אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. ו.מ. לתכנון ובניה מעלה חרמון נ' מחמוד

מ.י. ו.מ. לתכנון ובניה מעלה חרמון נ' מחמוד

תאריך פרסום : 04/02/2014 | גרסת הדפסה
חע"מ
בית משפט השלום קריית שמונה
5037-07
26/01/2014
בפני השופט:
רבקה איזנברג

- נגד -
התובע:
מ.י. ו.מ. לתכנון ובניה מעלה חרמון
הנתבע:
אכרם מלחם מחמוד
גזר-דין

גזר דין

1.נגד הנאשם הוגש כתב אישום המייחס לנאשם עבירה של אי קיום צו בית משפט, עבירה לפי סעיף 210 לחוק התכנון והבניה תשכ"ה – 1965.

2.הנאשם הורשע במסגרת תיק תכנון ובניה מס' 165/99 בבית משפט זה בעבירה של בניה במקרקעין הטעונים היתר ללא היתר.

3.בתאריך 12.10.99 הורשע הנאשם ובין היתר ניתן כנגדו צו הריסה נדחה ל-6 חודשים מיום מתן גזר הדין. נקבע, כי צו ההריסה לא יבוצע ככל שהנאשם יוציא היתר כדין.

4.הנאשם השיב לכתב האישום בגין אי קיום צו בית משפט והודה בעובדות כתב האישום על פיהן לא הוציא היתר כדין ואף לא ביצע את צו ההריסה. על פי הודאתו של הנאשם הורשע ביום 15.3.10 כמפורט לעיל.

5.בטיעונים לעונש, טען ב"כ המאשימה כי יש להטיל על הנאשם מאסר בפועל ומאסר על תנאי, וכן ענישה כלכלית כבדה. ב"כ המאשימה הפנה לחומרת העבירה לאור העובדה שכבר בעבר הורשע הנאשם בעבירה של אי קיום הצו, לעובדה שמדובר בעבירה נמשכת ולעמדת הפסיקה לגבי הענישה הראויה בנסיבות.

6.הנאשם ביקש מבית משפט להתחשב במצבו הכלכלי וכן הפנה לכך שניסה לקבל היתר למבנה ולהסדיר את הנושא התכנוני באזור. לטענת הנאשם, בתקופה הקרובה אמורה להתקבל הסכמת המנהל להכשרת המבנה נשוא הצו. עוד הפנה הנאשם להתנהלות המאשימה אשר היא עצמה גרמה, לטענתו, לעיכוב בקבלת ההיתר. הנאשם עתר כי בית המשפט יתחשב במאמציו לקידום קבלת ההיתר וכי יוטל עונש של קנס מופחת בלבד.

דיון ומסקנות

7.לאור תיקון 113 לחוק העונשין, תשל"ז – 1977 שעניינו "הבניית שיקול הדעת השיפוטי בענישה". על בית המשפט עת בא לקבוע את עונשו של הנאשם, ללכת בדרך אשר התווה המחוקק בתיקון הנ"ל ובין היתר לבחון מהו העונש ההולם בנסיבות ביצוע העבירה המתוארת בכתב האישום.

8.אשר על כן, על בית משפט לבחון את העבירה שעבר הנאשם, הנסיבות שבהן נעברה העבירה, הפגיעה בערכים חברתיים מוגנים ומידת הפגיעה בהם, וכמובן תובא בחשבון מדיניות הענישה בעבירות מאותו סוג.

9.העבירה אשר עבר הנאשם הינה עבירה חמורה שכן אי קיום צו בית משפט משמעו פגיעה בשלטון החוק, ועל בית המשפט להדגיש כי לא ניתן להקל ראש עם נאשמים העוברים עבירה מסוג זה. היבט החומרה במקרה דנן, בא לידי ביטוי בעובדה שהנאשם ידע על קיומו של גזר הדין הקודם, וידע שיש לו תקופה קצובה לביצוע מה שנתבקש במסגרת אותו גזר דין ביחס להריסת המבנה המיוחס או לחילופין הוצאת היתר כדין.

10.אשר לפגיעה בערכים חברתיים מוגנים – הרי בניה ללא היתר ו/או בנייה בסטייה מההיתר וללא פיקוח פוגעת באינטרס של הציבור בכללותו, מכתיבה עובדות בשטח

אשר אילו היה הנאשם טורח ומגיש בקשה לקבלת היתר יתכן והיו נמנעות מלכתחילה. בנוסף העבירה של אי קיום צו בית משפט פוגעת באמון הציבור בבתי משפט ובמשקלם של הצווים הניתנים כגון הצו נשוא כתב האישום. פגיעה כאמור יש לה השלכות לא רק לגבי הנאשם אישית אלא על כל הציבור.

11.אין חולק על כך שמדיניות הענישה ככל שנוגעת בעבירות נשוא ענייננו הינה מחמירה. בית המשפט העליון חזר והדגיש כי בעבירות מסוג זה צריך להחמיר עם הנאשמים. אך ענישה הינה לעולם אינדיבידואלית וצריך להתאים את העונש למקרה הספציפי הנדון, תוך התחשבות במתחם הענישה שנקבע בפסיקה עד כה ביחס לעבירה מסוג העבירה שאנו דנים בה.

בפסיקה ניתן לראות כי העונש הראוי לעבירות מסוג העבירה נשוא ענייננו הינו עונש כספי אשר נע בין אלפי שקלים ועד לעשרות אלפי שקלים וזאת בהתחשב בשיקולים שמניתי לעיל. בנוסף הטלת מאסר על תנאי לתקופה של מספר חודשים. במקרים שמדובר בנאשם אשר חזר על אותה עבירה יותר מפעם אחת אף הוטל עונש של מאסר בפועל למספר חודשים ואפילו לשנה.

12. עונשו של הנאשם, אמור להיקבע, על פי סעיף 40 ג' (ב) לחוק העונשין, בתוך המתחם האמור, בתחום התחתון, בתחום העליון או בטווח ביניהם, בהתאם למשקלן של הנסיבות הקשורות בביצוע העבירה, נסיבות אישיות, נסיבות שאינן כרוכות בביצוע העבירה ומתן משקל יחסי מתאים לכל אחד לאותן נסיבות. בית המשפט רשאי לחרוג ממתחם העונש ההולם, לכאן ולכאן, מתוך שיקולים שעיקרם שיקום העבריין, או הגנה על שלום הציבור ועוד.

13.במקרה דנן- כנגד הנאשם כבר הוגש בעבר כתב אישום במסגרת ת"פ 143/03 והוא כבר הורשע בגין אי ביצוע צו ההריסה וניתנה לו ארכה של 6 חודשים מיום 16.12.03 לביצוע צו ההריסה. למרות זאת ולמרות שלא עלה בידו לקבל היתר כדין, לא ביצע הנאשם את צו ההריסה. למרות טענת ב"כ הנאשם, לעניין מצבו האישי של הנאשם והעדר השכלתו, היה על הנאשם לדעת את חומרת העבירה וזאת לאור העובדה שלא רק שהוצא כנגדו צו הריסה אותו לא ביצע, אלא שכבר עמד בפני בית המשפט בעבר בגין אי קיום הצו ובית המשפט שב והבהיר לו כי אי קיום הצו מהווה עבירה בגינה הורשע ואף ניתנה לו ארכה נוספת לביצוע הצו. אין ספק שבמצב כזה ידע הנאשם מה יהיה דינו, אם ימשיך שלא לקיים את צו בית המשפט. עוד אוסיף, כי ככל שהנאשם סבר כי המאשימה מעכבת לא כדין את מתן ההיתר, יכול היה לתקוף את החלטות המאשימה בהליך המתאים ובפני הערכאה המתאימה. אך אין בכך כדי להצדיק אי קיום הצו.

14.לאור העובדה שהנאשם דנן כבר הורשע בעבר בגין אי קיום הצו השיפוטי ולמרות זאת לא ביצע את ההריסה, אני סבורה כי אין מנוס מהטלת מאסר בפועל על הנאשם. מאידך, בבחינת השיקולים להקלה בעונש, יש אכן להביא בחשבון את המאמצים שנערכו על ידי הנאשם לצורך קבלת היתר ומגעיו עם מנהל מקרקעי ישראל אשר התנגד למתן ההיתר.

כמו כן, יש להביא בחשבון את מצבו הכלכלי הקשה של הנאשם.

באמור לעיל אין כדי להצדיק ויתור על עונש של מאסר, אולם יש בנסיבות שצוינו כדי להצדיק קביעה כי עונש המאסר בפועל יבוצע על ידי הנאשם בדרך של עבודות שירות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ