אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. יחידת תביעות ש"י נ' מלקם אבבה

מ.י. יחידת תביעות ש"י נ' מלקם אבבה

תאריך פרסום : 15/06/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ירושלים
3832-09
02/06/2010
בפני השופט:
אילתה זיסקינד

- נגד -
התובע:
מ.י. יחידת תביעות ש"י
הנתבע:
יניב מלקם אבבה (עציר)
הכרעת-דין

הכרעת דין

הרקע וההליך

הנאשם מואשם בעבירות איומים, תקיפת שוטר והפרעה לשוטר, בכך שביום 11.9.09 בשעה 00.10 בכיכר תנועה ליד שכונת הקרן במעלה אדומים, בעת שהשוטרים התקרבו לחבורת נערים, שביניהם היה הנאשם, כדי לבדוק מעשיהם במקום, וביקשו לערוך חיפוש על אחד מהם, קרא הנאשם לשוטר עופר ואמר לו "בוא לצד, אני ואתה ראש בראש" ואיים עליו באומרו: "עופר אתה כל הזמן עושה את השטויות האלה ואתה תשלם על זה", וניסה לתקוף אותו, בהרימו את שתי ידיו לעבר פניו של השוטר עופר. השוטר נתי הצליח לתפוס את ידו האחת של הנאשם, אך הנאשם פגע בשוטר עופר בצד שמאל של פניו עם ידו הימנית, וכאשר עופר הודיעו כי הוא עצור, התנגד הנאשם למעצרו והמשיך בניסיונו לתקוף את השוטר.

ראיות המאשימה

השוטר רס"ר נתי כהן בלש במשטרת מעלה אדומים, העיד כי ביום 11.9.09 הוא היה בסיור רגלי במשמרת לילה באזור כיכר הקרן, שם הבחין בחבורת נערים היושבים באזור הספסלים, השוטרים ניגשו אליהם לזהותם, ראו את הנאשם עם חברים, וכשהנאשם ראה את שותפו של נתי, השוטר עופר רביבו, הוא ניסה בדחיפות ובכל דרך להגיע אליו, כשאמוק בעיניו, ביקש מעופר לסור עמו לצד, ונתי שמע אותו אומר לעופר: "בצד נעשה אתה ואני ראש בראש", והחל להכות את עופר, וכדבריו של נתי: "שמעתי את זה הייתי לידם הנאשם ניסה לתת לו מכה, תפסתי לו את היד ועם היד השניה נתן לעופר אגרוף לפנים, ואז עופר הוציא גז פלפל, ריסס עליו, הודיע לו שהוא עצור ועצרנו אותו. במהלך כל זה נדף ממנו ריח חזק מאד של אלכוהול" (ראה עמ' 1 ש' 18-21 לפרו').

השוטר נתי העיד כי לאחר שהנאשם נעצר, השוטר עופר ריסס עליו גז פלפל, משום שקדם לכך מאבק עימו, בו הנאשם התנגד לאיזוקו, וסרב לתת את ידיו. לאחר שנאזק הועלה לניידת (עמ' 2 ש' 1-3 לפרו').

השוטר רס"מ עופר רביבו העיד כי שימש באותו אירוע כראש צוות וכבלש. באותו ערב הצוות ביצע תפקיד פקחות בעיר לאיתור עבריינות, והיה בסיור רגלי בשכונת הקרן במרכז המסחרי, בו מתקיימת פעילות נוער ובגירים תוך שתיית אלכוהול, שימוש בנרגילות וסמים. באותו ערב פגשו השוטרים במקום קבוצת צעירים המוכרים לעופר מאירועים שונים, ביניהם הנאשם, שקרא לשוטר עופר לצד. עופר העיד כי הוא מכיר את הנאשם מזה שנים, הבחין כי הוא שיכור אך התעלם ממנו, אולם לאחר שהנאשם פנה אליו מספר פעמים בדרישה לדבר עימו בצד, פנה עימו עופר לצד, נתי הצטרף, ואז, החל הנאשם לאיים על עופר, זינק לעברו וניסה לתקוף אותו. השוטר נתי בלם אותו, כך שעופר קיבל אגרוף לא חזק לפניו, והודיע לנאשם כי הוא עצור בחשד לתקיפה, אך הנאשם החל להשתולל, לתקוף את עופר ולקללו. ניסיון שני השוטרים להשתלט עליו לא עלה יפה ומסיבה זו עופר הוציא תרסיס, הודיע לנאשם כי אם ישתולל ולא יתלווה אליו, ייעצר, אך לא היה לו עם מי לדבר, משום שהנאשם היה שיכור. השוטר עופר ריסס עליו את הגז והנאשם מיד נפל לרצפה, נחבל והובל לתחנת מעלה אדומים (ראה מעמ' 6 ש' 29 עד עמ' 7 ש' 10 לפרו').

בהמשך חקירתו הראשית העיד עופר כי ריסס על הנאשם גז פלפל, מאחר ולמרות שהודיעו כי הוא עצור, הנאשם התנגד למעצרו ובשלב זה הסביר לו עופר, כי אם יתנגד למעצר, עופר ישתמש בכוח בלית ברירה, אך הנאשם משך ידיו והמשיך לנסות לתקוף את עופר בדחיפות, בקללות, שכך המוצא האחרון להשתלט עליו היה באמצעות ריסוס גז הפלפל.

עד התביעה יריב הרשקוביץ, גובה הודעת הנאשם במשטרה (ת/2) העיד כי הודיע לנאשם על זכותו להיוועץ עם עורך דין (ראה עמ' 13 ש' 28, ועמ' 14 ש' 1 לפרו'), אך לאחר שהנאשם השיב לו כי אין לו עורך דין המשיך בחקירה.

רס"מ מיכאל בתישצב, שאף הוא גבה את הודעת הנאשם במשטרה ת/1, גם העיד כי הודיע לנאשם על זכותו להיוועץ עם עורך דין (ראה עמ' 14 ש' 22, 27 לפרו').

גרסת הנאשם

הנאשם העיד כי באותו יום הוא וחבריו ישבו במקום בחצות, הבלש עופר הגיע עם שניים אחרים והחל ויכוח לא נעים, מאחר והבלש ביקש ממנו להזדהות ושאל אותו שאלות שונות ופרטים שלא היה צריך לשאול. כתוצאה מכך החל ויכוח שהגיע לידי קטטה. הנאשם טוען כי אינו מכיר אישית את השוטר עופר, אך הוא סבור שעופר מכיר אותו, משום שקרא לו בשמו והחל להתווכח ולריב עימו, הנאשם לא הסכים להיעצר ובעקבות הויכוח, והשוטר עופר תקף אותו בריסוס גז מדמיע. כתוצאה מריסוס הגז המדמיע, הדיפו בגדי הנאשם ריח חריף ועיניו שרפו, וכתוצאה ממכות וחבלות שניתנו לו כשהיה על הרצפה, נותרו סימני אלימות על פניו וכתפו והנאשם הגיש תלונה נגד השוטר עופר, הנאשם טוען כי הוא נעצר ללא הצדקה, ובא בטרוניות קשות על כך ש"שוטר ירים ידיים על אזרח ללא שום סיבה" (ראה עמ' 17 ש' 22 לפרו').

עוד טוען הנאשם כי האירוע החל כתוצאה מכך שעופר ניסה לאזוק אותו ולתקוף אותו, אך הנאשם התנגד למעצר ואז: "הוא תפס אותי ואזק אותי וניסה לשים עליי אזיקים, והזזתי את היד והוא הכניס לי אגרוף ונפלתי על הרצפה והוא הפיל אותי תוך כדי חניקה. קיבלתי מכה בכתף, ירד לי דם ונתחו לי את העין והוא ריסס עליי גז מדמיע. גם ריסס על אלה שהיו איתי" (ראה מעמ' 17 ש' 31 עד עמ' 18 ש' 2 לפרו').

בחקירתו הנגדית אישר הנאשם כי התנגד למעצר וסרב לאפשר לעופר לגעת בו ולאזקו: "הזזתי את היד שלא יגע בי. תוך כדי זה נהיה ויכוח וריסס עליי גז מדמיע והשכיב אותי על הרצפה" (ראה עמ' 18 ש' 8, 9 לפרו'). לטענתו עופר עוין אותו באופן אישי ומפלה אותו משום שמכל החבורה רק הנאשם נעצר ונאזק, ואפלייתו היא משום שעופר ביקש לבדוק את פרטיו בסיטואציה לא מתאימה (ראה עמ' 18 ש' 22).

עם זאת הנאשם מאשר ואף טוען כי הוא מכיר את השוטר עופר, מאחר ונתקל עימו כמה פעמים קודמות: "נתקלתי איתו כמה פעמים יש לי איתו תיק אחד או שניים..." (ראה עמ' 18 ש' 25 לפרו'), והוא גם אישר כי לא דיבר יפה לשוטר: "לפני כן ישבתי שיחקתי עם חברים פטפטנו. אני לא זוכר מה אמרתי. החבר שלי לא דיבר אליו יפה וגם אני לא דיברתי איתו יפה. הוא דיבר על שקט ולמה אנו בשעות כאלה בחוץ" (ראה עמ' 19 ש' 1-2 לפרו'). כן אישר כי באותו לילה שתה בירה, וודקה ורדבול אך אינו זוכר כמה כוסות, והעיד: "אני הגזמתי הפעם עם השתיה" (ראה שם ש' 11 לפרו'). מנגד הוא טען כי לא היה שיכור: "זה לא נקרא שיכור טעמתי מהמשקה, שתיתי מה ששתיתי הייתי שפוי לגמרי" (שם ש' 13). הנאשם גם אישר כי השוטרים הגיעו אליו משום שהחבורה הרעישה שם (ראה עמ' 19 ש' 21 לפרו'). עם זאת כשנשאל אם היה רעש השיב בשלילה וטען: "לא היה רעש. הם טוענים שהיה. הם אומרים ששכן התלונן ושהם הגיעו בגלל הרעש" (שם ש' 23 לפרו').

כאשר הנאשם נשאל אם הוא איים על השוטר, הוא לא היה נחרץ בתגובתו, ולא השיב בשלילה ממש, אלא השיב: "לא אני לא חושב לא זכור לי שאיימתי עליו חוץ מזה שאמרתי לו שהוא מעצבן, אולי דיברתי אליו קצת לא יפה אבל לא מעבר לזה. לא עד כדי כך סיבה לעצור אותי" (שם ש' 27-28 לפרו').

דיון

לטענת הסניגור עדות השוטרים אינה סבירה, שכן מעדות השוטר נתי כהן, עולה כי מיד כשהגיע למקום השוטר עופר, אחז את הנאשם אמוק בעיניו, וללא כל סיבה או כל שיחה מקדימה או אירוע נסיבתי אחר, הוא ביקש לפגוע בשוטר עופר. אולם לטענת הסניגור, השוטר נתי נמנע מלהעיד על אירוע שקדם לכך, בו התקיימה שיחה קודמת בין השוטרים לנערים, השוטרים ביקשו לבדוק את הנער דן סהלו, והתפתח בינו לבין השוטרים דין ודברים כטריגר קודם. לפיכך העלמת מידע מביהמ"ש מעידה על עדות מגמתית של השוטרים שנמנעו לספר על האירוע בינם לבין דני סהלו.

ואולם, השוטרים העידו כי פנו לנערים בתוקף סיור שערכו בכיכר, הידועה ככיכר בה מתבצעת פעילות שתיית אלכוהול ושימוש בסמים, ולגביה השכנים פנו פעמים רבות בתלונות של הקמת רעש המפריע לשנתם בשעות הלילה. אמנם לא נטען כי הנערים ביצעו עבירה כלשהי, אולם השיחה עם דני סהלו אינה רלבנטית, ואין חולק כי הנאשם היה שיכור ולא דיבר יפה לשוטרים. בנוסף גירסת הנאשם מזגזגת ביחס להקמת הרעש במקום, ולכן אינה אמינה. מנגד השוטרים העידו על קיומו של רעש במקום באופן תכוף, ועל פנייתם לנערים כדי לבדוק מעשיהם במקום. מאחר והנאשם הודה במשטרה, כי היה שיכור, אינני מוצאת כל פגם בכך שבמסגרת בפעולות המנע, השוטרים פנו אליו וביקשו במצבו, לברר עימו את מעשיו, או ביקשוהו להזדהות, שכן במצבה הרגיש של כיכר זו הידועה ברעשה בלילה, לא מצאתי דופי בפניית השוטרים לקבוצת הנערים, לרבות הנאשם, כדי לברר מעשיהם במקום, ולמנוע הקמת רעש. לא ראיתי בכך כל התנכלות למי מהנערים, אלא אך ניסיון לברר את מעשיהם במקום במיוחד כשהנאשם היה שיכור.

15.מקובל עלי הסברו של השוטר נתי כהן, כי לשוטרים היתה סמכות לבקש מחבורת הצעירים להזדהות, שכן עפ"י העדויות שלפני, תלונות הרעש החוזרות של השכנים בכיכר הקרן, הביאו לצורך לפקח על המקום, כדי למנוע מבעוד מועד, הקמת רעש נוסף, שכן מוקד זה ידוע כמוקד רעש בלילה, המטריד את דיירי המקום. לפיכך במסגרת פעולות המנע של המשטרה, נוכחות חבורת צעירים שישבו ושתי אלכוהול במקום, הצדיקה בהחלט פניית בירור אליהם למעשיהם במקום.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ