אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. ו.מ. לתכנון ובניה חבל אשר נ' אמיר אחמד

מ.י. ו.מ. לתכנון ובניה חבל אשר נ' אמיר אחמד

תאריך פרסום : 25/05/2010 | גרסת הדפסה
חע"מ
בית משפט השלום קריות
306-08
25/05/2010
בפני השופט:
אליעזר שחורי

- נגד -
התובע:
מ.י. ו.מ. לתכנון ובניה חבל אשר
הנתבע:
ג'עפר אמיר אחמד
הכרעת-דין,החלטה

הכרעת דין

המאשימה מייחסת לנאשם ביצוע עבירות של בניה ללא היתר מקום בו נדרש היתר כדין ושימוש חורג במקרקעין ללא היתר, עבירות לפי סעיפים 145(א) בשילוב עם סעיף 204(א) לחוק התכנון והבניה תשכ"ה – 1965 ובשילוב עם תקנה 1(1) לתקנות התכנון והבניה (עבודה ושימוש הטעונים היתר) תשכ"ז – 1967.

בתאריך 30.3.08 הוגש כתב אישום ראשון ובתאריך 22.7.08 הוגש כתב אישום מתוקן. בכתב האישום הראשון נטען כי הנאשם בנה ללא היתר בכפר מזרעה חומה בשטח של 40 מ"ר ומשנמשכו עבודות הבניה תוקן כתב האישום כאשר בכתב האישום המתוקן נטען כי הנאשם ביצע עבודות בניה של תוספת למבנה מגורים ישן בשטח של כ – 60 מ"ר וקומת עמודים שבה מספר קשתות בשטח כולל של 60 מ"ר נוספים, והכל ללא היתר כדין.

בתשובת הנאשם לכתב האישום המקורי בדיון מיום 26.5.08, טען הנאשם כי המועצה המקומית סללה כביש במפלס שהיה גבוה ממפלס רצפת בית המגורים הישן שבו מתגוררת אמו ועקב כך נגרמו הצפות בתקופת החורף בבית המגורים הישן. מכיוון שבני המשפחה לא הצליחו להתגבר על הבעיה לא היה מנוס אלא לבנות קיר לצורך מניעת ההצפה.

הנאשם טען כי הוא עצמו אינו מתגורר במקום ובדיון נוסף ביום 5.10.08 הסביר הנאשם לאחר שכפר באשמה המיוחסת לו על פי כתב האישום המתוקן כי:

"במקום מתגוררים אמי ואחי עם 10 ילדים ובנוסף לכך מתגוררים במקום עוד שני אחיינים. אחרי שהיתה הצפה אכן בניתי כדי לעזור להם. אני לא נמצא במקום. אני מתגורר בכלל במקום אחר ואני בניתי פחות במטרז' ממה שכתוב בכתב האישום. הבניה החדשה היום היא יותר גבוהה מהכביש וכך נפתרה בעיית ההצפות".

מחומר הראיות אשר הציגה המאשימה בשילוב עם עדותו והסבריו של הנאשם, עולה כי אין למעשה מחלוקת של ממש בקשר לעובדות כמצויין בכתב האישום. מעדותו של המפקח מר אורי כץ התברר כי בנובמבר 2007 ובעקבות תלונה שהתקבלה מבן משפחה של הנאשם, נערך ביקור בשטח ונמצא כי מתבצעת עבודת בניה בהיקף של כ – 40 מ"ר ללא היתר. המפקח ערך דו"ח שהוגש וסומן ת/4. באותו שלב מדובר היה על מעין חומה אשר נבנתה במקביל לכביש קיים. הבניה לא הופסקה ונמשכה בין נובמבר 2007 לבין מרץ 2008. בעניין זה העיד מר כץ:

"נדהמתי לראות אחרי שהנאשם הסביר לי בצורה יפה שסך הכל הוא בונה חומה רק בשביל לעצור מים, שטפונות מהחורף וכו' נודע לי שהחומה הזו הפכה להיות יותר מחומה וכו'. הלכתי לבדוק לאחר שקיבלתי את התלונה. קיבלנו תמונות מהבהאיים. הם צמודים לבית שלו וכו'. אני צילמתי וכתב היד על ת/5 הוא של יאסר וכו' ". (עמ' 7 לפרוטוקול הדיון מיום 5.4.09).

הצילומים אשר ממחישים את מצב הנכס לאחר בניית התוספת החדשה הוגשו כמוצגים ת/5 ו – ת/6 ובנוסף לכך צורף תשריט שערך העד הממחיש בסקיצה את התוספות שהוספו למבנה הישן.

לעניין שטח הבניה, העיד המפקח מר כץ:

"לשאלתך איך אני יודע שהשטח שננבנה שם הוא 40 מ"ר או 60 מ"ר או 120 מ"ר ולשאלתך אם מדדתי שם, אני משיב שהייתי עם המפקח ומדדתי שם. עשינו סקיצה. אני הנדסאי אדריכלות וכו' ". (עמ' 10 לפרוטוקול).

כמבואר לעיל, אישר הנאשם הן בתשובתו לאישום במתכונתו המקורית והן בתשובתו לכתב האישום המתוקן כי הוא זה אשר בנה את תוספות הבניה וכך גם אישר בעדותו בעת הדיון ביום 12.7.09:

"אני בניתי קיר מעקה כדי למנוע את ההצפה, החומר שבניתי לא עצרה את הגשם. הייתי חייב לעשות תקרה כי הכביש גבוה. גם חיזקתי את הבנין הישן. בניתי את כל האמור בכתב האישום כדי למנוע את ההצפה". (עמ' 16 לפרוטוקול הדיון מיום 12.7.09).

תשובותיו של הנאשם ועדותו מתיישבות ומשתלבות בעדות שמסר בפני המפקח מר כץ ביום 25.10.07, המוצג ת/3 וכך רשם המפקח מפי הנאשם:

"במקום גרה האמא. אני גרתי שם יותר מ – 20 שנה. התחלתי בערך לפני כשבועיים כי רציתי להקדים את החורף שלא יכנס מים. בנוסף עשיתי חזיוקים למבנה. אני חייב לעשות עמודים לתמיכה של המבנה כדי שלא יהרס לי עד שתבדקו מה ניתן לעשות בנידון. אני בניתי לצורך אטימת מים בלבד וכו' ".

על אף שבעדותו הכחיש הנאשם כי מסר עדות זו בפני המפקח וטען כי לא פגש אותו כלל ולראיה הפנה את תשומת הלב לכך שאינו חתום על ההודעה, מקובלת עלי עדותו של המפקח כי אכן פגש את הנאשם במקום עבודתו וגבה ממנו עדות לאחר שהנאשם הזדהה בפניו באמצעות תעודת זהות. המפקח זיהה את הנאשם בבית המשפט כמי שגבה ממנו את העדות ותוכן העדות עולה בקנה אחד עם עדותו של הנאשם בבית המשפט ותשובותיו לכתבי האישום.

על אף שהנאשם אינו הבעלים של הנכס, איננו מחזיק בנכס ואיננו משתמש בנכס הרי ניתן היה להגיש כתב אישום כנגדו ולייחס לו עבירות של ביצוע עבודה ושימוש הטעונים היתר, ללא היתר, בניגוד לסעיף 145(א) בשילוב עם סעיף 204(א) לחוק התכנון והבניה וזאת מכח הוראת סעיף 208(א)(7) לחוק המכליל בין אלה אשר ניתן להאשימם בעבירות הנ"ל גם את מי שביצע בפועל את העבירה והאחראי לה והרי הנאשם, כפי שאישר, יזם והוציא לפועל את ביצוע פעולות הבניה ללא היתר כדין.

תורף טענת הנאשם מלכתחילה וכפי שהוצגה לאורך תקופת ניהול ההליך מעוגנת בהוראת סעיף 149(10) לחוק סדר הדין הפלילי (נוסח משולב) תשמ"ב – 1982 – טענת הגנה מן הצדק. לדידו של הנאשם לא היה מנוס מביצוע עבודות הבניה על מנת למנוע הצפת המבנה כתוצאה מעבודות סלילת כביש ביוזמת המועצה המקומית ומכיוון שלא ניתן היה לקבל היתר בניה לתיקון המצב. דא עקא שגם המומחה מטעם הנאשם מר מאיר אייל אשר חוות דעתו הוצגה לתיק ביהמ"ש לא תמך בעדותו בעמדת הנאשם לפיה היה צורך בכל פעולות הבינוי הנרחבות על מנת למנוע הצפה במבנה הישן וכך השיב בתשובה לשאלות ב"כ המאשימה:

"לשאלתך אם בעצם לא היה צורך בכל הבניה הזאת, כל מה שהיה צריך הנאשם לעשות כדי למנוע את ההצפות הוא לבנות קיר באורך 5 מ', ואני משיב כי גובה הכביש ואני מדבר על החזית, קיר בחזית שהמים מגיעים וכתוצאה מהטופוגרפיה נכנסים וכו'.

לשאלתך מה הקשר בין מבנה 120 מ"ר תוספת לבין קיר של 5 מ' תוספת, ואני משיב שהקיר שאני מתכוון הוא קיר לא סמוך לכביש. הקיר שאני מתכוון אליו הוא קיר חזיתי וכו'.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ