אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מעצר עד תום ההליכים לשודדי ניצול שואה בן 96 באכזריות ואלימות והכנסת כלבתו למקפיא

מעצר עד תום ההליכים לשודדי ניצול שואה בן 96 באכזריות ואלימות והכנסת כלבתו למקפיא

תאריך פרסום : 28/02/2010 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי חיפה
278-02-10
25/02/2010
בפני השופט:
רון שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. אלברט ירמיה
2. פלוני
3. פלוני

החלטה

הבקשה שלפני:

בקשה זו למעצרם של המשיבים עד תום ההליכים נגדם הוגשה לאחר שהוגש כנגדם כתב אישום המייחס להם ביצוע עבירות של: שוד חמור, עבירה לפי סע' 402(ב)+סע' 29 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: " החוק"); כניסה והתפרצות למקום מגורים כדי לבצע פשע, עבירה לפי סע' 406(ב)+סע' 29 לחוק; תקיפת זקן, עבירה לפי סע' 368ו(א)+סע' 29 לחוק; איסור התעללות בבעל חיים, עבירה לפי סע' 2(א)+סע' 17(א) לחוק צער בעלי חיים (הגנה על בעלי חיים), התשנ"ד-1994+סע' 29 לחוק; תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, עבירה לפי סע' 274 לחוק; והיזק בזדון, עבירה לפי סע' 452+סע' 29 לחוק.

תמצית עובדות כתב האישום:

ע"פ עובדות כתב האישום, התפרצו הנאשמים-משיבים, בצוותא חדא, למקום המשמש למגורי אדם בכוונה לבצע גניבה או פשע; גנבו, בצוותא חדא, את לחצן המצוקה של המתלונן, יליד 1914, כשבשעת המעשה ולפניו איימו על המתלונן באלימות ובאמצעות חפץ חד, ואף הפעילו כלפי המתלונן אלימות בכדי להשיג דבר מה לגנוב ובכדי למנוע ממנו התנגדות לגניבת הדבר; המשיבים תקפו, בצוותא חדא, את המתלונן שהינו אדם זקן וגרמו לו לחבלה של ממש; כן הם הרסו ופגעו במזיד ברכושו של המתלונן שלא כדין; התעללו והתאכזרו לכלבתו של המתלונן בכך שהכניסוה לתא המקפיא של המקרר; וגם, בצוותא חדא, תקפו שוטרים במילוי תפקידם כשעשו כן כדי למנוע ולהפריע את השוטרים מלמלא את תפקידם.  

טענות הצדדים:

לטענת המבקשת בידה ראיות טובות לכאורה להוכחת אשמתם של המשיבים במיוחס להם בכתב האישום, לרבות כך ששלושת המשיבים נתפסו בשעת מעשה כשהם נצפים ע"י שוטרים יוצאים מדירת המתלונן; שלושתם נתפסו כשלידיהם כפפות ועל פניהם חולצות על מנת למנוע את זיהויים; המשיב 3 נתפס כשברשותו לחצן המצוקה של המתלונן; המשטרה הוזעקה למקום ע"י שכנה ששמעה את המתלונן צועק כי אין לו כסף ושיניחו לו; הזירה תועדה וכך גם החבלות שנגרמו למתלונן ולשוטרים שמנעו את בריחת המשיבים.

ועוד, טוענת המבקשת כי ישנן עילות מעצר לכאורה כנגד המשיבים, מכוח מסוכנותם הרבה הנלמדת ממעשיהם בצוותא חדא, כאשר עולה ממעשיהם יחס מכפיר לקשיש יליד 1914; התפרצותם לדירתו ותקיפתו תוך חיפוש אחר שלל. צוין כי למשיב 1 עבר פלילי בעבירות של גניבה, תקיפות וחבלה בנסיבות מחמירות. כן, לחובתו מאסר על תנאי בר הפעלה בגין אירוע אלימות חמור. למשיב 3 עבר פלילי כבד שמכיל עבירות רכוש שהחל לבצע משנת 2006, ורק לאחרונה הופקע צו מבחן שהוטל עליו באחד התיקים ובית המשפט לנוער הטיל עליו ששה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות. לפיכך, טוענת המבקשת, לא ניתן להשיג את מטרת המעצר בדרך של שחרור בערובה ותנאי שחרור שפגיעתם בחרותם של המשיבים, פחותה.

משיב 2 הסכים לקיומן של ראיות לכאוריות כנגדו בתיק ועילת מעצר, ועיקר טיעונו סב סביב שאלת חלופת המעצר. נטען כי מדובר במשיב שהוא קטין, ללא כל עבר פלילי, שגדל ללא הכוונה מקצועית בסביבה בעייתית, אך אין מדובר באדם שהעבריינות הינה נר לרגלו. לטענתו נקבע לו תאריך לגיוס לצה"ל וברצונו להתגייס ליחידה קרבית, וכי החלופה המוצעת ע"י שירות המבחן היא בפיקוח שני הוריו של הקטין, כאשר גם ההורים מסכימים להשתלב בקבוצה טיפולית, כפי שפורט בתסקיר. כן צוין כי אין מעצר עד תום הליכים יכול להוות מקדמה על חשבון העונש.

גם משיב 3 הסכים לקיומן של ראיות לכאורה כנגדו בתיק ועילת מעצר, והציע חלופה בבית דודתו בנוסף לפיקוח אלקטרוני, אך לא הצליח להביא בפני בית המשפט שניים מתוך שלושת המפקחים המוצעים. משיב 3 העלה את השגותיו בנוגע לאופן התנהלות המשטרה בעת מעצרו של המשיב, וציין כי הגיש תלונה למח"ש על אלימות מצד השוטרים. נטען גם שכל התיק מבוסס על מזכרים משטרתיים, כאשר המתלונן עצמו מציין שהוא ראה שני שודדים בביתו, ושמעיון בתסקיר המעצר, עולה שניתן וראוי לשקול קיומה של חלופת מעצר, כשלא ברור למשיב על מה מתבססת קצינת המבחן בקובעה שהחלופה היחידה המתאימה לו היא חלופה מוסדית, משאין הסתבכות בעבירות אלימות בעברו של המשיב. עוד נטען כי זכויותיו של משיב 3 במהלך החקירה הופרו, משנחקר בשעות הלילה, ומשנמנע מלפגוש את הוריו ונמנעה נוכחות אדם קרוב בחקירתו.      

יצוין כי טרם נשמעו טיעוניו של משיב 1, והדיון בעניינו נדחה ליום 3.3.10.  

תמצית המלצות שירות המבחן:

לגבי משיב 1, יליד 1990, נקבע כי נתוניו האישיים מצביעים על סיכון גבוה להישנות התנהגות פורצת גבולות ומעלים ספק רב לגבי יכולתו לשמור על סייגי השחרור הנדרשים במסגרת חלופת מעצר כלשהי. לא הומלץ על שחרור ממעצר, מאחר ושתי המשפחות שהוצעו כמפקחות לא נמצאו ראויות, שתי המשפחות גוננו על המשיב, הפחיתו ממשמעות הסתבכותו עם החוק בעבר ונסיבות מעצרו בתיק הנוכחי, כן שתיהן נמצאות בקרבה גיאוגרפית למקום מגוריו של המתלונן. משכך, סבר שירות המבחן כי אין ביכולתן של שתי המשפחות להציב גבולות למשיב כנדרש ולהתמודד עם הסיכון הפוטנציאלי הטמון במקרה זה.

משיב 2, יליד 92, התרשמות שירות המבחן לגביו הייתה כי מדובר בנער שהינו בעל תובנה למצבו, נעדר עבריינות קודמת, בעל מוטיבציה לשינוי, בעל יכולת קוגניטיבית ובעל משפחה תומכת. לאחר התלבטות גדולה, ונוכח כך שמדובר בקטין אשר עד היום לא הועמד לדין ולא היה בקשר טיפולי עם שירותי הרווחה, וההתרשמות שההורים הם אחראים אשר התחייבו לדווח על כל הפרה מצידו של המשיב, המליץ שירות המבחן על חלופת מעצר בבית הוריו ובפיקוח אלקטרוני, ובצו פיקוח מעצרים. כן, שירות המבחן ביקש כי הנער ייצא בליווי אחד ממפקחיו לפגישות בשירות הרווחה, ובשלב הראשון, נקבע, ישולב הנער בקבוצה המתקיימת בשירות הרווחה מדי יום, ובמקביל הוריו ישולבו בקבוצה להורים.

באשר למשיב 3, יליד 92, התרשמות שירות המבחן היא כי מדובר בנער על-סף גיל ה-18, אשר עובר על החוק מגיל צעיר בלא ששירות הרווחה צלח בשיקומו. בן למשפחה בעייתית, שמוכרת לשירותי הרווחה. ידע מעברים רבים ותהפוכות בחייו. לאור זאת, ובהתחשב בעבירה החמורה המיוחסת לו, גילו, הישנות העבירות וזאת גם לאחר שנידון בבית המשפט, מצבו המשפחתי והאישי המורכב, חוסר רצונו בבדיקת האפשרות למציאת מסגרת חוץ ביתית, חוסר תובנה למצבו ולצרכיו, עמדות וערכים אנטי סוציאליים וסיכון לביצוע עבירות נוספות בעתיד, לא הומלץ על חלופה למעצר. בתסקיר המשלים, נרשם כי תשובת המפקחת על ההשמה ב" רשות חסות הנוער", שבדקה את אפשרות הפנייתו למסגרת חוץ ביתית, הייתה כי מתוך היכרות קודמת עם המשיב במסגרות קודמות בהן שהה ולנוכח כתב האישום החמור, אין להתרשמותה המשיב מתאים למסגרת חלופה למעצר מוסדית שהינה פתוחה בקהילה. לגבי הפנייה למעון נעול, מדובר במעון אשר אינו משמש חלופה למעצר, אם כי מסגרת טיפולית ואבחונית. אך אין צפי לקליטה בטווח של 6 חודשים קרובים. מכאן, שוב לא הומלץ על חלופת מעצר לקטין.                                      

דיון והכרעה:

לאחר עיון בחומר החקירה שבפני, סבור אני כי ישנן ראיות לכאוריות מספקות בתיק כנגד שלושת המשיבים, ואשר מהוות יסוד סביר לחשד כי המשיבים ביצעו את אשר מיוחס להם בכתב האישום.

המתלונן מסר למשטרה פרטים אודות אירוע השוד, במהלכו השתמשו השודדים רעולי הפנים באלימות כלפיו, איימו עליו באמצעות חפץ חד כי יהרגו אותו באם לא יעביר להם כסף, כן איימו עליו בפגיעה בנכדתו כשהם מציגים לו תמונה שלה ושנטלו מהדירה לאחר שהודיעו לו כי " היא בידיים שלנו". בנוסף ובמהלך חיפושם בדירה אחר כסף גרמו השודדים נזקים רבים לרכוש, ואי סדר בדירה. לאחר מכן, נטלו השודדים את לחצן המצוקה ששייך למתלונן.

ישנן תמונות בתיק של דירת המתלונן ושל החלון שדרכו נכנסו השודדים לדירה. כן מצויה תמונת פציעה של מרפק יד ימין של המתלונן ותמונות של הכלבה שלו שנמצאה בתוך המקרר, לאחר שהשודדים הכניסו אותה לשם.   

בחומר החקירה דו"חות משטרתיים אודות קבלת דיווח בקשר על אירוע השוד, הגעת השוטרים למקום, המפגש עם המתלונן אשר סיפר את אשר אירע, תיאור אי הסדר ששרר בדירה והנזקים שנראו ברכוש, כן תיאור סימני דם על הרצפה בחדר השינה בדירה. השוטרים גם הבחינו שהסורגים של חלון המטבח פרוצים, החלון פתוח ומתחת לחלון יש סולם. ועוד, להב של סכין נתפסה במקום והמתלונן אישר כי זהו החפץ החד שהיה ברשות אחד השודדים במהלך האירוע.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ