אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. לשכת תביעות שרון - פלילי נ' עבד אל קאדר

מ.י. לשכת תביעות שרון - פלילי נ' עבד אל קאדר

תאריך פרסום : 13/07/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום נתניה
5335-09
21/06/2010
בפני השופט:
חגי טרסי

- נגד -
התובע:
מ.י. לשכת תביעות שרון – פלילי
הנתבע:
שאדי עבד אל קאדר
החלטה,הכרעת-דין,גזר-דין

החלטה

הכרעת הדין תינתן אחרי ההפסקה בשעה 11:30.

ניתנה והודעה היום ט' תמוז תש"ע, 21/06/2010 במעמד הנוכחים.

חגי טרסי, שופט

הכרעת דין

נגד הנאשם הוגש כתב אישום המייחס לו עבירות של החזקת סכין והכשלת שוטר- עבירות על סע' 186 (א) ו- 275 לחוק העונשין תשל"ז – 1977. על פי עובדות כתב האישום ביום 9/12/08 בשעה 9:00 או בסמוך לכך בצומת בורגתא – תנובות, עת ישב הנאשם ברכב העומד בשולי הדרך החזיק הנאשם בסכין מחוץ לתחומי ביתו ולא הוכיח כי החזיקו למטרה כשרה. בנסיבות אלו , משהתקרב השוטר רונאל גבאי לרכב השליך הנאשם את הסכין אל מחוץ לרכב וזאת בכוונה להכשיל את השוטר במילוי תפקידו.

מטעם התביעה נשמעה עדותו של השוטר רונאל גבאי (להלן: "השוטר"), והוגשו המסמכים שערך ת/3, ת/4. מעדותו ומדוח הפעולה ת/3 עולה כי במועד הנקוב בכתב האישום עסק בפעילות מבצעית שגרתית ונסע ברכב משטרתי עם לוחיות זיהוי צהובות ולבוש בגדי אזרח, מכוון תנובות לכוון כביש 57 מדרום לצפון. בסמוך לפני הצומת עם כביש 57 זיהה השוטר רכב בצבע לבן ובו מס' חשודים, עומד בשולי הכביש. השוטר התקדם לכוונו בנסיעה איטית, וכשהתקרב למרחק של כ- 10 מ' מהרכב זיהה בבירור את אחד מיושבי הרכב שישב במושב האחורי ולבש חולצה שחורה ארוכה, מוציא את ידו כאשר הדלת שלצידו פתוחה וזורק דבר מה מהרכב לכוון השיחים. בעקבות זאת עצר השוטר את הניידת, ירד ממנה שכובע זיהוי על ראשו, הזדהה בתעודת מינוי משטרתית, ביקש משלושת יושבי הרכב תעודות זהות ולאחר שנערך חיפוש על גופם ולא נתפס דבר ביצע השוטר סריקה באזור בו הבחין בחפץ שהושלך ובמקום נמצא פגיון עם ידית מעץ. הפגיון הומצא לעיוני וסומן ת/2 א'. על פי האמור בדוח הפעולה הציג השוטר את הפגיון בפני החשוד אותו ראה משליך את החפץ מהרכב, ואין היום מחלוקת על כך שמדובר בנאשם אך הנ"ל טען שהסכין אינה שייכת לו. החשודים עוכבו להמשך חקירה בתחנת המשטרה והמוצגים נתפסו על ידי השוטרים.

לאחר כתיבת דוח הפעולה ומשנתבקש להבהיר את הסיטואציה ע"י החוקר המטפל בתיק, כתב השוטר, עוד באותו יום, מזכר נוסף המבהיר את דוח הפעולה ובו רשם השוטר כי את הסכין מצא במרחק של 2 מ' לערך מהרכב וכי האזור בו נמצאה הסכין היה נקי ללא פסולת כלשהי או צמחיה. מדובר היה באדמה נקיה שאפשרה לשוטר לזהות את החפץ שנזרק. בעדותו בפני הבהיר השוטר כי מעבר לחלק הכביש העשוי אספלט קיימת רצועת אדמה נקיה ורק לאחריה נמצאים שיחים. הסכין הושלכה לעבר השיחים אך בפועל נמצאה על חלקת האדמה הנקיה בין הרכב לבין השיחים.

בניגוד לאמור בגרסת השוטר, טען הנאשם כבר מהרגע הראשון כי אין לו כל קשר לסכין. על פי עדותו ועל פי הפרטים שמסר בחקירתו במשטרה ת/1, שהו הוא וחבריו במקום משום שהמתינו לחבר נוסף אותו אמורים היו לקחת כטרמפ. בשלב מסוים התקשר אותו חבר והודיע שהסתדר ואין עוד צורך להמתין לו, ואז החלו השלושה מתכוננים לעזוב את המקום. הנהג החל מקיש את הקוד שנועד לאפשר את התנעת הרכב ובמקביל, פתח הנאשם, שישב לבדו מאחור, כשהוא לבוש בחולצה שחורה ארוכה, את הדלת שלצידו על מנת לאפר את הסיגריה שאותה עישן באותה עת, ולאחר מכן שב וסגר את הדלת. מייד לאחר מכן, בטרם היה סיפק בידם להניע את הרכב ולעזוב את המקום, ניגש אליהם השוטר, פתח את הדלת שלצד הנאשם, וביקש מהם להזדהות. לאחר מכן, כך לדברי הנאשם, ביצע השוטר סריקה באזור הרכב. אמנם לא היתה כל בעיית ראות והנאשם עקב אחר מעשיו של השוטר, אך לדבריו הוא אינו זוכר האם מצא השוטר דבר מה ואף לא אם התכופף להרים דבר מה מהרצפה. לטענת הנאשם, השוטר לא הציג בפניו דבר בסמוך לזירת האירוע, ורק הודיע בתום הסריקה כי כולם מעוכבים לתחנת המשטרה. רק בתחנה הובהר לו כי הוא חשוד בהחזקת סכין והוא הכחיש בהודעתו את המיוחס לו.

כפי שניתן לראות מאשר הנאשם מרכיבים מרכזיים ביותר בגרסת השוטר. כך למשל אישר הנאשם כי ישב לבדו במושב האחורי והיה לבוש בבגדים אותם תיאר השוטר. כמו כן אישר הנאשם את פתיחת הדלת ואת הוצאת ידו החוצה מתוך הרכב. לטענת הנאשם מדובר היה אך בכך שאיפר את הסיגריה שבידו, אך אילו כך היו פני הדברים קשה להבין כיצד יכול היה השוטר לטעות ולסבור כי מדובר היה באקט של השלכת חפץ. דומה כי מדובר בניסיון כושל מצד הנאשם להסביר מדוע פתח את הדלת והוציא את ידו במטרה לספק הסבר חלופי לזה שעולה למקרא דוח הפעולה ונוכח עדות השוטר.

גם עצם מציאת הסכין במקום מאמתת באופן מובהק את גרסת השוטר, שהרי קשה ביותר לקבל את צירוף המקרים הנטען לפיו בדרך מקרה נמצאה הסכין לצד הרכב בדיוק במקום אליו נצפה הנאשם משליך דבר מה. אציין כי הסנגור העלה בסיכומיו אפשרות תיאורטית נוספת ולפיה אחד אחר מיושבי הרכב השליך את הסכין בפרק הזמן הקצר שבו עקפה הניידת את הרכב והשוטר לא שמר על קשר עין עם האזור. מדובר כאמור באפשרות תיאורטית גריידא ומה גם שלא בא כל זכר לכך בגרסת הנאשם.

עוד אציין שהנאשם טען בחקירתו במשטרה ת/1 בשורה 5 שהשוטר בכלל הוציא את הסכין מכיסו ואמר לו שזה שלו. לפי רצף התיאור בהודעה ת/1 ניתן להבין שמדובר בטענה המתייחסת להשתלשלות האירועים בשטח. בעדותו היום הסביר הנאשם ששלב זה אירע למעשה בתחנה ולא בשטח והכחיש כאמור את הטענה שהסכין הוצגה לו בשטח ושעומת בשטח עם העבירה המיוחסת לו. אלא שמדוח הפעולה ת/3 ומדוח העיכוב ת/5 עולה תמונה אחרת לפיה נשאל הנאשם כבר בזירת האירוע לגבי הקשר שלו לסכין והכחיש כל קשר כזה. ככל הנראה ניסה הנאשם לטעון בחקירתו במשטרה שהשוטר ביקש להפלילו ושלף סכין מכיסו, אך כיום חוזר בו הנאשם מטענה זו ומאשר כי בינו לבין השוטר אין כל היכרות קודמת ואין כל סיבה שהשוטר יבקש להפלילו סתם ככה.

השוטר העיד בפני ומצאתי את עדותו אמינה ואת התנהלותו מקצועית. השוטר השיב לכל השאלות שנשאל ומסר תשובות מלאות, הגיוניות ועקביות. בניגוד לעמדת הסנגור, לא מצאתי בגרסת השוטר סתירות מהותיות ואין לי כל ספק שאכן מצא את הסכין במקום המתואר בעדותו. אמנם השוטר לא ציין בדוח הפעולה את שמו של השוטר שהיה עימו בעת שעיכבו את יושבי הרכב. השוטר הסביר זאת בכך שמדובר היה בשוטר חדש שהיה ביומו הראשון ביחידה ולא נטל חלק ממשי באירוע. גם אם כך הם פני הדברים אין בכך כדי להצדיק את השמטת זהותו של השוטר והתעלמות מוחלטת בדוח הפעולה מנוכחותו. על השוטרים להקפיד בעת מילוי דוחות פעולה על מתן תמונה מלאה של האירועים וציון מדוקדק של כל המעורבים וכל הנוכחים באירוע. בנסיבות שלפני, נוכח המצב הראיתי והעובדתי הברור, לא מצאתי בנקודה זו הצדקה להטיל ספק במהימנות גרסת השוטר אך בעתיד עשויה המסקנה להיות אחרת ועל השוטרים לקחת זאת לתשומת לבם. עוד אציין, כי לא מצאתי סתירה מהותית בין דוח הפעולה ת/3 ודוח ההבהרה ת/4. כאמור, בת/3 נמסר שהחפץ הושלך לכוון השיחים ובת/4 ובעדות הובהרה התמונה ולפיה החפץ הושלך לעבר השיחים אך נחת בשטח הפנוי שלפני השיחים.

לאור המקובץ, ונוכח התרשמותי ממהימנותו של השוטר, ומכך שעדותו נתמכת במכלול נסיבות האירוע, ובמיוחד מעצם מציאת הסכין במקום וגרסת הנאשם עצמו המאמתת חלק ניכר מגרסת השוטר, אני מעדיף באופן מובהק את עדותו של השוטר על פני ניסיון ההתחמקות הכושל של הנאשם ובהתאם לכך אני קובע כי הנאשם השליך את הסכין ת/2 א' מתוך הרכב לאחר שהחזיק בה . השלכת הסכין בוצעה ללא ספק על רקע העובדה שהנאשם וחבריו הבחינו בהגעתו של השוטר וחששו מפני ביצוע חיפוש ולכן מתקיימות במקרה זה אף יסודות העבירה על סע' 275 לחוק העונשין.

לאור כל האמור לעיל אני מרשיע את הנאשם בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום.

ניתנה והודעה היום ט' תמוז תש"ע, 21/06/2010 במעמד הנוכחים.

חגי טרסי, שופט

גזר דין

הנאשם הורשע לאחר שמיעת הראיות בעבירות של החזקת סכין והכשלת שוטר. בהתאם למפורט בכתב האישום ובהכרעת הדין, החזיק הנאשם בסכין ביום 9/12/08 בעודו יושב ברכב ומשהתקרב לרכב שוטר השליך את הסכין אל מחוץ לרכב.

הנאשם הינו בחור צעיר, כבן 25. אני שומע מהסנגור כי מדובר באדם נשוי ולו שלושה ילדים, העובד לפרנסתו ולפרנסת משפחתו. אין לחובת הנאשם הרשעות קודמות כלשהן ואף אין לחובתו תיקים פתוחים נוספים. בנסיבות מעין אלה, על אף חומרת העבירה, אינני סבור כי יש מקום להטיל מרכיב של מאסר בפועל על הנאשם ודי יהיה להסתפק בקנס כספי משמעותי ובהטלת מע"ת על מנת להרתיעו מפני ביצוע מעשים דומים בעתיד.

לפיכך אני גוזר על הנאשם את העונשים הבאים:

1.6 חודשי מאסר על תנאי והתנאי הוא כי במשך 3 שנים מהיום לא יעבור אחת העבירות בהן הורשע בתיק זה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ