אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. ו.מח.לתכנון ובניה מרכז רמלה נ' דחף דלק בע"מ ואח'

מ.י. ו.מח.לתכנון ובניה מרכז רמלה נ' דחף דלק בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 14/08/2012 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום רחובות
1898-03
07/08/2012
בפני השופט:
עיריה מרדכי

- נגד -
התובע:

הנתבע:
1. דחף דלק בע"מ
2. יאיר רוזנקרנץ

החלטה

רקע כללי:

בפניי בקשה לפי סעיף 207 לחוק התכנון והבניה התשכ"ה – 1965 (להלן: חוק התכנון והבניה) להארכת מועד לביצועם של צווי הריסה ללא הרשעה וצווי הפסקת שימוש.

בשנת 2003 הוגשו כנגד המבקשות 1 ו-3 ואחרים, שלושה כתב אישום (ת"פ 1898/03, ת"פ 1900/03 ות"פ 1902/03) בבית המשפט השלום ברחובות בהם יוחסו לנאשמים, ביצוע עבודות ושימושים חורגים במקרקעין ללא היתר, עבירות על סעיפים 204(א), 204(ב), 145, 208, 209 ו-253 לחוק התכנון והבניה.

כעבור כ- 7 שנים, ביום 25/5/10 הורשעו המבקשות על פי הודאתן במסגרת הצגת הסדר טיעון על פי כתבי האישום המתוקנים, בעבירות של שימוש חורג במקרקעין, ללא היתר. בגזר הדין ניתן כנגד המבקשות צו הריסה ללא הרשעה, לגבי המבנים נשוא האישום וצו להפסקת השימוש בהם. כן, הושת על כל אחת מהמבקשות קנס בשיעור של 16,000 ₪. בגזר הדין נקבע כי הצווים ייכנסו לתוקף תוך 18 חודשים ממועד גזר הדין. בית המשפט ציין בגזר הדין כי בחלוף תקופה זו, המבקשות תהיינה רשאיות להגיש בקשה לפי סעיף 207 האמור, כשהמאשימה "תשקול את עמדתה בחיוב, בהתאם להתקדמות ככל שתהיה כזו".

המבקשות הגישו בעבר, ביום 3/11/11, בקשה להארכות מועד לביצוע הצווים הנ"ל (שמועד תחילת תוקפם על פי גזר הדיו היה 25/11/11). בהחלטתי מיום 24/11/11, נעתרתי לבקשה באופן חלקי, בהארכת המועד לביצוע הצווים למשך 100 יום מאותו מועד. ציינתי בהחלטה זו כי בתקופה זו יש כדי לאפשר השלמת פעולות נדרשות, שעה שהיתרים הינם אכן בעתיד הקרוב הנגלה לעין, בהתאם למטרות המחוקק וכדרישת הפסיקה. כן, ציינתי כי המבקשים יהיו זכאים להגיש בקשה מעודכנת, לפחות 30 יום לפני כניסת הצו לתוקף (ראה שם).

הבקשה להארכת המועדים לביצוע הצווים הנ"ל שבפניי עתה הוגשה ביום 2/2/12. ביום 1/3/12 הוריתי על עיכוב זמני של הצווים עד למתן ההחלטה בה.

טענות המבקשת:

המבקשת טוענת כי הצווים נשוא הבקשה נוגעים למספר עבודות בניה ישנות ומינוריות, המהוות חלק קטן מתוך מתחם שלם בו פועלים מזה כ-60 שנה, תחנת תדלוק ושימושים נלווים לה (פנצ'רייה, חשמלייה, רחיצת רכבים ועוד). המבקשת 1 שהינה בעלת הזכויות בתחנת הדלק, פועלת ללא לאות על מנת להכשיר את מתחם תחנת הדלק.

עוד טרם הגיעו הצדדים להסדר הטיעון בתיקים הנ"ל, הגישה החברה המפעילה של תחנת הדלק במתחם (חברת "דור אלון"), עתירה מנהלית כנגד הוועדה המחוזית בטענה כי האחרונה אינה מעניקה לה אישור לשימוש חורג להפעלת חנות נוחות (עת"מ 2571/06). במסגרת העתירה גייסה הועדה המחוזית את המבקשת 1, במטרה להגיע להסכמות לעניין הסדרת המתחם. לאחר משא ומתן ממושך ואינטנסיבי, הגיעו הצדדים להסכם פשרה (שקיבל תוקף של פסק דין ביום 10/2/08), לפיו בתוך שנתיים יוגשו תוכניות להסדרת המתחם כולו, ובכלל זה, הסדרת מבנים הטעונים היתר.

בהתאם להסדר הפשרה, החלה המבקשת 1 לפעול לשם הכשרת תחנת הדלק. נשכרו שירותיו של האדריכל, דב חפץ, וביום 11/2/10 פתחה המבקשת 1 בשני הליכים בפני מוסדות התכנון; הגשת בקשה למתן היתר בנייה והגשת תכנית בינוי למתחם התחנה.

לאחר הגשת התכניות, נערכו מספר פגישות בין האדריכל מטעם המבקשת עם הועדה המחוזית-מקונית, על מנת להציג בפניה רקע לתכנון המתחם ולהגעה להבנות. בעקבות הישיבה שהתקיימה ביום 3/3/10 שלחה הוועדה המחוזית-מקומית ביום 22/4/10 לאדריכל דרישה להכנה תכנית מדידה רלבנטית ועדכנית וכן בקשה להתחיל בהליך של איחוד וחלוקה. כן, שלחה הועדה ביום 3/5/10 הנחיות להכנת תכנית בינוי.

בעקבות הסדרי הטיעון והצווים נשוא הבקשה, הגישה המבקשת 1 בקשה מתוקנת לקבלת היתר לחריגות הבניה במתחם, במסגרתה אף כללה בקשה למתן היתר למבנים הכלולים בכתבי האישום.

להפתעת המבקשות, ביום 5/9/10 הודיעה הועדה למבקשת כי לצורך אישור הבקשה יש לסיים הליך איחוד וחלוקה ואישור תכנית בינוי במקום. במכתב תגובה ששלח ב"כ המבקשת 1 אל הועדה ביום 10/10/11, הובהר, בין היתר, כי הן תכנית הבינוי והן הבקשה להיתר בניה הוגשו לאחר תיאום עם הוועדה. כן, הבהירה המקשת כי היא חולקת על עמדת הועדה לעניין סיום הליך האיחוד והחלוקה לצורך אישור הבקשה, ככל שלא היה מקום להציבה כתנאי לאור הוראות תמ"א/4/2א'.

לאור התפתחויות שחלו לאחרונה, בעיקר לאחר הגשת הבקשה, וביניהם מגעים ושיחות עם אדריכלית הוועדה החדשה שמונתה, לרבות סיכום הפגישה שהתקיימה היום 10/11/11, וכן פגישה שאמורה להתקיים עם רשות הרישוי של הוועדה (במסגרתה תשתתף גם המתכננת החדשה של המחוז), המבקשת קרובה יותר מתמיד לקבלת היתר הבניה הנכסף, כך שקיים בענייננו "אופק תכנוני ממשי".

טענות המשיבה:

המשיבה מתנגדת לבקשה וטוענת כי על אף הפירוט הארוך של ההליכים אותם הציגו המבקשות, הן מצויות היום, למעשה, באותו מצב תכנוני שבו היו ביום מתן גזר הדין, ולא חל שינוי כלשהו מאז, המשפר או מקדם את מצבן.

מיום 5/9/10, המועד שבו קבלו המשיבות את המכתב הוועדה, בו הן נדרשו לסיים את הליך האיחוד והחלוקה ואישור תכנית הבינוי, כתנאי להתקדמות, לא עשו המבקשות דבר עד למשלוח מכתב התגובה לוועדה ביום 10/10/11.

הליכי התכנון והרישוי עומדים במקום בשל העדר התקדמות לביצוע איחוד והחלוקה, על כן, אין כל התקדמות להכשרת המבנים והשימוש. אין גם בסיכום הפגישה מיום 10/11/11 ובטענה כי הבקשה עתידה להיכנס לדיון, כדי להצביע על העתיד כלל וכלל.

ניכר מהבקשה כי רצונן של המבקשות להכשיר את העבירות הינו עז, אולם, הלכה למעשה, לא נראה כי המבקשות נקטו בהליך הנדרש, על מנת, להגשים רצון זה. זמן רב חלף מאז מתן גזר הדין, כאשר למעלה משנה לא עשו המבקשות דבר על מנת לקדם את עניינן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ