אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מעצר עד תום ההליכים לנאשמים בעבירות של ניהול כספים בתאחדות בלתי מותרת

מעצר עד תום ההליכים לנאשמים בעבירות של ניהול כספים בתאחדות בלתי מותרת

תאריך פרסום : 20/01/2008 | גרסת הדפסה
ע"מ
בית הדין הצבאי לערעורים
4808-07,4809-07
31/12/2007
בפני השופט:
המשנה לנשיא: סא"ל נתנאל בנישו

- נגד -
התובע:
התביעה הצבאית
עו"ד סגן שלומי שניידר
הנתבע:
1. עמאד עטיה דאר עווד ת"ז 954124442
2. ג'אזי קאסם אחמד עיסא (עג'ולי) ת"ז 949260939

עו"ד אילן כץ
החלטה

מונחים בפני עררי התביעה הצבאית נגד החלטת בימ"ש קמא להורות על שחרורם של המשיבים בתנאים מגבילים.

מאחר שעניינם של המשיבים מתנהל במאוחד, החלטתי זו תתייחס לשני העררים בכפיפה אחת.

תמצית השתלשלות ההליכים עד כה הינה כדלקמן. המשיבים נעצרו בחודש מרץ 2007. בתום חקירתם הוגשו נגדם כתבי אישום המייחסים להם שורה ארוכה של עבירות שעניינן ניהול כספים השייכים לוועדת הצדקה ברמאללה, שהינה התאחדות בלתי מותרת.

על פי כתבי האישום, המשיב מס' 2, שהינו הבעלים של חברה לחלפנות, פתח חשבון קבוע לוועדה. במסגרת ניהול חשבון זה על ידי המשיב מס' 2 ועל ידי המשיב מס' 1 ששימש כמנהל חשבונות בחברה, הופקדו בחשבון כספים של הוועדה ובוצעו הוראותיה להעביר כספים מתוך החשבון לצדדים שלישיים.

ביום 29.3.03 קיבל בימ"ש קמא את בקשת התביעה למעצר עד תום ההליכים של שני המשיבים. ערר נגד החלטות אלה נדון על ידי ונדחה (ראה ע"מ 2016+2034/07, עיסא ואח' נ' התוב"ץ).

מאז, מתנהל ההליך העיקרי בפני בימ"ש קמא. אלא שעד כה, לא החלה שמיעת העדים והדיונים סבבו סביב הטענות המקדמיות של הסנגוריה שנדחו על ידי ביהמ"ש בסוף חודש ספטמבר. עוד נציין כי התיק נקבע להוכחות לשני מועדים במחצית חודש פברואר.

בא כוח המשיבים, שסבר כי התמשכות ההליכים עד כה ונסיבותיהם האישיות והמשפחתיות של העוררים מחייבים הארכה מחודשת של ההצדקה למעצר, הגיש לבימ"ש קמא בקשות לעיון חוזר.

ביהמ"ש החליט לקבל את הבקשות ולהורות על שחרורם של המשיבים, שחרור אשר הותנה בהפקדת ערובה כספית משמעותית, בחתימת ערבות צד ג', ובאיסור על עיסוק בחלפנות כספים עד תום הדיון.

ביהמ"ש נימק את החלטתו בעובדה כי המשיבים עצורים מזה תשעה חודשים, כשתקופת מעצרם הכוללת, בתחילת ההוכחות, תעמוד על 11 חודשים. לדעת ביהמ"ש, במצב דברים זה ובשים לב לרמת הענישה המקובלת בעבירות דומות, "אין מנוס מלומר כי המבקשים (המשיבים-נ.ב.) מרצים תקופת מעצר ממושכת ביחס לתקופת המעצר הצפויה להם" . על כך הוסיף ביהמ"ש כי אין כל ביטחון שהתיקים יסתיימו בקרוב, לאור יומנו העמוס של ביהמ"ש. אשר על כן, משצפויה במקרה זה התמשכות הליכים בלתי פרופורציונאלית לחומרת התיק ומורכבותו, נקודת האיזון בין הסכנה הצפויה משחרור המשיבים לבין זכותם לחירות השתנתה וראוי להורות על שחרורם כאמור. בעניין זה הוסיף ביהמ"ש כי ניתן להפיג את המסוכנות באמצעות התנאים אותם קבע.

התביעה הצבאית אינה משלימה עם החלטה זו ומבקשת כי אקבע שלא היה מקום להורות על שחרור המשיבים. לדעת התביעה, המשיבים צפויים לעונש מאסר ממושך לנוכח החומרה הטמונה במעשיהם. עוד טענה התביעה כי עד כה התנהלו ההליכים ביעילות ואין סיבה להניח שתיקים אלה לא יבואו על סיומם תוך תקופה מצומצמת. בעניין זה, הוסיפה התביעה כי לאחר שיקול נוסף החליטה לבקש מביהמ"ש להעביר את התיקים לשמיעה בפני דן יחיד, דבר אשר יקל על קביעת מועדים תכופים. לבסוף, טענה התביעה בעניינו של המשיב מס' 2 כי בעבר הרחוק הורשע בעבירות דומות.

בא כוח המשיבים התנגד בתוקף לעררים, תוך שחזר על טיעוניו בדבר העדר מסוכנות. הסנגור הוסיף והפנה למספר עובדות המחזקות את החלטת השחרור, בראשן, הדחייה המיותרת בדיון שנבעה מסירוב התביעה להשיב על הטענות המקדמיות בו במקום, למרות שהכוונה לטעון טענות כאלה הייתה ידועה מראש. הסנגור אף הדגיש בפני ביהמ"ש כי מזה שלושה חודשים התחייבה התביעה להגיש דיסקים ובהם הקלטת החקירות שבוצעו בתיק, בעוד אלו הועברו רק לאחרונה. לבסוף, הדגיש הסנגור את נסיבותיהם האישיות הקשות של העוררים, ואת התנאים שנקבעו על ידי בימ"ש קמא כמאיינים את המסוכנות הנטענת משחרורם. לאור זאת, ביקש הסנגור להותיר את החלטת השחרור על כנה, תוך שהסכים להחמרה מסוימת בתנאי השחרור.

מסגרת השיקולים הרלוונטיים בהליך של עיון חוזר פורטו בהרחבה על ידי בית משפט זה בשורה של החלטות. כך לדוגמא, בעניין אבו רעייה (ע"מ איו"ש 26/01 התוב"ץ נ' אבו רעייה [פדאור (לא פורסם) 01(8)395]), הטיב ביהמ"ש לעמוד על שיקולי המשנה לבחינת התמשכות ההליכים העשויה להוות שינוי נסיבות שיצדיק שחרור של נאשם העצור עד תום ההליכים. בית המשפט מנה את חלוף הזמן מאז הגשת כתב האישום, הזמן הצפוי לסיום ההליך, חומרת העבירות וכפועל יוצא מכך העונש הצפוי לנאשם אם יורשע, טיבם של הראיות, נסיבות הנוגעות לנאשם, וכמובן הגורמים שהביאו להתמשכות ההליכים.

בית המשפט נדרש, על כן, לשקלל את כלל הנסיבות האמורות ולבחון האם, לנוכח השינוי הטמון בהתמשכות המעצר, עדיין מתקיימת עילה המבססת את ההחלטה להגביל את חירותו של הנאשם.

כך נהג בימ"ש קמא כאשר פרס בהחלטתו את כלל השיקולים הרלוונטיים והתייחס אליהם אחד לאחד.

עם זאת, בתום בחינת העניין הגעתי למסקנה שונה מזו של בימ"ש קמא.

אין ספק כי בפנינו משיבים שעירבו עצמם בעבירות לא פשוטות. במסגרת ערר המעצר בעניין המשיבים ואף בהחלטות אחרות שיצאו מלפני בימ"ש זה, עמדנו על הסיכון הטמון בפעילות כלכלית הקשורה להתאחדויות בלתי מותרות (לעניין זה ראה עניין עיסא הנ"ל, ע"מ 3292/06 שחטור נ' התוב"ץ, ע"מ 3197/06 עוואנמה נ' התוב"ץ והשווה ע"פ 3807/06 פלוני נ' מדינת ישראל).

אשר על כן, גם אם פעילותם של המשיבים לא התאפיינה במעשים אלימים, אין להמעיט מן המסוכנות הטמונה במעשיהם הלכאוריים.

על רקע זה, הורינו על מעצרם של המשיבים, ונדמה כי בעניין זה לא חל כל שינוי.

כאן המקום לציין כבר כעת כי ספק בעיניי, במציאות הביטחונית הקיימת באזור בה כניסת כוחות צה"ל לשטחי A אינה דבר של מה בכך, עד כמה ישים תנאי אי העיסוק בחלפנות שנקבע על ידי בימ"ש קמא.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ