אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. לשכת תביעות מרחב נגב - באר שבע נ' אבו עאמר

מ.י. לשכת תביעות מרחב נגב - באר שבע נ' אבו עאמר

תאריך פרסום : 20/05/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום באר שבע
3691-07
08/04/2010
בפני השופט:
ג'ורג אמוראי

- נגד -
התובע:
מ.י. לשכת תביעות מרחב נגב - באר שבע
הנתבע:
ראתב אבו עאמר
גזר-דין

גזר דין

הנאשם הורשע עפ"י הודאתו, במסגרת הסדר טיעון שלא כלל הסכמה לעונש, בעובדות כתב אישום מתוקן בעבירה של קשירת קשר לפשע { ס' 499 (א) (1) לחוק העונשין} ובעבירה של דרישת נכס באיומים {ס' 404 לחוק העונשין}.

עפ"י עובדות כתב האישום המתוקן, בתאריך 21/10/07 קשר הנאשם קשר עם אחר , לדרוש תמורת רכב גנוב כסף מבעליו החוקיים- המתלונן. במועד הנ"ל בשעה 08:00 התקשר האחר שאינו ידוע למאשימה ודרש מהמתלונן סך של 8,000 ₪ בעבור החזרת הרכב. לאחר מיקוח סוכם ע"ס של 7,000 ₪. האחר תידרך את המתלונן להגיע למקום מפגש. בסמוך לשעה 10:15 בסמוך למקום המפגש, שוחח שוטר עם האחר אשר שלח את הנאשם למכוניתו של המתלונן בכדי לקחת את הכסף. הנאשם התקרב לרכב השוטר והמתלונן ודרש באיומים את הכסף של המתלונן בכך שהאחר אמר להם "תנו לי את הכסף, אם אתם לא רוצים אני מעביר את הרכב לשטחים" וזאת כדי להניע את המתלונן למסור לו 7,000 ₪ שלא כדין.

לציין כי במועד הרלוונטי היה האחר קטין, יליד 1991, אשר לא נחקר תחת אזהרה כחשוד ושוחרר ללא תנאי, זאת כפי העולה מהחלטת כב' סגן הנשיא , כב' השופט מגד, מיום 31/10/07.

הסדר הטיעון כלל תיקון כתב האישום, הודאת הנאשם, הרשעתו, ושליחתו לקבלת תסקיר שירות המבחן לעניין העונש.

שירות המבחן נמנע מהמלצה טיפולית בעניינו לנוכח ההתרשמות כי הנאשם אינו מסוגל להירתם להליך טיפולי. בתסקיר פירוט אודות נסיבותיו האישיות, המשפחתיות והתעסוקתיות של הנאשם וכן פירוט אודות מצבה הרפואי של אימו ופטירת אביו לפני כ- 14 שנה. הנאשם התקשה לשתף את שירות המבחן ביחס לאורחות חייו. נטה להטיל את מירב האחריות על האחר ואולם הביע חרטה וצער על התנהגותו. הנאשם טען כי למד את הלקח, לא גילה מצוקה כלשהי או נזקקות לטיפול וטען בפני שירות המבחן כי הוא בטוח שביכולתו להימנע בעתיד מעבירות דומות. לנוכח גילו הצעיר, מאפייניו הדלים, נסיבות חייו והעדר הסתבכויות נוספות מאז מעצרו, הומלץ להסתפק בעונש שאיננו מאסר בפועל, ובטעות הומלץ שלא להאריך המאסר המותנה, שכן המאסר אינו בר הפעלה, לנוכח התיקון שבוצע בכתב האישום.

חוות דעת הממונה על עבודות השירות בשב"ס מצאה את הנאשם מתאים לריצוי עונש מאסר בדרך של עבודות שירות.

במסגרת הטיעונים לעונש, עתרה ב"כ המאשימה להשית על הנאשם מאסר בפועל, מאסר על תנאי ארוך ומרתיע, קנס ופיצוי למתלונן, זאת בהתחשב בחומרת העבירות, נסיבות ביצוען, עברו הפלילי של הנאשם ובשים לב לביצוע העבירות בתקופה בה ריצה הנאשם עונש מאסר בדרך של עבודות שירות. מנגד, ב"כ הנאשם עתר להשית על הנאשם עונש של מאסר על תנאי, זאת בהתחשב בחלקו של הנאשם בכתב האישום המתוקן ביחס לאחר, שאף לא נחקר ולא הועמד לדין. הסנגור טען להפליה והפנה להחלטת המעצר של כב' סגן הנשיא השופט מגד. כן הפנה לנסיבותיו האישיות של הנאשם, לגילו הצעיר, לחלוף הזמן מאז ביצוע העבירות, העדר הסתבכויות נוספות ולתיקון שבוצע בכתב האישום.

לחובת הנאשם רישום פלילי הכולל הרשעה אחת משנת 2007 בגין ביצוע עבירה של גניבת רכב וחבלה במזיד ברכב ביום 3/11/06, שבגינם נדון בתאריך 8/05/07 למאסר למשך 6 חודשים במסגרת עבודות שירות, מאסר על תנאי ופיצוי.

העבירות שבפניי בוצעו כ- 5 חודשים לאחר גזר הדין ובתקופה בה ביצע הנאשם עבודות שירות.

דיון:

העבירות בהן הורשע הנאשם- קשר לפשע, ודרישת נכס באיומים- חמורות, מסווגת כפשע והעונש

המירבי הקבוע לצדן, מדבר בעדו. הנאשם ביחד עם אחר ניסה לגזול מרכושו של המתלונן סך של

7,000 ₪ בתמורה להחזרת רכבו שנגנב, זאת מס' שעות בודדות לאחר שהרכב נגנב. הנאשם הגיע למקום המפגש, ידע לאיזה רכב להתקרב ודרש באיומים את התמורה. הנאשם פעל בשיתוף פעולה עם האחר, כל אחד לפי חלקו, כשלשניהם מטרה אחת משותפת של גזילת רכושו של המתלונן. המדובר במעשי בריונות שנועדו להפקת רווח כלכלי קל.

חומרה יתרה בביצוע העבירות ביחד עם אחר, בחלוף מס' חודשים משנגזר דינו בתיק אחר, ובתקופה בה החל לרצות מאסר בדרך של עבודות שירות, בגין ביצוע עבירות רכוש ברכב.

מנגד, לקולא , יש להביא בחשבון את נסיבותיו האישיות של הנאשם ונתוני רקע נוספים הנוגעים לעניין. הנאשם צעיר בגיל 26, רווק, נטל אחריות למעשיו והודה בעובדות כתב האישום המתוקן. האירוע התרחש לפני כשנתיים וחצי ומאז לא הסתבך הנאשם בפלילים, כפי העולה מרישומו הפלילי. מלבד הנאשם, נטל מעורב אחר חלק משמעותי באירוע, שאינו נופל ואף עולה על חלקו של הנאשם. האחר הינו קטין שיצר קשר עם המתלונן, מס' שעות לאחר שהרכב נגנב, שוחח עימו, ניהל המשא ומתן עימו ומפיו נשמע האיום " תנו לי את הכסף, אם אתם לא רוצים אני מעביר את הרכב לשטחים". כפי העולה מהחלטת השחרור של הנאשם במסגרת תיק המעצרים, הגם שלא נכתב מפורשות, זהותו של האחר היתה ידועה למאשימה ועל אף זאת וחלקו, שוחרר ללא חקירה וללא הגשת כתב אישום בסופו של יום. כתב האישום תוקן משמעותית באופן שלא ניתן לטעון להפעלת מאסר מותנה כנגד הנאשם.

אופיין של העבירות,חומרתן, נסיבות ביצוען ואופן חשיפתן, מחייבות ליתן משקל בכורה לאינטרס הציבור שבהתרעת הנאשם ואחרים כמותו, וזאת מפני הישנות מקרים דומים בשים לב לנזק הכלכלי הטמון בביצוען, בשילוב עם אחרים, והתעוזה שבדרישת סכום כסף בעבור רכוש שנגב מבעליו. נסיבותיו האישיות לרבות הודאתו, העדר מעורבות פלילית נוספת, חלוף הזמן ובייחוד אופן הטיפול באחר שחלקו לא נופל מהנאשם, יהוו שיקול לקולא במסגרת גזירת הדין.

לאחר בחינת מכלול שיקולי הענישה, לקולא ולחומרה, העושה והמעשה ובהתחשב בנסיבות המפורטות לעיל, דן הנאשם כדלקמן:

3 חודשים מאסר בפועל אשר ירוצו בעבודות שירות בהתאם לחוות דעת הממונה על עבודות השירות בשב"ס. הנאשם יתייצב לתחילת ריצוי העונש, ביום 27/04/10 בשעה 8:00 במפקדת מחוז דרום שליד כלא באר שבע.

6 חודשים מאסר על תנאי למשך שלוש שנים מהיום, שהנאשם לא יעבור כל עבירת רכוש המסווגת כפשע לרבות עבירה של קשירת קשר לפשע.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ