אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מעצר עד תום ההליכים לנאשם במגע עם גורמי חיזבאללה ומסירת ידיעות לתועלתו

מעצר עד תום ההליכים לנאשם במגע עם גורמי חיזבאללה ומסירת ידיעות לתועלתו

תאריך פרסום : 26/06/2013 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי חיפה
1039-06-13
26/06/2013
בפני השופט:
רון שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
זאהר יוספין
החלטה

נגד המשיב הוגש כתב אישום המייחס לו עבירות של מגע עם סוכן חוץ, עבירה לפי סעיף 114(א)+(ב); מסירת ידיעות העלולות להיות לתועלת לאויב, עבירה לפי סעיף 111, הכל לפי חוק העונשין, וכן עבירה של מתן שירות להתאגדות בלתי מותרת, עבירה לפי סעיף 85(ג) לתקנות הגנה (שעת חירום) 1945. ביחד עם כתב האישום הוגשה גם בקשה זו שבפני, במסגרתה עותרת המאשימה להורות על מעצרו של המשיב עד לתום ההליכים כנגדו.

על פי הנטען בכתב האישום, עסק המשיב בארגון קבוצות מתפללים שנסעו מישראל למכה שבערב הסעודית, למצוות החאג' והעומרה. נטען כי במהלך נסיעות אלו יצר המשיב קשרים עם פעילי ארגון החיזבאללה ודיווח להם על מיקומן של קבוצות מתפללים נוספים שהגיעו מישראל. בנוסף היה המשיב בקשר עם פעיל חיזבאללה ומסר לו מידע על מיקומו של בסיס צבאי וכן מידע נוסף אותו התבקש למסור.

ב"כ הצדדים טענו בפני ארוכות לעניין תשתית הראיות. יאמר מיד כי קיימות ראיות לכאורה המבססות סיכוי של ממש להרשעת המשיב במיוחס לו. לא אפרט במסגרת החלטה זו את מכלול הראיות, מאחר ובפועל טענותיו של הסניגור המלומד אינן מכחישות קיומן של ראיות לכאורה, אלא מנסות ליתן פרשנות שונה לעובדות, כפי שיפורט.

אין למעשה מחלוקת בנוגע לקיומם של כל אותם מפגשים עם סוכני החיזבאללה כמפורט בכתב האישום. יצוין כי מדובר במפגשים שהחלו בשנת 2007 ונמשכו עד לשנת 2012. המשיב אישר את העובדות. המשיב גם אישר בעדויותיו כי ידע שמדובר באנשי "ההתנגדות הלבנונית". הוא אישר כי ידע שאחד מהפעילים הנ"ל עוסק בגיוס ישראלים לצורך פעולות נגד המדינה והבין כי הוא מגויס לפעילות שכזו. יצוין כי בנוסף לעדויות המשיב עצמו, העידו גם אחרים שנסעו בחלק מהנסיעות לסעודיה שאישרו חלק מהפרטים בדבר המפגשים עם אנשי החיזבאללה.

טענותיו המפורטות של הסניגור למעשה לא חלקו על כל אלו. בתמצית אציין כי עיקר טענותיו הן שלמעשה לא הייתה אצל המשיב רמת מודעות מספיקה בכל הנוגע לטיב המפגשים. מעבר לכך, טוען הסניגור על בסיס אמירות של המשיב בחקירותיו, כי ניתן ללמוד שהמשיב למעשה לא שיתף פעולה עם אנשי החיזבאללה באופן ממשי אלא אמר להם דברים מסוימים כדי לצאת ידי חובה, בלא כוונה של ממש, וכחלק ממפגשים בעלי אופי חברתי.

בהעדר מחלוקת על עצם קיום המפגשים והדברים שנאמרו במהלכם, ממילא אין גם מחלוקת של ממש על קיומן של ראיות לכאורה במבחנים אותם עורך בית המשפט בשלב המעצר. יודגש כי עיינתי בכל הראיות וכל האמירות. אין הסבר מניח מהמשיב מדוע לא ניתק את הקשר מאותם אנשים, והמשיך ליצור עימם קשר מיוזמתו הן מהארץ והן לקראת ובמהלך היציאה למכה, וזאת אם ידע שהאנשים שהוא עימם בקשר הם אנשי חיזבאללה. גם אמירותיו השונות עליהם הצביע הסניגור, בכישרונו הרב, אינן מהוות מענה לאמירות מפורשות של המשיב בחקירתו בדבר מודעות לטיבם של האנשים עימם קיים קשר רציף. בכל מקרה, לא בשלב דיוני זה תבורר מודעותו וכוונתו של המשיב בכל המפגשים והשיחות הנ"ל. ההלכה היא כי בשלב זה בית המשפט בוחן רק את הפוטנציאל ההוכחתי של חומר החקירה, ואין הוא קובע ממצאים מזכים או מרשיעים. " כידוע, בשלב הארכת המעצר עד תום ההליכים כל שעל בית המשפט לבחון הוא האם קיימת תשתית לכאורית להוכחת אשמתו של הנאשם בעבירות המיוחסות לו. תשתית לכאורית כאמור אינה דורשת הוכחת אשמתו של הנאשם מעל לכל ספק סביר כי אם בחינת הכוח ההוכחתי הפוטנציאלי האצור בחומר החקירה. ראיות לכאורה להוכחת האשמה הן איפוא ראיות גולמיות אשר לגביהן קיים סיכוי סביר שעיבודן במהלך המשפט - תוך בחינתן בחקירות, ותוך קביעת אמינותן ומשקלן - יוביל לראיות אשר מבססות את אשמת הנאשם מעל לכל ספק סביר. רק אם קיימים ליקויים בסיסיים או קשיים אינהרנטיים בחומר החקירה באופן שהחומר הגולמי כפי שהוא נתפס כיום לא יוכל - גם לאחר "עיבודו" בעתיד והעברתו בכור המבחן של ההליך הפלילי - להקים תשתית ראייתית אשר יש סיכוי סביר שניתן יהא לבסס עליה את הרשעת הנאשם, תתבקש המסקנה כי אין מצויות נגד הנאשם ראיות לכאורה להוכחת האשמה ועל כן אין מקום למעצרו עד תום ההליכים (ראו למשל: בש"פ 8087/95 זאדה נ' מדינת ישראל, פ"ד נ(2) 133 (1996); בש"פ 10512/05 פינר נ' מדינת ישראל (טרם פורסם, 24.11.2005))." [בש"פ 826/08 קיאל קשאש נ' מדינת ישראל (14.2.08)].

ראו בנוסף:

בש"פ 8087/95 זאדה נ' מדינת ישראל, פ"ד נ(2), 133;

בש"פ 3161/10 מהרבנד נ' מדינת ישראל ( 2.5.10);

בש"פ 663/08 סדיק סרחאן ואח' נ' מדינת ישראל ( 12.2.08);

בש"פ 860/08 חגי אזולאי נ' מדינת ישראל ( 10.2.08).

בשלב המעצר אין בימ"ש נדרש לשאלות של מהימנות עדים או למשקל העדויות, אלא אם מדובר בפירכות מהותיות וגלויות לעין המצביעות על כרסום ממשי בקיומן של ראיות לכאורה. ראו:

בש"פ 6982/10 דני ארביב נ' מדינת ישראל ( 6.10.10);

בש"פ 8031/08 איטח נ' מדינת ישראל (15.10.2008).

בהביאי בחשבון את ההלכה הפסוקה אני קובע כי קיימות ראיות לכאורה המבססות סיכוי של ממש להוכחת עובדות כתב האישום. שאלת רמת המודעות של המשיב למעשיו ורמת "רצינות" קשריו עם פעילי החיזבאללה תבורר במסגרת ההליך העיקרי, ולטעמי אף מקומן של חלק מאותן טענות אינו רלוונטי לשלב הכרעת הדין אלא לשלב טיעון לעונש. בכל מקרה, לא בהליך המעצר תוכרע המחלוקת.

מעשיו של המשיב מקימים, מעצם טיבם, עילת מעצר. עבירות ביטחוניות, ככלל מצדיקות את מעצרו של הנאשם עד תום ההליכים נגדו, וזאת נוכח החשש שמי שמואשם בהן עשוי להמשיך לסכן את בטחון המדינה, גם אם לא הובאה ראיה קונקרטית הצופה את המשך פעילותו המזיקה בעתיד. ראו לעניין זה:

בש"פ 2975/06 אבו מדיעם נ' מדינת ישראל ( 7.5.06);

בש"פ 6506/07 פלוני נ' מדינת ישראל ( 4.9.07);

בש"פ 6506/07 פלוני נ' מדינת ישראל (4.9.07);

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ