אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. לשכת תביעות ירושלים (פלילי) נ' היבל

מ.י. לשכת תביעות ירושלים (פלילי) נ' היבל

תאריך פרסום : 22/12/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ירושלים
5284-08
22/12/2010
בפני השופט:
שולמית דותן

- נגד -
התובע:
מ.י. לשכת תביעות ירושלים (פלילי)
הנתבע:
תמיר היבל
החלטה

נוכחים: ב"כ המאשימה: עו"ד יאיר קורן

הנאשם ובא כוחו עו"ד אמיר שניידשר

החלטה

לאחר הליכים שונים שהתקיימו בתיק זה ובין היתר דיון בטענות מקדמיות שהעלה ב"כ הנאשם והחלטה שדחתה את הטענות ולאחר שהנאשם כפר בעובדות כתב האישום - הגיעו הצדדים להסדר טיעון שכלל את תיקונו של כתב האישום באופן שיוחסו לנאשם שתי עבירות והן סיוע לגניבת רכב וסיוע לנסיון לגניבת רכב, בארועים שהתרחשו בתאריך 9.10.05. הנאשם הודה בעובדות המתוארות בכתב אישום המתוקן והתביעה הסכימה לצמצם את עתירה לעונש של מאסר לתקופה קצרה ומאסר על תנאי. ב"כ הנאשם נותר חופשי בטיעוניו לעונש ולשאלת ההרשעה.

בטיעוניו לעונש טען ב"כ המאשימה כי מדובר בעבירות חמורות שהעונש שיש להטיל עליהן, על פי מדיניות הענישה שנקבעה בפסיקה, הינו מאסר לתקופה ארוכה. הוא ציין שמדובר בחבירה לאדם אחר לשם ביצוע העבירות, בהכנה מראש ובנזק צפוי של גניבת כלי הרכב אלמלא נתפסו הנאשם עם חברו. עוד הוסיף וטען נוכח חמורת העבירות והיעדר ראיה של ממש שעצם ההרשעה תפגע בעתידו של הנאשם, אין מקום להימנע מהרשעתו או לבטל אותה.

ב"כ המאשימה סבור שחרף העובדה שתסקיר שרות המבחן הינו תסקיר חיובי במהותו אין לקבל את המלצת שרות המבחן שכן איננה עולה בקנה אחד עם האינטרס הציבורי והמדיניות הקבועה בפסיקה בעבירות מן הסוג הנדון.

ב"כ הנאשם ציין שוב את השתלשלות הדברים עד להעמדתו של הנאשם לדין על פי העבירות שבסופו של דבר הודה בהן בבית המשפט, בין היתר ציין כי הנאשם הודה בחקירתו בעבירות הנדונות והמאשימה לכתחילה לא חשבה שיש הכרח בהעמדתו לדין. הוא הועמד לדין בגין טענה על עבירה אחרת שלא היו עליה ראיות ובתוך העמידה המאשימה את הנאשם לדין גם בעבירות הנדונות. בינתיים נמחקה עבירה אחרת ונותרו העבירות הללו שבהן הנאשם, כאמור, הודה.

ב"כ הנאשם מציין את חלוף הזמן הרב מאז ביצוע העבירות הנדונות ואת חלוף הזמן שבין העבירות עד למועד העמדתו של הנאשם לדין על פי כתב האישום שהוגש ביום 16.1.2008. בתוך תקופה זו, שיקם הנאשם את אורחות חייו.

ב"כ הנאשם מפנה לתסקיר שרות המבחן , שכפי שצויין לעיל, הוא חיובי מאד בתוכנו. בעקרם של הדברים מציין שרות המבחן את נסיבותיו האישיות של הנאשם שהן נסיבות שאינן קלות, את הרקע האפשרי לביצוע העבירות ובעיקר את תגובתו של הנאשם אשר לוקח אחריות מלאה על ביצוען של העבירות, מתחרט מאד על המעשים, מתבייש בהם ומבין את הפגיעה הכלכלית והרגשית הן בקורבנות העבירות, הן בצער שגרם להוריו.

שרות המבחן מכיר בכך שהנאשם משקיע מאמצים מרובים בתפקוד תקין , בהתפתחות אישית, בקיום קשר זוגי ובתכנון עתיד לימודי תוך כדי תעסוקה בחב' נקיון שהקים ואותה הוא מנהל לשביעות רצונם של לקוחותיו אשר חלק מהם הביעו דעתם בכתב והמלצותיהם כוללות התיחסות לאישיותו החיובית של הנאשם, יושרו ורמת שרות גבוה שהוא נותן להם.

שרות המבחן ממליץ להטיל על הנאשם של"צ בהיקף של 200 שעות ולהמנע מהרשעתו שכן זאת עלולה לפגוע הן בפרנסתו הנוכחית של הנאשם, כאשר בעלי עסקים שידעו על הרשעתו יחששו מלהעסיקו והן בעתידו של הנאשם אשר כאמור נרשם ללימודים בתחום מנהל העסקים.

לענין זה טען ב"כ המאשימה שעל פי חוק מרשם הפלילי ותקנת השבים אין היתר לכל גוף ואדם לדרוש את המרשם הפלילי ודרישה כזו היא עצמה עבירה על החוק ולכן אין להסתמך על טענה כזאת בהחלטה להימנע בהרשעה ואילו ב"כ הנאשם טען שהמציאות היא שהדברים נדרשים ולא תמיד ניתן לאכוף את החוק בענין זה על הדורשים.

כפי שעולה מהחלטתי מיום 12.9.2010 התלבטתי מאד בשאלה כיצד לסיים את ההליכים בתיק זה. כמובן שעמדת המאשימה היא עמדה מאד מוצדקת אם מתחשבים בטיב העבירות שביצע הנאשם, בנסיבות שביצע אותן, בגודל הנזק שהיה צפוי מהן לקורבנות המסוימים ולציבור בכללותו, בהתארגנות שהנאשם התארגן מבעוד יום לצורך ביצוע העבירות – כל אלה הם נסיבות ושיקולים שיש לקחת בחשבון ולבטא גם בהרשעת הנאשם וגם בסוג העונש שיוטל עליו.

מנגד, הנסיבות במקרה זה הן מיוחדות גם לגבי תהליך העמדתו של הנאשם לדין כמפורט ועינוי הדין שנגרם לו וגם בהתחשבות במכלול הנסיבות האישיות והטענות שפורטו ע"י ב"כ הנאשם וע"י שרות המבחן. מעל לכל אלה מצויים דבריו של הנאשם עצמו שביטא אותם בבית המשפט באופן נרגש ומשכנע.

השאלה העומדת לנגד עיני בית המשפט היא , איפוא, שאלה שמחדדת את העימות בין האינטרס הציבורי, במיוחד כפי שהוא משתקף בפסיקה הרלוונטית לעבירות מן הסוג הנידון, לבין האינטרס האישי של הנאשם.

לאחר שהתלבטתי רבות באתי למסקנה שהעדפת האינטרס האישי של הנאשם במקרה זה, לא זו בלבד שאיננה סותרת את האינטרס הכללי של הציבור, אלא היא עולה בקנה אחד עם אינטרס זה. גם הציבור מעונין שהנאשם יקיים אורח חיים נורמטיבי, שיהיה אזרח מועיל וככזה יתרום לציבור. לאחר שהנאשם הוכיח גם שמדובר במעשה שהוא חריג לאורחותיו, גם שמדובר במעשה שהוא מתחרט עליו עד עמקי נפשו וגם שהוא מסוגל להיות אזרח נורמטיבי וטוב לעצמו ולחברה, יש מקום שהתגובה של בית המשפט למעשים של הנאשם תהיה תגובה סלחנית במידה מסוימת וסובלנית במידה רבה – מבלי שיפחת בכהוא זה המסר לציבור שמדובר בהתיחסות חריגה של בית המשפט המתבססת על הנסיבות המיוחדות של הנאשם לפני ביצוע העבירות ובמיוחד לאחר ביצוען.

אחרי ככלות הכל החלטתי לבטל את הרשעתו של הנאשם ולצוות עליו לבצע של"צ בהיקף של 300 שעות על פי תוכנית ששרות המבחן יגיש בצורה מפורטת תוך 30 יום מהיום.

לא נעלמה מעיני העובדה ששרות המבחן המליץ על 200 שעות של"צ, אני סבורה שכדי לבטא את חומרת העבירות אין די ב- 200 שעות ובמיוחד נוכח העובדה שבית המשפט איננו מוסמך להטיל גם עונש כספי כאשר הנאשם לא הורשע (ולעניות דעתי חבל שכך), מצאתי לנכון לאזן את התוצאה המקלה מאד של החלטתי זו בהוספת מכסת שרות לשל"צ כאמור.

זכות ערעור לפני בית המשפט המחוזי בירושלים תוך 45 יום מהיום.

העתק לשרות המבחן ולממונה על עבודות שרות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ