אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מתן סעד זמני למשגיח כשרות שפוטר לכאורה בשל אפליה על רקע מעמד אישי

מתן סעד זמני למשגיח כשרות שפוטר לכאורה בשל אפליה על רקע מעמד אישי

תאריך פרסום : 12/01/2009 | גרסת הדפסה
בש"א, ע"ב
בית דין אזורי לעבודה בתל-אביב - יפו
5382-08,11253-08
12/01/2009
בפני השופט:
ד"ר יצחק לובוצקי

- נגד -
התובע:
משה והב
עו"ד מרדכי לוין
הנתבע:
1. המועצה הדתית לתל אביב-יפו הרבנות במחוז
2. מלון דיויד אינטרקונטיננטל -קלאסיק הוטל

עו"ד דרור גל
עו"ד סיגל פעיל
החלטה

התובע (להלן גם: "העובד" או "המבקש" או "המשגיח"), הוא משגיח כשרות מטעם נתבעת 1 (להלן גם: "המועצה הדתית" או "הרבנות"), ובמסגרת זו מועסק במשרה חלקית ומצומצמת מאוד (עד פעמיים בחודש) במלון שבבעלות נתבעת 2 (להלן גם: "המלון"). לטענתו הוא איבד את עבודתו במלון בשל מעמדו האישי כגרוש מאשתו.

נסיבות המקרה:

בחודש אוגוסט 2008 הודיע המלון לתובע על הוצאתו ל"חופשה ללא תשלום" מהמלון, לאחר שהמועצה הדתית החליטה שאין הוא כשיר לשמש כמשגיח במלון. על החלטת ההשעייה משיג העובד בבקשתו הנוכחית לפני ביה"ד. הוא מבקש ליתן לו "סעד זמני" המורה למלון ולרבנות להשיבו לתפקידו, תפקיד אותו הוא ממלא לדבריו בהצלחה מלאה מזה כתשע (9) שנים.

התובע התגרש זה מכבר מרעייתו והוא מתגורר באזור נהריה. העובד מגיע למלא את תפקידו במלון פעמיים בכל חודש לערך, בסופי השבוע בלבד, כאשר לעבודתו במלון הוא מופיע עם שלושה מילדיו הקטינים, המתארחים באדיבות המלון בעת שהמשגיח ממלא את תפקידו.

ביום 7.8.08 נקרא המבקש לבירור (להלן גם: "הליך הבירור") אצל הממונים עליו מטעם המועצה הדתית (הרב מיכה הלוי והרב בועז הלוי). בהליך הבירור התבקש העובד ליתן דין וחשבון בקשר לתיפקודו בשבת שקדמה להליך הבירור. נבדקו סוגיות הלכתיות הנוגעות לכשרות במלון, וגם שאלת "מעמדו האישי" של התובע עלתה לדיון. הועלה חשש (כך לדברי המשגיח) כי העובד עלול לנצל את שהותו במלון בסופי שבוע, לצורך אירוח נשים בחדרו.

בתום הליך הבירור הושעה התובע מעבודתו במלון, והוא חדל את עבודתו שם בפועל מאוגוסט 2008. המלון מצידו הופתע מהחלטת הרבנות, ולמעשה נודע לו עליה עת שם ליבו כי התובע כבר אינו מתייצב לעבודתו.

עם זאת למשגיח נמסרה החלטת ההשעיה בסמוך לקבלתה ע"י המועצה הדתית, בשיחה טלפונית עמו. המלון מצידו שכר מחליף זמני שימלא את תפקידו של התובע.

בהודעה כתובה שהגיעה לתובע מאוחר יותר, נרשם בנימוקי ההשעיה כדלקמן:

"לאחר בירור מצב כשרות שבת במלון ועבודתך בנידון, ולאחר שמצבך המשפחתי מהווה בעיה להמשך עבודתך, מחלקת הכשרות החליטה להשהותך מעבודת הכשרות במסגרת הרבנות תל-אביב עד הודעה       חדשה ..." (נ/3 - להלן גם: "החלטת ההשעיה"; ההדגשה לא במקור).

רק לאחר כשלושה (3) חודשים, קרי בנובמבר 2008, החליט התובע שלא להשלים עם החלטת ההשעיה נ/3 וביקש מביה"ד להתערב. הוא מבקש להורות למלון להשיבו מיידית לעבודתו.

ההכרעה:

אין ספק כי לתובע זכות תביעה לכאורית כנגד המועצה הדתית ו/או המלון, בקשר להשעייתו מעבודתו. שכן, יצאה בת קול מלפני ביה"ד הארצי לעבודה לפיה "הפליה עקיפה" בגדר הפליה היא ובלבד שנמצא בה פסול ( ר' דב"ע נו/129-3 שרון פלוטקין ואח' נ' אחים אייזנברג, פס"ד מיום 8.9.97 מפי כב' השופטת ברק). במקרה דנן, עצם העלאת נושא "המצב המשפחתי" בהחלטת ההשעיה, קל וחומר, תוך קביעה שמעמד "הגרוש" מהווה "בעיה להמשך העבודה" היא הפליה עקיפה פסולה.

אין הוכחה כי למצבו המשפחתי (הגירושין) של התובע היה איזו שהיא השפעה על תיפקודו בעבודתו במלון. נסיון הרבנות לטעון בביה"ד כי לינת הילדים הקטינים במלון הפריעה לעבודת התובע, לא הסתמך על שום ראיה ממשית. גם נסיון המועצה הדתית לטעון כי הגורם להשעייה היא "דוחות כפולים" שהוצאו לא מועיל לה. שכן טענה זו אינה מאיינת את הפסלות של "ההפליה העקיפה" המתבטאת בכך שנושא "המעמד האישי" של המשגיח היה חלק מהדיון לפני הגורמים שהחליטו על השעייתו. שכן, המניע ליצירת השוני האסור בין השווים אינו המכריע, ולצורך קביעת קיומה של הפליה "יש לבחון את התוצאה הסופית כפי שהיא מצטיירת במציאות החברתית" ( בג"ץ 104/87 ד"ר נבו נ' ביה"ד הארצי, פ"ד מב' (4) 749, 759).

התוצאה הסופית כפי המצטיירת במקרה הנוכחי, היא שעובד איבד את מקום עבודתו משום מעמדו האישי כ"גרוש". די לנו לכאורה בכך, על מנת לפסול את "הליך ההשעיה" ו/או לזכות את התובע בפיצוי ההולם את התנהגות הרבנות בפרשה. ואולם, אין אנו עוסקים בהכרעה ב"הליך העיקרי" ולא נקבע כאן עובדות הצריכות לתביעה העיקרית. שכן, הסעד שאותו מבקש התובע, נשוא הדיון הנוכחי, הוא "סעד זמני" בלבד.

שתי השאלות העיקריות שעל בית הדין להעמיד על הפרק, בשוקלו מתן סעד זמני כזה הן: עד כמה נחוץ הסעד, ואיזו תוצאה צפויה בעקבות הסירוב להענקתו. שכן, מדובר ב"תרופת חירום" בלבד ( ר' ד"ר דודי שוורץ, "סעדים זמניים קווים מנחים להפעלת שיקול הדעת", מחקרי משפט יג' (1996) עמ' 442).

במקרה הנוכחי, אין מדובר במטה לחמו העיקרי של התובע. פרנסתו העיקרית של המבקש מצויה הרחק מהמלון שבו אנו עוסקים. מדובר במשרה צדדית מצומצמת מאוד, כאשר עיקר עיסוקו של התובע הוא באיזור הצפון ולא אצל המלון. יתר על כן, התובע השתהה בהגשת בקשתו להחזרה בפועל לעבודתו, במשך כשלושה חודשים, ובינתיים גם מונה לו במלון מחליף. המבקש גילה איפוא את דעתו שאפילו לו עצמו העבודה במלון, אינה עניין של "תרופת חירום" החייבת להתקיים. המבקש עותר ל"סעד זמני" וככזה דורשים ממנו שלא ישתהה בפנייתו לבית הדין (ר' דב"ע נא/69-3 יגאל אנושי נ' עיריית חולון, סע' 21 לפס"ד מיום 3/1/91).

אין הכרח איפוא בהענקת "סעד זמני" מלא של החזרה לעבודה במקרה נשוא הבקשה הנוכחית. די לנו להורות למלון להמשיך את קיומם של יחסי העבודה, כפי שהיו בחודשים האחרונים, קרי, כ"חופשה ללא תשלום", תוך שהמלון דואג לרצף תשלום זכויותיו של התובע לגמלה או פנסיה, באופן שוטף ועל חשבונו כפי שהיה בתקופת עבודתו של המשגיח בפועל. והכל עד סיומו של ההליך העיקרי המתנהל לפני ביה"ד. המלון גם ימנע מלאייש דרך קבע (להבדיל מאיוש זמני) את תפקידו של התובע כמשגיח כשרות במלון, במהלך השבת.

נעיר כי לאחר סיום הטיעון בעל פה בביה"ד, הזדרזה הרבנות לערוך לתובע "שימוע חדש", תוך שהפעם היא מנסה לנטרל את שיקול מעמדו האישי, ממסגרת שיקוליה. עד כמה הצליחה בכך, ועד כמה ניתן לרפא את הפגם שבהחלטת ההשעיה הקודמת, יידון ביה"ד במסגרת התובענה העיקרית.

סוף דבר :

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ