אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. לשכת תביעות שרון-תעבורה נ' בשארה

מ.י. לשכת תביעות שרון-תעבורה נ' בשארה

תאריך פרסום : 24/01/2010 | גרסת הדפסה
תת"ע
בית משפט השלום לתעבורה בנתניה
1981-09
09/01/2010
בפני השופט:
רות רז

- נגד -
התובע:
מ.י. לשכת תביעות שרון-תעבורה
הנתבע:
מוחמד בשארה
הכרעת-דין

הכרעת דין

כנגד הנאשם הוגש כתב אישום המייחס לו עבירה של נהיגה בשכרות בשל סירובו לתת דגימה של אוויר נשוף לפי דרישת שוטר, עבירה לפי סעיפים 62(3), 64ד(א), ו-39א לפקודת התעבורה.

בהתאם לעובדות המפורטות בכתב האישום נהג הנאשם בתאריך 04.07.08 בשעה 0140 ברכב מסוג שברולט בכביש 24 בטירה כשהוא שיכור.

הנאשם כפר באמצעות בא כוחו בכך שסירב לבצע את הבדיקה.

מטעם התביעה העידו שני עדי תביעה והוגשו מסמכים אותם ערכו.

עד תביעה מס' 1, רס"מ ציון חיון, ערך תרשומות מהן עולה כי, כשיצא הנאשם מרכבו נדף מפיו ריח חריף של אלכוהול. משסירב הנאשם לבצע בדיקות במקום, הובא לתחנת טייבה שם נערכה לו בדיקת נשיפון שהעלתה חשד לשכרות, אך הנאשם סירב לבדיקת ינשוף. " הוסבר שוב פעם את המשמעות כי אם הוא לא רוצה להיבדק זה יחשב כשיכור אך הנהג אמר מי אתם בכלל שתקבעו מה אתם רופאים "(דו"ח פעולה-ת/3). חיון תיאר בת/1 את התנהגותו של הנאשם אשר ביקש ממנו כי יוותר לו, חיבק אותו והציע לו סיגריה. בטופס בדיקת מאפיינים (ת/4) ציין חיון כי הנאשם הודה בשתיית בקבוק בירה וכוסית ויסקי, סירב לבצע בדיקות מאפיינים של הליכה על קו, עמידה והבאת אצבע לאף בעיניים עצומות. הנאשם אמר כי הינו עו"ד מכובד, דיבר בצעקות ובקול חלש לסירוגין, חיבק את חיון ונתן לו נשיקה על לחיו.

בעדותו, אישר חיון כי תחילת האירוע הייתה כאשר נעצר על ידו נהג בשם אחמד מטר, הנאשם נעצר במקום מיוזמתו על מנת לברר מדוע נעצר הנהג שהינו לקוח שלו, והתנדב לנסוע ולהביא תעודה מזהה של הנהג. כאשר חזר הנאשם למקום, הבחין חיון כי נודף ממנו ריח חזק של אלכוהול והתחיל לטפל באירוע. חיון העיד כי אינו זוכר את פרטי חלקו הראשון של האירוע.

עד תביעה מס' 2, מתנדב, יוסי גורן, העיד על פי מזכר (ת/5) שערך ולפיו, בעת שהנאשם יצא מהרכב הריח ממנו "ריח רע של אלכוהול". הנאשם סירב לבצע בדיקות בנשיפון או בינשוף. התנהגותו הייתה של אדם שיכור, לא הבין את בקשותיו של העד ציון ולא ענה לעניין, הליכתו הייתה מרושלת ולא יציבה, הוא חיבק ונישק את שני עדי התביעה מספר פעמים וביקש כי יוותרו לו, וכן התנהג באופן פרוע, צעק איים והעליב. גורן הסביר כי הנאשם היה רגוע ופרוע לסירוגין, לעיתים קלל ואיים ולעיתים חיבק ונישק. " זה מעיד על אדם שתוי, זו התנהגותו של אדם שתוי, לרגע כועס ולרגע מחייך, היו דקות שקילל והיו דקות שחיבק ונישק אותנו וביקש שנוותר....האירוע כולו התנהל מצד אחד עם חיבוקים ונשיקות ומעת לעת היו לנאשם פרצי זעם והוא קילל " (עמוד 8 שו' 24-27). הנאשם אמר כי שתה כוסית וויסקי אחת. הנאשם הובא לתחנת טייבה אך גורן לא היה נוכח בהמשך הטיפול באירוע. גורן העיד כי הנאשם סירב ל"שתי מדידות שהציע ציון, נשיפון וינשוף. ציון הציע לו להיבדק גם בנשיפון שבניידת וגם בינשוף והוא סירב לשתי הבדיקות יותר מפעם אחת " (עמוד 7 שו' 26-27).

הנאשם העיד להגנתו וטען כי נהג באותו לילה כשהוא עייף, " יצאתי לנשום אויר, שתיתי בקבוק בירה קטן מסוג גולדסטאר" (עמוד 10 שו' 16). הנאשם, שהינו עו"ד במקצועו, הבחין כי לקוח שלו בשם אחמד מטר נעצר על ידי שוטרים, ולכן נעצר לידם, ביקש מהשוטרים לשחררו והתנדב להביא את מסמכיו המזהים של הלקוח. רק כשחזר עם המסמכים טען בפניו חיון כי הינו שיכור, וזאת עוד בטרם ביצוע בדיקות. הנאשם העיד כי עשה כל מה שהתבקש על ידי חיון, הגיע איתו לתחנת המשטרה, נשף לתוך שקיות, לא סירב לדבר וכלל לא התבקש לעשות בדיקה במכשיר הינשוף או בדיקות מאפיינים. " הביא 3 שקיות. ועשיתי את מה שהוא אמר. עשיתי 3 פעמים את הבדיקות. חוץ מהשקיות לא ביקש ממני כלום. בשקית השלישית אמר לי אם אתה מסרב לעשות את הבדיקה אז אתה עושה עבירה. אמרתי לו, תביא את השקית נעשה עוד פעם. אחרי השקיות לא היה עוד משהו. הוא לא אמר לי כלום בקשר לבדיקת ינשוף. הוא לא הזכיר ולא אמר לעשות בדיקת ינשוף " ( עמוד 11 שו' 18).

בחקירתו הנגדית הכחיש הנאשם כי שתה ויסקי והכחיש כי נישק את השוטרים או איים עליהם. לדבריו דיבר בצורה עדינה ורק טפח על גבם. הנאשם העיד כי התנהגותו של השוטרים כלפיו הייתה מעליבה ומשפילה. בהתייחסותו לחיון טען : " הוא היה בעצבים. שלוש פעמים העמיד אותי בפני מצב של פושע שנמצא בפני גדוד של שוטרים. זו פעם ראשונה שמעמידים אותי כך. הוא קבע שאני שיכור באופן חד משמעי. היו דברים מאוד פוגעים וקשים...לא הצלחתי לרדת לדעתו "(עמוד 11 שו' 6-9).

לאחר ששמעתי את העדים והתרשמתי מעדותם, שקלתי את העדויות, עיינתי בחומר הראיות, בפרוטוקול הדיון ובסיכומי הצדדים, שוכנעתי מעבר לספק סביר כי הנאשם התבקש לבצע בדיקת נשיפה במכשיר הינשוף, סירב לעשות כן ונהג ברכב בהיותו שיכור.

ואלה נימוקי החלטתי :

עדותו של השוטר חיון הסתמכה רובה ככולה על מסמכים שערך במועד האירוע. התרשומות מפרטות את עובדות האירוע מרגע בו חשד העד בנאשם בהיותו שיכור ומצאתי אותן מהימנות ומשקפות את ההתרחשות העובדתית של האירוע.

אי פירוט העובדות שאירעו קודם לחשד שהתעורר כנגד הנאשם, דהיינו, אי פירוט העובדות המתארות את המפגש הראשוני עם הנאשם כאשר נעצר במקום על מנת לעזור ללקוחו, אינו פוגם באמינות עדותו של חיון ואינו רלוונטי לעבירה המיוחסת לנאשם. חיון התייחס בתרשומת שערך בת/4, לכך שהבחין בנהג לראשונה בטירה "בעת שהגיע עם רכבו כדי לעזור למישהו בטירה", כך שלא התעלם מן המפגש הראשוני שלו עם הנאשם. הואיל ורק כאשר חזר הנאשם למקום עם התעודות של אחמד מטר הריח ממנו חיון ריח של אלכוהול, הרי שרק אז התעורר חשדו כי הנאשם נהג בשכרות ולכן ביקשו להיבדק.

אני נותנת אמון הן בעדותו של חיון והן בעדותו של גורן, שהעידו שניהם כי מן הנאשם נדף ריח חזק של אלכוהול. לפי התרשומות של שני העדים הודה בפניהם הנאשם כי שתה כוסית ויסקי, וחיון ציין בת/4 כי הנאשם הודה גם בשתיית בקבוק בירה. הנאשם אמנם הכחיש בעדותו כי שתה ויסקי אך אין מחלוקת כי שתה בירה.

על פי עדותם של שני עדי התביעה התבקש הנאשם לבצע בדיקות הן בשקית נשיפון והן במכשיר הינשוף, סירב לכך, ולכן נלקח לתחנת טייבה. גרסת שני עדי התביעה מפורטת היטב במסמכים שערכו (ת/3 ו-ת/5) והינה מהימנה עלי.

מתוך העדויות עולה כי הנאשם ניסה, במשך כל האירוע, לשכנע את השוטרים כי יוותרו לו וישחררו אותו וסירב לשתף פעולה עם בקשותיהם. בעדותו, חזר הנאשם ואמר כי לא הבין מדוע היה עליו לעבור את הבדיקות שהיו בעיניו משפילות. עדות הנאשם מצביעה על כך שעצם הדרישה ממנו להיבדק נראתה בעיניו פוגעת ומשפילה. בהתייחסותו זו של הנאשם אל הדרישה לבצע את הבדיקות אני מוצאת חיזוק לגרסת התביעה בדבר סירובו של הנאשם לשתף פעולה עם בקשות עדי התביעה.

לא מצאתי מתוך העדויות ראיה כלשהי להתנהגות בלתי הולמת או פוגעת של השוטרים כלפי הנאשם. השוטרים הריחו ריח אלכוהול ועל כן, מלאו את תפקידם בכך שביקשו מן הנאשם לבצע בדיקות על מנת לברר קיומו של אלכוהול בגופו. היותו של הנאשם עו"ד והעובדה שנעצר במקום מיוזמתו, אינה מעלה ואינה מורידה לעניין הדרישה לביצוע בדיקות לגילוי אלכוהול בגוף. משהתעורר חשד בדבר נהיגה בשכרות היה על הנאשם לבצע את כל הבדיקות אותן התבקש ומשלא עשה כן, אף אם כתוצאה מתחושה סובייקטיבית כי פגעו בכבודו, עליו לשאת בתוצאות הסירוב. בקשה של שוטר מנהג לבצע בדיקת נשיפה או בדיקת מאפיינים אינה מהווה לכשעצמה פגיעה בנבדק, אף לא כאשר מדובר בעו"ד. בנסיבות האירוע המתוארות הן על ידי עדי התביעה והן ע"י הנאשם לא מצאתי שמץ ראיה לכך שהיתה פגיעה בכבודו של הנאשם. יש להדגיש כי החוק מאפשר לשוטר לדרוש ביצוע בדיקת נשיפה אף בהעדר חשד לשכרות.

שוכנעתי כי הנאשם התבקש לתת דגימת נשיפה במכשיר הינשוף לאחר שהובא לתחנת טייבה ולאחר שבדיקה בנשיפון צלחה רק בפעם השלישית " עפ"י נשיפון הוברר כי צבע הירוק עבר את קו האדום בבירור" (ת/3), והצביעה על חשד ממשי להימצאות אלכוהול בגוף. למרות זאת, סירב הנאשם לתת דגימת נשיפה בינשוף.

שוכנעתי כי הנאשם התבקש לבצע בדיקות מאפיינים וסירב אף לכך. בת/4 פירט חיון את סירובו של הנאשם לגבי כל בדיקת מאפיינים אותה התבקש לעשות. הנאשם סירב לחתום על דו"ח הזמנה לדין (ת/1) ועל דו"ח עיכוב(ת/2).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ