אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. יחידת תביעות ש"י-שלוחת אריאל נ' עוזיאל

מ.י. יחידת תביעות ש"י-שלוחת אריאל נ' עוזיאל

תאריך פרסום : 19/07/2011 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום כפר סבא
2731-09
19/07/2011
בפני השופט:
דנה מרשק מרום

- נגד -
התובע:
מ.י. יחידת תביעות ש"י-שלוחת אריאל
הנתבע:
תומר עוזיאל – נוכח ע"י ב"כ עו"ד גרידיש
גזר-דין

גזר דין

1.הנאשם הורשע על יסוד הודאתו בכתב-אישום מתוקן (בתיק העיקרי), במסגרת הסדר חלקי, בביצוע עבירה של סיוע לסחר בסמים מסוכנים לפי סעיף 13 + 19א' לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש] התשל"ג – 1973 [להלן: "פקודת הסמים"] + סעיף 31 לחוק העונשין התשל"ז – 1977 [ להלן: "חוק העונשין"].

הנאשם צירף תיק נוסף (ת.פ. 22284-08-09 של בית-משפט השלום בפתח-תקווה), בו הורשע על יסוד הודאתו בביצוע עבירה של החזקת סם שלא לצריכה עצמית לפי סעיף 7 (א) + (ג) סיפא לפקודת הסמים.

2.כתב האישום המתוקן בתיק העיקרי מתאר ארוע חמור של סיוע לסחר בסם ביום 21.10.09, במסגרת פרשיית סוכן, כאשר אותו סוכן היה בקשר עם אחר ותואם מועד ומקום לביצוע עסקת סם. לאחר מכן התקשר האחר לנאשם, אשר הגיע לתחנת אוטובוס בדרך, אז הציג האחר בפני הנאשם 7 פלטות מסוג חשיש במשקל כולל של 678.2 גרם נטו, תוך שאמר לו, כי ניגב את טביעות אצבעותיו מהשקית ומהפלטות, מסר את השקית לנאשם והשניים עלו לאוטובוס למקום המפגש. עם ההגעה ליעד, האחר הורה לנאשם להחביא להחביא את הסם בשיח מאחורי תחנת האוטובוס והתקשר לסוכן להודיע כי ממתין לו. הסוכן הגיע, נפגש עם האחר והעביר לו 1000 ₪ תמורת כל פלטה, כאשר במהלך הספירה נעצרו ע"י שוטרים שארבו במקום.

כתב-האישום בתיק הצירוף מתאר אירוע שהתרחש ביום 2.5.09, במהלכו הנאשם השליך מחלון רכב, אשר היה נהוג בידי אחר, סם מסוג חשיש במשקל 15.14 גרם נטו.

3.במסגרת הסדר הטיעון, הגבילה עצמה התביעה בעתירה לעונש מאסר בן 6 חודשים אשר ירוצה בדרך של עבודות שירות בכפוף לתסקיר חיובי ואי פתיחת תיקים נוספים שעניינם סמים. הנאשם נשלח לממונה על עבודות השירות ונמצא כשיר לרצות את עונשו בדרך זו.

הנאשם אכן נשלח לקבלת תסקיר בעניינו, ובו המלצה לביטול ההרשעה והטלת של"צ בהיקף 350 שעות.

4.ב"כ המאשימה טען, כי המדובר בתיק אחד מתוך פרשת סוכן משטרתי במהלכה הוגשו כתבי אישום נוספים, ואין מחלוקת על כך שהרקע של הנאשם שונה מזה של נאשמים אחרים בפרשה. הוסיף בהגינותו, כי הנאשם שימש כעד תביעה כנגד נאשמים אחרים, ויש בכך כדי להשפיע באופן מהותי על עונשו, כאשר המדובר בנאשם ללא עבר פלילי, אשר לא נפתחו כנגדו תיקים נוספים. יחד עם זאת, לטענתו, לא ניתן להתעלם מחומרת העבירות בהן הורשע ומהשלכותיהן, כאשר הנאשם היה מעורב באחת העסקאות הגדולות שנעשו, ומתוך חומר הראיות עולה כי הנאשם היה שותף בשרשרת הפצת הסם, ידע והבין את מעשיו. הדגיש, כי לולא היה מדובר בסוכן, הסם היה מוצא את דרכו למאות משתמשים בסמים. כן הזכיר את תיק הצירוף. בהתייחסו לתסקיר שירות המבחן, ציין כי אמנם כיום אין נזקקות טיפולית, לא נמצאו שרידי סם, אך כפי שעולה מהתסקיר עצמו, אין מקום להידרש לשאלת אי ההרשעה, שכן לא ניתן להצביע על נזק קונקרטי שייגרם לנאשם. לאחר אזיון בין כל הנתונים, עותר הוא להשית ענישה מופחתת, שלא תעלה על 6 חודשים אשר ירוצו בדרך של עבודות שירות. בנוסף, עותר למאסר מותנה ופסילה על תנאי לשיקול דעת בית המשפט.

6.הסנגורית תיארה את רקעו של הנאשם, בחור צעיר שבעת ביצוע העבירה היה על גבול הקטינות, אשר מעט לפני גיוסו לצה"ל החל להידרדר ולהתחבר לחברת שוליים. כתוצאה מכך הכיר את האחר, הדמות הדומיננטית והמרכזית בפרשה, עימו היה גם במהלך האירוע המתואר בתיק הצירוף. לטענתה, תפקידו של הנאשם באירוע נשוא התיק העיקרי היה מינורי, כל שנתבקש לעשות הוא לשים את הסם במקום מסוים, מבלי שעורב בפרטי העיסקה ולא קיבל כל רווח, הוא פעל מתוך שיקול דעת מוטעה, ומבין את חומרת מעשיו. לטענתה, התסקיר מלמד על אדם המנהל אורח חיים נורמטיבי, אשר בלט בהצטיינותו בלימודי התיכון, בעשייה החברתית ובתחומים נוספים, כאשר מדובר באירוע החריג לנוף חייו. הוסיפה כי שהה ב"מעצר בית" במשך שנתיים, שיתף פעולה באופן מלא עם שירות המבחן, עבר טיפול קבוצתי במשך שנה, ורק לאחרונה התחיל לצאת לעבוד. עוד טענה, כי הנאשם שוחרר מצה"ל בשל הסתבכות זו, ובכך שילם כבר מחיר ממשי על מעשיו. לטענתה, עתידו יינזק מעצם ההרשעה והוסיפה, כי נרשם כבר ללימודים. על כן, מבקשת היא לערוך את האיזון הראוי בהתחשב בנסיבותיו האישיות של הנאשם, כמו גם לאור חלקו באירוע, ולאמץ את המלצת שירות המבחן.

7.שמעתי את אימו של הנאשם, שהביעה זעזוע מהאירוע, והדגישה כי אינו מאפיין את בנה ו/או את משפחתה.

בדברו לבית המשפט, לקח הנאשם אחריות על מעשיו, הביע את חששו כי הרשעה תפגע בעתידו והסביר גם הוא, כי ההתנהגות המתוארת אינה מאפיינת אותו.

8.מהתסקיר שהוגש בעניינו של הנאשם למדתי אודות עברו, נסיבותיו האישיות והמשפחתיות. המדובר בנאשם צעיר, בן 19, שזוהי לו הסתבכותו היחידה בפלילים, אשר סיים 12 שנות לימוד בהצטיינות במגמת טכנאות שיניים, ועובד בתחום השיפוצים עם אביו. עוד עולה כי הנאשם שוחרר מצה"ל, לדבריו, בשל מעורבותו בעבירה הנוכחית ומתכנן ללמוד קורס קבלני שיפוצים.

להערכת שירות המבחן, הנאשם ביצע את העבירה בתקופה בה נעדר מסגרת לימודית וחברתית, אז נקשר לגורמי שוליים והחל שימוש בסם. לדבריו, פעל מתוך שיקול דעת מוטעה וללא תובנה להשלכות ממעשיו, כאשר התנהגותו בתקופה זו אינה תואמת את תפקודו והתנהלותו לאורך השנים. הנאשם התקשה בתחילה לזהות את הגורמים לנסיגה בתפקודו, אך לאחר שהשתלב בקבוצה טיפולית הבין את מעשיו ולקח אחריות. כיום, נקי מסמים, וההערכה היא כי המעצר וההליך המשפטי עצמו הרתיעו אותו והציבו לו גבול. לאור מכלול הנתונים וחששו כי הרשעה תפגע בעתידו, מומלץ לבטל את הרשעתו ולהטיל עליו של"צ בהיקף של 350 שעות.

9.כמו ב"כ הצדדים ושירות המבחן, גם אני התרשמתי מבחור צעיר, עם פוטנציאל חיובי, מערכת משפחתית תומכת, אשר שיתף פעולה באופן מלא עם שירות המבחן, אשר אינו מצוי בסיכון ממשי להישנות העבירות.

עם זאת, נסיבות האירועים וחומרת המעורבות באירוע נשוא התיק העיקרי אינם מאפשרים ביטול ההרשעה ללא פגיעה באינטרס הציבורי. הכלל הוא שהאינטרס הציבורי גובר על פני אינטרס הנאשם, והימנעות מהרשעה תיעשה רק במקרים חריגים ונדירים ועל פי כללים שהותוו בפסיקת בית-המשפט העליון [ראו, למשל: ע"פ 2083/96, כתב נ' מדינת ישראל, פ"ד נב(3) 337 (1997); ר"ע 432/85, רומנו נ' מדינת ישראל, תקדין-עליון 85(3) 737 (1995)]. הדברים רלוונטיים בענייננו, כאשר הנאשם היה חלק משרשרת הפצת הסם (דבר שניתן ללמוד מעצם קיום הקשר עם אותו אחר, אשר הסביר לו כי ניגב טביעות אצבע מהשקית ומהפלטות), סייע לאחר לסחור בכמות גדולה של סמים, ואף היה מעורב בארוע נוסף במהלכו ניסה שוב, אמנם באמצעים אחרים, להסתיר את הסמים.

ואכן, בתי-המשפט מחוייבים לסייע במיגור התופעה החמורה וההרסנית של סחר בסמים, גם באמצעות העברת מסר עונשי חד-משמעי לנאשמים הממלאים תפקידים משניים בשרשרת הפצת הסם.

10.לכך יש להוסיף את נסיבות הנאשם עצמו, אשר בחינתם מביאה למסקנה, כי עניינו של הנאשם אינו אחד מאותם חריגים המצדיקים סטייה מהכלל. לא ניתן להצביע על כל נזק קונקרטי שייגרם לנאשם מעצם ההרשעה – אם כי אני מקבלת את הטענה כי הכתמת עתידו בכתם ההרשעה תחסום בפניו אפשרויות בעתיד. עם זאת, העובדה שמדובר בנאשם צעיר שזו לו הסתבכותו הראשונה – אין די בכך כדי להוות עילה מספקת לביטול ההרשעה.

11.אשר על כן, הרשעת הנאשם תיוותר על כנה.

12.לצורך הכרעה בדבר הענישה הראויה, ישנם, כאמור, שיקולים רבים העומדים לזכותו של הנאשם, המאפשרים להקל בעונשו של הנאשם, שהינו אדם צעיר שכל עתידו לפניו. יש מקום להתחשב בהודאתו, בלקיחת האחריות המלאה והכנה על המעשים תוך הפנמה והבנה לרקע לביצוען, העדר עבר פלילי ואי-פתיחת תיקים נוספים, שהייתו בתנאים מגבילים במהלך תקופה ממושכת והשתלבותו והירתמותו לתהליך טיפולי תוך שיתוף פעולה מלא עם שירות המבחן.

13.לאור האמור לעיל, אני גוזרת על הנאשם את העונשים הבאים:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ