אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. לשכת תביעות מרחב שפלה - פלילי נ' אזברגה

מ.י. לשכת תביעות מרחב שפלה - פלילי נ' אזברגה

תאריך פרסום : 12/03/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום רמלה
1151-09
11/03/2010
בפני השופט:
נירה דסקין

- נגד -
התובע:
מ.י. לשכת תביעות מרחב שפלה - פלילי
הנתבע:
פאיז אזברגה (עציר)
גזר-דין

גזר דין

1. הנאשם הורשע על פי הודאתו בעבירה של גניבת רכב לפי סעיף 413ב(א) לחוק העונשין בעובדות המיוחסת לו בכתב אישום אשר תוקן במסגרת הסדר טיעון וכן בעבירה של הפרת הוראה חוקית לפי סעיף 287 לחוק המיוחסת לו בת.פ 1234/04 ואשר צורף לבקשתו לתיק שלפני.

לא היה הסדר לענין העונש.

2. נסיבות ביצוע העבירות פורטו בכתבי האישום נשוא התיקים שבפני: באישום בתיק זה מיוחס לנאשם כי בין יום 9/02/09 ליום 13/02/09 גנב הנאשם אופנוע אשר חנה במתחם ביל"ו סנטר ברחובות וזאת בהיותו בלתי מורשה לנהוג על אופנוע. האישום השני במסגרת ת.פ. 1234/09 מייחס לנאשם הפרת הוראה חוקית שניתנה על ידי בית המשפט בעניינו בשל הפרת מעצר בית מלא שהוטל עליו בגין המיוחס לו בתיק שבפני. בהתאם להחלטתי מיום 15/02/09 במסגרת תיק הב"ש הוטל על הנאשם בין היתר מעצר בית מלא בביתו ברחוב החשמונאים 12 ברמלה, בפיקוח מלא וצמוד של אחיו, כאשר הובהר לו מפורשות כי מעצר הבית משמעו בתוככי ארבעת הקירות ואף יציאה לחצר הבית תיחשב להפרת תנאי השחרור. חרף זאת ביום 18/02/09 בסביבות השעה 17:44 הפר הנאשם את מעצר הבית בכך ששהה ברחוב טייטלבאום 18 ברמלה ולא בביתו.

3. כנגד הנאשם תלוי ועומד עונש מאסר מותנה בן 3 חודשים שהינו בר הפעלה בענייננו וב"כ התביעה מבקשת להורות על הפעלתו וכן לגזור לצידו עונש מאסר בפועל לתקופה משמעותית אשר ירוצה במצטבר. הנאשם מרצה מאסר בן 18 חודשים והתביעה עותרת כי העונשים ירוצו במצטבר. עוד עותרת המאשימה להשתת עונש של מאסר על תנאי, קנס, פיצוי למתלונן ופסילת רישיון נהיגה.

בטיעוניה לעונש, מציינת התובעת כי הנאשם בהתנהגותו הוכיח כי אינו ירא מהחוק , המדובר בנאשם אשר טעם טעמו של מאסר מאחורי סורג ובריח ולמרות זאת לא נרתע מלהמשיך ולבצע עבירות. יתרה מכך על אף שהורשע בעבירה של הפרת הוראה חוקית בעבר ותלוי ועומד כנגדו מאסר על תנאי לא נרתע מלבצע עבירה נוספת תוך שהוא מפר באופן בוטה את תנאי מעצר הבית בו שהה. עוד מציינת התובעת בטיעוניה לחומרה את נסיבות ביצוע עבירת גניבת הרכב על ידי הנאשם אשר בעזות מצח ובשעות אחר הצהריים לעיני כל, במתחם הביל"ו סנטר המקבץ אנשים רבים, גנב אופנוע. זאת כאשר מעולם לא הוכשר לנהוג על אופנוע ומכאן שמעבר לפגיעה ברכוש היווה סכנה לעוברים ושבים שהיו אותה עת במתחם. התובעת ציינה כי הנאשם לא הורשע במסגרת כתב האישום בעבירה תעבורתית אולם היא מפנה לסיכון שנשקף מפניו בהתנהגותו זו. עוד מפנה התובעת לכך שמדובר בעבירות אשר הפכו למכת מדינה ולפיכך חוזרים בתי המשפט בפסיקותיהם על הצורך להרתיע ולהעניש בענישה מוחשית נאשמים ששבים ופוגעים ברכוש הציבור. לענין זה הצביעה התביעה על ענישה שנגזרה בע"פ 70741/08.

4. הסנגור בטיעוניו לעונש מטעים כי למרות גז"ד מחמירים שניתנו במקרים מסוימים של עבירות גניבת רכב הרי שבסופו של דבר, בבוא בית המשפט לגזור דינו של נאשם הענישה הינה אינדיווידואלית. עוד טוען הסניגור כי פסה"ד שהוגש על ידי התביעה הינו בעניינו של נאשם אשר נוהל אחריו מרדף ואילו הנאשם כאן לקח אחריות על מעשיו באופן מיידי וכבר בחקירתו במשטרה הודה וביקש להחזיר את האופנוע. אליבא דהגנה המשיך הנאשם בהתנהלות שיש בה להקל עמו והודה בפני בית המשפט ואכן הביע חרטה על מעשיו ובתקופה האחרונה בעקבות תהליך שיקומי שעבר בכלא שינה דרכיו, נולד לו בן והוא נוטל אחריות על חייו. בנוסף מפנה הסניגור את בית המשפט לגילו הצעיר של הנאשם ולאפשרות הקיימת לשקמו בעיקר לאור השינוי הניכר שחל בו.

לאור האמור מבקש הסניגור כי בית המשפט ינהג במידת הרחמים כלפי הנאשם וככל שיוטל על הנאשם מאסר בפועל שייגזר בחופף למאסר אותו מרצה היום. באשר לרכיבים הכספיים מבקש הסניגור כי בית המשפט יתחשב במצבו הכלכלי של הנאשם ובעובדת היותו מצוי במאסר לעוד כשנה.

5. לאחר ששקלתי נסיבות העניין ושמעתי טיעוני ב"כ הצדדים ובטרם אגזור את דינו של הנאשם אציין את השיקולים לחומרא ולקולא:

אומר תחילה כי יש לראות בחומרה רבה את העבירות אותן ביצע הנאשם.

נפיצות עבירות רכוש ברכב והפגיעה החמורה אשר הן פוגעות בציבור בישראל הביאה את המחוקק לתקן את חוק העונשין על דרך של ייחוד סימן מיוחד לעבירות רכוש ברכב וזאת בפרק י"א הדן בעבירות רכוש.

בידוע הוא שנפיצות עבירות הרכב פוגעות בכיסו של הציבור בישראל בין השאר נוכח ההידרשות להגדלת פרמיות הביטוח.

לדאבון לב נפוצות עבירות אלו היא בייחוד בקרב בני שכבת גילו של הנאשם וגם זו סיבה לחומרה.

לא זאת אף זאת, הנאשם גנב אופנוע כאשר מעולם לא הוכשר ולא הורשה כדין לנהוג על כלי רכב מסוג זה. על אף שלא הורשע בעבירה של נהיגה בזמן פסילה ולא אוכל להתעלם מכך שטמן בהתנהגותו זו סכון למשתמשים בדרך וכן פוטנציאל לגרימת נזק כלכלי ממשי וזאת מאחר שלו היתה מתרחשת תאונה היא לא הייתה מכוסה בפוליסת ביטוח – מה שהיה מגלגל נזק כלכלי על כתפי הציבור.

יש להוסיף לכך את עברו של הנאשם ואת העובדה שהעז פנים מול החוק פעם אחר פעם. באחת בכך שתוך שניתן בו אמון בימ"ש והוא שוחרר בתנאים מגבילים (במסגרת תיק הב"ש הקשור לתיק זה) הוא הפר את האמון על ידי יציאתו מביתו. בשנית, בכך שלא היה בעונש המאסר המותנה בר ההפעלה מת.פ. (רמלה) 1715/07 כדי להרתיעו.

בעניין זה אציין את העובדה כי המדובר בנאשם אשר בית המשפט כבר חס עליו בעבר ומסתבר כי הנאשם פרש ההליכה לקראתו באופן מוטעה.

לא זאת אף זאת, לא היה גם בטעמו של עונש מאסר שריצה כדי להרתיעו.

בנסיבות אלה לכתחילה היה מקום להחמיר בענישה ובית המשפט היה צריך לצאת לדרך גזירת הדין מהענישה שנגזרה לצידה של כל אחת מהעבירות בהן הורשע ובמצטבר זו לזו.

עם זאת, נתתי דעתי כמובן למכלול הנסיבות המקלות כפי שפורטו על ידי הסניגור ובענין זה מפנה אני לטיעוני הסניגור.

ביחוד אציין את ההודיה עוד במהלך החקירה במשטרה ואת החזרת האופנוע הגנוב אשר יש בהם יסוד חשוב של קבלת הדין וכן יסוד של חיסכון בזמנם של עדי התביעה, חלקם שוטרים אשר כידוע ידיהם מלאות עבודה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ