אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. לשכת תביעות מרחב נגב - באר שבע נ' מרום

מ.י. לשכת תביעות מרחב נגב - באר שבע נ' מרום

תאריך פרסום : 07/06/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום באר שבע
2910-08
06/06/2010
בפני השופט:
ג'ורג אמוראי

- נגד -
התובע:
מ.י. לשכת תביעות מרחב נגב - באר שבע
הנתבע:
רותם מרום
גזר-דין

גזר דין

הנאשם יליד 1987, בן 22 שנים, רווק, נעדר עבר פלילי, הועמד לדין בגין ביצוע עבירות כלפי רופא במרפאת ביקור חולים בבאר שבע.

הנאשם הורשע עפ"י הודאתו בעובדות כתב אישום מתוקן בעבירה של איומים { ס' 192 לחוק העונשין} ובעבירה של תקיפת עובד ציבור {ס' 381 (ב) לחוק העונשין}, בכך שבתאריך 11/06/08 אמר לרופא " אתה רוצה שמשהו יקרה"? וכן אחז בידו, מנע את יציאתו מהחדר ורצה לקחת את המדבקה עם פרטיו האישיים וזאת על רקע סירובו של הרופא ליתן לנאשם אישור מחלה.

הסדר הטיעון כלל תיקון כתב האישום, הודאת הנאשם, הרשעתו ושליחתו לתסקיר שירות המבחן שיבחן בין היתר את שאלת ביטול ההרשעה, כשכל צד יטען חופשי לאחר קבלת התסקיר.

תסקיר שירות המבחן המליץ להימנע מהרשעתו ולהשית עליו 140 שעות של"צ. בתסקיר פירוט אודות נסיבותיו האישיות, היסטוריית חייו, ייחסו לעבירה, הרקע לביצועה ודפוסי התנהגותו במצבי תסכול וקונפליקט. צויין כי הנאשם סיים 9 שנות לימוד, עבד בעבודות מזדמנות, שירת שירות צבאי מלא כטבח והשתלב בקבוצת כדורגל מקומית. שירות המבחן התרשם מבחור צעיר, שדרך התמודדתו עם מצבי לחץ לעיתים מתבטאת בסף גירוי נמוך. אימו של הנאשם פירטה כי בנה בעל סף

גירוי נמוך ונטייה להתפרצויות כעס לרוב עם דמויות בעלי סמכות. לטענת הנאשם, חש חוסר הבנה וחוסר אכפתיות מהרופא כלפי מצבו הרפואי ולפיכך התקשה לווסת את התנהגותו. שירות המבחן פירט את מצבה הרפואי של אימו, תרומתו מגיל צעיר בפרנסת המשפחה והתרשם מתפקודו החיובי של הנאשם במישורי חייו השונים. ההמלצה לעניין אי הרשעה נסמכת על גילו הצעיר, העדר עבר פלילי, תפקוד התקין ובכדי לסייע לו ולשמור על אופציות תעסוקתיות פתוחות.

במסגרת הטיעונים לעונש, עתר ב"כ המאשימה להותיר ההרשעה ולהשית על הנאשם מאסר על תנאי, צו שרות והתחייבות להימנע מביצוע עבירה דומה. לטענתו, המלצת שירות המבחן בגדר המלצה, עניינה בפן השיקומי ואין בנסיבות המקרה נימוק המצדיק הימנעות מהרשעה, תוך שהוא מפנה לחומרת העבירות ולנסיבות ביצוען כלפי רופא. הוסיף כי לא הוכח שיגרם נזק תעסוקתי בהרשעתו. מנגד, ב"כ הנאשם, עתר לאמץ את המלצת שירות המבחן ולבטל את הרשעתו, תוך שהוא מפנה לתיקון כתב האישום, נסיבותיו האישיות של הנאשם, המשפחתיות, העדר עבר פלילי לחובתו, המלצת שירות המבחן, גילו הצעיר בעת ביצוע העבירות ומודעותו לחומרת מעשיו.

הנאשם: הפנה להעדר עבר פלילי לחובתו, ציין כי המדובר באירוע חריג, התנצל, למד את הלקח ולא הסתבך בתקרית דומה מאז.

כל צד הגיש פסיקה בתמיכה לעמדתו. מטעם הנאשם הוגש: ע"פ {מחוזי ב"ש} 7283/05 עמרם רווח נ' מ"י ולע"פ 9090/00 בעז שניידרמן נ' מ"י. מטעם המאשימה הוגש רע"פ 2229/08 אברהם יצחקוב נ' מ"י.

דיון

על פי הדין והפסיקה המנחה {ע"פ 2083/096 כתב נ' מדינת ישראל}, הכלל הוא כי משהוכחה אשמתו של נאשם יש להרשיעו, ונסיבותיו לקולא , לכל היותר, יצדיקו הקלה בענישה הנילוות להרשעה. הימנעות מהרשעה, הינה החריג, שמורה למקרים חריגים ומיוחדים ובהצטבר שני פרמטרים עיקרים. האחד מתמקד במעשה – ולפיו יש לבחון האם סוג העבירה, חומרתה, ונסיבותיה, מאפשר לוותר בנסיבות המקרה המסוים, על ההרשעה, מבלי לפגוע באופן מהותי בשיקולי ענישה אחרים. השני מתמקד בעושה ולפיו על ההרשעה לפגוע פגיעה חמורה בשיקומו של הנאשם. המשנה לנשיא, כב' השופט ש' לוין, באותה הלכת כתב תמר (ע"פ 2083/96), התווה קווים מנחים, שאינם ממצים, להימנעות מהרשעה, ככל שמדובר בהיבט השיקומי של הנאשם, ואלו הם: האם מדובר בעבירה ראשונה או יחידה של הנאשם, מהי חומרת העבירה והנסיבות שבהן בוצעה, מעמדו ותפקידו של הנאשם והקשר בין העבירה למעמד ולתפקיד, מידת הפגיעה של העבירה באחרים, הסבירות שהנאשם יעבור עבירות נוספות, האם ביצוע העבירה על-ידי הנאשם משקף דפוס של התנהגות כרונית, או המדובר בהתנהגות מקרית, יחסו של הנאשם לעבירה, האם נוטל הוא אחריות לביצועה, האם הוא מתחרט עליה, משמעות ההרשעה על הדימוי העצמי של הנאשם והשפעת ההרשעה על תחומי פעילותו של הנאשם.

העבירות בהן הורשע הנאשם חמורות, וראויות לגינוי ולתגובה שיפוטית הולמת ומרתיעה.

עסקינן בתופעה שכיחה בה מטופלים ובני משפחותיהם מביעים את תסכולם באמצעות אלימות פיזית ומילולית כלפי הסגל הרפואי. אופיו המיוחד של התפקיד, השלכותיו והאחריות המוטלת על כל אחד מהסגל הרפואי מחייב למנוע סיטואציה בה יושפע שיקול דעתם מגילויי אלימות מכל סוג. האינטרס הציבורי מחייב להוקיע התנהגות אלימה כלפי הסגל הרפואי ולהרתיע מבצעיהן, בין היתר, באמצעות ענישה נוקשה ומרתיעה.

הרשעה מטבע הדברים מצמצמת אופציות תעסוקתיות והשפעתה על כל נאשם משתנה בהתאם לכישוריו, שאיפותיו, גילו והכשרתו המקצועית. עסקינן בשיקול שיקומי כחלק מאינטרס הציבור שלעיתים אינו עולה בקנה אחד עם שיקולי ההרתעה והמניעה שאף הם כחלק מאינטרס הציבור. בית המשפט מופקד על שקילת מכלול השיקולים הרחב, מלבד האינטרס השיקומי, ובכללם האינטרס הציבורי, ההגנה על שלום הציבור ואינטרס ההרתעה והמניעה.

בענייננו, הנאשם איים בפגיעה שלא כדין בגופו של רופא , אחז בידו, מנע את יציאתו מהחדר ורצה לקחת את המדבקה עם פרטיו האישיים וזאת על רקע סירוב הרופא ליתן לו אישור מחלה.

ניכר כי ההליך תרם להרתעתו ולהפנמת חומרת מעשיו ואולם קיימת סבירות להישנות מקרים דומים על רקע האמור בתסקיר שירות המבחן.

הנאשם לא התייצב לשני דיונים שנקבעו לטיעונים לעונש, הובא בצו הבאה ושוחרר לאחר הפקדת ערבויות להבטחת התייצבותו.

לא הוכח קיומו של נזק קונקרטי עכשווי בתחום התעסוקתי, בשים לב לנסיבותיו האישיות של הנאשם ומסגרותיו התעסוקתיות {בעבודות מזדמנות} וכן לא ברורה מידת הפגיעה בשיקומו על רקע תפקודו התקין במישורי החיים.

שיקוליו לקולא של הנאשם לרבות הסטוריית חייו, גילו הצעיר, העדר עבר פלילי לחובתו, הודאתו, נטילת האחריות ותיקון כתב האישום, עניינם במידת העונש הראוי שיש להשית עליו ונדחים מפני הצורך שבהרתעה אישית וכללית ככל שהמדובר בסוגיית ההרשעה.

מהות העבירות שבענייננו, והאינטרס הציבורי, ובכלל זה ההגנה על שלומם וביטחונם של הסגל הרפואי ,מחייב, בנסיבות העניין, העברת מסר ברור וחד משמעי בדמות הרשעה בדין.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ