אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. פרקליטות אשקלון נ' ציקרמן

מ.י. פרקליטות אשקלון נ' ציקרמן

תאריך פרסום : 22/06/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום אשדוד
1949-08
21/06/2010
בפני השופט:
רובין לביא

- נגד -
התובע:
מ.י. פרקליטות אשקלון
הנתבע:
אילייה ציקרמן
גזר-דין

גזר דין

הנאשם הורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון שהוצג ב- 26/3/09 וכלל תיקון מהותי בכתב האישום, בכך שביום 15/11/08, בעת שהתגורר עם רימונה טסלר, לה היה נשוי ולהם ילד משותף התעורר ויכוח ביניהם במהלכו תקף אותה, בכך שדחף אותה לעבר ספה הפילה לספה וגרם לה חבלות של ממש, סימנים אדומים בגב תחתון וכאבים, בנה של המתלוננת, בן ה-17 ו-10 חודשים, ניסה להפריד ביניהם, הוא הפיל הילד, אחז בידיו בחוזקה, נתן לו אגרוף בצוואר, וגרם לו חבלות של ממש שהתבטאו בסימני שפשוף ושריטות בצוואר. כמו כן במהלך חודש אוקטובר 08' תקף אותו בכך שהכה בפניו.

על פי ההסדר הודה, הורשע ונדחה לקבלת תסקיר, והתביעה הסכימה כי אם התסקיר יבוא בהמלצה חיובית ויתברר שמשתף פעולה בהליך טיפולי, המאשימה תסתפק ב-4 חודשי מאסר לריצוי בעבודות שירות, מאסר מותנה, התחייבות וצו מבחן, בעוד הסנגורית תטען חופשי. אם לא תהיה המלצה טיעוני התביעה יהיו אף הם חופשיים.

לנאשם הרשעות קודמות מנובמבר 99' בעבירה של הריגה בגינה נדון ל-30 חודשי מאסר ופיצוי בסך 20,000 ₪ למשפחתו של המנוח, ובינואר 05' בגין היזק לרכוש בזדון, תקיפת שוטר ואיומים, נדון ל-4 חודשי מאסר לריצוי בעבודות שירות, ושנת מאסר מותנה שאיננו בר הפעלה. יצוין כי פסה"ד הוגש לביהמ"ש, באותו עניין מדובר בהודאה במסגרת הסדר: בהיותו בגילופין איים על חברתו לחיים, אותה המתלוננת, גרם נזק בזדון למראה, לכוסות וללול של התינוק, כשנמלטה לחדרה ניפץ אגרטל, בהמשך הגיע שוטר וביקש לעכבו, בתגובה דחפו, כשהלה הודיע כי עצור תקף אותו בשנית במכת אגרוף בעינו הימנית וגרם לו חבלה של ממש, שטף דם ונפיחות. כב' השו' חדש ציין כי הואיל ובעברו עבירת הריגה ניתן לצפות שיידע לרסן עצמו ודחפיו, למרות שההסדר היה מקל הוא כובד.

בתיק שבפניי נתקבלו מס' רב של תסקירים ובהתאם הדיונים נדחו. מהתסקירים עולה כי הוא יליד רוסיה, יליד 72', הבן המשותף סובל מאוטיזם, לאשתו 3 ילדים מנישואין קודמים. הנאשם השלים 11 שנ"ל, עלה בשנת 91', עבד בתחום המחשבים והביטוח עד שחזר בתשובה, מערכת היחסים הזוגית התאפיינה באלימות הדדית ודפוסי תקשורת לקויים. במהלך תקופת פיקוח המעצרים שולב בטיפול פרטני במרכז לטיפול באלמ"ב, שיתף פעולה, אך תחילה התקשה לערוך התבוננות, הציעו לו לעבור טיפול קבוצתי אך הסתייג והשליך האחריות על בת זוגו, בהמשך החל לשתף פעולה, לאחר שיצר עמם קשר מחודש וביטא נכונות לטיפול, הופנה ליד שרה בירושלים המיועדת לאוכלוסיה הדתית, ביטא אמביוולנטיות באשר לנישואיו, התרשמו כי מסוגל להשתלב בהליך טיפולי לשליטה בכעסים, והדיון נדחה לאפשר זאת. בהמשך צוין כי שולב בקב' הטפולית הראשונה והשניה, שיתף פעולה באופן פעיל במפגשים הקבוצתיים, הפגין יכולת לקחת אחריות, גילה רצינות, ערך שינוי בדפוסי חשיבה והביע נכונות להתמיד בהליך הטיפולי, החליט לפרק הקשר הזוגי ואכן לאחרונה התגרשו, ונקבעו הסדרי ראיה לילד. שמעתי כי מזונות הילד משולמים דרך המל"ל.

בנסיבות אלה שרות המבחן ממליצים להעמידו בפיקוח למשך שנה בתנאים של הטיפול במרכז "יד שרה".

נתקבלה חוו"ד ממונה על עבודות השירות בשב"ס על פיה כשיר לרצות מאסר בעבודות שירות.

התביעה עותרת בנסיבות אלה ל-4 חודשי מאסר לריצוי בעבודות שירות בעוד הסנגורית עותרת להימנע ממאסר ולחילופין להסתפק בתקופת מאסר קצרה ובניכוי 17 ימי מעצרו.

הסנגורית תמכה טענותיה בגז"ד של בתי משפט השלום.

אציין כי יש להבחין בין אלימות כלפי בן זוג לבין אלימות כלפי קטין.

בתי המשפט מחמירים בענישה לכשמדובר באלימות כלפי בני משפחה הגרים עם המפגע, חסרי אונים להתמודד מולו והמעשים נעשים בחדרי חדרים בלא שומע ומושיע.

כפי שצוין לעיל, מדובר במי שלחובתו עבר באלימות ואף נטל חיי אדם, ורק במהלך הדיון בתיק זה, ולאחר קשים לא מעטים השכיל לנצל הזדמנות טיפולית לרכישת כלים לשליטה בכעסים. הנאשם הביע שבעות רצון וטען שבכל מקרה בכוונתו להתמיד בו.

שאט הנפש של ביהמ"ש מתבטאת יפה מפי כבוד השופט אלון בע"פ 2157/92 - פלוני נ' מדינת ישראל, (פ"ד מז(1), 81 , 84-85 (1993):

"תופעה זו של אלימות בתוך המשפחה היתה לנגע שפשט בחברה, ויש לעקרו על ידי עונשים הולמים, למען ישמע ויראה המערער ולמען ישמעו ויראו עבריינים בכוח אחרים. בכגון דא יש להחמיר בדינו של הנאשם, הן מתוך הבעת שאט נפש והוקעת מעשיו, והן מתוך מגמה של הרתעה. אכן, תגמול כנקמה אינו מידה בין מידות הענישה; אך כאשר מדובר בענישה על מעשה פשע חמור, כגון זה שלפנינו, יש שמצוי גם מצוי בדרכי הענישה ובמטרותיה, בין היתר, שיקול התגמול בתור הבעת סלידה ושאט נפש ממעשה העבירה, אשר מעוות את דמותה התרבותית הבסיסית של חברה אנושית (ראה ע"פ 870/85, תוהמי נ' מדינת ישראל, פד"י מ(733 (1, בעמ' 737-736), וחומרת הענישה היא ביטוי להוקעת המעשה ולסלידה הימנו. אמרנו על כך - מענין לענין באותו ענין - במקום אחר (ע"פ 156/80, בנימין נ' מדינת ישראל, פד"י לה(744 (4, בעמ' 746)".

אוסיף ואציין כי אפילו במקרה של נאשמים שמשתפים פעולה בהליך טיפולי ולכן שרות- המבחן ממליצים להתחשב בהם נקבע בע"פ 10571/07 בימ"ש עליון בעניינו של פלוני נ' מד"י [פורסם בנבו], מפי כב' השו' א' פרוקצ'ה:

מסגרת הטיפולית חשובה, כשהיא עומדת לעצמה; עם זאת במכלול שיקולי הענישה, המימד השיקומי –טיפולי אינו היחיד הנשקל, והוא הדין גם במקום שלנאשם ילדים צעירים, וחשיבות חידוש הקשר עימם אינה צריכה הדגשה. תופעת האלימות במשפחה ובמיוחד זו המבטאת דפוס התנהגות מתמשך , הפוגעת פגיעה קשה בבני משפחה חסרי ישע מחייבת איזון עונשי ראוי בין יסודות הגמול וההרתעה לבין יסוד השיקום והטיפול. בלא החמרה ניכרת בענישה בעבירות האלימות במשפחה קיימת סכנה שהתופעה תלך ותעמיק ותזרע בעקבותיה נזק ופגיעה קשים בציבור הרחב."

בהתחשב בעברו, עתירת התביעה מקלה שהרי כבר בעבר ריצה 6 חודשים בעבודות שירות ורף עונשי אמור לעלות ולא לרדת. בניגוד לטענת הסנגורית לא תיפגע זכות הקטין שהרי המזונות לא משולמים על ידו.

לא מצאתי כל הצדקה, בנסיבות אלה, להפחית מתקופת המאסר הקצרה לה עותרת התביעה. מה עוד שמדובר בהסדר עונשי שלא כולל קנס כספי.

תקוותי כי אכן הנאשם רכש כלים שיסייעו לו בעתיד בכל מערכת זוגית ואחרת שבה ימצא, וכי סוף סוף למד לקח וכי מעשי אלימות לא יישנו בעתיד.

בהתחשב במהות העבירה ונסיבותיה ולאחר שקילת האינטרס הציבורי מול נסיבותיו האישיות של הנאשם ועברו, אני דנה את הנאשם לעונשים הבאים:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ