אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. לשכת תביעות ירושלים (פלילי) נ' מחאגנה

מ.י. לשכת תביעות ירושלים (פלילי) נ' מחאגנה

תאריך פרסום : 13/05/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ירושלים
6994-08
09/05/2010
בפני השופט:
שמעון פיינברג

- נגד -
התובע:
מ.י. לשכת תביעות ירושלים (פלילי)
הנתבע:
ראיד מחאגנה
הכרעת-דין

בפני

כב' הסגן נשיאה שמעון פיינברג

הכרעת דין

1.החלטתי לזכות את הנאשם מהעבירה המיוחסת לו בכתב האישום.

2.הנאשם מואשם בביצוע עבירה של השתתפות בהתפרעות לפי סעיף 152 לחוק העונשין התשל"ז – 1977 (להלן: החוק).

3.בכתב האישום נטען כי בתאריך 7.3.07, בסמוך לשעה 11:30, באזור רחוב חוואן אל-ספה בירושלים השתתף הנאשם ביחד עם עשרות אחרים בהתקהלות אסורה והחלו לבצע בה את מטרתה בהפרת השלום. הנאשם, שעמד בראש הכינוס קרא ברמקולים קריאות מסיתות ומשלהבות על רקע עבודות ארכיאולוגיות המתבצעות באזור הר הבית, ובהן שילהב את ההמון להפר את הסדר הציבורי, לרבות באומרו "הנה הגיע היום אשר בו יונפו לראשונה דגל אש"ף, דגל סוריה בירושלים ביחד", "אללה אכבר, בדם וברוח." ההמון הניף דגלי אש"ף וסוריה ואף חסם כבישים באזור התקהלות אסורה.

4.התביעה ביקשה לבסס את האישום על עדויות של שוטרים שהשתתפו בפיזור האירוע. בין העדויות של השוטרים התגלו סתירות היורדות לשורשו של עניין, אליהן אתייחס בהמשך. מעבר לכך, ההגנה הגישה צילום בוידאו המתעד את מהלך ההפגנה, שיש בכוחו להוכיח אי דיוקים בכתב האישום, אשר מאיינים את האלמנטים הפליליים המשתקפים ממנו. הצילום הוגש באמצעות מי שצילם אותו, עד ההגנה מר מחמוד נאל ג'אברין, שהיה אחד ממשתתפי האירוע. התביעה התנגדה להגשת הדיסק שבו מופיע הצילום מהטעם שלא מדובר בקלטת המקורית. ואולם, מתקבלת עדותו של העד, שנתמכה במסמכים שהוגשו על ידי עד ההגנה ביום 11.3.10, על כך שמקור הצילום נתפס על ידי כוחות הביטחון הישראליים במהלך ביצוע צו ההחרמה במשרדי החברה שבה העד עבד באותו זמן, חברת אל אקצה אלמובארק, שהוכרזה בשנת 2009 כהתאחדות בלתי מותרת. מעבר לכך, הצילום מתעד את כל שלבי האירוע מתחילתו ועד סופו, לרבות את כל חלקי הנאום שבו נשא הנאשם במקום, פיזור ההתקהלות, עיכוב הנאשם והובלתו לניידת משטרה אשר הסיעה אותו לחקירה. בנוסף, השוטרים שהעידו מטעם התביעה זיהו את עצמם בסרט ולא היו בפיהם טענות שמה שנראה בסרט אינו תואם את מהלך העניינים. כל מה שטענו ביחס לסרט, היה כי היו אירועים שהצלם לא צילם או שהתרחשו לפני הצילום וכיוצ"ב.

לאור כל האמור, הצילום מהווה ראיה קבילה ובעלת משקל רב ביחס לקביעת העובדות במקרה הנדון.

5. בתחילת הצילום, רואים את הנאשם נואם בעמידה עם מיקרופון לקבוצה של אנשים מבוגרים הלבושים בגדים דרוזיים מסורתיים, שרובם התישבו מול הנאשם. מאחורי הנאשם, עמדו מספר אנשים נוספים, ומאחוריהם צלמים ושוטרים. אחד מהמשתתפים החזיק בדגל סוריה או בדגל בצבאים דומים לו, ומשתתף אחר החזיק בדגל של הרשות הפלסטינאית או בדגל בצבאים הדומים לו. מאחורי כל הקבוצה הזאת, עובר כביש, שהתנועה בו זרמה כסדרה.

6. להלן הנאום שנשא הנאשם באירוע:

"בני עמנו,

אנו מברכים אתכם על המפגש הנדיב הזה ומדגישים לכם שהממשלה הישראלית אשר התחילה לפני ארבעה שבועות במעשי פשע בהריסת חלק ממסגד אל אקצה המבורך והתחילה בהריסת 'דרך המוגרבי' ועדיין ממשיכה בהריסת הדרך הזו במזיד במסגרת מדיניות הכיבוש וגם שואפת במסגרתה לייהד את ירושלים הכבושה והריסת מסגד אל אקצה המבורך אבל אנחנו מבטיחים לכם שעמדתנו חזקה ועמדתנו חזקה ועמדתנו אצילה. במצב שעומדים בו כולנו ביחד במעגל אחד אמיץ ובמעגל אחד של שירותים, ובמעגל אחד חזק כדי שהסוגיה שלכם תנצח והיא סוגית ירושלים הקדושה וסוגית אל אקצה המבורך.

ברוך הבא לקהל מרמת הגולן ברגעים מבורכים אלה, אנחנו לא מגזימים אם אמרנו שהיום הזה הוא יום שעומדים בו אנשים מרמת הגולן איתנים מירושלים הקדושה. אנחנו לא מגזימים אם אמרנו שהיום הזה הוא יום תמיכה של האנשים מהגולן לירושלים הקדושה ולמסגד אל אקצה המבורך.

שלום לכם ואלוקים מברך אתכם, אתם עם ירושלים הקדושה ובאמצעותכם ובאמצעות זמנכם הנדיב, אנו לוחצים את ידיהם של העם הסורי, ואנו מברכים אותם על כך שעמדו איתנים בפני כל המזימות האמריקנית והציונית. והזמן לא יתארך עד שנפגוש אותכם ברחובות מסגד אל אקצה המבורך.

שלום עליכם ורחמים מאלוקים."

(התרגום הוכן ע"י מתורגמן של בית המשפט. ראה תרגום דומה מטעם ההגנה – נ/6).

7.במהלך השמעת הנאום, רואים מספר שוטרים בודדים וביניהם עדי התביעה, ניגשים אל נושאי הדגלים ומשוחחים עמם. האדם שהחזיק בדגל סוריה (בלבוש דרוזי מסורתי), הוריד מיד את הדגל, אך מחזיק הדגל של הרשות הפלסטינאית, המשיך להחזיק בו. אחרי כמה זמן, גם הוא הוריד את הדגל. השוטרים עזבו את נושאי הדגלים וחזרו לכיוון כוחות המשטרה שנפרסו בסמוך לכביש. כעבור זמן, ניגשה קבוצה נוספת של שוטרים ופנתה אל מחזיק הדגל של הרשות הפלסטינאית ככל הנראה בדרישה למסירת הדגל (שבינתיים הורד כאמור). האיש סירב, ומכאן התפתחה מסכת של דחיפות בין השוטרים לבין אותו מתקהל או עם מספר מתקהלים. בשלב זה, שומעים קול נפץ שהתברר אחר כך שהיה קולו של רימון הלם שנזרק על ידי מפקד הכוח המשטרתי, סגן ניצב עופר שומר. השוטרים פעלו לפזר את המתקהלים. לא נראתה כל התנגדות לפיזור ההפגנה. המתקהלים התפזרו לכל עבר. לאחר מכן, רואים קבוצה של המתקהלים עומדים בפינת רחוב, כאשר ביניהם נמצא הנאשם. השוטרים ניגשים אליהם ומעכבים את הנאשם ללא כל התנגדות פיזית מצד הנאשם או של אלה שעמדו עמו. לאחר מכן, השוטרים ברשות סנ"צ שומר נראים כשהם מובילים את הנאשם לכיוון ניידת משטרה שהמתינה להם. הם חולפים על פני העיתונאים שעמדו לצידם. בשלב זה, מניף הנאשם את ידו באויר וקורא קריאות של "ברוח ובדם נפדה את אל אקצה". הנאשם הוכנס לניידת המשטרה, והניידת עזבה את מהמקום.

8. כפי שכבר ציינתי, נתגלו סתירות בעדויות השוטרים וכן סתירות בין עדויותיהם לבין מה שנראה בסרט. לדוגמה, העד טאפש העיד כי שני נושאי הדגלים לא נענו לבקשת המשטרה להוריד את הדגלים ובשל הסירוב, נאלצו שוטרי היס"מ להוריד את הדגלים בכוח (עמוד 12 שורות 19-22). כמו כן, העד רשם בדו"ח לאחר האירוע, כי הנאשם השתמש בנאומו בביטוי "מדינת אויב וכובש", כאשר הוכח מהצילום, כי מילים אלה לא נאמרו. העד רס"ר ויאסם עלי העיד כי בטרם עוכב הנאשם, הייתה "השתוללות", ובזמן שהנאשם הובל לניידת, העד ראה אנשים הדוחפים את השוטרים והמנסים לשחרר את הנאשם מידיו של סנ"צ שומר (עמוד 25 שורות 16-17). דברים כאלה לא נראו בסרט. כמו כן, סנ"צ שומר העיד כי לא הייתה התנגדות בעת ליווי הנאשם לניידת (עמוד 43 שורה 19). סנ"צ שומר העיד כי נתן את ההוראה לפזר את ההפגנה אחרי שהמתקהלים סירבו להוריד את הדגלים. הוא גם העיד כי שלח שוטרים אל המתקהלים כדי להעביר הוראה בדבר פיזור ההפגנה (עמוד 35 שורה 1). ואולם, השוטרים רס"ר נאל טאפש נאל ורס"ר ראד פוארסה העידו שנשלחו על ידי המפקד שומר לפנות לנושאי הדגלים כדי שיורידו את דגלים. השניים לא העידו כי שומר הורה להם להודיע למתקהלים על פיזור ההפגנה, וגם לא העידו כי העבירו הוראה כזו למתקהלים. עד אחר מטעם התביעה, רס"ל חטיב פאדי, רשם בדו"ח שכתב אחרי האירוע (ת/5), כי במהלך עיכוב הנאשם, הוא נפצע ודימם לאחר שנדחף ונבעט על ידי המתקהלים. בחקירתו הנגדית, טען השוטר כי הוא אינו זוכר כל פרט לגבי האירוע, דבר שמנע עריכת חקירה נגדית אפקטיבית של העד. לא הוגשה תעודה רפואית ביחס לפציעה הנטענת, והפציעה גם לא צולמה או תועדה בצורה אחרת. לאור כל האמור , ולאור העובדה כי האמור בדו"ח אינו עולה בקנה אחד עם מה שנראה בצילום מהלך עיכוב הנאשם, אני מייחס משקל נמוך מאד לעדותו של העד.

עדויות השוטרים באשר לחסימת הכבישים כתוצאה מההתקהלות לא אומתו בצילום של ההתקהלות. כאמור, רואים בצילום שהתנועה זורמת בכביש, וכי עצירת המכוניות בשלב מאוחר יותר באירוע, נבעה מהיערכות המשטרה בכביש ולא מההתקהלות. השוטרים גם טענו כי נחסמה המדרכה שליד הרחבה שבה התקיימה ההתקהלות. הדבר לא נראה בסרט, ולנוכח הסתירות שציינתי לעיל, לא ניתן להסתמך על עדויות השוטרים בלבד ביחס לנקודה זו ברמה המוכיחה את האישום מעל לכל ספק סביר.

9. לעומת זאת, לא נמצאה סתירה מהותית בין עדויות עדי ההגנה, שהם הנאשם ועוד שני משתתפים נוספים באירוע. יצוין כי הנאשם תיאר בהודעתו במשטרה, תיאור של האירוע העולה בקנה אחד עם מה שמתועד בצילום, דבר שמחזק את מהימנותו ביחס למה שהעיד.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ