אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. היועץ המשפטי לאגף מס הכנסה נ' שונות2 בע"מ ואח'

מ.י. היועץ המשפטי לאגף מס הכנסה נ' שונות2 בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 21/10/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ירושלים
5844-07
20/10/2010
בפני השופט:
אילתה זיסקינד

- נגד -
התובע:
מ.י. היועץ המשפטי לאגף מס הכנסה ע"י ב"כ עו"ד אמנו
הנתבע:
1. שונות2 בע"מ
2. מזון ומחיה הפצות בע"מ
3. ק
4. ח קסטון בע"מ
5. יוסף אלקובי

החלטה

בבקשת הסניגור לגילוי חומר חקירה.

1.התנהלות ההגנה בתיק זה לוקה באופן חמור בסחבת קשה, הן באי התייצבויות מטעם הסניגור לישיבות רבות, שגרמו לדחיות רבות בדיונים, כשכבר בהחלטתו מיום 7.4.09 ביקש כב' השופט מינץ את הנמקת הסניגור להשית הוצאות על ההגנה בשל אי התייצבותו, ובהמשך בשל עיכוב ממושך לצורך הסרת המחדלים. לאחר 14 ישיבות התיק אף נקבע להוכחות בפני כב' השופטת מינץ ליום 21.6.09, אך הסניגור שוב לא התייצב לישיבת ההוכחות ,והדיון נדחה.

2.לאחר שהתיק הועבר לטיפולי קבעתי דיון ליום 30.5.10, אך גם לדיון זה הסניגור לא התייצב, טען הנאשם 4, שהוא מנהל הנאשמות 1-3, כי בדעתו לנהל את התיק בעצמו, ולאחר ששמעתי מפיו את תשובת הנאשמים לכתב האישום, קבעתי את התיק להוכחות ליום 24.10.10, לאחר שבהחלטתי מיום 30.5.10 ציינתי את התנהלותה הקלוקלת של ההגנה שגרמה בשל מחדליה לעיכוב ניהול התיק במשך זמן רב ביותר.

3.אציין בפתח דבריי כי בפניי לא הוגשה כל בקשה לגילוי חומר חקירה ולפיכך לא דנתי בכזו. אמנם בישיבה הנ טען הנאשם 4 כי לצורך ניהול ההגנה דרוש לו חמר חקירה, לגביו פנה למאשימה עוד ביום 1.9.10, אולם לא היה בפיו כל הסבר, מדוע למרות שמיום 1.9.09 חלפו 9 חודשים בלא שקיבל תשובה מהמאשימה, הוא לא פנה לבימ"ש בבקשה מתאימה לגלוי חומר חקירה, כדי לקדם את ניהול התיק. כמו"כ הוא חוייב בהוצאות בשל הדחיות הרבות שנגרמו בשל הסחבת שנקטה ההגנה, והתיק נקבע להוכחות ליום 24.10.10.

4. עתה כשהתיק קבוע להוכחות בעוד ימים ספורים, עתר הסניגור למותב זה ביום 12.10.10 בבקשה לגילוי חומר החקירה, בהסתמך על החלטת ביהמ"ש המחוזי בירושלים (כב' השופט ענבר) מיום 19.7.10 ב-ע"ח 13658-07-10 שביטל את החלטת ביהמ"ש לדחות על הסף את בקשת הנאשם לדון בבקשה לקבלת חומר חקירה (בדונו בערר שהגישו הנאשמים), ואיפשר להגנה לקיים בביהמ"ש דיון בבקשה לגילוי חומר חקירה, תוך שציין כי הדבר ייעשה באופן ובעיתוי שיאפשרו לשמוע את ההוכחות במועד שנקבע, וציין כי ראוי היה לדון בבקשה כזו בשלבים הרבה יותר מוקדמים, כמו"כ הותיר על כנם את ההוצאות בהם חוייבו הנאשמים.

5.לא ברור לי על איזו החלטה לדחות על הסף את בקשת ההגנה לגילוי חומר חקירה, נסב הערר שהגישו הנאשמים לביהמ"ש המחוזי, שכן וכאמור, בהחלטתי מיום 30.5.10 לא דחיתי כל בקשה לגילוי חומר חקירה, משום שבקשה כזו לא הוגשה כלל ולא היתה בפניי. ההתייחסות לכך בדברי הנאשם 4 היתה אך לענין הסחבת שננקטה ע"י ההגנה גם בענין זה, שכן היא לא הגישה לביהמ"ש כל בקשה, למרות שחלפו 9 חודשים מאז פנתה למאשימה ביום 1.9.10. בכל מקרה היה על ההגנה להגישה בפני מותב אחר, בהתאם לסעיף 74 (ג). מכל מקום מאחר ובקשה כזו לא הוגשה, בוודאי שהיא גם לא הובאה לדיון בפני שופט, ולא נדונה.

6.עתה מתברר כי שוב נגרם בענין זה מחדל חמור וקשה מצד ההגנה, שכן אף שהדרך היתה סלולה בפניה להגיש בקשתה לביהמ"ש מיד לאחר הדיון מיום 30.5.10, לא כל שכן לאחר הדיון מיום 19.7.10 בביהמ"ש המחוזי, היא לא פנתה בבקשה מתאימה לביהמ"ש, אלא שוב נקטה סחבת ורק ביום 12.10.10 הגישה לביהמ"ש את הבקשה, למרות שביהמ"ש המחוזי ציין בפירוש בהחלטתו כי יש לקיים את הדיון בבקשה באופן ובעיתוי שיאפשרו לשמוע את ההוכחות במועד שנקבע. בנסיבות אלה היה עליה להגישה בסמוך לאחר החלטת ביהמ"ש המחוזי, על מנת שייקבע בה דיון בהקדם ומבעוד מועד. משלא הוגשה הבקשה, ברי כי לא ניתן היה לדון בה.

7.הנה כי כן, שוב נקטה ההגנה סחבת גם עתה, ובניגוד להחלטת ביהמ"ש המחוזי - הגישה את הבקשה רק ביום- 12.10.10 - מועד סמוך ביותר לישיבת ההוכחות, שלא הותיר כל אפשרות לבירורה ולקביעתה לדיון בטרם ישיבת ההוכחות, ובשולי הדבריים אציין כי היא גם הוגשה לתיק המתנהל בפני מותב זה, למרות שמקומה להידון בפני מותב אחר.

8.המאשימה מתנגדת בתגובתה לדחיית ישיבת ההוכחות, לאור השהוי הרב בהגשת הבקשה, ולאור העובדה שלמרות ההסכמה כי הנאשמים יגישו אליה בקשה מסודרת, לא נעשה מאומה, אלא רק עתה הם לפתע הגישוה לביהמ"ש ימים ספורים לפני ישיבת ההוכחות, אליה כבר הוזמנו כל העדים.

9.אמנם במשפט הפלילי נדרשת התחשבות בזכויות הנאשם, אולם גם לנאשמים חובות, וביניהם לאפשר את ניהול המשפט באופן יעיל ותוך זמן סביר, שכן נאשם הנוקט סחבת ממושכת, מקום בו הוא יכול למנעה, תוך בזבוז זמן שיפוטי יקר של הציבור, פוגע בסופו של יום באינטרס הציבורי. במצב זה איני סבורה כי האיזון הראוי והמתחייב עקב הסחבת הננקטת מצד ההגנה לאורך כל הדרך וגם עתה, מציקה דחיית ישיבת ההוכחות שניה שנקבעה בתיק זה, לאחר שישיבת הוכחות קודמת בוטלה, עקב אי התייצבות ההגנה. בעיקר אין לכך הצדקה, כאשר לא היתה כל מניעה כי ההגנה תגיש את הבקשה לגילוי חומר חקירה מבעוד מועד לפני ישיבת ההוכחות, כדי שניתן יהיה לקיים בה דיון. משההגנה נמנעה מכך ונקטה מחדל נוסף בשורת מחדליה, אין לה להלין אלא על עצמה.

10.אשר על כן, לאור הסחבת הממושכת הננקטת מצד ההגנה בתיק זה לאורך כל הדרך מזה 3 שנים, ולאחר שגם עתה, חרף המיגבלה שהטיל ביהמ"ש המחוזי בקיום הדיון בבקשה לגילוי חומר חקירה, ומאחר והסניגור לא מצא לנכון לנמק מדוע הגיש את הבקשה לביהמ"ש בשיהויי כה רב ובסמוך לישיבת ההוכחות, בניגוד להחלטת ביהמ"ש המחוזי, אני דוחה את הבקשה, ועל הצדדים להתייצב לישיבת ההוכחות ביום 24.10.10.

11.המזכירות תשלח עותק מהחלטתי בפקס' לב"כ הצדדים.

ניתנה היום, י"ב חשון תשע"א, 20 אוקטובר 2010, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ