אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. פרקליטות מחוז דרום-פלילי נ' אבו צעלוק(עציר)

מ.י. פרקליטות מחוז דרום-פלילי נ' אבו צעלוק(עציר)

תאריך פרסום : 09/11/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8262-09
09/11/2010
בפני השופט:
נתן זלוצ'ובר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
חסיין אבו צעלוק
גזר-דין

גזר דין

בהכרעת הדין מיום 19/9/10, הנאשם הורשע לאחר שמיעת ראיות, בעבירת חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, עבירה בניגוד לסעיף 333 בנסיבות סעיף 335(א)(1) לחוק העונשין, התשל"ז- 1977.

בהכרעת הדין נקבע, כי מאמון ג'באלי (להלן: "המתלונן"), היה במועד הרלוונטי לכתב האישום אסיר בכלא נפחא באגף 1 תא מס' 6 יחד עם הנאשם ו- 5 אחרים. ביום 30/9/09 סמוך לשעה 19:30, תקף הנאשם את המתלונן בכך שחתך אותו בצוואר ובחזה על ידי מכסה של קופסת שימורים. כתוצאה מתקיפה זו נגרם למתלונן חתך עמוק באורך של 10 ס"מ בצווארו ושני חתכים שטחיים באזור החזה.

2.ב"כ המאשימה בטיעוניה לעונש סברה שיש להשית על הנאשם עונש מאסר בפועל ארוך ומרתיע, מאסר על תנאי, קנס ופיצוי למתלונן. הנאשם היה אסיר בכלא נפחא בעת ביצוע העבירה. הנאשם חתך אסיר בצווארו חתך עמוק באורך 10 ס"מ ובנוסף, חתך אותו באופן שטחי בחזה. המאסר אותו ריצה הנאשם בעת ביצוע העבירה הוא בגין אותה עבירה שנסיבותיה דומות. הנאשם דקר את גיסו לשעבר בכל חלקי גופו ונגזרו עליו 4 שנות מאסר לריצוי בפועל. כמו כן, מאחר והוא ביצע את העבירה כשהוא אסיר ברישיון, הופקע רישיונו והוא ריצה 14 חודשים במצטבר. כל האמור,

לא הרתיע את הנאשם מלבצע את אותה עבירה שוב וכל זאת על אף שמועד שחרורו מהכלא היה קרוב מאד.

לנאשם עבר פלילי ובו 8 הרשעות קודמות, רובן בעבירות אלימות ובנוסף למאסר האחרון הוא ריצה עוד שלושה מאסרים קודמים. לטענתה, על בית המשפט לתת עדיפות ברורה לאינטרס הציבור להגנה מפני עבריינים מועדים לבין האינטרס האישי של הנאשם ונסיבותיו אשר במו ידיו הביא למצב שהוא נמצא בו היום.

לדבריה, הנאשם לא הודה, לא לקח אחריות וניהל משפט. מבית המשפט צריך לצאת מסר לכלל האסירים שמי שמבצע עבירות בכותלי הכלא, ישלם על כך מחיר כבד.

ב"כ הנאשם בטיעוניה לעונש סברה שיש להתחשב בנסיבות חייו הקשות של הנאשם. לטענתה, הנאשם בן 35 מצפה בכיליון עיניים לנטוש את עולם הפשע ולחזור לחיק אשתו ושלושת ילדיו הקטנים. את בנו בן ה- 3 הוא כלל לא מכיר. מדובר בילדים שגדלים ללא אב וללא דמות מפקחת וסמכותית. הנאשם מזה תקופה ארוכה לא ראה את ילדיו מתוך בחירה, שכן הוא לא רצה לחשוף אותם לכלא. הנאשם סיים לרצות 48 חודשי מאסר. אמו של הנאשם נפטרה בסמוך לתחילת ריצוי המאסר וכל אירוע הדקירות היה על רקע פטירת אמו. הנאשם נשלח יחד עם אחיו בגיל צעיר לפנימייה, כי לא היה מי שיגדל אותם. מצבו הבריאותי של הנאשם לא טוב. הוא חולה באסטמה, כמו כן יש לו בעיה בכלי הדם.

המתלונן, על אף החתך שנגרם לו, לא נפצע קשה, לא הובהל לבית חולים, לא עבר ניתוח ולא נתפר, אלא טופל על ידי חובש במרפאת הכלא.

הנאשם ביקש את רחמי בית המשפט והסביר, כי הוא התעייף מהדרך העבריינית בה הלך. ביקש להספיק לגדל את ילדיו, בשונה מהדרך בה הוא גדל. הנאשם סיפר, כי הוא גדל בפנימייה של ילדים ערבים נוצרים והוא ואחיו עברו התעללות על רקע דתם, שכן היו המוסלמים היחידים. כמו כן, תיאר שהוא סובל מאסטמה, אולקוס ואמר שהוא עבר התקף לב.

בן דודו של הנאשם, מר אבו צעלוק מוחמד העיד כעד הגנה לעניין אופיו של הנאשם. העד סיפר, כי הוא – העד, הנער הראשון שסיים 12 שנות לימוד בשכונת הפשע בה גדלו הנאשם והוא. העד העיד על נסיבות חייו הקשות של הנאשם ועל השכונה בה גדל ובה גדלים ילדי הנאשם והביע דאגתו בשל כך. העד ביקש לתת לנאשם הזדמנות לגדל את ילדיו בכבוד.

לנאשם 8 הרשעות ורישומים פלילייים קודמים. הנאשם החל לבצע עבירות עוד בהיותו נער. רוב ההרשעות הן בעבירות אלימות כמו איומים, תקיפת שוטר, תקיפה סתם, תקיפה בתנאים מחמירים. ישנן גם עבירות נוספות כמו שבל"ר, מספר עבירות של סחר בסמים מסוכנים, החזקת נכס חשוד וגניבת רכב. כמו כן, ב- 26/6/05 נגזרו על הנאשם בבית המשפט המחוזי בתל אביב בת.פ. 40328/04, 4 שנות מאסר לריצוי בפועל, שנתיים מאסר על תנאי והוא חויב בפיצוי למתלונן, בגין עבירות חבלה חמורה, פציעה כשעבריין מזוין והדחה בחקירה.

העבירה בה הורשע הנאשם חמורה מאד. בנושא העקרוני של עונשים בעבירות אלימות נפסק בע"פ 8314/03 רג'אח שיהד בן עווד נגד מדינת ישראל, תק-על 2005 (2), 3016:

"בית-המשפט חייב להעלות את תרומתו הצנועה במלחמה הקשה שיש לחברה בישראל באלימות הגוברת והולכת ברחובות ובבתים, ותרומה זו תמצא את ביטויה בעונשים החמורים ששומה עליהם על בתי-המשפט לגזור על מעשי אלימות שפשו במקומנו כמגיפה. עלינו למוד את הרחמים שבליבנו כמידה הראויה להם, והרי ידענו כי כל מי שנעשה רחמן במקום אכזרי סוף שנעשה אכזרי במקום רחמן. יצא הקול מבית-המשפט ויילך מקצה הארץ ועד קצה. יצא הקול ויידעו הכל כי מי שיורשע בעבירת אלימות יישא בעונש חמור על מעשהו. והעונש יהיה על דרך הכלל כליאה מאחורי סורג ובריח. וככל שייעצם מעשה האלימות כן תארך תקופת המאסר."

חומרה נוספת נעוצה בנסיבות ביצוע העבירה. הנאשם חתך את המתלונן בין כותלי בית הסוהר בנוכחות אסירים אחרים. אפילו העובדה שהנאשם עמד להשתחרר ממאסרו בתוך ימים ספורים – לא הרתיע אותו. מהאמור ניתן ללמוד שהנאשם גמר אומר לדקור את המתלונן ויהי מה.

אין להשלים עם האלימות בכלא. רק ענישה מחמירה תבהיר, לכל אסיר שינקוט באלימות, כי גם בכלא חלים חוקי המדינה, ומי שיפגע באסירים או סוהרים יענש בחומרה.

כעולה מגיליון ההרשעות הקודמות, הנאשם אדם אלים שהסתבך זו הפעם השישית בעבירות אלימות. הנאשם ריצה מספר מאסרים קודמים ובעת ביצוע העבירה ריצה מאסר שהושת לאחר הרשעתו בעבירת חבלה חמורה בנסיבות חמורות אותה גרם הנאשם לגיסו עת דקר אותו בכל חלקי גופו. עבירה זו בוצעה עת היה אסיר ברישיון.

עברו הפלילי של הנאשם מלמד שעוד בהיותו נער הוא החל בביצוע עבירות. הנאשם סיגל לעצמו אורח חיים אלים ועברייני שהביא אותו לריצוי מס' מאסרים. הנאשם אינו ירא מן החוק והעונשים שהושתו עליו עד כה לא הרתיעו אותו מלבצע עבירות נוספות, גם בתוך כותלי בית הסוהר.

נראה שהנאשם החליט "לסגור חשבון" בטרם ישוחרר, אפילו במחיר שלילת החופש, דהיינו הינתקות לתקופה נוספת מבני משפחתו, על אף החשיבות שהוא רואה בחזרה לחיק המשפחה.

הנאשם בחר לנהל משפט והראיות נשמעו עד תומן. הוא לא הביע כל חרטה או לקח אחריות על מעשיו. זכותו של כל נאשם לנהל משפט עד תום, אלא שאז הוא אינו זכאי להתחשבות, כפי שזכאי נאשם שהודה בתחילת המשפט, הביע חרטה, חסך זמן שיפוטי, זמן תביעה ומזמנם של עדים. וכבר נקבע ברע"פ 3489/05 דוד תורג'מן נגד מדינת ישראל, דינים עליון, כרך עג 270:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ