אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מעצר עד תום ההליכים של נאשם בהובלת תושבי שטחים, מלטות ממרדף משטרתי ובהזדהות כאחיו

מעצר עד תום ההליכים של נאשם בהובלת תושבי שטחים, מלטות ממרדף משטרתי ובהזדהות כאחיו

תאריך פרסום : 20/05/2009 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי חיפה
7273-04-09
18/05/2009
בפני השופט:
רון שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד מיטל חן-רוזנפלד
הנתבע:
איברהים פקיה
עו"ד רמי עותמאן
פרוטוקול

ב"כ המבקשת:

אני מגישה לתיק בית המשפט כתב אישום מתוקן.

הבנתי שחברי לא טוען לראיות ולכן אני אתמקד בנושא העילה והחלופה בלבד. אגיש לבית המשפט את שני תיקי החקירה לצורך טיעוניי הקצרים בעניין העילה, ואומר בקצרה כי בשעה שהעילות של מסוכנות ושיבוש בן בעוצמה כה גבוהה כמו במקרה זה, יש לקבוע כי אין ליתן אמון במשיב מבלי להיזקק אפילו להטרחת שירות המבחן או לבחינת חלופה קונקרטית. אני מסתמכת על הפקודות הבאות: על נסיבות עבירת הסיכון כמפורט בכתב האישום, היינו מרדף של כ- 40 ק"מ בשעת עומס בכביש הומה אדם, תוך פגיעה בשני רכבים, הסטת רכבים אחרים, נסיעה באדום וכו', כל זאת כשהנאשם נוסע מבלי שיש בידו בכלל רישיון נהיגה ובשעה שהוא בפסילה, זאת, ככל הנראה, הסיבה העיקרית שלשמה הוא התחזה לאחר, לאחיו, והציג את רישיון הנהיגה של אחיו. אכן, בתחילת המקרה, כאשר פנו אליו שוטרים לפני המרדף הוא הזדהה כאיברהים, בעל הרכב, ואולם לאחר שהשוטרים פתחו במרדף ממושך בסיומו הוא התחזה מרגע זה ואילך עד ליום 6.4.09 כאחיו, מועתצם, הן בפני השוטרים שעצרו אותו, האריכו את מעצרו, או חוקריו, הן בפני בית המשפט שהאריך את מעצרו מעצר ימים והן כאן, במסגרת ההנחיות שניתנו בעניינו במסגרת מעצר עד תום ההליכים. בנוסף, הוגש הליך שלם כנגד אדם לא נכון, מועתצם, ולמעשה הוא הכניס את כל המערכת לסחרור וברור כי הדברים יכולים היו להסתיים אחרת. מפנה לעברו הפלילי שנמצא בתיק החקירה, מדובר גם על עבירות סיכון חיי אדם, הפרת הוראה חוקית, שוד מזויין, זיוף, עבירות רלבנטיות. הוא ריצה מאסרים בפועל. יש פסיקה רבה ולו בעניין האישום הראשון, בית משפט זה מכיר אותה ולכן לא מגישה אותה בשלב הזה אלא אם אתבקש.

מגישה את שני תיקי החקירה ובמידת הצורך אשלים טיעוניי.

ב"כ המשיב:

אין טענה כנגד המותב הדן בתיק במובן של בקשת פסילה, על אף שחלק מהאירועים נשוא האישום השני היו באולם הזה.

כפי שהצהרתי בדיון האחרון, בשלב זה אנו מודים בראיות לכאורה. בעבר נקבע שלא משנה מהי חומרת העבירה, אך חובה לבדוק בכל הליך אם יש חלופה שיכולה להתאים, בנסיבות העניין, למשיב עצמו. מעיון בחומר הראיות אכן המשיב כאן מודה במרבית עובדות כתב האישום. יש לציין שהנאשם גם אומר באזניי שהיו הרבה איומים מצידם של החוקרים והאיומים נמשכו גם בתיק החקירה השני. אני חייב לציין שיצאתי מהדיון בפעם האחרונה כאן, כנראה שחברתי מסרה את מס' הנייד שלי לחוקר, החוקר התקשר אליי ושוחח איתי בשפה גסה מאוד, שהוא מורה לי להביא את אחיו של המשיב עכשיו וכשהודעתי לו שהוא לא איתי אלא נסע לירושלים, הוא התחיל להגיד שאני עצמי עובר על החוק ושאני חייב להביא לו את אחיו של המשיב. כאשר המשיב עצמו הוזמן לחקירה, אמר לו החוקר שאם יתלוננו במח"ש (ותלונה נשלחה בהליך זה) הוא ידאג שהוא יקבל 5 שנים בתיק זה. המשיב קיבל מכה בעין מנשק והחוקרים כל הזמן אמרו לו להודות והדפיסו את מרבית ההודעות שלו בהבטחה שהוא ישוחרר וכמובן שהוא לא שוחרר. לכן, אני סבור שהתיק הזה הוא לא מהתיקים החמורים של סיכון חיי אדם, לא נפצעו אנשים בתיק הזה חוץ מהמשיב עצמו, מתארים מרדף, מעבר באור אדום, המשיב עצמו אומר בהודעתו כי הרמזור לא הגיע לאדום, זה התחלף מאדום לירוק והוא עבר כשזה היה כתום. לכן, כאשר מצב הדברים הוא זה, חובה על בית המשפט לבדוק חלופה ומבקש שבשלב זה יישלח המשיב לקבלת תסקיר על מנת לבדוק אם אכן יש חלופה מתאימה בנסיבות העניין.

<#3#>

החלטה

כנגד המשיב הוגש כתב אישום אשר כלל במקור אישום אחד שעניינו עבירות של סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה, הכשלת שוטר, הסעת תושבים זרים והסעת נוסעים מעל המותר. מדובר באירוע שבו הוביל המשיב ברכב מספר רב של נוסעים תושבי שטחים אשר אינם מורשים להיכנס לישראל. כאשר פנו אליו שוטרים וביקשו לברר את זהותו, פתח המשיב בנסיעה פרועה כאשר הוא נמלט ממרדף משטרתי, עד שבסופו של המרדף נעצר.

יצוין כי כאשר נעצר המשיב הוא הזדהה תוך שימוש ברישיון נהיגה ששייך לאחיו, בשמו של אחיו. עניין זה התברר רק בשלב מאוחר יותר תוך כדי הליכי המעצר. בהתאם, הוגש גם אישום נוסף בעניינו, המייחס לו עבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה (זאת מאחר ואין לו רישיון לנהוג), התחזות כאדם אחר, התחזות כבעל תעודה, הכשלת שוטרים, שיבוש מהלכי משפט וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. לעניין זה יוער כי גם בפתח הדיונים בבקשת המעצר הזדהה המשיב בשם של אחיו ורק בדיון השני של ישיבת המעצר התבררה זהותו, כאשר אחיו התייצב בבית המשפט והציג את הרישיונות ואת התיעוד הנכון.

בנסיבות אלו, סבור אני כי קיימות מספר עילות למעצרו של המשיב. העילה הראשונה היא עילת המסוכנות. בעניין זה סבור אני כי עילת המסוכנות היא כפולה. סיכון אחד המקים את עילת המסוכנות עולה מעצם הנהיגה הפרועה וההימלטות ממרדף משטרתי, באופן המסכן הן את השוטרים, הן את הנוסעים ברכב בו נהג, והן את כלל הנהגים. המסוכנות השנייה היא פועל יוצא של עבירה אשר לכשעצמה אינה נחשבת לעבירה שיש בה מסוכנות ואולם בנסיבותיה סבור אני כי יש להחיל עליה את המסוכנות מעצם המעשה והכוונה היא לאותה עבירה של הסעת התושבים הזרים והעברתם לתחומי ישראל. המסיע תושבי שטחים מוסתרים ברכבו מסכן במעשה זה את שלום הציבור וזאת, מאחר וקיימת אפשרות כי בדרך זו יוכנסו לישראל גם מפגעים. בהתאם, מבצע עבירה זו מעיד על עצמו כי הוא מוכן לסכן את שלום הציבור ומכאן, המסוכנות שבהתנהגות.

עילת המעצר הנוספת, היא החשש להימלטות מהדין ושיבוש מהלכי משפט. כאמור, המשיב עשה שימוש ברישיון נהיגה שאינו שלו והטעה בפועל את המשטרה, את שב"ס ואף את בית המשפט, כאשר הזדהה בכל שלב תחת שם אחר. עניין זה מצביע על יכולת לשיבוש מהלכי משפט והטעיה של רשויות אכיפת החוק ומכאן, עילת המעצר הנוספת.

בכל מקרה, וגם כאשר קיימת עילת מעצר, חובה על בית המשפט לשקול חלופת מעצר. עם זאת, סבור אני כי במקרה זה, כאשר מדובר הן בסיכון והן בעבירות שעניינן התחזות ושיבוש, לא ניתן לשקול חלופת מעצר מאחר והמשיב כבר הוכיח את יכולתו לשבש מהלכי משפט באופן שגורם סיכוי של ממש להימלטות מאימת הדין.

אוסיף עוד כי למשיב זה 7 הרשעות קודמות במגוון של עבירות רכוש וכן, עבירות נוספות, ובנסיבות אלו, סבור אני כי לא ניתן לתת בו אמון שהוא התנאי הבסיסי הנדרש לשם שקילה של חלופת מעצר.


אשר על כן, אני מורה על מעצרו של המשיב עד לתום ההליכים.

<#4#>

<

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ