אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. המחלקה לחקירות שוטרים נ' גבאי

מ.י. המחלקה לחקירות שוטרים נ' גבאי

תאריך פרסום : 27/10/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום באר שבע
3024-08
27/10/2010
בפני השופט:
אור אדם

- נגד -
התובע:
מ דינת ישראל – ע"י המחלקה לחקירות שוטרים ע"י ב"כ עו"ד הילה זיגלר
הנתבע:
ישראל גבאי – בעצמו ע"י ב"כ עו"ד מורנו
פסק-דין

פסק דין

הנאשם הורשע על פי הודעתו בכתב האישום המתוקן, באישום הראשון בעבירות של שיבוש מהלכי משפט והפרת אמונים של עובד ציבור, באישום השני בעבירה של הפרת אמונים, ובאישום השלישי בעבירות של הפרת אמונים ושיבוש מהלכי משפט.

כעולה מכתב האישום המתוקן, הנאשם שימש מפקד משטרת ההגירה באילת, והיה בקשרים עם חשב במלון בשם ציון, שקיבל את אשת הנאשם כעובדת. באישום הראשון נקבע כי הנאשם הורה שלא לעצור 11 עובדים זרים, בניגוד לנהלים, נוכח רצונו לסייע לציון, ואף מלא דו"ח מעצר מוטעה, כדי להסוות את העניין.באישום השני נקבע כי הנאשם ביקש לעצור עובד בלתי חוקי בביתו ולא במלון.באישום השלישי, נקבע כי הנאשם, שהיה בקשרים חבריים עם בעלי חברה, מהם אף זכה לטובות הנאה, עדכן אותם על תוצאות חיפוש שנערך אצלם, ולעומת זאת, לא דיווח על עובדים זרים שידע שמועסקים אצלם ולא פעל למעצר של אותם עובדים בחברה. כאשר נעצרו 7 עובדים מהם 5 עובדים בלתי חוקיים בחברה הנ"ל, הורה הנאשם שלא לרשום את שם החברה, ולא לברר מיהו המעסיק של העובדים הזרים, הכל כדי למנוע מבעלי החברה להחקר.

המחלוקת בין הצדדים נגעה לשניים: לסוגיית ההרשעה ולסוגיית העונש, כאשר התשובה לשאלה השניה נגזרת גם מההכרעה בשאלה הראשונה. אדון באלה אחד לאחד.

סוגיית ההרשעה – הכלל הוא הרשעת נאשם שנקבע כי ביצע עבירה פלילית. החריג הוא המנעות מהרשעה. פסק הדין המנחה בעניין הקריטריונים לאותם חריגים בהם אפשר ליתן פסק דין ללא הרשעה, הינו הלכת תמר כתב, שם קבעה כב' השופטת דורנר כדלקמן:

"...שיקומו של נאשם - הגם שהוא מהווה שיקול מהותי שלציבור כולו עניין בו - הינו אך אחד משיקולי הענישה, שאליו מתווספים שיקולים אחרים הנובעים מאופיה של העבירה. אכן, ענישתו של נאשם היא אינדווידואלית, ובית-המשפט בוחן עניינו של כל נאשם ונאשם ואינו קובע את עונשו אך על-פי מהות העבירה. ואולם, מהותה של העבירה, הצורך בהרתעת הרבים, ובעבירות שקורבנן אינו הפרט אלא הציבור כולו אף הוקעת מעשי העבירה - בצירוף מדיניות ענישה אחידה ככל האפשר על -יסוד שיקולים אלה - כל אלה משמשים כגורמים העלולים לגבור אף על שיקומו של הנאשם. הימנעות מהרשעה אפשרית איפוא בהצטבר שני גורמים: ראשית, על ההרשעה לפגוע פגיעה חמורה בשיקום הנאשם; שנית, סוג העבירה מאפשר לוותר בנסיבות המקרה המסוים על ההרשעה מבלי לפגוע באופן מהותי בשיקולי הענישה האחרים המפורטים לעיל...." (ע"פ 2083/96 תמר כתב נ' מדינת ישראל, פ"ד נב (3) 337 , 341-342 (1997)).

מכאן שלפי הלכת כתב, ראשית יש להוכיח פגיעה חמורה בשיקום הנאשם. אין מדובר בפגיעה קלה, אלא בפגיעה קשה וקונקרטית. שנית, גם אם מוכחת פגיעה קשה כזו, יש לבחון אם טיבה של העבירה מאפשר העדר הרשעה, מבלי לפגוע בשיקולי הענישה האחרים. שני השיקולים הם כמובן מצטברים, ואין די באחד מהם בלבד כדי להצדיק המנעות מהרשעה.

כב' השופטת פרוקצ'יה קבעה כי:

"...המשפט מניח כי רקמת החיים האנושיים, בהשתקפותה בהליך הפלילי, מולידה מצבים קיצוניים שאינם מתאימים להחלת העיקרון העונשי הרחב המחייב הרשעה פלילית בעקבות הוכחת אשמה. במצבים חריגים ומיוחדים, כאשר עלול להיווצר פער בלתי נסבל בין עוצמת הפגיעה של הרשעה פלילית בנאשם האינדיבידואלי לבין התועלת שתצמח לחברה ולאינטרס הציבורי מקיומה של הרשעה, נתון בידי בית המשפט הכוח להחליט כי, חרף אשמתו של הנאשם, הוא לא יורשע בדין... ...בנסיבות חריגות ומיוחדות, כאשר עלול להיווצר יחס בלתי סביר בין חשיבות ההרשעה לאינטרס הציבורי לבין עוצמת הפגיעה הצפויה לנאשם באם יורשע, ובהתחשב במכלול הנתונים הרלבנטיים לעניין, ניתן לעשות שימוש בסמכות אי ההרשעה. לצורך כך, יש להתחשב, מצד אחד, במשמעותה של העבירה שנעברה מבחינת השלכתה על הנורמות החברתיות והמסר הציבורי המתחייב מהן. מצד שני, יש לתת את הדעת לנסיבות אישיות שונות הקשורות בנאשם - גיל, עבר קודם, - אם נורמטיבי אם לאו, נתונים שונים הקשורים למצבו האישי והבריאותי, והשפעת ההרשעה על סיכויי שיקומו. מעבר לכל אלה, יש גם לשקול במבט רחב את השפעת אי ההרשעה על ההליך הפלילי בכללו, ואת המסר החברתי שאי ההרשעה טומן בחובו בנסיבות העניין הספציפי..." (ע"פ 5102/03 מדינת ישראל נ' דני קליין, תק-על 2007(3), 3596 , 3638 (2007)).

בעניין קליין הנ"ל, מצא בית המשפט העליון להשיב את ההרשעה בעבירה של "תחבולה" חרף נסיבות אישיות מיוחדות של הנאשם.

יצויין כי כאשר מדובר בעובד ציבור שעבר את העבירה תוך כדי מילוי תפקידו, המקרים בהם יתאפשר שלא להרשיעו בדין – יהיו עוד נדירים יותר, כפי שנקבע:

"...אמנם אין לקבוע כלל מוחלט המחייב הרשעה בכל מקרה בו מדובר בעובד ציבור. אך היותו של הנאשם עובד ציבור מהווה שיקול משמעותי לדחות את עתירתו להימנע מהרשעה. המקרים בהם יזכה עובד ציבור לחסד יוצא הדופן של הימנעות מהרשעה הם נדירים..." (ת"פ (מחוזי ת"א) 40332/05 מדינת ישראל נ' אסנת אלון-לאופר, תק-מח 2006(4), 1203 , 1212 (2006)).

ככל שמדובר בעובד ציבור בכיר יותר, האמור לשמש מופת ודוגמה, כך יקשה לשקול העדר הרשעה.

בית המשפט המחוזי בנצרת, הפעיל את ההלכה הנ"ל לגבי מורה שעשה שימוש בתעודה מזוייפת והודה בביצוע עבירות של הפרת אמונים, עדות שקר ושימוש במסמך מזוייף בנסיבות מחמירות:

"...נוכח מהות המעשים וחומרת העבירות, כמו גם בזיקה למיהות העושה, הימנעות מהרשעת המערער בדין, לדידו של בית משפט קמא, יהא בה כדי להוות תוצאה בלתי מידתית בנסיבות העניין ויהא בה כדי לפגוע באופן מהותי בשיקולי הענישה האחרים. יודגש, כי לא נעלמו מעיניו של בית משפט קמא נסיבותיו האישיות של המערער והנפקות אשר יכול ותהא להרשעתו בדין, אך בשים לב למקבץ העבירות שעבר, מסכת המעשים והחומרה הגלומה בהם, סבר בית משפט קמא שאין בנסיבות לקולא כדי להצדיק הימנעות מהרשעת המערער בדין, אם כי ראוי שהן יקבלו את ביטויין בשאלת גזירת דינו של המערער... ...בית משפט קמא איזן כראוי בין האינטרס הציבורי אל מול נסיבותיו האינדיבידואליות של המערער ואיננו סבורים, כי נפלה טעות בהכרעת דינו המצדיקה התערבותנו. אין בידינו אלא להתייחס בחומרה רבה למעשיו של המערער. אין המדובר בכשלון רגעי או חד-פעמי. מעשיו של המערער השתרעו על פני תקופה של למעלה משנה ושמונה חודשים... ...המערער היה אמור לשמש דוגמא ומופת לתלמידיו ולכלל הציבור, אך הוא הפר את סטנדרט ההתנהגות הגבוה במיוחד הנדרש מאיש חינוך והפרה זו מחייבת מצידה החמרה בעונש... ...עם כל הצער באשר לפגיעה האפשרית במערער בעקבות הרשעתו, האינטרס הציבורי, מדיניות ענישה הולמת הצופה פני עתיד, ההיבט ההרתעתי והוקעת מעשי המערער, כל אלה משמשים גורמים הגוברים על שיקומו של המערער בנסיבות מקרה דנן... ...מכאן יוצא, שאין מתקיימים בעניינו של המערער התנאים שנקבעו בהלכת כתב, המצדיקים את החלת החריג של אי הרשעה; הגם, שאי הרשעת המערער בנסיבות מקרה זה מחטיאה את המטרה ויש בה כדי לשדר מסר שלילי לציבור..." (עפ"א (מחוזי נצ') 112/08 פרח בן פאיז סאלם נ' מדינת ישראל, תק-מח 2008(2), 14773 , 14777 (2008)).

כך גם בענייננו, העובדה שמדובר במפקד משטרת ההגירה באילת משווה לעבירות חומרה מיוחדת. גם העובדה שמדובר במספר אישומים, המשתרעים על פני תקופה ממושכת, כלפי כמה אזרחים (האישומים הראשון והשני לחוד, האישום השלישי לחוד), והכל תוך תחכום והסוואה, כל אלה מחייבים לדעתי את ההרשעה בדין.

יודגש כי אף שירות המבחן למבוגרים איננו ממליץ על העדר הרשעה. שירות המבחן ערך שני תסקירים מקיפים לגבי הנאשם, תסקירים מיום 3.6.09 ומיום 2.9.09, בהם הדגיש את נסיבותיו האישיות של הנאשם. שירות המבחן התרשם כי הנאשם לוקח אחריות על מעשיו ומתחרט על המעשים, ומציע להביא בחשבון נסיבות אלה בקביעת העונש, אולם לא בהעדר הרשעה.

הסניגור המלומד טען לפגיעה קשה וקונקרטית בנאשם אם יורשע, בשלילת האפשרות לקבל רשיון של חוקר פרטי, ובסיכון כי לא יקבל רשיון מונית. כל אלה לא שכנעוני כי די בהם כדי להצדיק העדר הרשעה בנסיבות העניין.

אשר על כן, אני קובע כי הרשעתו של הנאשם תיוותר על כנה.

סוגיית הענישה – המאשימה עתרה לגזור על הנאשם עונש של מאסר בפועל ממש, מאסר מותנה וקנס כספי. ההגנה ביקשה להסתפק בעונש קל יותר, והמציאה פסיקה מקלה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ