והפסיד ימי עבודה וכסף כשהוא מלווה שוב ושוב את הנאשם אך הוא מוכן לעשות זאת בשבילו כיוון שהנאשם הינו חלק ממנו והוא אדם מוכשר ונאמן.

הנאשם במסגרת המילה אחרונה ציין כי הוא לא רוצה לחזור לכלא ומוכן לבצע עבודות שירות.

מתסקיר שירות המבחן עולה כי הנאשם בן 37 נשוי ואב לילד בן 12 כאשר משפחתו מתגוררת בתאילנד והוא הגיע לכאן על קרע קושי כלכלי ועל מנת לעזור לבני משפחתו. שירות המבחן ציין כי שקל להמליץ על השתת של"צ אך בשים לב לקושי בהשתת של"צ לאור העובדה כי מדובר בעובד זר שמעמדו אינו ברור ויהא קושי בכיסוי ביטוחי, לא המליץ על כך וביחס לעבודות שירות ציין כי יהא בהן כדי לפגוע בפרנסת משפחתו בתאילנד.

בתסקיר מצוין כי תקופת המעצר הייתה קשה לנאשם, הוא מביע חשש מאפשרות שישלח למאסר ונמצא במצוקה רגשית סביב כך וכי מעבידו ציין שהוא חושש שעלול לפגוע בעצמו במידה וישלח למאסר. ביחס לעבירה הנאשם מודה בביצועה וכי הוא והמתלונן היו שיכורים והוא לא רצה להגיע לעימות אך הרגיש מאוים ועל כן נטל בקבוק וודקה והטיח אותו על ראשו.

דיון

המעשה אותו ביצע הנאשם בהטחת אותו בקבוק וודקה על ראשו של המתלונן אשר גרמה לו לאותם חבלות קשות, לשבר בגולגולת ולאותן המטומה שהצריכה ניתוח דחוף הינו מעשה חמור ביותר.

המדובר במעשה אלים וברוטלי, אשר בוצע בן רגע ללא כל אלימות מצד המתלונן. גם אם מכתב האישום המתוקן עלה כי במהלך הויכוח בין הנאשם למתלונן המתלונן דיבר אליו לא יפה, כינה אותו בכינויים והנאשם סבר כי המתלונן רוצה "לריב עימו", הרי אין באמור כדי לשנות מן העובדה שהנאשם במהלך אותו ויכוח נטל את בקבוק הוודקה והטיחו בחוזקה בראשו של המתלונן באופן שגרם לו לאותו שבר בגולגולת, לדימום בתוך המוח אשר הצריך ניתוח, ניתוח מורכב, כאשר המתלונן היה לאחריו בטיפול נמרץ, מורדם ומונשם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ