אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מעצר עד תום ההליכים לנאשם בעבירת רצח, בניסיון לרצח ובעבירות בנשק

מעצר עד תום ההליכים לנאשם בעבירת רצח, בניסיון לרצח ובעבירות בנשק

תאריך פרסום : 23/01/2008 | גרסת הדפסה
בש"פ
בית המשפט העליון
511-08
23/01/2008
בפני השופט:
ע' ארבל

- נגד -
התובע:
רביע מזעל
עו"ד ח' בולוס
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד ד' כהן ויליאמס
החלטה

           זהו ערר על החלטת בית המשפט המחוזי בחיפה (כב' השופט י' כהן) אשר הורה על מעצרו של העורר עד תום ההליכים הפליליים נגדו.

1.             נגד העורר, תושב הכפר עראמשה בן 23, הוגש כתב אישום המייחס לו עבירות של רצח, נסיון לרצח, עבירות בנשק וקשירת קשר לביצוע פשע. על-פי הנטען בכתב האישום, העורר, יחד עם שני נאשמים נוספים ואדם בשם קאסם עלי (להלן: קסאם), נגדו הוגש כתב אישום נפרד, קשרו קשר לגרום למותו של מי מבני משפחת סוידאן, על רקע סכסוך משפחות בכפר עראמשה (המעורבים יכונו יחד להלן: הנאשמים). לפי עובדות כתב האישום, בשעות הבוקר המוקדמות של יום 12.8.07 הצטיידו הנאשמים בשני אקדחים ונסעו ברכב עד שהגיעו לצומת בה ארבו להגעת מי מבני משפחת סוידאן. למקום הגיע רכב בו נהג המנוח, פארס סוידאן (להלן: המנוח), עם שני בניו. או אז, דלקו הנאשמים אחר רכב המנוח והעורר וקאסם פתחו בירי לעבר הרכב, אשר לא פסק גם לאחר שהמנוח נפגע ורכבו עצר בצד הדרך. כתוצאה מהירי נגרם מותו של המנוח, אשר נפגע מארבעה כדורים, מתוך תשעה לפחות אשר נורו לעברו.

2.             בד בבד עם הגשת כתב האישום הגישה המדינה לבית המשפט המחוזי בחיפה בקשה למעצרם של העורר ושל שני נאשמים נוספים עד תום ההליכים. בית המשפט הורה על מעצרו של העורר עד תום ההליכים הפליליים נגדו, בהתאם להסכמה דיונית בין הצדדים, לפיה יוכל בא-כוח העורר להגיש בקשה לשחרורו ממעצר גם ללא שינוי בנסיבות.

3.             בהמשך להסדר הדיוני האמור, הגיש בא-כוח העורר בקשה לשחררו ממעצר. בית המשפט דחה את הבקשה תוך שקבע כי קיימות ראיות לכאורה למעורבות העורר ברצח המנוח. בית המשפט מצא כי חומר הראיות מלמד שהעורר היה שותף לקשר לביצוע ירי לעבר בן מבניה של משפחת סוידאן, נסע עם יתר הנאשמים כדי להוציא את הקשר אל הפועל והיה בזירת העבירה בעת שבוצע הירי. יצוין, כי בית המשפט מצא כי חומר הראיות הקושר את העורר עצמו לביצוע הירי אינו חד-משמעי.

בית המשפט הוסיף וקבע כי המעשים המיוחסים לעורר - עשיית דין עצמי במטרה לנקום על אירועים במסגרת סכסוך משפחות - מלמדים על המסוכנות הנשקפת ממנו, אשר מקימה עילה להורות על מעצרו עד תום ההליכים. בית המשפט אף דחה חלופת מעצר שהציע בא-כוח העורר, לפיה ישוחרר הלה למעצר בבית קרובי משפחתו בעיר באר שבע, המרוחקת מרחק רב מן הכפר, בקבעו כי במקרה דנן לא מתקיימות הנסיבות החריגות המצדיקות שחרור לחלופת מעצר. לעניין זה הוסיף בית המשפט כי חלופת המעצר המוצעת אינה מאיינת את מסוכנות העורר אשר יכול באמצעות אמצעי תקשורת שונים להמשיך ולהיות שותף להפעלת אמצעי נקם נגד בני המשפחה היריבה.

4.             בערר שבפניי טען העורר כי בית המשפט קמא שגה כאשר הורה על מעצרו עד לתום ההליכים. ראשית, טען העורר כי חומר הראיות נגדו אינו מבסס את מעורבותו ברצח במידה המצדיקה את מעצרו עד תום ההליכים. כך, לטענתו, קיימות מספר עדויות לפיהן ביצע קאסם את הירי לבדו: האחת, הודעתו של אחד הנאשמים בפני מדובב; השניה, עדות אחיו של העורר עצמו; השלישית, עדויות בניו של המנוח, אשר זיהו בחקירתם את היושבים ברכב ואת מי שירה לעברם באופן וודאי, ומהן עולה כי העורר לא היה מעורב בירי בפועל. בהקשר זה טען העורר כי בעדויות אלו יש כדי לסתור עדות של נאשם נוסף, סאמי עלי (להלן: סאמי) אשר טען כי גם העורר היה מעורב בירי, עדות אשר נועדה, לטענת העורר, להרחיק את סאמי ממעורבות באירועים. על כן, טען העורר כי הראיות הקיימות קושרות אותו אך לקשירת קשר, כפי שקבע אף בית המשפט קמא. העורר הוסיף כי קשר זה נועד להפחיד את המנוח אך לא להביא למותו, אותו לא יכול היה העורר לצפות בנסיבות העניין. לעניין זה, טען העורר כי לאור העובדה שעבירת הרצח מחייבת כוונה מיוחדת, לא מתקיימות החזקות הרגילות לפיהן מחזיקים אדם כמי שהתכוון לתוצאות מעשיו. לטענתו, גם אם היה יכול לצפות את התוצאה הקטלנית ממעשה הירי, היה מקום להאשימו בעבירה של גרימת מוות ברשלנות ולא ברצח. בהקשר זה, ציין העורר כי נגד קבוצה אחרת שקשרה קשר לפגוע בבני משפחת סוידאן, אך לא הוציאה את תוכניתה אל הפועל, הוגש כתב אישום בגין ניסיון לגרימת חבלה בנסיבות מחמירות בלבד.

העורר הוסיף וטען כי בנסיבות העניין יש כדי לסתור את חזקת המסוכנות העולה ממעשיו: מדובר באירוע נקודתי, שהתרחש על רקע ירי שביצעה משפחת הקורבן לעבר משפחת העורר ועל רקע מחדלה של המשטרה למנוע את הירי האמור. לטענת העורר, נסיבות אלו מלמדות כי לא נשקפת ממנו מסוכנות כללית, אלא ספציפית למשפחת הקורבן, וגם מסוכנות זו חלפה לאחר שנרגעו הרוחות בכפר. העורר הוסיף כי חלופת המעצר שהוצעה מרוחקת מאוד ממקום מגוריה של משפחת הקורבן ועל כן יש בה כדי לאיין את המסוכנות הנשקפת ממנו. בהקשר זה טען העורר כי שגה בית המשפט קמא כאשר לא הורה על עריכת תסקיר מעצר אשר יבחן את החלופה המוצעת, בפרט לאור החשש כי משפטו ימשך זמן רב, נוכח הצהרת בא-כוח המדינה לפיה יש לשריין מועדי הוכחות רבים לאור ריבוי העדים בתיק, וכאשר רוב פרשת התביעה אינה רלוונטית לעורר, אשר עיקר הראיות נגדו נובעות מעדויות של יתר הנאשמים בתיק. בדיון בפניי הוסיף בא-כוחו של העורר כי הלה הינו אדם צעיר, המנהל אורח חיים נורמטיבי, ללא עבר פלילי מכביד וכי גם בכך יש כדי לחזק את ההצדקה לשחררו לחלופת מעצר, או למצער להורות לשירות המבחן לערוך תסקיר בעניינו.

5.             מנגד, טענה באת-כוח המדינה כי הראיות הקיימות תומכות בכך שהעורר הוא שביצע, יחד עם קאסם, את הירי לעבר המנוח. כך, הצביעה על עדויות לכך שברשות הנאשמים היו שני כלי נשק; על עדותו של סאמי לפיה העורר ישב מאחורי הנהג כשבידו אקדח; ועל העובדה כי העורר, שהינו בעל הרכב ממנו בוצע הירי, לא נהג בו, לטענת המדינה משום שירה באותה עת. לעניין זה הוסיפה באת-כוח המדינה כי בדיקת רכבו של המנוח העלתה כי אל הרכב נורו לפחות 9 יריות ועל כן אין בעובדה כי בזירה נמצאו 5 תרמילים השייכים לאותו נשק כדי לשלול שימוש בנשק נוסף. מכל מקום, טענה, כי גם אם הראיות הקושרות את העורר לביצוע הירי חלשות יותר מאלו בעניינו של קאסם, הרי שאין חולק שהעורר לקח חלק בקשר לפגוע במי במשפחת סוידאן, כפי שעולה גם מהודאתו.

           באשר למסוכנות הנשקפת מן העורר, טענה באת-כוח המדינה כי המעשים המיוחסים לעורר עולים לכל הפחות לכדי עבירה של נסיון לרצח או לכדי אדישות לחיי אדם. היא ציינה, כי בשלב זה של ניהול ההליך אין מקום לבחון את יסוד הכוונה להמית. לטענתה, לאור מעשים אלו, ועל אף עברו הפלילי הקל של העורר, יש מקום לעצור אותו עד תום ההליכים בעניינו. באת-כוח המדינה הוסיפה עוד כי בניגוד לטענת העורר, הרוחות בכפר טרם שככו ולא נראה כי צפויה כל "סולחה" בין המשפחות בקרוב, כך שהמסוכנות הנשקפת מהעורר עומדת בעינה. באשר למצב ההליך עדכנה כי ישיבת ההוכחות הראשונה התקיימה וכי קבועים 40 מועדי הוכחות נוספים עד לפגרה, כאשר התביעה מתכוונת לזמן כ-115 עדים.

6.             לאחר שעיינתי בבקשה ושמעתי את טענות הצדדים מצאתי כי דינו של הערר להידחות.

המעשים המיוחסים לעורר בכתב האישום הינם מעשים חמורים, מהם צומחת על פניה מסוכנותו לציבור הרחב. בית המשפט קמא בחן באופן מדוקדק את הראיות נגד העורר ומצא כי למרות שהראיות הקושרות אותו לביצוע הירי בפועל אינן חד-משמעיות, אין בכך כדי לשלול את מעורבותו בעבירת הרצח. אכן, עיקר טענותיו של בא-כוח העורר הופנו לעבר ראיות הקושרות את העורר לביצוע הירי בפועל. לא מצאתי כי יש להידרש לטענות נגד הראיות למעורבותו של העורר בביצוע הרצח, שכן לטעמי די בראיות הקושרות את העורר למעורבות בהוצאה לפועל של קשירת קשר לירות לעבר אדם שכל חטאו הינו השתייכותו המשפחתית, במטרה לנקום במשפחתו, כדי להצמיח עילה למעצרו של העורר (ראו למשל: בש"פ 3684/04 מלכה נ' מדינת ישראל (לא פורסמה, 25.4.2004); בש"פ 6321/07 יאסין נ' מדינת ישראל (טרם פורסמה, 31.7.2007)).

העורר עצמו הודה בחקירתו כי מטרת הנסיעה הייתה לירות במי מבני משפחת סוידאן וכי המנוח נפל קורבן למעשים רק משום שחלף באזור (עמ' 8 לעדות העורר מיום 16.8.07). בנסיבות אלו, קשה - לפחות בשלב זה - לקבל את טענתו כי מטרת הקשר הייתה אך להפחיד מי מבני משפחת סוידאן. כמו כן, כבר נקבע בפסיקת בית משפט זה כי לצורך מעצרו של נאשם "די בכך שהראיות הקיימות מקימות סיכוי סביר להרשעה באחריות להמתת המנוח" (בש"פ 4972/97 אלימלך נ' מדינת ישראל, סעיף 5 (לא פורסמה, 22.8.1997)). לטעמי, חומר הראיות הקיים מבסס אחריות מסוג זה ועל כן מסכימה אני עם בית המשפט קמא כי קיימת תשתית ראייתית לכאורית המבססת את הרשעתו של העורר במעשים המיוחסים לו בכתב האישום. תשתית זו אף מקימה את חזקת המסוכנות הסטטוטורית הקבועה בסעיפים 21(א)(1)(ג)(1) ו-(ג)(4) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים), התשנ"ו-1996. מעבר לכך, מעשה נקמה מהסוג שביצע העורר מהווה עשיית דין עצמי המלמדת על זלזול במרות החוק ואף על חשש מובנה לשיבוש הליכי משפט והימלטות מהדין. אף בכך יש לטעמי כדי לחזק את המסוכנות הנשקפת מן העורר, אשר לא נקלע לאירוע בעל כורחו, אלא היה שותף מלא לתכנונו ולהוצאתו לפועל.

           ערה אני לכך שהעורר הינו אדם צעיר ללא עבר פלילי משמעותי, אך בכך בלבד אין לטעמי כדי להטות את הכף לטובת שחרורו, לאור המסוכנות החריפה העולה ממעשיו. זאת, בפרט לאור זאת שהסכסוך בין המשפחות טרם בא על פתרונו, כך שקיים חשש כי שחרורו של העורר לחלופת מעצר יביא למעשי אלימות נוספים, אף אם ישהה באזור מרוחק מכפרו. בהקשר זה, אוסיף כי לא מצאתי לנכון להתערב בהחלטתו של בית המשפט קמא באשר לחלופת המעצר שהוצעה, שכן לא נראה כי יש בה כדי להפיג את החשש מהמשך מעורבותו של העורר במעשי הנקם וכן את החשש משיבוש הליכי משפט והימלטות מן הדין. לפיכך, לאור מעשיו החמורים של העורר ולאור סכסוך המשפחות המתמשך בין הצדדים, אני סבורה כי בשחרורו של העורר לחלופת מעצר לא יהיה כדי לאיין את המסוכנות הנשקפת ממנו בשלב זה.

           אשר על כן, הערר נדחה. העורר יישאר במעצר עד תום ההליכים נגדו.

           ניתנה היום, ט"ז בשבט תשס"ח (23.1.08).

                        ש ו פ ט ת


העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.    עכ

מרכז מידע, טל' 02-6593666 ; אתר אינטרנט,  www.court.gov.il

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ