אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. לשכת תביעות מרחב נגב - באר שבע נ' אשתמקר

מ.י. לשכת תביעות מרחב נגב - באר שבע נ' אשתמקר

תאריך פרסום : 20/05/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום דימונה
1164-08
17/05/2010
בפני השופט:
אבישי זבולון

- נגד -
התובע:
מ.י. לשכת תביעות מרחב נגב - באר שבע
הנתבע:
ליאור אשתמקר
פסק-דין

פסק דין ללא הרשעה

הנאשם הודה בכל העובדות המיוחסות בכתב האישום המתוקן, ובהסכמת הצדדים הופנה לשירות המבחן על מנת שיחווה דעתו לעניין העונש אשר יש להשית על הנאשם, לרבות בחינת סוגיית אי הרשעתו.

כמפורט בכתב האישום המתוקן, הנאשם הודה כי כשבעה חודשים, במועד אשר אינו ידוע למאשימה, תקף הנאשם את המתלוננת בכך שדחף אותה וכן במועד נוסף כשלושה חודשים עובר להגשת כתב האישום , בבית, תקף את המתלוננת בכך שבעט בה ובאותו מעמד איים עליה בכך שאמר לה "יש לך צוואר קטן ואני יכול להרוג אותך", זאת אמר בכוונה להפחידה. בעודו מחזיק שני סכיני מטבח בידיו ומסרב להורידם לבקשתה.

יצוין כי הנאשם נעדר עבר פלילי וזוהי מעידתו הראשונה.

תסקיר שרות המבחן אשר הוגש בעניינו קובע בסיכומו כי "ההתרשמות מהנאשם הינה מאדם המנהל בדרך כלל אורח חיים תקין ונורמטיבי, לאור התייחסותו הביקורתית של הנאשם, ביחס להתנהלותו ביחסיו עם המתלוננת, ולאור התרשמותו כי להליכים המשפטיים השפעה מרתיעה ומציבת גבולות עבורו, אנו סבורים כי עונש מוחשי, הרתעתי וחינוכי של הטלת צו שירות לתועלת הציבור בהיקף של 120 שעות העסקה בעבודות אחזקה בהיכל התרבות בדימונה".

ב"כ המאשימה ציין כי אמנם הנאשם נעדר כל עבר פלילי, אך אין בכך כדי להמעיט מחומרת העבירות, ולפיכך ביקש לגזור עליו עונש מאסר בפועל, מאסר על תנאי וכן פיצוי למתלוננת.

לדברי ב"כ המאשימה, על בית המשפט ליישם את העיקרון לפיו נדרש כי העונש יהלום את חומרת המעשה ומפנה לפסיקת בתי המשפט בענין רע"פ 8279/08 חיג'זי נ' מ"י וכן לת.פ. 4864/01 מ"י נ' נתשה חמאדה (בית משפט השלום בי-ם) שם הושת על הנאשם מאסר בפועל, על אף המלצת שרות המבחן שלא להרשיעו, אם כי בעיון בפסק הדין, ברע"פ 8279/08 עולה כי לאחר הגשת תסקיר משלים שונתה המלצת שרות המבחן ונתנה המלצה להטלת מאסר על תנאי, וזאת בשונה מאשר המקרה דנן.

מנגד, מבקש ב"כ הנאשם לאמץ את המלצות התסקיר, שכן בנסיבות המקרה דנן, בהיות הנאשם ללא עבר פלילי, עת העבירה נעברה, לפני כ-3 שנים ולא עבר מאז כל עבירה, וכן לאור זאת כי נפרד מבת זוגו – המתלוננת, יש לראות במעידתו, כאמור, ככישלון חד פעמי ממנו למד ושינה את דרכו.

הנאשם עובד כנהג מונית, ולהרשעתו בדין עלולה להיות השפעה קשה על המשך עיסוקו כאמור, שכן, כנטען, העדר עבר פלילי הינו תנאי לקבלת אישור משרד התחבורה.

הנאשם ציין בפני בית המשפט כי עובד מזה 13 שנים כנהג מונית, ואם יישלל רישיונו, תיפגע פרנסתו וכן הביע חרטה בפני בית המשפט.

מתסקיר שרות המבחן עולה כי מדובר בסיטואציה יוצאת דופן, לפיה המתלוננת והנאשם התגרשו ונישאו עד מהרה בשנית, על רקע טיפולי פוריות שהביאו להידרדרות ביחסי בני הזוג והתגרשו בשנית.

הסיטואציה של גירושין שניים הביאה למתחים ולהתנהגות אשר אינה אופיינית לנאשם. ההתרשמות היא כי העבירה קשורה במשבר שהיה במערכת היחסים של הנאשם והמתלוננת, וכי אותה עת לא היו לנאשם כוחות פנימיים וחיצוניים להתמודד עם תחושת חוסר האונים, אשר חש אל מול עמדת המתלוננת אשר הביעה את רצונה להתגרש בשנית.

עוד צוין בתסקיר כי בשיחה עם המתלוננת, אשר כאמור התגרשה מהנאשם, תיארה זוגיות נורמטיבית המתבטאת ביחסי אמון הדדי, בה היא רואה בנאשם כמשענת אך אינה תלויה בו רגשית או כלכלית. (הדגשה של י – א.ז). לדבריה, הנאשם נוטה להיות בעל מזג חם אך מעולם לא השתמש באלימות פיסית ביחסים ביניהם או איים".

מדברי המתלוננת ניתן להתרשם כי במקרה זה, אין המדובר בתסמונת "האשה המוכה" הכובשת את תלונותיה, מאימת בעלה, בשל תלותה בו , ולאור לחץ משפחתי, חברתי, המופעל עליה להחריש.

כמו כן, ברי כי נסיבות מקרה זה שונות תכלית שינוי מנסיבות ת.פ. 4864/01 אשר אוזכר לעיל, אליו הפנה ב"כ המאשימה. שם דובר בנאשם אשר גרם לאשתו חבלות קשות באכזריות רבה, תוך שהוא מכה אותה בידיו ולאחר מכן באמצעות מקל מטאטא וכסא שנשבר מעצמת המכות ואף בעט בבטנה, בהיותה בהריון, מבלי שחס עליה ועל העובר שבבטנה. אכן שם קבע בית המשפט כי לאור מעשיו האכזריים של הנאשם, מתגמד שיקול שיקומו אל מול השיקול ההרתעתי, עת השית עליו 10 חודשי מאסר בפועל ושנים עשר חודשי מאסר מותנה. כאמור, במקרה דנן רמת האלימות אשר הופעלה על ידי הנאשם פחותה, ולפיכך יש במקרה זה, ליתן משקל יתר לאינטרס שיקומו של הנאשם ולמניעת פגיעה בעתידו התעסוקתי, בד בבד לשיקול הרתעתי ומדיניות הענישה הרצויה בעבירות אלימות במשפחה.

הכלל אשר נקבע בפסיקה הוא כי יש להרשיע מי שביצע עבירה פלילית ורק בנסיבות יוצאות דופן ימנע בית המשפט מהרשעת הנאשם. כך ינהג בית המשפט במקרים בהם הנזק הצפוי לנאשם כתוצאה מהרשעתו הוא רב ביחס לחומרת העבירה ותוצאותיה.

כך השאלה האם מדובר בעבירה ראשונה, או יחידה של הנאשם, חומרת העבירה ונסיבות ביצועה, הסבירות כי הנאשם יבצעה בשנית, האם העבירה משקפת התנהגות כרונית או חד פעמית, יחסו של הנאשם לעבירה, חרטתו ונטילת אחריות על העבירה – כל אלה מהווים מבחני עזר, על מנת לסייע בידי בית המשפט בבואו להחליט באם להימנע מהרשעה (ר' ע"פ י-ם) 8466/04 פדרמן נ' טיבי בהסתמך על ת.פ. ( ) 40200/99 מ"י נ' אייזרברג).

נראה כי בענייננו שקילת נסיבות ביצוע העבירה לצד נסיבותיו האישיות של הנאשם וכן השפעת העבירה על המתלוננת ויחסה אליה, מובילה למסקנה כי במקרה זה, יהיה נכון להימנע מהרשעת הנאשם.

כאמור לעיל, מדובר במעידה ראשונה, כאשר לנאשם אין כל עבר פלילי והוא מנהל אורח חיים נורמטיבי. התרשמתי כי הבעת חרטתו של הנאשם בפני הינה כנה, וכאמור הרשעתו עלולה לגרום נזק משמעותי ליכולתו להמשיך בעיסוקו כנהג מונית. כמו כן, כעולה מתסקיר שרות המבחן גישת המתלוננת הינה כי מדובר באפיזודה חולפת וחד פעמית ביחסי בני הזוג אשר התגרשו.

כמו כן שרות המבחן מתרשם, כי קיימת להליכים המשפטיים בעניינו השפעה מרתיעה על הנאשם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ