אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. לשכת תביעות מרחב שפלה - פלילי נ' אזולאי

מ.י. לשכת תביעות מרחב שפלה - פלילי נ' אזולאי

תאריך פרסום : 15/02/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום רמלה
1455-08
16/11/2009
בפני השופט:
נירה דסקין

- נגד -
התובע:
מ.י. לשכת תביעות מרחב שפלה - פלילי
הנתבע:
מאיר אזולאי
גזר-דין

גזר דין

הנאשם הורשע על פי הודאתו במסגרת עסקת טיעון בעבירה של העסקה שלא כדין , עבירה לפי סעיף 12א(ב) לחוק הכניסה לישראל, תשי"ב-1952.

נסיבות ביצוע העבירה פורטו בכתב האישום ולפיהן ביום 06/06/07 בסביבות השעה 06:00 העסיק הנאשם במסעדת "פלפלת" ברמלה תושב זר אשר לא היו לו אישורי כניסה ושהיה בישראל.

ב"כ המאשימה עותרת לענישה שתכלול רכיב של חודש מאסר בפועל שירוצה בעבודות שירות וכן מאסר מותנה וקנס. בטיעוניה מציינת ב"כ התביעה כי לחובת הנאשם גמר דין בעבירה של הסגת גבול ותקיפה סתם (ת/1). לטענתה העבירה בה הורשע מחייבת ענישה מוחשית ומרתיעה נוכח הסיכון הביטחוני הגלום בה והעובדה כי ניתן להפיק ממנה רווח כלכלי קל.

הסנגורית מבקשת מבית המשפט להסתפק בענישה צופה פני עתיד ובקנס מינימאלי. לטענתה מדובר בנאשם שהנו אדם נורמטיבי, אב ל-4 ילדים שלא נזקפו לחובתו הרשעות ו/או תיקים אחרים. לדבריה הנאשם שרוי במשבר כלכלי עמוק בעקבות עסק שכשל, בעל חובות של כמיליון ₪ והוכרז כפושט רגל (נ/1). לטענתה על רקע העסק הכושל והלחצים להחזרת הלוואות לגופים חוץ בנקאיים עבר את העבירה. עוד היא מציינת לזכותו של הנאשם כי כיום הוא הצליח לעמוד על הרגליים וחזר למשרתו הקודמת ומתמודד עם החובות. לדבריה ענישה בדמות עבודות שירות תגדע את אפשרויותיו לפרנס את 4 הילדים.

שקלתי נסיבות העניין, טיעוני ב"כ הצדדים ועיינתי בחומר שצורף .

הנאשם הורשע בעבירה של העסקת עובד זר במסעדה אשר בבעלותו. בית המשפט העליון עמד בשורה של פסקי דין על פוטנציאל המסוכנות הגלום בעבירות על חוק הכניסה.

לצד הסכנה לרבים, לביטחון הציבור ולשלומו יש לזכור את המשאבים המרובים שהציבור נדרש להפנות לפיקוח ואכיפה של החוק למניעת כניסת בלתי מורשים לישראל וזאת לשם הגנה על בטחון המדינה ואף יש לזכור את הרווח הכלכלי הקל שמפיקים מהעסקה כאמור.

ברעפ 3173/09 מוחמד פראגין נ מדינת ישראל תק – על 2009 (2), 1255 עומד ביהמ"ש העליון על ההחמרה הנדרשת בעניינם של המסיעים, המלינים והמעסיקים שהם בבחינת "חוטאים ומחטיאים את הרבים" וכך אומר שם כבוד השופט רובינשטיין:

ברע"פ 5198/01 ח'טיב נ' מדינת ישראל, פ"ד נו(1) 769. מפי השופט טירקל נדונה שם רמת הענישה הראויה, והוכרע כי דחק העתים והמציאות הבטחונית הקשה (ב-2001) מצדיקה לגזור על הללו עונשי מאסר בפועל (עמ' 775): "אם אין עומדות לעבריין נסיבות יוצאות מגדר הרגיל, יש לגזור עליו - ואפילו הוא אדם מן היישוב שעשה מעשיו מתוך תמימות או מחמת צורך דוחק כלשהו - עונש מאסר לריצוי בפועל, בלי מתן אפשרות להמירו בעבודות שירות. אשר לאורך תקופת המאסר, חלקי עם המחמירים...". ואולם, ברבות הימים היה צורך לשוב ולהידרש לנושא ולפרש את הלכת ח'טיב, כדי להסביר כי מחד גיסא החומרה על מכונה ועל תוצאותיה, ומאידך גיסא מתחייבת בדיקת הנסיבות האינדיבידואליות. כך ברע"פ 7544/05 שאולוב נ' מדינת ישראל (לא פורסם), וכך ובמיוחד ברע"פ 3674/04 אבו סאלם נ' מדינת ישראל (מפי המישנה לנשיא חשין). באותו עניין נאמר, מזה, כי שיקולי החומרה הכרוכים בטרור ובצורך בהרתעה בעינם עומדים; אך מזה, כי היישום צריך להיעשות בכל מקרה לגופו... כל מקרה יוכרע בהתאם לנסיבותיו ובהתאם לטעמים ולתכליות של מדיניות הענישה שנקבעה...אוסיף את קולי לגישה המחמירה כלפי מסיעים, מלינים ומעסיקים, שהם על פי רוב ישראלים העוברים על החוק לשם בצע כסף, ולא למען פת לחם".

זה המקום לציין כי העובדה שהנאשם היה שרוי בתקופה קשה ובמצוקה וכרע תחת נטל החובות אינה מצדיקה לדידי לעבור על החוק ולהעסיק שוהה בלתי חוקי על מנת לחסוך בעלויות. יש לזכור כי מעבר לשיקוליו של הנאשם ולמצוקתו עומדים מנגד שיקולים כבדים הדורשים החמרה בענישה בשל החשיבות הרבה למניעת העסקת שוהים בלתי חוקיים אשר בעצם מנציחה את עבירות שהייה שלא כחוק– באמצעות עידוד ותגמול כספי לשוהים הבלתי חוקיים.

זה גם ההסבר לכך שהמחוקק החמיר בעבירות הסעה, הלנה והעסקה וכך גם התייחסות הפסיקה שהנה מחמירה וכעניין של מדיניות נדרשת ברוב המקרים למעט יוצאי דופן ביותר ענישה מוחשית ולא רק כזו הצופה פני עתיד.

עם זאת כאמור כל מקרה נדון לגופו ובבוא בית המשפט לגזור דינו של הנאשם עליו לראות לנגד עיניו את הנסיבות הספציפיות, בתוך כך יש לבחון גם את מידת החומרה של המקרה הנתון לפי נסיבותיו לענין זה ראו האמור ברע"פ 3674/04 מוחמד אבו סאלם נ' מ"י:

"בצוק העיתים יש להשתדל ולגזור על מי שעוברים ... עבירות הקשורות בחוק הכניסה בישראל ובשוהים בלתי חוקיים מן הרשות הפלסטינית – מאסר בפועל; והוא, כמובן, בכפיפות לנסיבותיו האישיות של העבריין".

תוך שביהמ"ש העליון הבהיר באותה הלכה באשר לצורך להמשיך במדיניות המחמירה שנועדה להרתיע בפני בצוע עבירות על חוק הכניסה חידד גם את ההלכה לפיה יש להידרש בכל מקרה לנסיבות הספציפיות ובכלל זה הנסיבות האופפות את בצוע העבירה וכך אומר שם בית המשפט העליון:

"ככל שמעשהו של נאשם מקרב עצמו לליבתה של ההלכה -לסיכון ביטחון הציבור - כן נחמיר עם העבריין וניטה ליישם את מדיניות הענישה בחומרתה, וככל שמעשהו של הנאשם ירחק וילך מן הליבה, כן יקטן כוח המשיכה של מדיניות הענישה ויתחזק ממילא מישקלם של טעמי הזכות."

 במקרה דנן הנאשם העסיק אדם אחד במסעדתו. הסנגורית הצביעה על כך שהוא משמש כמפרנס לילדיו וכי רק לאחרונה שב לעבודתו ומתפרנס בכבוד. לטענתה עונש מאסר בפועל יפגע באפשרות העסקתו ובפרנסתו.

בנוסף לקחתי בחשבון את הודיית הנאשם והחסכון בזמן הציבור וכן את העובדה כי אין לו עבר משמעותי.

כמו כן ערה אני לעובדה כי מדובר בעבירה משנת 2007 ומאז לא עבר הנאשם עבירות נוספות.

ייאמר כבר עתה כי הנסיבות המקלות תמצאנה ביטוי ראוי בכל אחד מרכיבי הענישה המתבקשת לדעתי ולאור הלכות בית המשפט העליון - בעבירת העסקה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ