אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מעשה בית דין בפסק דין זר

מעשה בית דין בפסק דין זר

תאריך פרסום : 29/07/2012 | גרסת הדפסה
תמ"ש
בית משפט לעניני משפחה במחוז ת"א
51033-97
24/07/2012
בפני השופט:
נפתלי שילה

- נגד -
התובע:
ס'
עו"ד אבנר זינגר
הנתבע:
1. א'
2. ג'
3. ר'

עו"ד אברהם דבירי
עו"ד מנשה בר שלטון
עו"ד ינון בר שלטון
פסק-דין

האם  חייבים הנתבעים להשיב לתובעת כספים, שלטענתה הועברו  בנאמנות לנתבעים 2-3  והם לא החזירו  לה אותם?

א.         רקע עובדתי וטענות הצדדים

1.         התובעת והנתבע מס' 1 (להלן גם: " הנתבע") נישאו זל"ז כדמו"י ביום 7.9.93.

2.         טרם הנישואין, חתמו בני הזוג על הסכם ממון אשר קבע כי דירות כל אחד מהם, אשר  נרכשו לפני הנישואין, יהוו רכוש נפרד ואף כל רכוש שיירכש ע"י מי מהצדדים עד שייוולד להם ילד משותף, יהיה נפרד. הצדדים קבעו כי הסדר איזון המשאבים הקבוע בחוק יחסי ממון בין  בני זוג תשל"ג - 1973 (להלן: " חוק יחסי ממון") יחול על הצדדים רק מיום שייוולד להם הילד הראשון. ההסכם אושר וקיבל תוקף של פסק דין ע"י בית המשפט המחוזי  בת"א ביום 30.7.93.

3.         ביום 4.1.95 נולדה בתם הבכורה של בנה"ז והחל ממועד זה נפסק משטר ההפרדה הרכושית  ונכנסו לתוקף ההסדרים הרכושיים הקבועים בחוק יחסי ממון, כפי שנקבע בהסכם הממון.

4.         ביום 4.6.97 הגישה התובעת תביעת מזונות ותביעת משמורת כנגד הנתבע בבית משפט זה, עקב משבר שנוצר בנישואיהם.  לדבריה, הנתבע נקט כנגדה ב: "יחס עוין, מתנשא וגס לב".

5.         כמו כן, הגישה התובעת תביעה רכושית שכללה סעד של חלוקת רכוש ומתן חשבונות כנגד הנתבע ואף כנגד אימו ואחותו של הנתבע (להלן:  " הנתבעות") - הגב' ג' והגב' ר'. הנתבעות באותו הליך הן גם הנתבעות 2 ו - 3 בהליך דנן (להלן:  " התביעה הראשונה").

6.         בתביעה הראשונה טענה התובעת בין היתר, כי  היא והנתבע העבירו לג' סך של  120,000 דולר, על מנת שתשקיע אותו עבורם בריבית גבוהה, מאחר וג'  עובדת בנק ונהנית מתשואה גבוהה יותר. כמו כן טענה התובעת, כי היא העבירה לג' סך נוסף של 80,000 ש"ח,  על מנת שהיא תשקיע אותו עבור שני בני הזוג.

7.         בנוסף, התובעת טענה כי בני הזוג הלוו לר' סך של כ - 200,000 דולר לצורך רכישת דירה.התובעת עתרה לקבלת מחצית מהכספים לאלתר, "לנוכח הקרע והפירוד בין הצדדים" (סעיף 14).

8.         ביום 20.7.97 הגישה התובעת בקשה למחיקת התביעות מאחר ולטענתה, בני הזוג מנסים להגיע לשלום בית. ביום 30.7.97 נעתר בית המשפט לבקשה וכל התובענות נמחקו. הנתבעים טוענים כי כלל לא ידעו בזמנו שהתובעת הגישה תובענות כנגדם. לדבריהם, היא לא המציאה להם את כתבי התביעה ואף לא מסרה להם כי הגישה גם בשמם, בקשה למחיקתם.

9.         בחודש ספטמבר 1997 היגרו בני הזוג ושני ילדיהם לארה"ב.

10.        בחודש אוגוסט של שנת 2000 רכשו בני הזוג בית בארה"ב בסך של 1.425 מיליון דולר ארה"ב (להלן: " הבית").

11.        בשנת 2003 פרץ סכסוך קשה בין בני הזוג והתובעת הגישה תביעות לבית המשפט בארה"ב כנגד הנתבע, לרבות תביעה לפירוק השיתוף בבית.

12.        ביום 5.3.07 ניתן פסק דין בבית המשפט בארה"ב  וביום 26.6.07 ניתן פסק דין מתוקן (להלן: " פסק הדין בארה"ב).

13.        הנתבע טען במסגרת ההליכים בארה"ב, כי סכומים משמעותיים מהכספים ששימשו את בני הזוג לצורך רכישת הבית, מקורם בכספי מתנה שאימו ואחותו העבירו לו ולפיכך, חלק גדול מהבית שייך לו בלבד.

14.        הנתבע הסתמך על הצהרות מתנה שנחתמו ע"י אימו ואחותו ושבהן הצהירו ג' ור' כי הן העבירו לנתבע  סך של יותר מ- 781,000 דולר ארה"ב במתנה לצורך רכישת הבית.

15.        התובעת טענה בבית המשפט בארה"ב, כי כלל לא מדובר במתנות שהוענקו לנתבע ע"י אימו ואחותו ומדובר בכספים משותפים שמקורם בכספי בני הזוג שרק הועברו בנאמנות  לנתבעות, על מנת שישקיעו אותם עבורם. לדברי התובעת, חלק מהכספים הועברו לנתבעות  מחברת ר"א שהיוותה למעשה צינור לקבלת כספים שהנתבע הרוויח כתוצאה מעבודתו באמצעות חברה אחרת שהוא שלט בה - חברת ק'.

16.        בית המשפט בארה"ב, לא קיבל את עמדתה של התובעת.  בין היתר  נקבע  בפסק הדין בארה"ב (בנוסח המתורגם שהוגש) כי:

            " בית משפט זה מוצא שהנתבע קיבל סכום כולל של 781,475.63 דולר במתנה ממשפחתו ... בית משפט זה מוצא כי האשמות התובעת לגבי כל הכספים שהנתבע קיבל ממשפחתו שייכות לשניהם, אינן נתמכות באיזה שהיא הוכחה. בית משפט זה מוצא שכל הכספים שקיבל הנתבע ממשפחתו היו מתנות ולכן הן שייכות אליו. העדויות והמסמכים תומכים בתביעתו של הנתבע. שניהם, גם הנתבע וגם מר ב'  העידו על הון בהיקף  גדול של הורי הנתבע, הראו סכום יוצא מן הכלל של פנסיה של אבי הנתבע וסכום גדול במיוחד שחסכה אם הנתבע. בנוסף לכך הגישו הצדדים שלושה מכתבי מתנה לחברה שסגרה את עסקת קניית הדירה. כל מכתב הצהיר את הסכום שהועבר לנתבע על ידי משפחתו ושניתן כמתנה בשבילו בעבור רכישת הבית. לפי הודאתה של התובעת, כל החלקים של המכתבים הללו נכתבו בכתב ידה  והיא מצהירה כי הכספים הם מתנה לנתבע בעבור רכישת הבית. בטופס המשכנתא אשר אושר ונחתם  על ידי שני הצדדים נכתב מפורשות כי סכום של 664,475 דולר ניתן ע"י ר', אחות הנתבע. משפחת הנתבע הודיעה מפורשות שהם מעבירים את  הכספים לנתבע כמתנה כדי לרכוש את הבית... בנוסף לכך, סכום גדול במיוחד של הכספים  ניתן במתנה לנתבע על ידי אימו ואחותו והופקדו ישירות לתוך חשבונו האישי בבנק ישראלי לפני שהועברו לחשבון המשותף של הצדדים בארה"ב. אין שום מחוייבות משפטית שאימו ואחותו של הנתבע צריכות לתת דין וחשבון על הכספים שהועברו לנתבע, בית המשפט מוצא שהעברת הכספים הללו הם מתנה. טענת התובעת שהכספים המשותפים והמרוכזים חזרו למשפחתו על ידי יצירת חברה  פיקטיבית בשם ר"א, אינם מבוססים על שום הוכחה  ועדות התובעת  במשפט לגבי זה אינה אמינה. בעדותה המוקדמת בתצהיר במפורש זיהתה את ר"א כקבלן משנה אשר ביצע עבודות מחשב. כל הרכוש שנצבר במהלך הנישואין על ידי מתנה, או ירושה זה הישג של רכוש נפרד של הבעל...בית משפט זה מוצא שעל פי כל ההוכחות והעובדות שהוצגו בפניו, הנתבע קיבל את הכספים  הללו ממשפחתו, היו אלה רכוש נפרד של הנתבע והוא רשאי לזיכויים."     

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ