אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. ו.מ.לתכנון ובניה שמעונים נ' בירנבוים ואח'

מ.י. ו.מ.לתכנון ובניה שמעונים נ' בירנבוים ואח'

תאריך פרסום : 27/06/2010 | גרסת הדפסה
חע"מ
בית משפט השלום באר שבע
135-07
27/06/2010
בפני השופט:
איתי ברסלר-גונן

- נגד -
התובע:
מ.י. ו.מ.לתכנון ובניה שמעונים
הנתבע:
1. הלנה בירנבוים - נמחקה
2. אברהם חברוני - בעצמו

גזר-דין

גזר דין

הנאשם הורשע עפ"י הודעתו בביצוע עבירה של ביצוע עבודת בניה על ידי מי שאינו קבלן רשום - עבירות לפי סעיפים 3(ג), 14 ו- 16 לחוק רישום קבלנים לעבודות הנדסה בנאיות, התשכ"ט - 1969 [להלן: "חוק רישום קבלנים"] ביחד עם תקנה 2 לתקנות רישום קבלנים לעבודות הנדסה בנאיות (היקף כספי ומהות מקצועיות), התשמ"ד - 1984 [להלן: "תקנות ההיקף"]; תקנה 1 לתקנות רישום קבלנים לעבודות הנדסה בנאיות (חלוקת ענפים לענפי משנה), התשל"ד - 1974 [להלן: "תקנות הענפים"]; וכן תקנות רישום קבלנים לעבודות הנדסה בנאיות (סיווג קבלנים רשומים), התשמ"ח – 1988 [להלן: "תקנות הסיווג"].

כמו כן הורשע הנאשם, על פי הודאתו, בביצוע עבודת בניה תוך סטייה מתנאי ההיתר – עבירה לפי סעיפים 145(א), 204(ב) ו- 208 לחוק התכנון והבניה, התשכ"ח – 1965 [להלן: "החוק"] .

מכתב האישום, אשר באמור בו הודה הנאשם, עולה כי בחודש יולי 2006 בנה הנאשם על המקרקעין הידועים כמגרש 507 ביישוב מבועים [להלן: "המקרקעין"], שלד לבית מגורים (סומן כ- ת/2) שהוצא לגביו היתר בניה ביום 30.4.2006 [להלן: "היתר הבניה"] וזאת למרות שאינו קבלן רשום ולא קיבל רישיון לפי סעיף 3(ג) לחוק הקבלנים. הוא גם אינו רשום כחוק לענף ראשי בניה או לאחד מענפי המשנה של ענף ראשי זה, לפי תקנות הענפים, אינו קבלן רשום כחוק לעבודות הנדסה בנאיות בהיקף האמור כנדרש בתקנות הסיווג ואינו רשאי לבצע את העבודות שביצע בכל היקף שהוא כיוון שאינו קבלן רשום כדין כנדרש על פי תקנות ההיקף.

עוד נטען בכתב האישום (שבו כאמור הודה הנאשם), שמכיוון שלפי סעיף 14(ב) לחוק רישום קבלנים, רואים את היתר הבניה שניתן כאילו מופיע בו תנאי האוסר ביצוע עבודות הנדסה בנאיות כאמור אלא באמצעות קבלן רשום שקיבל רישיון לפי סעיף 3(ג) לחוק רישום קבלנים, הרי שבביצוע העבודות הנ"ל ע"י הנאשם, יש לראות את עבודות בניית השלד שבוצע ע"י הנאשם, כעבודות שבוצעו בניגוד לתנאי היתר הבניה ובכך מהווה הדבר עבירה לפי סעיפים 145(א) ו- 204(4) ביחד עם סעיף 208 לחוק.

יצויין, כי כתב האישום במקורו גם כנגד גב' הלנה בירנבוים, שהיא המחזיקה והמשתמשת במקרקעין ושעבורה ביצע הנאשם את עבודות הבניה, אולם כתב האישום כנגדה בוטל לאחר שהמאשימה ביקשה למחקה מכתב האישום, וזאת לאחר שהנאשם הודה במיוחס לו.

טיעוני המאשימה לעונש :

במסגרת טיעוניו לעונש, ביקש ב"כ המאשימה להעמיד את בית המשפט על חומרתה של עבירת הבניה על ידי מי שאינו קבלן רשום. לטענת המאשימה, מטרת חוק רישום קבלנים הינה להגן על הציבור ולהבטיח בניה רק על ידי מי שהורשה לכך. ב"כ המאשימה ביקש להשית על הנאשם עונש מכסימלי לכל אחת מן העבירות בנפרד – הן העבירה על חוק רישום קבלנים והן העבירה על חוק התכנון והבניה (עבודת בניה תוך סטיה מהיתר הבניה). ב"כ המאשימה ציין שני גזרי דין שניתנו בעבר על ידי בית משפט השלום בבאר-שבע (כב' השופט אקסלרד), שם נגזרו קנסות בשיעורים של 30,000 ש"ח אולם לטענתו מדובר בקנסות נמוכים שאינם מרתיעים די הצורך.

טיעוני הנאשם לעונש :

הנאשם, שאינו מיוצג, ביקש להקל בעונשו וטען כי מצבו הכלכלי קשה מאוד. הוא נשוי ואב ל- 5 בנות. לטענתו הוא מקבל מאביו 4,000 ₪ בלבד מידי חודש. הוא הוסיף וטען כי ביקש להגיע להסדר טיעון עם ב"כ המאשימה אך שהבין כי הקנס שישלם עשוי להגיע לכ-30,000 ₪ (בתשלומים שווים וחודשיים) השיב כי אינו יכול לעמוד בכך מבחינה כלכלית ומבחינתו סכומים בסדרי גודל כאלה מהווים למעשה "גזר דין מוות" עבורו.

דיון

סעיף 14(א) לחוק רישום קבלנים קובע את הכלל שלפיו "לא יבוצעו עבודות הנדסה בנאיות שהיקפן הכספי או מהותן המקצועית חורגים מהתחום שנקבע בתקנות... אלא על ידי קבלן רשום שקיבל רישיון לפי סעיף 3(ג) לענפים או לענפי משנה של עבודות אלה".

תקנה 2 לתקנות ההיקף קובעת מפורשות כי - "עבודות הנוגעות לשלד של מבנה יבוצעו בידי קבלנים רשומים בלבד...".

סעיף 16 לחוק רישום קבלנים קובע את המסגרת העונשית למי שמבצע עבודות הנדסה בנאיות בניגוד לחוק רישום קבלנים [ובכלל זה בניגוד לתקנות שלפיו].

חוק רישום קבלנים נמנה עם חוקי הרישוי ותכליתו להבטיח שלא יעסוק אדם בעבודות בניה הנדסיות אלא אם נמצא כשיר, ונרשם. הרישום עצמו אינו דבר של מה בכך והוא נועד להכניס את הקבלן הרשום למסגרת של פיקוח וחובות דיווח שיבטיחו את המשך כשירותו. תנאי הכשירות (ראו סעיף 4 לחוק רישום קבלנים) נועדו להבטיח, בין היתר, את האיזון בין ההשכלה הנדרשת לניסיון הרלוונטי. כל זאת על מנת להבטיח מיומנות מקצועית של מבצעי הבניה ואת הפיקוח עליהם.

למעלה מארבעים שנה חלפו מאז נחקק חוק רישום קבלנים ונדמה שדברי ההסבר שנלוו להצעת החוק נכתבו רק אתמול:

"על אף חשיבותה הרבה של העבודה הקבלנית עדיין אין חוק הקובע את התנאים מבחינת הידע, הנסיון, היכולת הכספית והציוד שאותם חייב למלא אדם או גוף המקבל על עצמו לבצע עבודות בניה. עוסקים בדבר גם אנשים בלתי מאומנים שמלבד הנזק המגיע מהם במישרין הם אף גורמים בתחרות לא הוגנת לירידת היעילות של עבודת הבניה בכללה. עובדה היא שהבניה בישראל לוקה בכמה חסרונות. מצב הבטיחות בעבודה זו אינו מניח את הדעת. יש מקרים רבים של ביצוע בלתי תקין ואף של בנינים רעועים."

כשם שלא ניתן להעלות על הדעת לתת למי שאינו מוסמך לנתח, כך גם אין לאפשר למי שאינו מוסמך לבנות בניינים [השוו דבריו של שר הבינוי והשיכון דאז, מר מרדכי בנטוב על הדוכן, ד"כ 55].

התכלית החקיקתית הינה אם כן להגן על הציבור מפני בניה רשלנית על ידי גורמים שאינם מוסמכים, אינם מקצועיים ואינם נתונים בפיקוח [ראו גם ת.פ. 5237/97 מדינת ישראל נ' מיכה בר אילן, פס"מ נח (4) 483 - פרשת גשר המכביה].

הפיתוי לבנות ללא היתר, ללא רישום וללא פיקוח הוא גדול. הדבר עשוי להוזיל עלויות בניה ולקצר את תקופת הבניה. פיתוי זה הוא גם תחילתה של דרך בטוחה להפרת החוק וחלילה גם לגרימת אסון.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ