אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. ו.מ.לתכנון ובניה שפלת הגליל נ' חמדוני ואח'

מ.י. ו.מ.לתכנון ובניה שפלת הגליל נ' חמדוני ואח'

תאריך פרסום : 20/08/2013 | גרסת הדפסה
חע"מ
בית משפט השלום עכו
20381-06
15/08/2013
בפני השופט:
זהבה (קאודרס) בנר

- נגד -
התובע:
מ.י. ו.מ.לתכנון ובניה שפלת הגליל
הנתבע:
1. כאמל חמדוני
2. נאיף חמדוני

החלטה

בפני בקשה שהוגשה ע"י הנאשם 2 (להלן: "המבקש" או "הנאשם 2") לביטול פסק הדין שניתן ביום 16.6.13 בהעדרו, זאת במסגרת סעיף 130 (ח) לחוק סדר הדין הפלילי (נוסח משולב), תשמ"ב-1982 (להלן: "חסד"פ").

לאחר שעיינתי בבקשה לביטול פסק הדין ובתגובה, על צרופותיה, אני קובעת כי פסק הדין שניתן ביום 16.6.13 בהעדר המבקש יישאר על כנו והכל מהטעמים שלהלן:

העובדות הצריכות לעניין

הכרעת הדין וגזר הדין בענייננו של המבקש ניתנו במסגרת הדיון מיום 16.6.13, אליו זומן המבקש כדין ולא התייצב-כפי שיפורט בהמשך.

במסגרת פסק הדין, הורשע המבקש בעבירה אשר יוחסה לו בכתב האישום המתוקן, בניה בסטיה מהיתר-עבירה ע"פ סעיף 204 (ב) לחוק התכנון והבניה, תשכ"ה-1965 (להלן: "חוק התכנון והבניה"), נוכח טענות ב"כ המאשימה והראיות שהוגשו על ידו (ת-1-ת3), ובמסגרת ועל פי סעיף 130 א לחוק סדר הדין הפלילי (נוסח משולב(. כמו כן, הושתו עליו העונשים כמפורט בגזר הדין: קנס, התחייבות, צו הריסה, צו איסור שימוש, כפל אגרה, צו התאמה.

בהתאם לאישור המסירה המצוי במחשב ביהמ"ש, פרוטוקול הדיון במסגרתו ניתן פסק הדין נמסר למבקש ביום 25.6.13.

המסגרת הנורמאטיבית

המסגרת הנורמאטיבית לבקשה הינה בסעיף 130 (ח) לחוק סדר הדין הפלילי (נוסח משולב), תש"ב-1982, לפיו:

"נגזר דינו של הנאשם בחטא או בעוון שלא בפניו, רשאי בית המשפט, על פי בקשת הנידון, לבטל את הדיון לרבות את הכרעת הדין וגזר הדין אם ניתנו בהעדרו, אם נוכח שהיתה סיבה מוצדקת לאי התייצבותו או אם ראה שהדבר דרוש כדי למנוע עיוות דין; בקשה לפי סעיף קטן זה תוגש תוך שלושים ימים מהיום שהומצא לנאשם פסק הדין אולם רשאי בית המשפט לדון בבקשה שהוגשה לאחר מועד זה אם הבקשה הוגשה בהסכמת התובע".

דיון בטענות הצדדים

המבקש טוען כי "הבניה נשוא כתב האישום דנן איננה שייכת לי כלל, ומעולם לא בניתי או עשיתי כל שימוש בבניה נשוא כתב האישום. הבניה הנ"ל שייכת לאחי, הנאשם 1". המבקש אף נתלה בכך שבמסגרת דיון שהתקיים ביום 25.1.09 ביקש להמחק מכתב האישום, ובטענת הנאשם 1 במסגרת הדיון כי הנאשם 2 (המבקש-ב.ז) "לא קשור בכלל, הוא גר בצד השני ולא באותו בניין נשוא כתב האישום" וכי "אני לוקח על עצמי את מלוא האחריות לבנייה הבלתי חוקית נשוא כתב האישום הנוכחי".

אמנם, במסגרת אותו דיון, בעקבות טענת הנאשם 1 הנ"ל, ציין ב"כ המאשימה, עו"ד יעקב קסלר, כי "לאור דברי הנאשמים אני מבקש לפנות לפרקליטות על מנת לקבל אישור מהם על מחיקת נאשם מס' 2", ואולם, כפי שטענה המאשימה בתגובתה, לא צוין כי המבקש פטור מהופעה (ואף לא נתקבלה כל הודעה ו/או בקשה מאת המאשימה למחיקתו מכתב האישום בכל עת שהיא), נהפוך הוא, בית המשפט הזהיר את המבקש באותה ישיבה, בהתאם להוראות סעיף 130 לחסד"פ, כי בסמכות בית המשפט לדון בעניינו בהיעדרו וניתן להטיל עונש כספי-קנס וכן מאסר במקום קנסות, במסגרת גזר הדין.

זאת ועוד, המבקש זומן כדין לדיון מיום 16.6.13, וכפי שצוין בפרוטוקול הדיון, אישור המסירה חזר כ"נמסר לבן משפחה". אישור המסירה הוגש לפרוטוקול וסומן א'.

לפיכך, יש לדחות את דברי המבקש בסעיף 3 לתצהירו, לפיו: "אנוכי הבנתי מביהמ"ש הנכבד באותו דיון כי אני פטור מהופעה בתיק וכי שמי יימחק מהתיק".

לגופו של עניין, כפי שמציינת המאשימה בתגובתה, כתב האישום תוקן ביום 16.6.13 כך שסעיף האישום שונה לבנייה בסטייה מהיתר-עבירה לפי סעיף 204 (ב) לחוק התכנון והבנייה, וזאת, כדברי המאשימה, בהתחשב בשתי עובדות: האחת: שהמבקש, ביחד עם הנאשם 1 (אחיו) הינו הבעלים של היתר בנייה מס' 198/04, והשנייה, שהינו חתום על בקשה להיתר בנייה מס' 290/06, שעניינה מתן לגיטימציה לבנייה נשוא כתב האישום, ומכאן אחריותו של המבקש-בהתאם להוראותיו של סעיף 208 (א) (1)- (2) לחוק התכנון והבניה-לעבירה נשוא כתב האישום. לפי סעיפים אלו, ניתן להאשים בעבירה לפי סעיף 204 לחוק, בין היתר את "בעל ההיתר לביצוע העבודה או השימוש כאמור" (ס' 208 (א) (1) ), ו/או "מי שמוטלת עליו חובה להשיג היתר כאמור מכח חוק זה או תקנה על פיו" (ס' 208 (א) (2) ).

אף המבקש ציין, במסגרת סעיף 7 לתצהירו: "...אני חתמתי לאח שלי על הבקשה שלו למתן היתר בניה, בתור שותף במגרש..." ודי בהודאתו זו לגבי בעלותו המשותפת לצורך ענייננו.

כפי שהוסיפה המאשימה וטענה, המבקש אף לא מסר את גרסתו במשרדיה, אף לא לאחר שקיבל את מכתבה הרשום של המאשימה אשר נשלח אליו ביום 19.12.05, ולא במהלך המשפט. כפי שטענה, משכך הם פני הדברים, אין לו כל הגנה בהתאם לסעיף 208 (ב) לחוק התכנון והבניה.

אוסיף ואציין כי אף אם סבר המבקש כי הינו פטור מהופעה ו/או כי נמחק מכתב האישום, ולהנחה כגון דא לא היה כל בסיס בנסיבות העניין, חלה עליו החובה לבדוק העניין לעומקו ולא להסתמך על הנחות/השערות, וזאת אם ע"י פנייה לבית המשפט בעניין ואם ע"י פנייה למאשימה עצמה. משלא עשה כן, אין לו אלא להלין על עצמו בעניין.

כמו כן, אין בטענתו הסתמית כעת, לפיה "אינני מבין עברית היטב", כדי לשנות מן המסקנה הנ"ל, ואף לא בטענתו לפיה הינו בעל השכלה יסודית, שאינה רלוונטית, כאשר אף לא טען כל טענה דומה בפני בית המשפט ולא ביקש כי הדברים יובהרו פעם נוספת, או בכלל. אשוב ואדגיש כי הדברים כפי שצוינו בפרוטוקול הדיון מיום 25.1.09 היו ברורים ולא היה כל יסוד סביר להניח כי בית המשפט פטר את המבקש מהתייצבות לדיון ו/או כל טענה דומה, וההיפך הוא שעלה לאור אזהרתו כדין כאמור לעיל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ