אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. המחלקה לחקירת שוטרים נ' טגלה

מ.י. המחלקה לחקירת שוטרים נ' טגלה

תאריך פרסום : 09/06/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8308-09
06/06/2010
בפני השופט:
יעל רז-לוי

- נגד -
התובע:
מ.י. המחלקה לחקירת שוטרים
הנתבע:
פנטפון טגלה (עציר)
גזר-דין

גזר דין

פתח דבר וטיעוני הצדדים

הנאשם הורשע על פי הודאתו בכתב אישום מתוקן, באישום הראשון בעבירה של דרישת נכס באיומים-עבירה לפי ס' 404 לחוק העונשין התשל"ז-1977 (להלן: "חוק העונשין" או "החוק"); ובאישום השני בעבירות של ניסיון שוד- עבירה לפי ס' 403 סיפא לחוק; ועבירת איומים, עבירה לפי ס' 192לחוק.

בהתאם לאישום הראשון ביום 6.12.09 בשעה 04:20 או בסמוך לכך, היה רחמים מנשה (להלן: "המתלונן") בדרכו למרכז רפואי בקרית מלאכי, כאשר שמע לפתע צעקות בשפה האמהרית. מיד אח"כ רץ אליו הנאשם, דחף אותו לקיר סמוך, הלם בו באגרוף בעינו הימנית ובאגרוף נוסף בבטנו, וזאת בעודו צועק "בן זונה תביא לי כסף". בהמשך דחף המתלונן את הנאשם מעליו ונמלט, בעוד הנאשם דולק אחריו. המתלונן המשיך לרוץ עד שהבחין בנהג משאית וביקש ממנו עזרה. הנאשם קרא לנהג המשאית שהמתלונן יביא לו את הכסף. באותה עת הנאשם תפס בצווארון חולצתו של המתלונן וכאשר שיחרר הנאשם את אחיזתו במתלונן, דחף המתלונן את הנאשם והצליח להימלט, כאשר במהלך האירוע ניסה הנאשם להכניס ידו לכיס מכנסיו של המתלונן.

באישום השני הורשע הנאשם בכך שבסמוך לאחר האירוע המתואר, בשעה 05:00 בבוקר לערך, צעד עמירה עטון – קשיש יליד 1934 (להלן: "המתלונן עמירה") לכיוון בית הכנסת. לפתע הגיע הנאשם, בעט בבטנו של המתלונן ודרש ממנו כסף. המתלונן ניסה להתרומם, ואז הכה אותו הנאשם בפניו, הפילו ארצה ובעודו שרוע על הרצפה המשיך ובעט בו מספר פעמים, כאשר למקום האירוע הגיע עובר אורח, ומנע בגופו את המשך הכאתו של המתלונן. כתוצאה ממעשיו המתוארים לעיל, נפצע המתלונן ונגרמו לו המטומות רבות בפניו, חתכים באוזנו ודם רב ניגר ממנה. עוד הורשע הנאשם בעבירת איומים בכך שבתחנת המשטרה איים על שוטרת הסיור בשפה האמהרית בכך שאמר "אני אהרוג אותך, אני לא רוצה שתטפלי בי, רק בן אדם לבן יטפל בי... לאחר שאני אצא מהכלא אשבור לך את הצורה, אני אשבור לך את הראש", וכן איים על השוטרת שישבור את משקפיה וגידף אותה בגסות.

במסגרת הסדר הטיעון, אשר לא כלל הסדר לעונש, הוסכם כי הנאשם ישלח לשירות המבחן לצורך הגשת תסקיר, שלאחריו יטענו הצדדים לעונש.

במסגרת הראיות לעונש העידו שני עדי אופי מטעם הנאשם: מר אילן מהרט ואימו של הנאשם. מר אילן מהרט אשר הינו עובד סוציאלי ומרכז לתכנית הכנה לצה"ל, ציין כי הוא מכיר את הנאשם מזה זמן לאחר שהנאשם הגיע אליו במסגרת תכנית הכנה לקראת גיוס. הוא ציין כי הופתע מאוד לשמוע על האירועים המפורטים בכתב האישום וכי התנהגות זו מנוגדת לאופיו של הנאשם כפי שהוא מכיר אותו באופן חיובי ביותר.

אמו של הנאשם סיפרה כי היא אם חד הורית המגדלת את ילדיה לבדה וכי גידלה את הנאשם לערכים טובים ולתרומה למדינה. לבית המשפט אף הוגש מכתב שכתבה, בו היא מביעה התנצלות עמוקה בשמה ובשם משפחתה על מעשיו של הנאשם וכי המשפחה מתביישת ומוקיעה את מעשיו, כי מדובר במעידה חד פעמית ובנה למד את הלקח ורוצה לשוב למסלול נורמטיבי, לרבות המשך שירותו הצבאי.

הנאשם בדבריו לבית המשפט הביע צער על האירועים, וציין כי הדבר היה בהשפעת אלכוהול. במהלך הדיון אף הוגש מכתב שכתב הנאשם בו הביע חרטה עמוקה על המעשה הנורא שעשה, כלשונו, וביקש מבית המשפט שלא יחמיר עימו, יתחשב באימו, שהיא אם חד הורית ועובדת הימצאותו של הנאשם בבית הסוהר מקשה עליה מאוד. עוד ציין כי ברצונו לפצות את המתלונן על הצער ועוגמת הנפש שגרם לו.

ב"כ המאשימה ביקשה להשית על הנאשם מאסר לתקופה משמעותית, זאת לאור מעשיו החמורים, ובמיוחד בשים לב לעובדה כי מדובר במתלונן שהינו קשיש, כאשר בכך חומרה מיוחדת. עוד ציינה כי אין היא מתעלמת מכך שהנאשם נעדר עבר פלילי, אדם צעיר שעלה ארצה עם אמו בגיל 15 ומשרת במג"ב. עם זאת, נוכח העובדה כי מדובר בעבירה הפוגעת בביטחונו של כל אדם ובפרט באדם קשיש שהינו חסר אונים, האינטרס הציבורי מחייב להחמיר עימו.

עוד הטעימה כי אין לראות בעובדה כי הנאשם שתה אלכוהול טרם האירוע נסיבה מקלה אלא להפך, וכן את העובדה שמדובר בשני קורבנות, תוך שהדגישה את מעשיו החמורים של הנאשם ביחס לקשיש, שהיו עלולים להסתיים באופן חמור הרבה יותר לו לא היה מתערב אדם שלישי. באשר לתסקיר שירות המבחן ציינה ב"כ המאשימה כי המלצת שירות המבחן לא איזנה כראוי בין האינטרסים המוגנים השונים, וכן לא ניתן מענה לפער בין התנהגותו הנורמטיבית של הנאשם לעבירות שביצע, זאת נוכח העובדה כי אין המלצה טיפולית, ומכאן ביקשה שלא לאמצה.

ב"כ הנאשם טענה מנגד כי אין להחמיר עם הנאשם וביקשה לאמץ את המלצות שירות המבחן, נוכח הנסיבות המיוחדות במקרה זה. היא ציינה כי מדובר בנאשם נורמטיבי, חיובי, שקט ומופנם שהאירוע חריג לגביו. עוד הוסיפה כי יש ליתן משקל לעובדה שהנאשם לקח אחריות מלאה על מעשיו והביע חרטה, צער ובושה על מעשיו. עוד הדגישה את תיקון כתב האישום, הודאת הנאשם שהביאה לחסכון בזמן שיפוטי יקר וייתרה את הצורך בעדות הקורבנות ובמיוחד זו של הקשיש. עוד הטעימה ב"כ הנאשם כי יש ליתן משקל לנסיבותיו האישיות של הנאשם, שעלה לארץ בגיל 15 יחד עם אימו וחלק מאחיו ולמרות קשיים רבים הצליח להשתלב בחברה, לסיים 12 שנות לימוד ולהתגייס. עוד הטעימה כי הנאשם עצור רחוק ממשפחתו, במגרש ברוסים, משך זמן רב, דבר המקשה מאוד עליו ועל משפחתו וכי יש ליתן משקל לכך שהנאשם לא היה לגמרי בשליטה, בשל כמות האלכוהול המרובה ששתה.

ב"כ הנאשם הטעימה כי בענייננו לא מדובר על נאשם שתכנן מראש לשדוד קשישים או ביקש לנצל את חוסר הישע של קורבנותיו, שהיו אקראיים, וכי מעשה השוד לא הושלם.

דיון

בעניינו של הנאשם הוגש תסקיר של שירות המבחן, אשר בא בהמלצה להסתפק בתקופת מעצרו של הנאשם ולהטיל עליו עונש מותנה, זאת נוכח גילו הצעיר ובשים לב לעובדה כי מדובר באירוע חריג בחייו מחד ובחומרת העבירות מאידך. שירות המבחן תיאר את הרקע המשפחתי של הנאשם, ממנו עולה כי לנאשם שישה אחים נוספים והם חיים עם אימו וכי אביו נשאר באתיופיה ולנאשם כמעט אין עמו קשר. הנאשם, לאחר שעלה לארץ מאתיופיה בגיל 15, הצליח למרות קשיים לא מעטים לסיים 12 שנות לימוד ואף התגייס לצבא וחש הנאה וסיפוק משירותו. שירות המבחן ציין כי בני משפחתו של הנאשם הביעו פליאה ואכזבה על מעורבותו באירועים וציינו כי לא היו לו בעבר בעיות התנהגותיות כלשהן. עוד עולה מתסקיר שירות המבחן כי קיים פער בלתי מוסבר בין התנהגותו באירועים נשוא תיק זה לבין אורח חייו עד כה. שירות המבחן התרשם כי הנאשם רואה עצמו קורבן ומתקשה להסתכל בצורה מעמיקה על חלקו באירועים. עם זאת ציין כי הנאשם מבטא חרטה ובושה נוכח מעשיו, אותם אינו זוכר לטענתו שכן היה שיכור.

אין ספק כי העבירות בהן הורשע הנאשם הינן חמורות ביותר. הנאשם באישום הראשון דרש נכס באיומים ובאלימות ובהמשך המשיך וניסה לשדוד והכל כלפי עוברי אורח חפים מפשע, תוך שהוא נוקט נגדם אלימות, במיוחד באישום השני, בו הכה המתלונן עד כדי כך שלמתלונן הקשיש בן ה-76 נגרמו עקב כך חבלות בפניו, חתכים באוזנו ודימום מאוזנו. חומרה יתרה יש בכך שהנאשם לא הסתפק בבעיטה שהפילה את הקשיש לרצפה, אלא גם לאחר שהמתלונן-עמירה הופל לרצפה, המשיך הנאשם לבעוט בו ורק התערבותו של עובר אורח אחר היא שעצרה אותו. אין אלא לעיין בתמונות שהוגשו, אשר מעידות על הפגיעה במתלונן הקשיש ועל האלימות חסרת הפשר והקשה שהנאשם הפעיל כלפיו, והדבר מדבר בעד עצמו.

בנוגע לעבירת השוד נפסק לא אחת, כי יש להעניש בחומרה את מי שעובר עבירה זו ולהשית עליו תקופות מאסר ארוכות, במיוחד שעה שמדובר בשוד של קשישים או חסרי ישע, הן לשם הרתעת הרבים, והן כדי להביע את שאט הנפש שחשה החברה נוכח ניצול חולשתן של אוכלוסיות אלה. כך למשל בע"פ 5165/92ע"פ 5165/92 דורון סויסה נ' מ"י (לא פורסם) נקבע כי:

"...חיוני הוא להחדיר לתודעת כל האנשים בעלי נטיות עברייניות מהסוג הנידון, שאם מתנפלים הם על עוברי אורח תמימים, ובמיוחד על אנשים קשישים, חסרי ישע, ושודדים את רכושם תוך הפעלת אלימות, הרי צפויים להם בגין מעשים כאלה עונשים כבדים ומכאיבים..."

אכן בענייננו מדובר על ניסיון שוד, אך עדין הרציונל של הדברים יפה אף למקרה דכאן. עם זאת, יש לשקול את נסיבותיו המיוחדות של המקרה שלפני ואת נסיבותיו האישיות המורכבות והספציפיות של הנאשם שבפני.

מושכלות יסוד הן כי הענישה הינה אינדיבידואלית ויש לבחון כל מקרה לגופו, בשים לב לנסיבותיו המיוחדות. יפים לעניין זה הדברים שנאמרו בע"פ 5106/99 אבו-ניג'מה נ' מדינת ישראל, פ"ד נד(1) 355:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ