אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. לשכת תביעות חיפה-משטרת ישראל נ' סמוילוב

מ.י. לשכת תביעות חיפה-משטרת ישראל נ' סמוילוב

תאריך פרסום : 07/12/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום חיפה
1605-08
07/12/2010
בפני השופט:
יעל אבירם

- נגד -
התובע:
מ.י. לשכת תביעות חיפה-משטרת ישראל
הנתבע:
דוד סמוילוב
גזר-דין,החלטה

גזר דין

1.הנאשם הורשע, על פי הודאתו בתיק המוביל, בביצוע עבירה שעניינה התפרצות לדירה וגניבה מתוכה. לתיק זה צורפו שני תיקים נוספים, שעניינם – התפרצות נוספת לדירה והחזקת סם. העבירה בתיק המוביל בוצעה לפני כשלוש שנים, בתיק הסמים המצורף גם כן לפני כשלוש שנים, ובתיק ההתפרצות המצורף לפני כשנתיים ומחצה (להלן: "תיקי הצירוף").

2.מיותר להכביר מילים לענין חומרתן של עבירות רכוש מסוג פשע. כמו כן לא ניתן להקל ראש בעבירות סמים מסוג פשע. חומרתן ונפיצותן של העבירות הללו ידועה, והנזק בצידן משמעותי - לקורבנות ספציפיים בפרט ולציבור בכלל.

עם זאת, בהתאם לכלל האינידיבידואליזציה בענישה – מן הראוי לבחון כל מקרה לנסיבותיו ולמוד כל נאשם על פי נתוניו האישיים.

בענין זה – החלטת בימ"ש מחוזי חיפה – ע"פ 675/05, אבוטבול נ' מדינת ישראל. באותו מקרה הורשע הנאשם בעבירה שעניינה התפרצות לדירת מגורים וגניבת רכוש בשווי כ-29,000 ₪, לנוכח המלצת שירות המבחן והסיכוי לשיקום ולמרות העבר הפלילי – הומר מאסר בפועל בן שנה שהוטל בבימ"ש שלום, במאסר של 6 חודשים בעבודת שירות. במסגרת החלטה זו – אזכורי הפסיקה בענין כלל האינידיבידואליזציה בענישה.

בנוסף – רע"פ 5066/99 ירון אוחיון נ' מדינת ישראל – החלטת בימ"ש עליון – סעיף 10 להחלטה:

"ביסוד הענישה אינו עומד שיקול אחד ויחיד, אלא מכלול של שיקולים. במלאכת הענישה בכל מקרה ומקרה חייב השופט למצוא את המשקל הראוי שיש להעניק לכל אחד מהשיקולים הנזכרים, תוך שהוא מודע לכך כי לעיתים קרובות שיקול אחד בא על חשבונות של שיקול אחר. מכאן, שהעונש אשר מוטל בסופו של דבר על הנאשם, אינו אלא תוצאה 'משוקללת' – אם תרצה פשרה – של השיקולים השונים שיש להביאם בחשבון. מלאכת 'שקלול' זו אינה מלאכה מדעית, אך היא אף אינה מלאכה שרירותית. היא ענין שבשיקול דעת, הנעשה על הרקע הכללי והאינדיבידואלי".

3.בענייננו, כאמור, העבירות נעברו לפני שלוש שנים ולפני שנתיים וחצי, בהיות הנאשם כבן 23 בלבד. למרות שעבירות ההתפרצות חמורות מעצם טיבן, ניתן להבין כי ההתפרצויות כאן היו עבירות מזדמנות של נרקומן, ולא פרי תכנון או בצוותא עם שותפים. החפצים שנגנבו בודדים וניתן להבין כי ערכם הממוני יחסית נמוך. הנאשם הודה בביצוע העבירה בתיק המוביל עם פתיחת משפטו, ביקש איסוף תיקי הצירוף, ובכך חסך מזמנו של ביהמ"ש. בנוסף לכל האמור, הביע הנאשם חרטה, שניתן היה להתרשם מכנותה.

אשר לעברו הפלילי של הנאשם. לחובתו אכן חמישה רישומים פליליים ועונש מותנה בן חמישה חודשים. עם זאת, לא ניתן להתעלם מכך כי שלושה מבין חמשת רישומיו הפליליים הינם מביהמ"ש לנוער, כאשר הראשון מביניהם - ללא הרשעה.

ההליך בתיק המוביל ובתיקי הצירוף התנהל בפני, כאשר במקביל, במסגרת תיק ההתפרצות שצורף, הופנה הנאשם על ידי ביהמ"ש שדן במעצר, לטיפול גמילה מובנה. יצויין כי במסגרת תיק זה (תיק ההתפרצות שצורף) היה הנאשם נתון במעצר של ממש במשך 6 חודשים. בנסיבות אלה, מטבע הדברים, הופנה לשירות המבחן לקבלת תסקיר גם בתיק העיקרי, וזאת לפני כשנתיים.

4.שירות המבחן הגיש מספר תסקירים, מהם עולה כי הרקע לביצוע העבירות – התמכרות ממושכת לסמים קשים, החל מגיל צעיר, ממנה התקשה הנאשם להיגמל. ניתן להבין כי בתהליך הגמילה, שהחל, כאמור, במסגרת חלופת המעצר, היו עליות ומורדות, כפי שקורה במרבית מסלולי הגמילה. בין היתר שהה הנאשם באשפוזית ובמרכז גמילה (ממנו הורחק), ובהמשך התייצב בהליך טיפולי אינטנסיבי ביחידה לטיפול בנפגעי סמים בטירת כרמל והוא משתף פעולה כמצופה וכנדרש.

במקביל מתפקד הנאשם בעבודה בתחום השיפוצים ומתמיד בכך מזה זמן. בנוסף, ניתן להבין כי התנתק מחבריו הקודמים, למרות הקושי. הנאשם גייס מאמצים גם למסלול לימודים, והוא משלים בגרויות. מעבר לכך – מנסה הנאשם לשקם קשריו עם אימו.

קצין המבחן מתרשם כי הנאשם עבר תהליך משמעותי, רכש כלים להתמודדות, וממליץ על ענישה שתאגד את ההיבט הטיפולי-שיקומי ביחד עם החינוכי והגמולי, דהיינו – צו מבחן לתקופה משמעותית (התוכנית הטיפולית מפורטת – טיפול פרטני וקבוצתי, כולל מסירת בדיקת שוטפות, הכל במסגרת היחידה בטירת כרמל), וכן הטלת של"צ בהיקף שעות נכבד והארכת מאסר על תנאי על פי סעיף 85 לחוק העונשין.

5.אשר על כן, בהתחשב בנתונים המיוחדים כאן – הטיפול הארוך והמורכב אותו עבר ועובר הנאשם, תוך שיתוף פעולה וסימני הצלחה מעודדים, בהתחשב ברקע לביצוע העבירות (שימוש אינטנסיבי בסמים קשים), באופיין של העבירות כאן (התפרצויות מזדמנות של נרקומן והיקף גניבה יחסית נמוך), לנוכח המסלול הטיפולי העתידי המוצע על ידי שירות המבחן, השתלבותו במסגרת של עבודה ולימודים ושיקום הקשר המורכב עם אימו - השתכנעתי כי לא יהיה זה צודק ונכון להטיל ענישה מחמירה ובכך לסכל הליכי הגמילה הממושכים והמסלול הטיפולי-שיקומי המוצע על ידי שירות המבחן.

כידוע, תהליך טיפול, הכולל גמילה ושיקום משרת בסופו של ענין גם את האינטרס הציבורי. זו היתה גם כוונת המחוקק עובר להוספת סעיפים 82 ו-85 לחוק העונשין. כוונה זו עולה בבירור מהצעת החוק ומן הדיונים שליוו אותה.

בנסיבות אלה, אני מחליטה לאמץ את המלצת שירות המבחן בענין העמדת הנאשם במבחן, אך אני מוצאת לנכון לקבוע תקופה ארוכה יותר מזו המומלצת. במידה ולא ישתף הנאשם פעולה במידה הנדרשת – יוחזר עניינו לביהמ"ש, כפי שנעשה במקרים דומים אחרים. בנוסף, אני מוצאת לראוי לנקוט באמצעי ענישה נוספים, שיפורטו להלן.

6.לאחר ששקלתי מכלול השיקולים, האינטרסים והאיזונים הראויים – חומרת העבירות והנזק לקורבנות ולציבור בצירוף עברו הפלילי של הנאשם - מיחד, ויתר הנסיבות המקלות – מאידך (-הודאה, חרטה, חלוף הזמן, גילו הצעיר של הנאשם במועדים הרלבנטיים, אופיין והיקפן של העבירות כאן, תהליך הגמילה הממושך, המלצת שירות המבחן, אורח חייו הנוכחי של הנאשם והצפי לשיקום כולל עבודה ולימודים ומצבו המשפחתי) אני קובעת כדלקמן:

א.אני מורה על הארכת מאסר על תנאי מת.פ. 2782/05, שלום חיפה, שמשכו 5 חודשים, למשך שנתיים נוספות מהיום.

ב.אני מורה לנאשם להימצא בפיקוחו של שירות המבחן וזאת למשך 30 חודשים (מבחן גמילה "טהור").

ג.אני מורה לנאשם לבצע שירות לתועלת הציבור בהיקף של 150 שעות, על פי תוכנית שתותווה בשירות המבחן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ