אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. ו.מח.לתכנון ובניה צפון חיפה נ' סגיר

מ.י. ו.מח.לתכנון ובניה צפון חיפה נ' סגיר

תאריך פרסום : 31/05/2011 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום חיפה
1370-08
30/05/2011
בפני השופט:
ערן קוטון

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל – ועדה מחוזית לתכנון ובניה צפון חיפה
הנתבע:
אמל סגיר
גזר-דין

גזר דין

הנאשם הורשע לאחר ניהול הוכחות בביצוע העבירה שיוחסה לו בכתב האישום.

על פי כתב האישום, מחזיק הנאשם במקרקעין הידועים כגוש 18896 חלקה 33 בירכא (להלן: "המקרקעין"). על המקרקעין חלה תוכנית ג/6540 הקובעת, בין היתר, את ייעודם החקלאי. כמו כן חלות תוכניות תמ"מ 9/2 הקובעת את ייעוד הקרקע יער טבעי לטיפוח ונוף כפרי פתוח, וכן תמ"א 35 בה מוגדרים המקרקעין כחלק ממרקם שמור משולב.

המאשימה טענה בכתב האישום, כי במועד שאינו ידוע במדויק, בנה הנאשם על המקרקעין מבנים המשמשים מתחם קיט.

עסקינן במבנה מעץ עם גג רעפים בשטח של כ-50 מ"ר, רחבת בטון בשטח של כ-70 מ"ר, פרגולה מעץ בשטח של כ-70 מ"ר, פרגולה מעץ בשטח של כ-30 מ"ר, קיר תומך ואדנית באורך של כ-20 מ', גדר ושער ברזל בגובה 3 מ' ובאורך של כ-8.8 מ', פרגולת ברזל ורחבת גרנולית בשטח של כ-35 מ"ר, רחבה מרוצפת באבן, מזרקה, מבנה דמוי באר, אזור חניית כלי רכב מאספלט, מבנה שירותים בשטח של 2 מ"ר, קיר תומך מבטון מצופה אבן התוחם את המתחם כולו באורך של כ-170 מ' ומעליו גדר ברזל בגובה 1.8 מ' וקיר אבן באורך 35 מ' ובגובה של כ-1 מ'.

עבודות הבניה והשימוש האמור נעשו ללא היתר כדין ובניגוד לתוכנית החלה על המקרקעין.

בכתב האישום נטען, כי הנאשם הוא המשתמש בפועל במקרקעין, מבצע עבודות, האחראי לעבודות ומי שהיה עליו להשיג היתר כדין.

הדיון בתיק הנוכחי נמשך מעבר למקובל, בין היתר לאור חילופי סנגורים, בקשות דחייה, ובקשות לתיקון כתב אישום על דרך של הוספת עדים.

עם תום שמיעת הראיות נמצא הנאשם אחראי לעבודות הבנייה והשימוש המפורטים בכתב האישום, מכוח זיקתו למקרקעין שבמחלוקת ולאור האמור בסעיפים 208א(4) ו-(5) לחוק התכנון והבנייה, התשכ"ה – 1965. עם זאת, כאמור בהכרעת הדין, סברתי כי לא ניתן לקבוע שהנאשם הוא מי שבנה את המבנים מושא האישום ומי שעושה בהם שימוש בפועל.

בטיעוניה לעונש התייחסה המאשימה לעובדה שמדובר במבנים רבים על מתחם קרקע נרחב המשמש מתחם קיט. נטען, כי הנאשם בחר שלא להעיד להגנתו ואף לא נטל אחריות על מעשיו. סבורה המאשימה, כי עסקינן בעבירות חמורות לגביהן ניתן היה להתרשם מהתמונות הרבות שהוגשו במהלך ניהול ההליך. כן הודגשה העובדה, כי הבנייה והשימוש עומדים בניגוד לייעוד המקרקעין. המאשימה טענה כי יש להטיל על הנאשם עונש מרתיע שימנע ממנו שימוש במבנים המדוברים וירתיעו מביצוע עבירות נוספות. לפיכך, ביקשה לגזור על הנאשם עונש של מאסר על תנאי וקנס שישקף את היקף הבנייה והשימוש המבוצע ע"י הנאשם. כן ביקשה להורות על חתימת התחייבות ולצוות על הריסת כל המבנים המתוארים בכתב האישום ועל איסור השימוש בהם. עוד ביקשה המאשימה לקבוע כי אם לא יבצע הנאשם את צו ההריסה תוכל היא לבצעו ללא הגבלת זמן תוך חיוב הנאשם בהוצאות ההריסה. המאשימה ביקשה להורות כי לאחר ביצוע ההריסה יושב מצב המקרקעין לקדמותו תוך פינוי ההריסות לאתר פסולת מורשה.

מנגד, יצא ב"כ הנאשם חוצץ כנגד עמדת המאשימה.

סבור ב"כ הנאשם כי טענות המאשימה לעניין העונש מתעלמות מן האמור בהכרעת הדין.

ב"כ הנאשם ביקש לגזור את דינו של הנאשם תוך הסתמכות על קביעות הכרעת הדין, לפיהן, לא הוכח כי הנאשם הוא זה שבנה את המבנים במתחם ואף לא הוכח כי עושה הוא בהם שימוש. משכך, עמדת המאשימה, לדידו, המסתמכת על פסיקת בתי המשפט אינה רלוונטית למקרה הספציפי העומד לדיון. עוד ביקש ב"כ הנאשם להדגיש את העובדה שאחת מטענותיו העיקריות של הנאשם במהלך ניהול ההליך ובסיכומיו היתה כי עומדת לזכותו טענת ההגנה מן הצדק. טענה זו נדחתה בגדרי הכרעת הדין אך ראוי גם ראוי כי תשמש את הנאשם לעניין העונש הגם שלא היה בה להביא לביטול כתב האישום. ב"כ הנאשם הפנה את תשומת הלב למחדלי החקירה אשר ליוו את הגשת כתב האישום ולעובדה שמכל בעלי הזיקה למקרקעין הנאשם הוא היחיד שעמד לדין ולכן אין מקום למצות עמו את הדין במסגרת הענישה. בנסיבות אלה, סבר ב"כ הנאשם, כי למעשה אין מקום בשלב הנוכחי לגזור את דינו של הנאשם אלא להמתין עד שהמאשימה תסיים לבצע חקירה כנדרש ורק בעקבות אותה חקירה ייגזר דינו של הנאשם.

לחילופין בלבד, ביקש ב"כ הנאשם לזכור, כי למקרקעין מספר בעלים רשומים על פי נסח לשכת רישום המקרקעין, כאשר הנאשם הוא אינו אחד מהם. ככל שיוטל קנס יש לחלקו על מספר הבעלים הרשום, דהיינו להשית על הנאשם את החלק היחסי מסכום הקנס הראוי בנסיבות דנן. כך אף לגבי חתימה על התחייבות ככל שתוטל, אזי סכום ההתחייבות צריך להישקל בהתאם למספר הבעלים הרשום. עוד נטען, כי נוכח העובדה שלמקרקעין בעלים אחרים, אין לחייב את הנאשם בביצוע ההריסה. באם מעוניינת המאשימה להרוס את המבנים היא רשאית לעשות זאת, אך לא לחייב את הנאשם בהוצאותיה או למצער לחייב אותו כדי חלקו ביחס לבעלים האחרים.

אשר למאסר המותנה טען ב"כ הנאשם, כי עסקינן בעונש קשה וחריג נוכח קביעות הכרעת הדין. משכך, עלול הנאשם להיות חשוף להפעלת המאסר המותנה לעתיד לבוא, גם אם לא יהיה לו חלק בביצוע עבירות נוספות שכן אלו תבוצענה ע"י מי מהבעלים האחרים.

ב"כ הנאשם טען כי אמנם כפר הנאשם במיוחס לו והיה צורך בניהול הוכחות, אך אין לומר שניהול ההוכחות היה ניהול סרק, נוכח האמור בהכרעת הדין.

הנאשם, בדבריו האחרונים, טען כי אין לו מה להוסיף על דברי עורך דינו.

שקלתי את הנתונים הרבים שהובאו בפני ואת עניינו של הנאשם.

לא יכולה להיות מחלוקת כי עסקינן בעבירות חמורות ביותר, באשר הוקם מתחם קיט רחב היקף ורב מבנים על קרקע שייעודה חקלאי וזאת ללא היתר.

יחד עם זאת, לא הוכח כי מתבצע שימוש בפועל במתחם הקיט הגם שעל פי התמונות המתחם כשיר ומיועד לשימוש ללא ספק. כמו כן לא הוכח, במידה הנדרשת, כי הנאשם הוא זה שבנה את המתחם ומשתמש בו. אחריותו נגזרה מכוח הסעיפים המפורטים לעיל בחוק התכנון והבנייה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ