אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. לשכת תביעות מרחב נגב - באר שבע נ' אלחדד(עציר)

מ.י. לשכת תביעות מרחב נגב - באר שבע נ' אלחדד(עציר)

תאריך פרסום : 01/08/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום באר שבע
1409-08
22/07/2010
בפני השופט:
שרה חביב

- נגד -
התובע:
מ.י. לשכת תביעות מרחב נגב - באר שבע
הנתבע:
רועי אלחדד (עציר)
החלטה,החלטה,גזר-דין

החלטה

מוגש ומסומן ת/1.

ניתנה והודעה היום י"א אב תש"ע, 22/07/2010 במעמד הנוכחים.

שרה חביב, שופטת

ב"כ המאשימה טוענת לעונש

הנאשם הודה והורשע בעובדות כתב אישום המתוקן בעבירת פריצה לבניין שאינו דירת מגורים וגניבה בכך שבתאריך 27.4.2007 התפרץ הנאשם בצוותא עם אחרים למחסן בבאר שבע, ובאותו מעמד גנב שני מעמדים ומצלתיים של מערכת תיפוף וכסא למתופף. לנאשם עבר פלילי בגין עבירות רכוש, סמים, הפרת הוראה חוקית. נראה כי דרך העבריינות אינה זרה לנאשם על אף שהוטלו עליו מאסרים בעבר הוא לא חושש מביצוע עבירות נוספות. הנאשם ביצע עבירות חמורות המהוות מכת מדינה, מעשים אלו פוגעים בסדרי החברה וברכוש. הנאשם ביצע את העבירות כשהוא בגילופין. אדגיש כי עבירות רכוש טומנות בחובן סיכון נוסף, שכן בתנאים מסויימים העבירות מבוצעות באלימות תוך סיכון חיי אדם ולא תמיד ניתן לדעת מה תהיינה התוצאות. אני סבורה שיש לעביר מסר לחברה ולהוקיע את תופעת הפריצה והגניבה. על כן, תעתור המאשימה למאסר בפועל של שישה חודשים, זאת לאור ההסדר שהיה בין הצדדים לפיו נקבע כי הנאשם ירצה חצי שנה מאסר בדרך של עבודות שירות. כמו כן נבקש מאסר מותנה וקנס.

ב"כ הנאשם

לא קל על פי ההלכה הפסוקה להורות על החזרתו לבית האסורים של אדם משוחרר. כל שכן, כאשר שירות המבחן בתסקיריו מציין את ההתקדמות הטובה, הנפלאה והתורמת של הנאשם. הנאשם עבר כברת דרך ארוכה מאז כתב האישום ועד להיום. כתב האישום הוגש לבית המשפט ביום 29.4.2007 וכבר למחרת ביום 30.4.2007 הנאשם שוחרר על ידי כבוד השופט רוזין בתנאים. מכאן, שגם בית המשפט הנכבד וגם התביעה לא ראו את המקרה הזה כמקרה קלאסי המחייב מלחמת חורמה בעבריינות הפריצה. הצדדים הגיעו להבנה עונשית ובסופו של דבר בשל סיבות שבאו מלפני בית המשפט הנכבד לא הצליח הנאשם להגיע לממונה על עבודות שירות על מנת שתתברר התאמתו לעבודות השירות. אם כי בתיק הזה שירות המבחן בא בהמלצה שלא על דרך עבודות השירות, ובעקבות המלצת שירות המבחן אנו פנינו בעקבות ההמלצה ללשכת התביעות וניסינו לשנות את ההסדר אך ללא הועיל, ואנו נמצאים היום ובאמת צריכים לעשות חושבים איזה עונש ראוי לנאשם כאן, שמצד אחד עבר עבירה שאף אחד לא מזלזל בה, ומצד שני שירות המבחן אינו ממליץ על עונש בעבודות שירות, וגם הנאשם עבר כברת דרך ארוכה ומצוינת כאמור בתסקיר שירות המבחן.

יש להדגיש כי העדר חוות הדעת מטעם הממונה על עבודות השירות לא נבעה רק בשל עניינים הקשורים בנאשם, אלא גם מצאנו בקשת דחיה של הממונה בגלל עומס של נידונים. לכן, לי נראה בנסיבות האמורות כי אין מקום להורות על החזרתו של אדם אשר שינה את אורחות חייו כאמור בתסקיר, עומד להתחתן ממש ב-23.8.2010 כפי ששמענו פעמים קודמים, עובד לפרנסתו ולפרנסת רעיתו לעתיד כבר קרוב לחמישה חודשים בעבודה מסודרת, גם קודם לכן עבד בעבודה מסודרת, בעל בעיות רפואיות כאמור בתסקיר, והנאשם עמד על כך בפעמים קודמות. נוכח האמור, אין אנו מבקשים לפתור אותו מעונש, אך הטלת מאסר לשישה חודשים זו גזירה שאינה ראויה ואינה מידתית, גם ביחס לעובדה שלא מדובר בנאשם אשר ביצע את העירה בגפו, אלא עם שניים אחרים שהמדינה לא עשתה מאמץ רציני וכן לתפוס אותם וגם להעמיד אותם לדין. הבינותי כי הרכוש הוחזר, כתב האישום תוקן. אנו נמצאים קרוב לשלוש שנים מאז אירוע ההתפרצות. בנסיבות האלה, להטיל על הנאשם עונש מאסר בפועל זה להטמיע בו נורמות עברייניות פסולות, מה גם שלחובת הנאשם אין בשנים האחרונות עבירה מסוג רכוש עליה נידון, וגם המאסר האחרון אותה ריצה היה בשנת 2005. לכולנו יש כר נרחב להישען עליו, נראה לי שצריך לעודד הנאשם בדרך החיובית בה בחר לעצמו ובה ילך ועל כן אבקש לדחות עתירת המדינה, אשר גם תחיה בשלום עם עונש שלא כולל בחובו מאסר בפועל.

החלטה

גזר הדין יינתן לאחר הפסקה.

בית המשפט יתכנס שוב בשעה 14:00.

ניתנה והודעה היום י"א אב תש"ע, 22/07/2010 במעמד הנוכחים.

שרה חביב, שופטת

גזר דין

1.הנאשם הודה והורשע ביום 5.5.2008 במסגרת הסדר טיעון בכתב אישום מתוקן המייחס לו עבירות של פריצה לבניין שאיננו דירת מגורים וגניבה, לפי סעיפים 407(ב), 383 + 384 לחוק העונשין, התשל"ז – 1977 (להלן:"חוק העונשין"). העבירות בוצעו ביום 27.4.2007, ועד לחודש נובמבר 2009 התנהל הדיון בפני כב' השופטת רז לוי.

2.על פי הסדר הטיעון בין הצדדים, ולאור גילו של הנאשם, נשלח הנאשם לתסקיר שירות המבחן. בין הצדדים הוסכם כי יעתרו במשותף לשישה חודשי מאסר בעבודות שירות, קנס ומאסר מותנה, זאת אם המלצות שירות המבחן בעניינו של הנאשם יהיו חיוביות. עוד הוסכם בין הצדדים כי היה וההמלצות יהיו שליליות, יטענו לעונש באופן חופשי.

3.הדיון בעניינו של הנאשם נדחה ליום 15.12.08 לטיעונים לעונש. עובר למועד זה ביום 11.9.2008 הוגש תסקיר משירות המבחן למבוגרים, ממנו עולה כי העבירה אותה ביצע הנאשם בוצעה על רקע דפוסים עבריינים מופנמים וכי הנאשם אינו פנוי לטיפול. לאור האמור לא בא שירות המבחן בהמלצה כלשהי.

על רקע זה ביקש בא כוח הנאשם המלומד הזדמנות נוספת לאפשר לנאשם להשתלב בטיפול, תוך שהוא מצהיר בשמו של הנאשם כי הנאשם מודע לחשיבות שיתוף הפעולה עם השירות.

מאז נדחה הדיון מספר פעמים לצורך מיצוי ההליך הטיפולי מול שירות המבחן למבוגרים. בסופו של יום, הנאשם השתתף השתתפות פעילה וחיובית בקבוצה מתאימה בשירות המבחן למבוגרים, ועבר טיפול פרטני. המלצת שירות המבחן בעניינו של הנאשם היא כי יבצע עבודות של"צ, ויעמוד בפיקוח שירות המבחן, זאת לאור נסיבותיו האישיות, לאור מצבו הרפואי, ולאור ההתרשמות כי שליחתו של הנאשם לכלא, תביא לנסיגה ופגיעה בהליך השיקום של הנאשם.

4.ביום 18.11.09 התקיים דיון בפניי בעניינו של הנאשם. במועד זה ביקש ב"כ הנאשם לקבל חוו"ד הממונה על עבודות השירות, וזאת בטרם הטיעונים לעונש, ועל רקע התסקיר שהתקבל ביום 18.11.2009 בעניינו של הנאשם. ב"כ המאשימה הצהירה כי תעמוד על ההסדר כלשונו. הדיון נדחה ליום 21.12.09 או אז ביקש הממונה על עבודות השירות הזדמנות נוספת לעריכת חוות דעת בעניינו של הנאשם. בשל נסיבות מותב זה נדחה הדיון ליום 24.5.2010.

5.במועד זה התקבלה חוו"ד הממונה על עבודות השירות ממנה עולה כי הנאשם התייצב לבדיקת התאמה בפני הממונה על עבודות השירות בינואר 2010. בשל מצבו הרפואי זומן הנאשם לבדיקה נוספת בחודש מרץ 2010 אך לא התייצב ולא יצר כל קשר עם הממונה. הנאשם זומן לבדיקה נוספת ביום 3.5.2010, אליה התייצב ללא אישורים רפואיים. בנסיבות אלה, הממונה לא היה מסוגל לגבש המלצה אודות הנאשם, וביקש דחייה לגיבוש המלצה. מתסקיר שירות המבחן שהוגש עבור לדיון, עולה כי בחודשיים עובר לעריכת התסקיר עבד הנאשם בחברת "סולל בונה" כמפעיל מכונה כי עודנו סובל מבחינה בריאותית מברכיו, וכי המלצה רפואית בעניינו היא ניתוח של הברכיים. הנאשם שיתף את שירות המבחן כי איננו מעוניין בניתוח בשלב זה היות והוא צפוי להינשא. שירות המבחן חזר על המלצתו להשתת צו של"צ ופיקוח.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ