אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מפעלים פטרוכימיים בישראל בעמ נ' כונס נכסים רשמי תל אביב

מפעלים פטרוכימיים בישראל בעמ נ' כונס נכסים רשמי תל אביב

תאריך פרסום : 20/08/2013 | גרסת הדפסה
פר"ק
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
49793-07-13
15/08/2013
בפני השופט:
איתן אורנשטיין

- נגד -
התובע:
1. חוק החברות
2. התשנ"ט-1999מפעלים פטרוכימיים בישראל בע"מ - החברה

הנתבע:
1. משמרת -חברה לשירותי נאמנות בע"מ.
2. הרמטיק נאמנות(1975)בע"מ
3. רזניק פז נבו נאמנויות בע"מ.
4. חברה לנאמנות של בנק אגוד בע"מ.כונס הנכסים הרשמי תל אביב הרשות לניירות ערך תל אביב

החלטה

לפניי בקשה לפי סעיף 350 יח לחוק החברות, התשנ"ט-1999 (להלן: "חוק החברות"), למינוי מומחה לבחינת הסדר חוב של מפעלים פטרוכימיים בישראל בע"מ (להלן: "החברה"). החברה הינה חברת אחזקות העוסקת בתחומי האנרגיה והפטרוכימיה, ומחזיקה במישרין ובעקיפין כ-30.72% מהון המניות של חברת "בתי זיקוק נפט בע"מ" (להלן: "בז"ן"), שהינה בעלים של בית הזיקוק הגדול במדינה, והיא בעלת "היתר שליטה" ממדינת ישראל, אשר מכוחו היא רשאית להחזיק את מניותיה בבז"ן.

את הבקשה הגישו הנאמנים למחזיקי אגרות החוב של החברה (להלן: "הנאמנים"). מהבקשה עולה, כי מחזיקי האג"ח הם הנושה העיקרי של החברה. לפי הנטען בבקשה, באסיפות מחזיקי אג"ח (סדרות א'-ו') של החברה, שהתקיימו ביום 23.6.13, מסרה החברה, כי היא מגבשת מתווה הסדר וארגון חובותיה, ובגדר זאת דחיית מועדי תשלום קרן בשנים הקרובות, ועוד.

בין הצדדים נערכו פגישות, במהלכן התבקשו הנאמנים לדחות תשלומי קרן תמורת פיצוי שייקבע. בנוסף, פרסמה החברה הודעה, לפיה היא נמצאת במשא ומתן עם גורמים מממנים שונים להצעת מתווה.

ביום 23.7.13 הודיעה החברה, כי היא משהה את תשלום הקרן המגיע למחזיקי אג"ח א' עד ליום 29.8.13.

בנסיבות אלה, עתרו הנאמנים למינוי מומחה מטעם בית המשפט אשר יבחן את מתווה הסדר החוב שיתגבש, ככל שיתגבש. הנאמנים הציעו למנות את רו"ח אבנר (להלן: "רו"ח אבנר"), כמומחה מטעם בית המשפט לבדיקת הסדר חוב.

החברה הסכימה למינוי המוצע, וכן לתשלום השכר המבוקש על ידי רו"ח אבנר. במסגרת הודעת החברה נאמר, כי לאחר הגשת הבקשה הביא המומחה לידיעתה עובדה שעלולה הייתה ליצור ניגוד עניינים. עם זאת, לאחר שהמומחה הבהיר כי הוא יחתום על כתב סודיות, ומשכך הוא אינו רואה קושי במינוי, הודיעה החברה שחתימת כתב הסודיות מהווה פתרון לניגוד הענייניים, והיא אינה מתנגדת לבקשה.

רשות ניירות ערך הודיעה, כי היא אינה מוצאת לנכון להתנגד לבקשה. אף הכנ"ר הודיע שאינו מתנגד לבקשה, ולאחר שהבהיר, כי יש בכתב הסודיות על ידי המומחה כדי לפתור את הקשיים שהתעוררו, ומשכך ניתנה הסכמת הכנ"ר לבקשה וכן למינוי רו"ח אבנר כמומחה.

בין לבין, הגיש עו"ד אביעד ויסולי הודעת הצטרפות להליך, וכן בקשה למתן הוראות (להלן: "בקשת ויסולי"). בבקשת ויסולי נטען, בין היתר, כי לא התקיימו התנאים להורות על מינוי מומחה, זאת בצד טענות נוספות שלא ראיתי צורך לפרטן לצורך ההחלטה. בתגובת החברה והנאמנים לבקשת ויסולי ניתנו הבהרות נוספות, אשר בגינן הצעתי לעו"ד ויסולי, והצעתי התקבלה, כי לא יעמוד על הבקשה, בכפוף לשמירת כל טענותיו לעת הצורך.

הוראות חוק החברות הרלוונטיות לעיתוי מינוי מומחה הן כדלקמן:

"350יז. בסימן זה -

"הסדר חוב" - פשרה או הסדר כמשמעותם בסעיף 350, בחברת איגרות חוב, שעניינם שינוי מהותי בתנאי הפירעון של סדרת איגרות חוב, הכולל הפחתת תשלום או דחיית מועד הפירעון, לרבות הסדר או פשרה שלפיהם ייפרעו איגרות החוב, כולן או חלקן, בדרך של הקצאת ניירות ערך אחרים לבעלי איגרות החוב;

"נאמן" - נאמן שמונה לפי פרק ה'1 לחוק ניירות ערך".

וסעיף 350יח. (א) לחוק החברות מורה:

"החל משא ומתן בין חברת איגרות חוב ובין בעלי איגרות חוב מסדרה מסוימת לצורך גיבושו של הסדר חוב, יפנה הנאמן של אותם בעלי איגרות חוב, ואם לא מונה נאמן כאמור - תפנה החברה, לבית המשפט, מיד עם תחילת המשא ומתן, בבקשה למינוי מומחה מטעם בית המשפט לבחינת הסדר החוב (בסימן זה – המומחה), ורשאי הנאמן וכן נאמנים של בעלי איגרות חוב מסדרות אחרות להציע מועמדים לתפקיד המומחה כאמור".

בעבר נדרשתי לבחינת יישום הוראות אלה, וקבעתי, כי החל משלב המשא ומתן, על החברה לפנות לבית המשפט, ראה פר"ק (ת"א) 38673-11-12 בסר אירופה בע"מ נ' הרמטיק [פורסם בנבו] (23.12.12):

"המסקנה הינה כי יש להקדים פנייה לבית המשפט, כבר עם ראשיתו של המו"מ. "ראשית מו"מ", יכול ללבוש פנים רבות... לטעמי, יישום נכון של הוראות החוק ומטרתו, מלמדים כי "ראשית מו"מ" לענייננו, הוא כבר מעת תחילת המגעים בין הצדדים, למציאת פתרון לקושי שהחברה נמצאת בו, לעמוד בהתחייבויותיה לפירעון התשלום המגיע למחזיקי האג"ח במועדו. כל פרשנות אחרת, תעקר את המטרה שבתיקון, ותשים לאל את רצון המחוקק וקיום המנגנון של מינוי מומחה ודוק. בנקודת זמן זו, מתחיל תהליך בחינת מצבה של החברה ומציאת פתרון, תוך שכל צד מגבש את עמדתו".

יישום הוראת סעיף 350יח(א) על נסיבות המקרה שלפניי מלמד, כי בשלו התנאים למינוי מומחה לבחינת הסדר חוב לחברה, ודוק. החברה הודיעה על הפסקת תשלומים למחזיקי האג"ח, וכי היא מגבשת מתווה בדבר ארגון חובותיה, שבמסגרתו יעוכב תשלום המגיע לנושיה. משמעות גיבוש מתווה הינו "הסדר עם נושיה", קרי תחילתו של גיבוש הסדר חוב כמוגדר בהוראת החוק דנן, ובאופן המחייב את הליך מינוי המומחה. זאת ועוד; מהתגובות לבקשת ויסולי עולה, כי החל להתנהל מו"מ, הלכה למעשה, כאשר התקיימו פגישות בין הצדדים ומוחלפים דברים בין החברה לבין נציגות האג"ח, וכאמור, בין היתר, בסעיף 24 לתגובת הנאמנים, וכי החברה הודיעה שאין בכוונתה לשלם גם את התשלום ביום 1.9.13 למחזיקי אג"ח סדרה ה'. גם מתגובת החברה לבקשת ויסולי, עולה, כי בשלו התנאים למינוי מומחה.

משכך, נקבע בזאת שיש מקום למנות מומחה לבדיקת הסדר חוב לחברה.

בחנתי את עמדות הצדדים באשר למינוי רו"ח אבנר כמומחה. לטעמי, וחרף הסכמת החברה והכנ"ר למינוי, אין בידי להיעתר לו, ואנמק:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ