אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מעצר עד תום ההליכים לקטין ששהה בחלופת מעצר בבית אביו

מעצר עד תום ההליכים לקטין ששהה בחלופת מעצר בבית אביו

תאריך פרסום : 21/11/2007 | גרסת הדפסה
בש"פ
בית המשפט העליון
9759-07
20/11/2007
בפני השופט:
י' אלון

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שאול כהן
הנתבע:
פלוני
עו"ד מחמוד רבאח
עו"ד נוחי פוליטיס
החלטה

1.        ערר שהגישה המדינה על החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים (כבוד השופט מ' דרורי) לשחרור המשיב לחלופת מעצר בבית אביו בחיפה.

           המשיב, קטין יליד יולי 1990. ביום 1.8.07 הוגש נגדו כתב האישום, ולפיו ב-25.7.07 ייצר בקבוק תבערה והשליכו מיד לאחר מכן לעבר שוטרים שאיישו מחסום משטרתי במחנה הפליטים שועפאט. בקבוק התבערה התנפץ על הכביש, בסמוך לשוטרים, והתלקח. בשל כך מיוחסות למשיב עבירות ייצור ונשיאת נשק, חבלה בכוונה מחמירה והצתה.

           המדינה ביקשה לעוצרו עד תום ההליכים, ובמהלך הדיון לא חלקו סנגורי המשיב (ואינם חולקים גם עתה) כי קיים חומר ראיות לכאורי להוכחת המיוחס לו. עיקר טענתם של הסנגורים התייחסה לגילו הצעיר של המשיב (יליד יולי 1990), ולכך שבהליכים פליליים קודמים שהתנהלו נגדו הוא אובחן כלוקה בפיגור קל, ובשל כך הופסקו אותם ההליכים. אולם ב-20.5.07 התייצב המשיב בפני ועדת אבחון לפי חוק הסעד (טיפול במפגרים) (להלן: חוק הסעד), ונקבע על ידה כי תפקודו אינו בתחום הפיגור השכלי והוא הופנה על ידה לאבחון מקיף במרכז אבחון. ביום 8.10.07, לאחר עריכת האבחון המקיף, סיכמה ועדת האבחון על פי חוק הסעד כי המדובר ב"נער בן 17 מרקע משפחתי קשה שאינו סובל מפיגור שכלי אלא מתפקד ברמת תפקוד גבולית. לנ"ל הפרעות התנהגות וסיכון להתפתחות הפרעות אישיות אנטי סוציאליות וחזרה על עבירות נוספות".

           ועדת האבחון הוסיפה וקבעה, כי המשיב אינו לוקה בפיגור שכלי, כי הוא כשיר לעמוד לדין ואחראי למעשיו. הועדה מצאה כי המשיב "לא מבין את חומרת מעשיו, לא מביע חרטה ולא חרד מענישה. ללא החזרתו למסגרת מוגנת וטיפולית לאוכלוסיה שיקומית, הוא עלול לחזור ולהמשיך בהתנהגותו העבריינית".

           ביום 21.8.07, בטרם האבחון המקיף הנ"ל, ביקשו סנגוריו של המשיב לשחררו לחלופת מעצר בבית אביו בחיפה. בית המשפט המחוזי (כבוד השופט י' צבן) דחה הצעה זו, וקבע:

"החלופה המוצעת אינה בטוחה דיה, שכן המשיב הוכיח שאינו נרתע, הוא מבצע לכאורה עבירות, ופיקוח האב בבית, ובעיקר בעבודה, אינו יכול להיות פיקוח הדוק ...

בהעדר פתרון ביניים זמני אחר, יש להעדיף האינטרס הציבורי, ולקבוע כי עד שייערך למשיב אבחון מחדש, מלא ומסודר - הוא ישהה במעצר".

           בינתיים נערך כאמור האבחון המקיף והמסודר, ונקבע בו כי המשיב אינו לוקה בפיגור וכי נודעת ממנו מסוכנות רבה. לאחר שנערך האבחון המקיף (8.10.07) שבו סנגוריו של המשיב וביקשו את בית המשפט המחוזי לשחררו לחלופת מעצר. בית המשפט קמא הורה על עריכת תסקירי מעצר, ואלה (הראשון מ-29.10.07 והשני מ-13.11.07) הובאו בפניו.

           ביום 14.11.07 החליט בית המשפט קמא (כבוד השופט מ' דרורי) לשחרר את המשיב לחלופת מעצר של מעצר בית אצל אביו בחיפה, כאשר המשיב רשאי יהיה להילוות לאביו למקום עבודתו, במאפיה, בכל השעות שיימצא שם.

           על כך עוררת המדינה בערר זה שבפני.

2.        בהחלטתו קבע בית המשפט קמא, כי לבחינת מסוכנותו של המשיב אין הוא נזקק אלא למיוחס לו בכתב האישום הנוכחי (והמוכח לכאורה). אשר להליכים קודמים שהתנהלו בעניינו - קבע בית המשפט כי אלה לא יבואו בכלל שיקוליו, שכן המדובר הינו בכתבי אישום שהדיון בהם הופסק עקב ממצאי ועדת אבחון קודמת לפיה לקה המשיב אותה שעה בפיגור שכלי.

           אשר לרמת המסוכנות הנודעת ממנו עתה, כמפורט בדו"ח ועדת האבחון המקיף (מ-8.10.07), מצא בית המשפט קמא כי לאור גילו הצעיר של המשיב והסמכות ההורית של אביו שפורטה בתסקיר המעצר, ניתנת זו לניטרול בחלופת המעצר שהורה עליה.

           השופט קמא הוסיף וציין, כי ככל שממצאי ועדת האבחון לעניין מסוכנותו של המשיב הושפעו ממעשים קודמים שביצע על פי הנטען בעברו, אין להזקק לאלה כל עיקר שכן לשיטתו אותם הממצאים אינם כשרים כראיות לכאורה בשלב זה של הדברים.

3.        בנימוקי הערר טוענת המדינה, כי נוכח הממצאים הקשים של ועדת האבחון לעניין מסוכנותו של המשיב, אין בחלופת המעצר שהורה עליה בית המשפט קמא להשיג את מטרת המעצר. העוררת מוסיפה וטוענת, כי בבוא בית משפט לבחון היתכנותה של חלופת מעצר, רשאי ומוסמך הוא לעיין בראיות לכאורה בדבר עבירות קודמות שעבר הנאשם, גם כשאלה לא הסתיימו בהרשעה. על אלה מוסיפה העוררת השגות רבות ונמרצות כנגד חלופת המעצר.

           לאביו של המשיב - שלביתו הוא שוחרר - עבר פלילי בעבירות שונות, לרבות עבירות סמים. חלק מהעבירות הקודמות המיוחסות למשיב הוא ביצע שעה שהיה משוחרר בערובה בבית אביו. תסקיר המעצר אינו בוחן כלל את הבטי המסוכנות הנודעים מהמשיב, וקצין המבחן לא פגש כלל באביו של המשיב טרם בא בהמלצת החלופה.

           וגם זאת. בתסקיר הראשון מוצא קצין המבחן כי החלופה הראויה אמורה להימצא במסגרת מוסדית וטיפולית. רק כשנמצא לו כי ההמתנה למסגרת שכזו יכולה להמשך כחודש ימים, פנה הוא לבחון האפשרות של חלופת המעצר בבית האב.

           סנגורי המשיב מתנגדים לערר ומחזיקים בהחלטת בית המשפט קמא, מנימוקיה.

4.        לאחר העיון בהודעת הערר על נימוקיה ונספחיה, ולאחר ששמעתי טענותיהם המפורטות והממצות של באי כוח הצדדים - מוצא אני כי דין הערר להתקבל.

           משבא בית המשפט לבחון האם ניתן יהיה להשיג את מטרת מעצרו של נאשם - בעילת מסוכנותו - בדרך של חלופת מעצר, ייבחן הדבר על ידו במספר כלים ומקורות. ראשית, המעשים המיוחסים לו בכתב האישום. שנית,  עברו בפלילים. לעניין זה רשאי ואף חייב בית המשפט ליתן דעתו גם למעשים פליליים נטענים בעברו - והמוכחים לכאורה - גם אם ההליכים הפליליים בעניינם עדיין תלויים ועומדים, וגם אם המדובר בהליכים שנפסקו שלא על דרך בירור המשפט ופסק דין. במיוחד אמורים הדברים בהליכים פליליים שהתגבשו לכלל הגשת כתב אישום לאחר בחינת חומר החקירה על ידי התביעה (ראו, למשל, בש"פ 6718/06 פלוני נ' מדינת ישראל (טרם פורסם, 10.9.06); בש"פ 397/01 זוהר נ' מדינת ישראל (לא פורסם, 18.1.01)).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ