אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מתן סעד זמני בסכסוך סביב הסכם השילוט במגרש של קבוצת בני-יהודה תל-אביב

מתן סעד זמני בסכסוך סביב הסכם השילוט במגרש של קבוצת בני-יהודה תל-אביב

תאריך פרסום : 30/11/2016 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
39229-11-16
29/11/2016
בפני השופט:
עמית יריב

- נגד -
מבקשת:
מעיינות א.גד בע"מ
עו"ד דורון קילשטיין
משיבות:
1. ג'פניקה בע"מ
2. בני יהודה ת"א (2003) (ע"ר)
3. לאנדורה השקעות בע"מ

עו"ד חיים פיצ'ון
עו"ד יובל צלטנר
החלטה
 

 

 1. לפניי בקשה למתן סעד זמני, שיורה למשיבות להסיר את השילוט שהציבו בשלט חוצות הממוקם על חומת אצטדיון הכדורגל בשכונת התקווה בתל-אביב (שלט מס' 4024-001-0022-14 על פי רישומי עיריית תל-אביב – יפו, להלן: "השלט"), וכן לאסור על המשיבות או מי מהן לפרסם בשלט פרסומים מטעמם או לפגוע בפרסומי המבקשת.
 2. המבקשת טוענת, כי היא מחזיקה בהסכם תקף המקנה לה את זכויות הפרסום בשלט עד שנת 2022, לרבות הזכות להמחות את זכויותיה מכוח ההסכם, וכי אכן המחתה את זכויותיה אלה לחברת נורסטאר מדיה בע"מ (להלן: "נורסטאר").

המשיבות טוענות, כי ההסכם שמכוחו החזיקה המבקשת בזכויות בשלט – הוא הסכם בלתי חוקי ובלתי תקף, מאחר שלא נחתם על ידי בעלי זכויות החתימה החוקיים במשיבה 1 (ובאופן מדויק יותר: נחתם על ידי חותם אחד, ולא בידי שניים כנדרש), וכן מאחר שלא דווח לרשות לבקרה תקציבית של ההתאחדות הישראלית לכדורגל (להלן: "הבקרה התקציבית"). המשיבות טוענות עוד, כי כבר בחודש אוגוסט 2016 הודיעה המשיבה 1 למבקשת כי זכויותיה בשלט – פקעו.

 1. כידוע, שני השיקולים העיקריים הנבחנים בבחינת בקשה לסעד זמני הם סיכויי ההליך ומאזן הנוחות. עוד בוחן בית המשפט את התנהלות הצדדים – תום לב, ניקיון כפיים וכדומה. אקדים מסקנה לדיון ואציין, כי דין הבקשה להתקבל, וזאת בעיקר לאור עמדתי, כי המשיבות עשו דין לעצמן, ונקטו סעד עצמי על מנת לאכוף את זכויותיהן הנטענות – וכך לא ייעשה במקומותינו.
 2. בחינת סיכויי ההליך העיקרי מלמדת, כי מדובר בהליך סבוך, הכולל התחשבנויות נרחבות בין המבקשת ובין המשיבה 1. בחינה ראשונית של המערך ההסכמי שבין הצדדים מעורר שאלות אחדות, הן לעניין החתימות על ההסכם השנוי במחלוקת, הן לגבי אופן תשלום התמורה והן בעניינים נוספים, ועל כן ככל שמדובר בהליך העיקרי, אין מדובר בתביעה שהיא "עניין סגור" מצד המבקשת. מאידך גיסא יש לציין, כי גם אם נפלו פגמים בהתקשרותה של המשיבה 1 – הן מבחינת בעלי זכות החתימה, הן מבחינת הדיווח לבקרה התקציבית – עדיין אין פירוש הדבר בהכרח שהמבקשת אינה זכאית לזכויות מכוחם של הסכמים אלה, ואין פירושו שמדובר בהסכם בלתי חוקי שדינו בטלות מלאה.

על כן אני סבור, שמבחינת סיכויי ההליך – כפות המאזניים מעוינות, ואילו נשקל רק שיקול זה – אינני סבור שהיה מקום ליתן את הסעד הזמני שהתבקש.

 1. בחינת מאזן הנוחות מעלה תמונה דומה: בסיכומו של דבר, המחלוקת בין הצדדים נסובה על כסף: מי יהיה הגורם שיוכל ליהנות מפירות השלט, להשכירו ולזכות ברווחים שהוא מניב. אם יינתן צו, אזי ככל שיתברר שהמבקשת עושה שימוש בשלט שלא כדין (וככל שתוגש תביעה מסוג זה) – אפשר שהמשיבה 1 תהיה זכאית לפיצוי מכוח דיני עשיית עושר ולא במשפט; ככל שלא יינתן צו, ובמקרה שיתברר שזכויותיה של המבקשת בשלט נפגעו שלא כדין – אזי ניתן יהיה לפצותה בכסף, אם כי במקרה זה כפות המאזניים נוטות במידה מצומצמת לטובת מתן הצו, שכן מעורבים בעניין זה צדדים שלישיים (אף שיש לציין, שצדדים שלישיים אלה – בעיקר נורסטאר ולקוחותיה – לא צורפו להליך מלכתחילה). עם זאת, יוער כי גם בחינת מאזן הנוחות לא הייתה מספיקה על מנת להצדיק את הצו המבוקש.
 2. הטעם שבעטיו אני סבור שנכון וראוי יהיה ליתן את הסעד המבוקש הוא התנהלות הצדדים, ובעיקר – התנהלות המשיבות. עניין זה רלוונטי גם לבחינה אם מדובר בסעד זמני מסוג צו "עשה", המשנה מצב קיים (סעד שבית המשפט ייתן במשורה), או שמא מדובר בסעד זמני רגיל, מסוג צו מניעה, אשר נועד למנוע שינוי של המצב הקיים.

המשיבות טוענות, כי כבר בחודש אוגוסט 2016 הודיעו למבקשת על פקיעת זכויותיה בשלט. לא הובאה כל הודעה כזו בכתב, והטענה היחידה היא כי יו"ר הוועד המנהל של המשיבה 1, מר ברק אברמוב (שהוא גם בעל מניות במשיבות 2 ו-3) הודיע למנהל המבקשת, מר עוז, על ביטול ההסכם (וראו עמ' 10 לפרוטוקול, ש' 9 – 10). בסעיף 33 לתצהירו של מר אברמוב נכתב כי "המשיבה 1" היא שהודיעה על פקיעת זכויות הפרסום. גרסה זו, שממנה מבקשות המשיבות לגזור טענת שיהוי בהגשת הבקשה לסעד זמני, אינה מקובלת עליי, והיא מגלמת לטעמי גם כשל לוגי בטיעוני המשיבות, ואבאר.

 1. טענתן היסודית של המשיבות כלפי ההסכם שהקנה למבקשת את הזכויות הנדונות היא כי הסכם זה לא נערך כדין, לא נושא את חתימותיהם של בעלי זכות החתימה הרלוונטיים במשיבה 1 וכיו"ב. עם זאת, לא ניתן לכחד, שתוצאותיו של ההסכם – היו ברורות ונהירות למשיבות לכל אורך הדרך, שהרי השלט – שלט; הוא אינו מוסתר, אלא להיפך. אין גם טענה כי המשיבה 1 לא הייתה ערה לטענותיה של המבקשת ביחס לזכויותיה בשלט. על כן ככל שהמשיבה 1 (להבדיל ממר אברמוב) ביקשה להודיע על ביטול הזכויות – היה עליה לעשות כן באופן מסודר, ועוד לפני כן – היה עליה לקבל את ההחלטה על כך באופן מסודר. ב"כ המשיבות עמדו על כך, שאין מדובר ב"מועדון" או ב"קבוצה" סתם, וכי מר אברמוב איננו "בעל השליטה" אלא יו"ר הוועד המנהל של העמותה. אם כך, וככל שהפסקת ההתקשרות עם המבקשת הייתה החלטה של העמותה (המשיבה 1) ולא של מר אברמוב – היכן החלטת מוסדות העמותה? האם התקיים דיון בוועד המנהל, ונבחנו ההשלכות של ההחלטה? נראה שלא. למעשה, אפילו תיאורו של מר אברמוב עצמו את השיחה שבה הודיע, כנטען, על ביטול ההסכם – מלמד כי גם אם אניח שגרסה זו נכונה – עדיין אין בה כדי להקים החלטה פורמלית ומחייבת של העמותה:

"באוגוסט באתי אליו, הייתי ביציע הכבוד איתו במשחק של גביע הטוטו ואמרתי לו 'דורון, השלט הזה מוסר, אלא אם אתה רוצה לשבת איתי ונקבע תנאים מסוימים'." (עמ' 10 לפרוטוקול, ש' 9 – 10).

אם, אכן, מדובר בהחלטה שכל כולה בידיו של יו"ר הוועד המנהל, ללא צורך בקבלת החלטה רשמית של העמותה על מוסדותיה – אזי טענה זו אינה יכולה לדור בכפיפה אחת עם טענת המשיבה 1 כאילו התקשרות שלא נעשתה על פי הכללים – אין כוחה יפה כלשהו.

 1. אולם מעבר לעניין זה, שיכול להיחשב כפלפול טכני, גם חומר הראיות שלפניי מלמד, כי הצדדים עצמם לא ראו בפגישה זו – בהנחה שהתקיימה (ומר עוז, מנהל המבקשת, מכחיש זאת), ביטול רשמי של ההסכם. כך, ביום 6.10.2016 מנהלים הצדדים דין ודברים על חיובה של המבקשת בהוצאות החשמל בגין תאורת השלט, לרבות דרישה להתקנת שעון נפרד למדידת החשמל שצורכת תאורה זו (וראו לעניין זה נספח 5 לתשובה לתגובה, וכן עדותו של מר כפיר אדרי, עמ' 15 לפרוטוקול, ש' 14 -19). לא כך מתנהל צד ביחס להסכם שלשיטתו בוטל כמעט חודשיים קודם לכן. כלומר – מהתנהלותה של המשיבה 1 ניתן ללמוד, כי במהלך חודש אוקטובר 2016 עדיין ראתה את המבקשת כבעלת זכויות בשלט.

בנסיבות אלה, לא ניתן להלום את הטענה כאילו הסרת השלט בחודש נובמבר 2016 הייתה תוצאה של "הודעת הביטול" הנטענת מחודש אוגוסט 2016.

 1. כאשר נשאל מר אברמוב אם נתן התראה למבקשת בטרם הסרת השלט, השיב "אני לא עובד אצל מר עוז" (עמ' 11 לפרוטוקול, ש' 8). תשובה זו, בכל הכבוד, אינה מתקבלת על הדעת: מדובר בשני צדדים הקשורים בחוזה. חובת תום הלב, ההגינות העסקית והשכל הישר מחייבים, שכאשר אחד הצדדים מבקש לבטל חוזה, או סבור שחוזה פלוני אינו בתוקף עוד, תימסר הודעה סדורה לצד שכנגד, ותינתן לו ארכה מתאימה להיערך למצב החדש או לנקוט הליכים מתאימים למניעתו.

מצב דברים זה, שבמסגרתו החליטה המשיבה 1 לבטל את החוזה (אף אם אניח שההחלטה התקבלה כדין), ומיד פעלה להוצאתה לפועל של ההחלטה – מהווה עשיית דין עצמי שאינה עולה בקנה אחד עם הדין.

 1. מן הטעם הזה אני סבור, שאין מדובר בבקשה קלאסית לצו "עשה", שתכליתו לשנות מצב קיים, אלא בבקשה לצו שיחזיר לקדמותו את המצב העובדתי ששרר בין הצדדים בטרם הצעד החד-צדדי והבלתי חוקי של המשיבה 1, אשר ממילא מנע מהמבקשת את ההזדמנות לפנות בבקשה לצו מניעה טרם מעשה.
 2. על כן, ומשהגעתי למסקנה שהפגיעה בשלט נעשתה באופן חד-צדדי, ללא התראה ומבלי שניתנה למבקשת הזדמנות להתמודד עם הטענות, אני סבור שיש ליתן סעד זמני כמבוקש, ואני מורה כדלקמן:
התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ